Nr9 scenariusz zajęcia Zwierzęta z wiejskiego podwórka


SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI AKADEMIA MALUCHA 

TEMAT: POZNAJEMY ZWIERZĘTA Z WIEJSKIEGO PODWÓRKA  

Cele ogólne:

 

Cele szczegółowe:Dzieci:

 

Środki wspomagające:

tekst wiersza D. Gellner pt. „Piłka”, kolorowe piłki, nagrania muzyczne -CD Szkoła sześciolatka - cz. 1 / Nr 44) ; CD Szkoła sześciolatka - cz. 2 / Nr 38) ; seria obrazków do wiersza D. Gellner pt. „Piłka” ; rysunek owieczki do ozdobienia, włóczka, kredki, klej, kłosy zboża

Przebieg zajęcia: 

  1. Pląs integracyjny „Wszyscy są”

            Wszyscy są, witam was

            zaczynamy już czas - wszyscy maszerują po kole

           Jestem ja - każdy wskazuje na siebie

           Jesteś ty - każdy wskazuje na inne dziecko

           Raz, dwa, trzy - trzy klaśnięcia w swoje dłonie. 

  1. Zabawa ożywiająca przy muzyce „ Na łące -marsz, bieg, podskoki

(CD Szkoła sześciolatka - cz. 1 / Nr 44)

  1. Zaproszenie dzieci do koła - dzieci siadają w kole

  2. Rozmowa na temat „Co to jest przygoda ? ”.

Dzieci podają przykłady przygód, jakie im się ostatnio przytrafiły.

Czy przygoda zawsze kończy się szczęśliwie?

Posłuchajcie, co przydarzyło się pewnej piłce, która wyskoczyła z domu

  1. Słuchanie wiersza D. Gellner pt. „Piłka” ilustrowanego obrazkami

Po cichutku, po kryjomu

Wyskoczyła piłka z domu

Hop! Hop! W górę! W dół

Przeskoczyła świata pół

                  Zatrzymała się pod płotem

                  Zatańczyła z burym kotem

                  Hop! Hop! Raz i dwa

                 Obudziła złego psa!

         

Gdzie jest teraz? Pośród kaczek.

Kaczki kwaczą: kto tak skacze?

Ale piłka dalej zmyka

Patrzcie! Wpadła do kurnika

Hop! Hop! W górę! W dół

Przestraszyła stado kur!

              Gdy odpocząć chciała chwilę

              Siadły na niej dwa motyle

              Każdy z nich pomyślał tak:

              Jaki duży, piękny kwiat!

          Biała koza, białą nóżką

          Potoczyła piłkę dróżką.

          Pędzi piłka w stronę wiadra

          Bęc! Do zimnej wody wpadła!

Oj! Do licha! - rzekła brzydko

Chcę do domu! I to szybko!

              Choć nie miała wcale nóg

              Przeskoczyła - hop! - przez próg

         Zatrzasnęła z hukiem drzwi

I pod łóżkiem grzecznie śpi. 

  1. Omówienie treści wiersza- Jakie zwierzątka spotkała piłka?

  2. Zabawa dźwięko - naśladowcza „ Zwierzęta z wiejskiego podwórka” (CD Szkoła sześciolatka - cz. 2 / Nr 38), Rozpoznawanie głosów zwierząt- nazywanie zwierząt. Naśladowanie głosów zwierząt

  3. Zabawa dydaktyczna „Które zwierzątka spotkała piłka? Dzieci oglądają sylwety zwierząt, nazywają je

  4. Rozmowa na temat : Jakie jeszcze zwierzęta mieszkają na wsi? ( owce, baranki, świnki, króliczki, gąski, indyki…)

  5. Wyczarowanie piłek - powtarzanie rymowanki:

Czary - mary, hokus - pokus

To nasze zaklęcie

Niech tu zaraz w naszej sali

Owieczka przybędzie

  1. Praca plastyczna - prezentacja pracy plastycznej , omówienie kolejności wykonania- Owieczka - 1. kolorowanie : niebo, głowa i nogi owieczki , 2.ozdabianie baranka pociętą włóczką 3. naklejanie trawki - kłoski żyta

  2. Omówienie prac.

  3. Czynności porządkowe i higieniczne.

  4. Poczęstunek owocową herbatką

  5. Zabawy w kącikach zainteresowań

  6. Zabawy ruchowe z piłkami - ustawienie w kole

przygotowała : Wiesława Kruczkowska

0x01 graphic


