Dzieci i rodzice w powieści TEN OBCY konspekt lekcji


Konspekt lekcji związany z lekturą „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej.

Powiązany z prezentacją multimedialną.

Temat: Dzieci i rodzice w powieści „Ten obcy”.

Czas pracy: 2 jednostki lekcyjne.

Cele (uczeń):

- rozumie znaczenie słowa: rodzina, dom

- omawia relacje dzieci - rodzice w powieści

- omawia stosunki rodzinne w powieści i ich wpływ na postępowanie bohaterów

- potrafi powiedzieć, co decyduje o tym, że życie w rodzinie układa się dobrze

- umiejętnie wypowiada się na dany temat, popierając swoje zdanie odpowiednimi fragmentami z lektury

- umiejętnie korzysta z lektury - wyszukuje właściwe cytaty

- potrafi posługiwać się ownikiem języka polskiego

- potrafi pracować w grupie

- potrafi zaprezentować wyniki pracy na forum klasy

Metody:

- praca z tekstem

- praca ze słownikiem

- dyskusja

- metody aktywne (praca w grupach)

- prezentacja

Formy pracy:

- indywidualna

- grupowa

-zbiorowa

Przebieg lekcji:

1. Wprowadzenie do tematu - rozwiązanie krzyżówki (pomoc nr 1).

Uczniowie samodzielnie rozwiązuję krzyżówkę, następnie nauczyciel sprawdza poprawność rozwiązania i ewentualnie wyjaśnia wątpliwości, które się pojawią.

1.

R

Ó

D

2.

O

G

R

Ó

D

3.

D

O

M

4.

D

Z

I

A

D

E

K

5.

C

I

O

C

I

A

6.

K

R

E

W

N

Y

7

M

A

M

A

  1. inaczej: dynastia, rodzina

  2. inaczej: park, miejsce spacerów

  3. budynek mieszkalny

  4. rodzic ojca lub matki

  5. siostra mamy

  6. związany pokrewieństwem

  7. obchodzi swoje święto 26 maja

2. Wyjaśnienie znaczenia słowa „rodzina” - uczniowie najpierw samodzielnie mówią, czym jest dla nich rodzina, czym powinna być rodzina. Następnie korzystają ze Słownika języka polskiego i wyszukują definicję słowa „rodzina”.

3. Uczniowie podają, z czym kojarzy im się słowo „dom”. Ważne jest, aby zwrócili uwagę na to, że to nie tylko budynek mieszkalny, ale i atmosfera rodzinna. Następnie zapisują skojarzenia wg schematu

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

budynek

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
DOM

miłość

rodzina

domownicy

Po zapisaniu notatki odtworzenie fragmentu prezentacji - slajd nr 2.

4. Podział klasy na grupy i przydzielenie im zadań. Do wykonania tego ćwiczenia należy utworzyć pięć grup.

Każda grupa musi przygotować materiały związane z relacjami rodzinnymi w domu poszczególnych bohaterów. Swoje wnioski, spostrzeżenia zapisują na dużych kartkach papieru, które następnie zostaną wywieszone na tablicy. Dodatkowo uczniowie starają się znaleźć przynajmniej jeden cytat, który związany jest z przydzielonym im tematem. (Czas pracy to około 10 minut).

Następnie przedstawiciel (ewentualnie dwóch przedstawicieli) grupy przedstawia (przedstawiają) efekty swojej pracy ( na forum klasy).

Po omówieniu przez grupę pierwszą relacji w danej rodzinie następuje podsumowanie - przedstawienie odpowiednich fragmentów prezentacji multimedialnej.

Przydział tematów dla poszczególnych grup i numery slajdów, które należy wyświetlić i omówić po wystąpieniu każdej z grup.

Grupa I - w domu rodzinnym Mariana - slajd nr 3

Grupa II - dom Julka - slajd nr 4

Grupa III - relacje między Ulą a jej ojcem - slajd nr 5 - 9

Grupa IV - stosunki Pestki z rodzicami, a szczególnie z matką - slajd nr 10 - 15

Grupa V - relacje między Zenkiem a jego ojcem - slajd nr 16

5. Podsumowanie.

Uczniowie muszą odpowiedzieć na pytanie: „Co decyduje o tym, że życie w rodzinie układa się dobrze?”

Muszą zwrócić uwagę na to, jak ważne w życiu jest to, aby rodzina funkcjonowała właściwie, aby nie było w niej nałogów, kłamstwa, oszustwa, itp. Muszą też zdać sobie sprawę z tego, że oni sami mają wpływ na to, jak układają się relacje w rodzinie, że np. oszustwo, okłamanie rodziców (zachowanie Pestki) powoduje, że relacje te nie układają się właściwie.

6. Zadanie.

W kilku zdaniach odpowiedz na pytanie: „Co decyduje o tym, że życie w rodzinie układa się dobrze?”

Pomoc nr 1

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7

  1. inaczej: dynastia, rodzina

  2. inaczej: park, miejsce spacerów

  3. budynek mieszkalny

  4. rodzic ojca lub matki

  5. siostra mamy

  6. związany pokrewieństwem

  7. obchodzi swoje święto 26 maja

4


