Konspekt zajęć z aktywności plastycznej
Grupa: 3,4- latki
Data: maj 2010
Miejsce zajęć: sala przedszkolna
Temat: „Europejczyk, Chińczyk, Afrykańczyk, Indianin”- malowanie farbami plakatowymi kolorowanek przedstawiających dzieci z różnych stron świata.
Cele z Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego:
Stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych.
Cele ogólne:
Poznawczy: Rozpoznawanie i nazywanie ras ludzkich w oparciu zdjęcia.
Poznanie innowacyjnych sposobów zdobywania wiedzy z wykorzystaniem komputera.
Kształcący: Kształtowanie umiejętności dostrzegania i rozpoznawania różnic kulturowych w zależności od kraju urodzenia.
Doskonalenie umiejętności rzeczywistego malowania koloru skór różnych ras ludzkich.
Rozwijanie wrażliwości muzycznej na muzykę innych narodów.
Wychowawczy: Wyrabianie tolerancji dla równego traktowania wszystkich ludzi bez względu na kolor skóry.
Wdrażanie do dokładnego wykonywania poleceń nauczyciela.
Przestrzeganie zasad ustalonych z grupą w sytuacji zadaniowej.
Dbanie o ład i porządek na miejscu pracy.
Metody: prezentacja multimedialna, obserwacja, objaśnienie, improwizacji ruchowej, metoda zadań stawianych dziecku, praktyczne działanie.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: laptop, prezentacja multimedialna „Rasy ludzi”, muzyka afrykańska, chińska, peruwiańska i in., zdjęcia i ilustracje z różnymi rasami ludzi, farby, pędzle, kartony z konturami dzieci różnych ras.
Przebieg zajęcia:
Powitanie dzieci.
Rozpoczęcie zajęć tańcem „Dzień dobry witam was”.
Wprowadzenie do tematu zajęć piosenką : „Kolorowe dzieci” sł. J. Bialunas
muz. M. Jeżowska
Gdyby, gdyby moja mama pochodziła z wysp Bahama
To od stóp po czubek głowy byłabym czekoladowa.
Mogłam przyjść na świat w Cejlonie na wycieczki jeździć słoniem
I w Australii mieć tatusia i z tatusiem łapać strusie.
Nie patrz na to - i jo... - w jakim kraju, jaki kolor dzieci mają
I jak piszą na tablicy to naprawdę się nie liczy!
Przecież wszędzie każda mama, każdy tata chce tak samo,
Żeby dziś na całym świecie mogły żyć szczęśliwe dzieci.
Mogłam małą być Japonką co ubiera się w kimonko
Lub w Pekinie z rodzicami ryż zajadać pałeczkami.
Od kołyski żyć w Tunisie po arabsku mówić dzisiaj
Lub do szkoły biec w Mombasie, tam gdzie palmy rosną w klasie.
Nie patrz na to w jakim kraju...
Los to sprawił lub przypadek, że Hindusem nie był dziadek,
Tata nie był Indianinem i nie w Peru mam rodzinę.
Nie patrz na to w jakim kraju... ( bis)
Omówienie treści piosenki. Uświadomienie dzieciom, że wszyscy są równi i należy ich tak samo traktować bez względu na kolor skóry, czy kraj z jakiego pochodzą. Uświadomienie dzieciom, że każdy z nas mógł urodzić się w innym kraju.
Pokaz multimedialny poprzedzony rozmową kierowaną „Do czego służy komputer?”
Nauczyciel prezentuje pokaz „Rasy ludzi”.
Omawianie z dziećmi zaobserwowanych różnic w wyglądzie przedstawicieli rasy żółtej, czerwonej, czarnej i białej.
Zabawa ruchowa „Kto tak tańczy” przy muzyce z różnych stron świata: afrykańskiej, japońskiej, peruwiańskiej, chińskiej i europejskiej.
Rozmowa kierowana wzbogacająca wiedzę dzieci na temat podobieństw i różnic w wyglądzie dzieci z różnych rejonów świata- przy zdjęciach i ilustracjach.
Omówienie praw wszystkich dzieci na świecie: do miłości, bezpieczeństwa, zabawy, uśmiechu , radości, nauki, szczęścia i in.
Omówienie zadania plastycznego.
Nauczycielka wraz z dziećmi przypomina jak należy zachować się podczas aktywności plastycznej, na co zwrócić uwagę podczas malowania i jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać.
Działalność plastyczna dzieci.
Nauczycielka rozdaje dzieciom kolorowanki. Dzieci samodzielnie malują kontury dzieci z różnych stron świata, dbając o rzeczywisty kolor skóry poszczególnych ras.
Sprzątanie miejsc pracy oraz mycie rąk po skończonym zadaniu.
Podsumowanie zajęć.
Omówienie prac plastycznych- zorganizowanie wystawy prac dzieci. Improwizacja ruchowa do piosenki „Kolorowe dzieci”.
Konspekt opracowała i przeprowadziła:
BŻ