Scenariusz zajęć dla dzieci 6 letnich
Opracowała Anna Łojewska
Temat: Zabawy badawcze-przygody kropli wody.
Cele:
- zapoznanie z procesami rozpuszczalności niektórych substancji w wodzie oraz oczyszczanie wody.
- kształtowanie poczucia rytmu,
- wdrażanie do przestrzegania zasad ochrony i spożywania wody.
Metody: rozmowa, polecenia do wykonania, czytanie opowiadania, aktywność dzieci, wykonywanie poleceń, eksperymentowanie, oglądanie ilustracji.
Formy: praca z całą grupą, indywidualna.
Środki dydaktyczne: czajnik bezprzewodowy, magnetofon, kaseta, ilustracje do opowiadania, słoiki, cukier, miód, sól, mąka, kminek, woda, węgiel drzewny, piasek, żwirek, bibuła, wata, lejek, glina, szklanki, fragment opowiadania z książki ,,Tajemnice wody”
Przebieg zajęcia:
Usiądźcie koło mnie i posłuchajcie zagadek. Kto będzie znał odpowiedź niech podniesie palec do góry.
Co tak wygląd zmieniać może:
Gdy jest ciepło, wtedy płynie,
A na lód twardnieje w zimie.
Służy do picia,
Służy do mycia,
Bez niej na ziemi
Nie byłoby życia.
Świetnie odgadliście zagadki. Dzisiaj będziemy rozmawiać właśnie o wodzie.
Posłuchajcie pewnego opowiadania i przyjrzyjcie się ilustracjom.
,,...-Toomek!!! - woła Weronika ciotecznego brata zajętego czymś w pokoju. Zobacz co te nasze mamy wyprawiają? Będą gotować obierki od ziemniaków w ... czajniku.
Uśmiechnęłyśmy się do siebie, bo rozumiałyśmy zaskoczenie Weroniki. Jednak nie odzywałyśmy się, skoro nie uznała za stosowne zapytać o cel naszych ,,dziwnych” poczynań...
- To już nie będziemy używać czajnika do gotowania wody na herbatę?- spytał spokojnie Tomek.
- Ależ będziemy. Po ugotowaniu tych obierek wszystko wylejemy, wypłuczemy czajnik, nalejemy czystej wody, znów ja ugotujemy, wylejemy i...wtedy czajnik będzie jak nowy.
- To ja już nic z tego nie rozumiem - Weronika była jakby zła.
- A czy nie byłoby prościej zapytać dlaczego gotujemy te obierki od ziemniaków w czajniku?
- No dobrze, więc dlaczego?- spytała w końcu.
- Stosujemy taki babciny sposób na usuwanie ,,kamienia”, który osadza się na ściankach czajnika - odpowiedziałam - kiedy wczoraj wylewałam resztki wody do szklanki wypłynęły z niego takie okruchy, podobne do kamyczków, tylko cieniutkie i płaskie. Nie byłoby przyjemnie wypić je razem z herbatą. To właśnie odpadające od ścianek cząstki kamienia- osad, który tworzy się na nich po pewnym czasie używania czajnika.
Popatrzcie, przyniosłam wam czajnik, w który gotujemy wodę. Ten nalot to właśnie
,,kamień”. Gdy woda w czajniku gotuje się kamień pęka i jego drobinki pływają po wodzie. Może się zdarzyć tak jak w tym opowiadaniu, że wpadną nam do herbaty. Chcecie zobaczyć jak ten nalot pływa w szklance?
Zagotujemy wodę a w tym czasie posłuchajcie uważnie. Nagrałam spadające krople wody. Powiem wam w sekrecie, że jedne krople są bardzo radosne, inne smutne i przygnębione. Waszym zadaniem będzie odgadnięcie, które z nich są wesołe, a które smutne.
Jak myślicie, dlaczego krople wody są smutne?
A z jakiego powodu mogą się cieszyć?
Popatrzcie woda się zagotowała. Wleje ją do szklanki. Siądźcie na swoich miejscach, ja każdemu pokażę kamień, ale proszę się nie ruszać, bo woda jest bardzo gorąca.
- Jak myślicie skąd bierze się kamień w czajniku, skoro wlewamy do niego ,,czysta” wodę z kranu?
- Woda, choć wydaje się być czysta zawiera wiele niedostrzegalnych gołym okiem składników.
5. Proponuję wam wspólna zabawę (eksperyment dotyczący rozpuszczalności).
Popatrzcie przygotowałam dla was szklanki z wodą. Poproszę teraz jedną osobę. Wsyp do pierwszej szklanki łyżkę cukru. Na razie widać że w wodzie są jakieś dodatkowe substancje. Ale popatrzcie co się stanie, gdy będziemy mieszać (miesza 1 dziecko, reszta obserwuje).
- Co zaobserwowaliście?
cukier miód mąka sól kminek czysta woda
- Porównajcie tę szklankę ze szklanką , w której jest czysta woda. Co możecie powiedzieć o tych szklankach. Tak samo postępujemy z resztą substancji- do każdej szklanki wybieramy inne dziecko. Szklankę z solą i woda odstawiamy do eksperymentu badającego krystalizację).
- Dzieci jeszcze raz porównajmy szklankę rozpuszczonym w wodzie cukrem ze szklanką w której znajduje się czysta woda.
- Teraz widzicie, że nie zawsze patrząc na wodę można stwierdzić co ona zawiera. Jak zatem można sprawdzić zawartość szklanek?
- Tak, ale pamiętajcie, że metoda sprawdzania przez picie wody w pewnych przypadkach mogłaby okazać się ryzykowna. Bo gdyby była tam trucizna...? Albo gdyby woda była zanieczyszczona?
Dlatego należy pamiętać by nie pić wody nieprzygotowanej i z niewiadomego pochodzenia!!!
6. zabawa przy akompaniamencie wesołych i smutnych kropli wody (są to utwory nagrane na kasecie) dzieci naśladują mimiką i ruchem nastrój utworu - ,Kropli wody”.
7. Powiedzcie mi czym możemy zanieczyścić wodę?
Jak myślicie czy woda raz zanieczyszczona może stać się znowu czysta?
Obaczymy kto z was miał rację.
8. Chodźcie do biurka. Stworzyłam tutaj nasze przedszkolne laboratorium. Popatrzcie na przedmioty tutaj zgromadzone (nożyczki, słoiki, wata, husteczka, glina, żwir, piasek, węgiel drzewny).
DOŚWIADCZENIE I
Do słoika wkładamy lejek, do lejka bibułę (chusteczkę). W szklance mieszamy wodę z gliną. Trochę tego płynu wlewamy do lejka - te czynności wykonuje dziecko pod kontrolą nauczyciela.
Powiedzcie o tym co zobaczyliście.
DOŚWIADCZENIE II
Do lejka 1 dziecko wkłada watę, nauczyciel wsypuje kawałki węgla drzewnego. Dziecko miesza wodę a gliną i wlewa do słoika.
- Jaka teraz ciecz wypłynęła?
(Uwaga! Węgiel wkłada nauczyciel, by dziecko nie pobrudziło się).
DOŚWIADCZENIE III
W lejku umieszczamy watę, żwir i posypujemy czystym, suchym, miałkim piaskiem. Wlewamy wodę zmąconą gliną.
(Uwaga! Potrzebna jest tu pomoc przy wyrzucaniu z lejka rzeczy już niepotrzebnych).
- Usiądźcie teraz w półkolu.
- Powiedzcie mi co się tutaj stało.
- To czego dokonaliśmy nazywa się filtrowaniem. Muszę wam powiedzieć, że bardzo podobnie jak w naszej zabawie odbywa się oczyszczanie wody na większą skalę. Specjalne urządzenia zwane filtrami oczyszczają wodę, by uczynić ją zdatna do picia.
1