Scenariusz zabawy badawczej „Gdzie
jest powietrze?”
Grupa: 5- 6 latki
Cele
operacyjne:
- dziecko wie, że powietrze jest wszędzie
wokół nas
- dziecko zna znaczenie powietrza w życiu
ludzi, zwierząt i roślin
- dziecko potrafi obserwować
ruch, kierunek i siłę powietrza
Przebieg:
1.
Marsz ze śpiewem piosenki pt. „Wiatr psotnik”.
2.
Otworzenie niespodzianki – „Paczki w paczce”.
*Pierwsza
paczka zawiera bardzo dużą ilość balonów (więcej niż dzieci w
grupie)
-ćwiczenia oddechowe
*Druga
paczka zawiera różne przedmioty (piórka, szyszki, bibułki,
skrawki
lekkich i ciężkich materiałów...)
-zabawa
dydaktyczna „Co unosi się w powietrzu?”
*Paczka
trzecia zawiera woreczki foliowe.
-zabawy ruchowe:
„Łapiemy powietrze”
„Robimy wiatr”
*Paczka czwarta zawiera świeczki i osłony.
-doświadczenie
*Paczka piąta zawiera
wiatraczki, patyczki z kolorową krepą, wstążki...
-zabawy
ruchowe w ogródku przedszkolnym
Nauczycielka
proponuje dzieciom marsz z paskami krepy (dzięki nim widoczny jest
ruch powietrza).
Pani woźna wnosi dużą paczkę.
Informuje, że jest ona zaadresowana do pani i
dzieci z naszej
grupy.
Dzieci dziękują za dostarczenie przesyłki,
rozwiązują dużą kokardę i odczytują
wraz z panią napis
na paczce:
„Bawcie się wesoło i szukajcie powietrza
wkoło”.
Nauczycielka z dziećmi otwiera
duży karton. Okazuje się, że
w nim są kolejne.
Dzieci dmuchają balony. Nauczycielka bawi się wraz z
dziećmi i głośno „sobie”
zadaje pytanie: „Dlaczego ten
balon rośnie?”,
a przy wypuszczaniu powietrza
stwierdza: „A teraz maleje – Dlaczego?”
Dzieci
chcąc pomóc pani interesują się jej problemem i szukają
odpowiedzi...
Krótka rozmowa nt. „Co to jest
powietrze?”
Nauczycielka stwierdza, że chce pobawić
się 2 balonami, ale podrzuca je a one
szybko spadają i ciągle
trzeba je dmuchać.
Dzieci proponują zawiązanie
balonika np. sznurkiem. Nauczycielka wykonuje
polecenie dzieci
– pierwszy zawiązany balonik unosi się w powietrzu.
Nauczycielka
dmucha drugi balon tak mocno, że „przypadkiem” pęka – pyta
dzieci: „Ojej, a gdzie jest teraz powietrze z balonika?”
Po kilku takich zabawach dzieci na pewno będą wiedziały
że powietrze jest
wszędzie wokół nas.
Dzieci
samodzielnie segregują zawartość paczki, eksperymentując przy
tym.
Dzielą przedmioty na te, które unoszą się w powietrzu
i na te, które
natychmiast spadają. (zauważają, że jest to
zależne od ciężaru)
Chętne dzieci eksperymentują
dalej – dzielą przedmioty na te, które unoszą się
szybciej
i te, które unoszą się wolniej. (zauważają, że jest to zależne
nie
tylko od ciężaru, ale też od siły wiatru)
Dzieci
poruszając się po sali łapią w woreczki powietrze (mogą je
zawiązać,
porównywać wielkość, szybkość spadania).
Dzieci zastanawiają się nad
tym, jak zrobić wiatr. Dmuchają, ruszają szybko
ręką,
materiałem, woreczkami foliowymi, kartką papieru...
(zauważają
zależności między siłą wiatru a wysokością unoszonych
przedmiotów
oraz kierunkiem wiatru a kierunkiem poruszania się
ciał)
Nauczycielka podpala
świeczki, niektóre przykrywa osłoną inne nie. Dzieci
obserwują.
Świeczki pod osłoną szybciej gasną –jest tam mało powietrza.
(dzieci zauważają, że powietrze potrzebne jest do
spalania)