Scenariusz spotkania andrzejkowego z wykorzystaniem
metod aktywnych oraz ćwiczeń z ,,Gimnastyki mózgu”
P. Dennisona.
Opracowanie i prowadzenie : Małgorzata Bednara
Temat: Andrzejkowe wróżby.
Uczestnicy: grupa dzieci 6-letnich z rodzicami
Miejsce: sala gimnastyczna (zabawy), sala zajęć (poczęstunek).
Czas trwania : około 60 min.
Cel główny: budzenie i rozwijanie zainteresowań tradycjami oraz zwyczajami ludowymi związanymi z wieczorem andrzejkowym.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-zna wybrane zwyczaje i tradycje andrzejkowe
-rozumie, że wróżby andrzejkowe należy traktować jako dobrą zabawę
-zgodnie bawi się w grupie rówieśniczej
-współdziała w tańcach ,zabawach i wróżbach z rodzicami
-stymuluje mowę wewnętrzną ,sprawność wzrokową, słuchową, ruchową na drodze ćwiczeń
P.Dennisona
-kształtuje nawyki aktywnego i twórczego spędzania czasu
Metody pracy: słowna, aktywnej działalności, kinezjologia edukacyjna, zabawy muzyczno-ruchowe
Formy pracy: krąg, zabawy z zespołem, zabawy z całą grupą, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta CD z zabawami integracyjnymi wg KLANZA, płyta CD z nagraniami piosenek znanych dz., karty obrazujące ćwiczenia z ,, Gimnastyki mózgu”wg
P. Dennisona, 2 duże kostki do gry, obrazki z symbolami zawodów, butelka, szablony w kształcie gwiazd z rysunkiem przepowiadającym przyszłość, 2 sylwety w kształcie serca z
imionami chłopców i dziewczynek, żetony w kolorze czerwonym i zielonym
Przebieg zajęć.
1.Powitanie, rozdanie żetonów, przypomnienie celu spotkania.
Utrwalenie zawołania do św. Andrzeja.
,, Św. Andrzeju daj znać , co się z nami będzie dziać”.
2.Co wiecie o andrzejkowych zwyczajach? - wypowiedzi dz.
3.Zab. ,,Czarowanie” wg KLANZA - zachęcenie do wspólnej zab. rodziców.
,,Czary- mary, czary-mary, czary- mary uuuu,
Czary- mary, czary-mary, czary- mary uuuu.
Hokus-pokus, kszy, kszy. Hokus-pokus, kszy, kszy.
Abra, kadabra, abra, kadabra - uuuuuuuuuu”.
4.Wróżba z butami. Kto wyjedzie w długą i ciekawą podróż, pełną przygód?
Najpierw układają buty dz. z czerwonymi żetonami wraz z rodzicami, potem dz. z żetonami
zielonymi wraz z rodzicami.
5.Piosenka ,,Rodzinka”- śpiew i ilustrowanie tekstu piosenki .
6.Wróżba ,, Co mówią gwiazdy”. Na podłodze , po obwodzie koła, leży 6 gwiazd z różnymi
symbolami. Dzieci kręcą butelką , która wskaże gwiazdę.
Korona-ważna osoba, zaszczyty, Książka-kariera naukowca,
Serce- szczęście, miłość, Moneta- bogactwo, wygrana,
Różaniec- ksiądz, zakonnica, Palma -podróż dookoła świata ,
7.Zabawa integracyjna ,, Poranek” wg KLANZA. Dz. tańczą w dwóch wężykach wg koloru
żetonów, zapraszają do zabawy chętnych rodziców.
8.Wróżba ,,Jaki wybiorę zawód?”. Na podłodze rozłożone obrazki z symbolami zawodów.
Najpierw podchodzą i wybierają obrazki dz. z czerwonymi żetonami, potem z zielonymi.
9.Piosenka ,,Sałatka jarzynowa”- śpiew i ilustrowanie ruchem tekstu.
10.Wróżba z kostką, wyrzucona liczba oczek powie Ci jaką jesteś osobą?
Kostką rzuca równocześnie 2 dzieci.
1-symbolizuje człowieka wyróżniającego się spośród innych ludzi. Osoba taka jest wytrwała
w dążeniu do celu. Jej ulubiony kolor to czerwony. Szczęśliwy kamień : rubin,koral.
2-symbolizuje człowieka łagodnego, uprzejmego, skrytego. Ulubiony kolor-pomarańczowy.
Pomyślność przynosi mu bursztyn.
3-symbolizuje człowieka sprawiedliwego, twórczego, dobrego przyjaciela. Szczęśliwy kolor
-żółty. Kamień: bursztyn.
4-symbolizuje osobę dobrą, łagodną, lubiącą ruch na świeżym powietrzu. Ulubiony kolor:
zielony. Kamień: szmaragd.
5-symbolizuje osobę impulsywną ,ruchliwą, inteligentną , upartą. Można na niej polegać.
Ulubiony kolor niebieski i różowy. Kamień przynoszący szczęście -diament.
6-symbolizuje osobę uczciwą, skromną, upartą i towarzyską. Unikają kłótni i bójek.
Szczęśliwy kolor niebieski i fioletowy, kamień: perła.
11.Piosenka ,,Spacer z tatą”- śpiew i taniec po obwodzie koła .
12.Wróżba ,,Dobre rady”. Dzieci z żetonami koloru zielonego wybierają karty z ćwiczeniami
wg ,,Gimnastyki mózgu” P.Dennisona, nazywają wybrane przez siebie ćwiczenie i
demonstrują je przy rytmicznej muzyce do zab. ,,Gość” wg KLANZA. Wybrane ćwiczenie
niesie ze sobą rymowaną radę dla dzieci.
Leniwa ósemka-gdy ósemki rysujemy szybciej i ładniej piszemy
Sowa-sowa głośno pohukuje ,pamięć poprawia i koncentruje
Słoń-gdy chcesz być dobrym matematykiem to ćwicz razem ze słonikiem
Kapturek myśliciela-gdy na nic nie masz ochoty ,zrób trzy kapturki myśliciela i już do pracy się zabierasz
Kołyska- kto się trochę pokołysze rozluźnienie ma i ciszę
Energetyczne ziewanie-ziewasz zdrowo, twarz masujesz zaraz dobrze się poczujesz
Punkty pozytywne-gdy lekko dotykasz czoła, już przychodzi myśl wesoła
Ruchy naprzemienne-ręka prawa noga lewa, mózg i ciało się rozgrzewa,
to nie czary słowo daję, zaraz wszystko się uda
Wypady-rytmiczne wypady w prawo i w lewo dodadzą ci siły do ruchu zachęcą
Pompowanie pięta- jest ruch zdrowy i dla ciała i dla głowy
Rysowanie oburącz- gdy wspólnie pracują ręce to wkrótce będziesz rysował
i pisał świetnie
Krążenie szyją-bujasz głową w lewo w prawo myśli napływają żwawo
13.Zab. ze śpiewem ,,Słoń”. Demonstrowanie ruchów do zab. na cztery strony świata.
14.Wróżba ,,Imię mojej sympatii”. Imiona męskie i żeńskie zamieszczone są na oddziel-
nych sercach. Dzieci po nakłuciu serca dowiadują się jakie imię będzie nosiła ich
sympatia.
15.Na zakończenie taniec z rodzicami ,,Podajmy sobie ręce” wg KLANZA.
16.Przejście rodziców i dzieci na salę zabaw na słodki poczęstunek.
17.Przybliżenie rodzicom najważniejszych zagadnień z ,,Gimnastyki mózgu”.