SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA RODZICÓW
W GRUPIE SKRZATY- 17.05.2012r
TEMAT: DETEKTYW NA TROPIE
CELE OGÓLNE:
wykorzystanie metod aktywizujących w procesie przygotowania do nauki czytania, pisania i liczenia
rozwijanie umiejętności współdziałania w toku pracy zespołowej,
tworzenie sytuacji zachęcających do swobodnych wypowiedzi oraz aktywnego sposobu myślenia i działania
budzenie zadowolenia z posiadanych wiadomości i umiejętności , wzmacnianie pozytywnej samooceny
CELE OPERACYJNE:
dz. czyta ze zrozumieniem wyrazy,
kreśli wzory literopodobne
układa z liter (głosek) wyrazy, odczytuje całościowo
zna i stosuje znaki matematyczne <,>,=
zna i stosuje określenia w prawo, w lewo
potrafi współpracować w zespole
METODY:
aktywizujące - szyfrogram, kuferek odkrywca
działań praktycznych:
- rozwiązywanie szyfrogramów matematyczno - literowych, odczytywanie wyrazów
- układanie słów z pierwszych głosek obrazków- odczytywanie i dobieranie
wyrazów
zadań do wykonania: - karty pracy - oferty indywidualne dostosowane do możliwości i umiejętności dziecka -wielopoziomowość
FORMY: zbiorowa, zespołowa, w parze, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Plansza Szkoły, szyfrogram, akcesoria detektywa - lornetka, czapka, karty z obrazkami, kartoniki liczbowe, kufer, płyta CD -Maluch rosną nie tylko wiosną, plansze dla zespołów z szyfrogramem matematyczno-literowym, karty pracy w butelkach, odznaka detektywa, pytania ewaluacyjne.
PRZEBIEG ZAJECIA
Faza wprowadzająca
1.Powitanie - Piosenka „WITAJCIE” - wspólna zabawa
2. N. zaprasza dzieci pod wielki zamek umieszczony w sali i zachęca do odgadnięcia co to za miejsce. Pomoże nam w tym „Eliminatka literowa” - skreślanie co drugiej litery - rozwiązanie SZKOŁA DETEKTYWA RUDOLFA
wyjaśnienie , że DETEKTYW to osoba zajmująca się szukaniem, poznawaniem, odkrywaniem nowych nieznanych rzeczy.
Zapoznanie dz. ze wskazówkami , które zostawił RUDOLF- dłoń- zadanie do wykonania, usta- zabawa
Podanie tematu i celu zajęcia:
N. - dzisiaj wybierzemy się na zwiedzenia SZKOŁY, która kryje mnóstwo tajemnic, zagadek. Musicie wykazać się odwagą, sprytem, wiedzą, umiejętnościami , aby rozwiązać zagadki i tajemnice, które kryją się w zamku i wokół niego.
Zagadek będzie 5. Po rozwiązaniu każdej otrzymacie jedną gwiazdkę z literą, które będą kluczem do końcowego hasła. Po zdobyciu 5 gwiazdek dz. zdobędą ODZNAKĘ DETEKTYWA
Faza realizacyjna:
1. Do szkoły wejdziemy bardzo powoli - N. pokazuje usta - zabawa - „mały, średni, duży, wielki krok”
Do pracy detektywa potrzebne będą pewne przedmioty: Jakie?- dz. odpowiadają - lornetka, czapka
N. wyjaśnia, że detektyw Rudolf pamiętał o tym przygotował częściowo dla nich te rzeczy.
N. pokazuje - dłoń
Wykonanie czapek z pomocą rodziców i ozdobienie ich wzorami literopodobnymi.
Ubranie czapek, rozdanie gotowych lornetek.
Dz. zdobywa pierwszą gwiazdkę z literą B.
2. Podział na zespoły - zabawa - Idę, idę! - rozejście się do zespołów
rozwiązanie szyfrogramów matematyczno - literowych - LEW, SŁOŃ, MAŁPA, FOKA. Wykonanie rysunków zwierząt.
Dz. zdobywa drugą gwiazdkę z literą R.
3. N. pokazuje usta - zabawa - Zamieszanie na polanie
Po zabawie zaproszenie dzieci do zadania - N. pokazuje dłoń -
Tropimy tygrysa - zabawa matematyczna
Dz. muszą odgadnąć pod jaką liczbą ukryty jest tygrys, stosując pojęcia - za mało, za dużo. Odgadnięcie liczby - wołamy pif - paf wytropiony- zabawę powtarzamy 2,3 razy
Dz. zdobywa trzecią gwiazdkę z literą A.
4. N. zaprasza dzieci do pokoju, przy piosence IDĘ w którym znajduje się
KUFER. Pokazuje dzieciom - dłoń - zadanie do wykonania. Dz. muszą odgadnąć co potrzebne jest detektywowi - paski z obrazkami, których pierwsze głoski utworzą wyrazy:
- lalka, ul, płot, aparat - LUPA
- ananas, pająk, arbuz, ryba, agrafka, tort - APARAT
- motyl, aktor, paczka, abecadło- MAPA
- pomarańcza, igła, ekran, słoń - PIES
Dz. zdobywa czwartą gwiazdkę z literą W.
5. W sali porozkładane są zagadki dla każdego z Was. Zagadki ukryte są w butelkach . Musicie wytropić swojej zagadki, ale tak jak zrobił by to każdy prawdziwy detektyw czyli bardzo cicho, szybko, sprawnie. Zagadki podpisane są waszym imieniem. Po znalezieniu swojej butelki - zagadki, siadamy do stolika i N. pokazuje dłoń - rozwiązujemy zadanie. Omówienie zadań. Rozwiązania układamy pod szkołą.
Dz. zdobywa piątą gwiazdkę z literą O.
6. Zabawa ruchowa „W lewo, w prawo” - N pokazuje usta
Dzieci stoją w kole i wykonują:
Dwa kroki do przodu
Trzy kroki w lewo
Krok do tyłu
Dwa kroki w prawo
Dotknij lewą ręką prawego policzka
Skocz trzy razy na prawej nodze
Dzieci dobierają się parami i wykonują:
Podajcie sobie prawe ręce
Dotknijcie się lewymi kolanami
Połóż prawą dłoń na lewym ramieniu kolegi
Dotknijcie się plecami i usiądźcie
Faza podsumowująca:
1.W nagrodę rozdanie dz. ODZNAK DETEKTYWA. Wklejenie w środek talerzyka.
2. Ewaluacja - Nauczyciel odczytuje początek zdania, dz. mają za zadanie rozwinąć myśl.
Cieszę się, że dzisiaj …………………………….
Najbardziej podobało mi się …………………….
Najtrudniejsze było ……………………………….
Kto jest dzisiaj z siebie zadowolony?
Komu z was coś nie wyszło?
Opracowała Grażyna Skrzypczak