3743


SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO PT. „WITAJ WIOSNO!”

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

dzieci:

Metody pracy:

Pomoce:

krzyżówka, kartoniki z ilustracjami przedstawiającymi cechy charakterystyczne wiosny, szary papier, wycinki z gazet, klej, nożyczki, kartoniki z literami, kartoniki z buźkami wyrażającymi różne nastroje, order „Przyjaciela wiosny”, płyta CD z nagraniami odgłosów ptaków, płyta CD z muzyką relaksacyjną, magnetofon.

Przebieg zajęcia:

  1. Powitanie - wspólne zaśpiewanie piosenki pt. „Na powitanie wszyscy razem”.

Nauczyciela wita dzieci : Witam dzieci, które mają zielone bluzeczki, uśmiechnięte buzie, dobry nastrój itp.

  1. Odczytanie listu dostarczonego do zerówki

Treść listu:

Kochane dzieci!

Tak bardzo się cieszę, że mogłam do Was napisać. Witam was ciepłym, pogodnym słonkiem, śpiewem ptaków, klekotem boćków, wesołym rechotem żab i ciepłym oddechem wietrzyka. Bałwanek już topnieje, na dworze jest coraz cieplej, są coraz mniejsze przymrozki. W ogrodach już kwitną pierwsze wiosenne kwiaty: krokusy, przebiśniegi. Na wierzbowych gałązkach pojawiły się bazie. Przesyłam dla wszystkich ciepłe, słoneczne całuski i gorące uściski. Cieszmy się i weselmy wspólnie. Przesyłam Wam krzyżówkę. Macie do dyspozycji karty z zagadkami, przeczyta Wam je wasza pani, oraz kartoniki z literkami. Po odgadnięciu hasła krzyżówki dowiecie się, kto do was napisał. Życzę miłej zabawy.

Wspólne rozwiązanie krzyżówki, której hasłem jest WIOSNA.

Krzyżówka:

  1. Siejemy w ogródku gdy wiosna się zaczyna

Co jakiś czas kosiarką należy ja przycinać (trawa).

  1. W białej kapocie i czarnych butach chodzi po błocie i śniadania szuka (bocian)

  2. On, kiedy tylko budzi się słońce,

Z kwiatka na kwiatek lata po łące.

By wszystkich, którzy są w okolicy

Barwa skrzydełek swoich zachwycić (motyl)

  1. W krótkiej nazwie kwiatów mieszczą się „sanki”.

A te kwitną w marcu w mroźne poranki (sasanki)

  1. Ten dobrze znany nam robaczek,

Ma bardzo szykowny kubraczek.

Kubraczek wytworny, czerwony

Czarnymi kropkami zdobiony (biedronka).

  1. Myszek nie łowią, na drzewach nie siedzą

Te szare kotki, co na drzewie siedzą (bazie)

T R A W A

B O C I A N

M O T Y L

S A S A N K A

B I E D R O N K A

B A Z I E

  1. Burza mózgów :

Dzieci zgłaszają propozycje dotyczące zadanego problemu „ Z czym wam się kojarzy wiosna?”.

Wspólnie dokonanie selekcji pomysłów oraz ustalenie wniosków.

  1. Zabawa ruchowo - naśladowcza „Spacer po wiosennej łące”

Nauczyciel za pomocą czarodziejskiej różdżki przenosi dzieci na zaczarowaną, wiosenną łąkę:

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami znajduje się przecudowna łąka. Na powitanie Pani Wiosny wesoło zaświeciło słonka (dzieci unoszą ręce do góry). Wysoko na niebie fruwają skowronki (naśladują ruchem), radosnym świergotem oznajmiają nadejście wiosny. Na powitanie wiosny obudziły się zielone żabki, które zgodnym chórem wesoło kumkają i rechoczą. Głośne kumkanie żab sprowadziło na łąkę bociana. Bocian dostojnie krocz wysoko podnosząc nogi. Po łące w kierunku stawu dziarsko maszerują kaczuszki.

  1. Podział dzieci na 4 grupy

Dzieci losują karty w czterech kolorach i dobierają się w 4 grupy.

  1. Zabawa integrująca „Dary wiosny”:

Nauczyciel przygotowuje 4 komplety obrazków: I - wiosenna łąka, II - wiosenne pogoda, III - wiosenny las, IV - wiosenny ogród. W sali wyznaczone są wyspy wiosennych skarbów (duże arkusz szarego papieru): WYSPA „WIOSENNA ŁĄKA”, WYSPA „WIOSENNA POGODA”, WYSPA „WIOSENNY LAS”, WYSPA „WIOSENNY OGRÓD”. Zabawa polega na jak najszybszym „zasiedleniu” bezludnych wysp. Dzieci wg kolorów dobierają się w dziedziny tematyczne. Mając do dyspozycji gotowe emblematy kojarzące się z wiosną, a także ilustracje z gazet oraz pisaki lub kredki, zapełniają przydzielone im „wyspy”. Po skończonej pracy lider zespołu dokonuje omówienia wykonanego zadania.

  1. Wizualizacja „Drzewo”:

Nauczyciel mówi , w tle słychać spokojna muzykę:

Zapraszam was na wędrówkę w świat wyobraźni. Usiądźcie lub połóżcie się wygodnie. Znajdźcie najwygodniejszą pozycję. Zamknijcie oczy. Zróbcie kilka wdechów i wydechów, głębszych niż zwykle. Postarajcie się, by nie pozostało w waszym ciele ani trochę zużytego powietrza. Rozluźnijcie się , odprężcie.

Dzisiaj w swojej wyobraźni możecie przemienić się w jabłoń. Wsłuchajcie się w swój oddech...

Wyobraź sobie, że jesteś drzewem... masz korzenie w ziemi... solidny, mocny choć nieduży pień, z którego wyrastają konary, gałązki... Jest wiosna... słońce mocno świeci, jego promyki ogrzewają twoje gałązki, pień... ziemię wokół ciebie... Końcówki gałązek zaczynają pęcznieć... wyrastają z nich śliczne zielone listki... inne pączki tez się rozwijają w bladoróżowe kwiaty... Całe drzewko pokrywa się kwiatami... Słońce świeci. Niespodziewanie ciepły deszczyk obmywa twoje gałązki... kwiaty... nawilża ziemię. Ciągniesz sok z ziemi i karmisz zawiązki owoców, w które przemieniły się twoje kwiaty... A one rosną, rosną, staja się okrągłe, nabierają barwy. Jabłka są coraz większe i większe. Słońce maluje je na kolor czerwono- złoto- zielony... Mija czas... Dni robią się coraz chłodniejsze, a ty czujesz, że jest ci ciężko od nadmiaru owoców, ale jesteś szczęśliwe, że obdarujesz nimi ludzi. Dni robią się jeszcze zimniejsze, a ty z radością myślisz o czekającym cię odpoczynku pod puchową pierzynką... zasypiasz otulone śniegiem.

Muzyka się wycisza, nauczyciel pyta , kiedy dzieci czuły się najlepiej, będąc drzewem:

Wypowiedzi dzieci.

Po skończonej zabawie dzieci określają nastrój, jaki towarzyszył im podczas opowieści nauczyciela - gromadzą się wokół buziek wyrażających różne emocje (smutek, radość, złość).

  1. Zakończenie;

Dzieci zostają odznaczone przez nauczyciela orderem „Przyjaciela przyrody”.

Na zakończenie dzieci tworzą kółko, śpiewają piosenkę pt. „Na pożegnanie wszyscy razem”.

Opracowała: Beata Olszak


