Andrzejki w naszej świetlicy


„Andrzejki w naszej świetlicy”

(konspekt zajęć hospitowanych)

Cele główne:

Cele szczegółowe:

Metody: zabawowa, podające (pogadanka, opowiadanie, objaśnienie).

Formy: zespołowa, indywidualna.

Środki: tekst opowiadania o tradycji andrzejkowej, miski, grosiki, woda, wosk, papierowe koła, 4 duże czerwone serca (2 z wypisanymi imionami, i 2 z wypisanymi zawodami), szpilka, jabłka, nóż, 2 obrączki, zapałki, karty z pytaniami, różaniec, chleb, cukier, liść laurowy, chusteczka, piórko, koronka, kartka papieru, ziarenko pieprzu, klucz, gazety, magnetofon, płyty z muzyką.

Miejsce: świetlica szkolna.

Termin realizacji: listopad 2007 r.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Wprowadzenie:

Witam wszystkich, a szczególnie:

Tradycja - obyczaje, zasady postępowania, wiadomości przechodzące z pokolenia na pokolenie.

Wróżby - zapowiedź tego co się zbliża. Wróżyć to tyle, co przepowiadać przyszłość.

W toku swobodnej rozmowy uczniowie udzielają odpowiedzi na postawione pytania. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi dzieci i opowiada o dawnych tradycjach wróżb andrzejkowych.

Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów
i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Kiedyś uczestniczyły w nich tylko niezamężne panny. W nocy z 29 na 30 listopada - czyli w wigilię św. Andrzeja dziewczyny zbierały się, by wywróżyć sobie przyszłość oraz imię małżonka. Należy wspomnieć, że św. Andrzej jest opiekunem panien na wydaniu i może stąd ta tradycja. W andrzejkowy wieczór panny stosowały przeróżne wróżby, np.

Okres wróżb i zalotów następował późną jesienią po zakończeniu wszystkich prac w polu, gdy dni stawały się coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Jesienne wieczory sprzyjały rozważaniom, opowieściom i wróżbom, na które w innych porach roku czasu nie było.

Andrzejkowe wróżby łączą się także z wierzeniami, według których w tym okresie z zaświatów przybywają na ziemię duchy. Możemy więc za pośrednictwem wróżb zapytać je, co nas czeka w najbliższym czasie.

Podczas, gdy św. Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkryciu przyszłości, chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, czyli 24 listopada. Byli przekonani, że za pomocą najróżniejszych sztuczek dowiedzą się, która dziewczyna o nich myśli, jakie imię będzie nosić przyszła żona. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu.

Obecnie oba obrzędy są połączone i obchodzone równocześnie jako tradycyjne andrzejki. Na ogół nie traktujemy ich poważnie, wielu z nas uważa je tylko za zabawę, ale
i tacy, którzy twierdzą, że owe wróżby czasem się spełniają (więc, może warto spróbować?). Andrzejkowe wróżby przetrwały aż do dziś i do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością”.

Część główna:

  1. „Grosik na szczęście” - rozpoczęcie zabawy.

Wszyscy gromadzą się na środku sali tworząc duże koło. Wewnątrz stoi duża miska
z wodą. Nauczyciel mówi: Ażeby spełniły się nasze dzisiejsze wróżby musimy złożyć dary. Każdy uczestnik zabawy wrzuca do miski z wodą grosik i wypowiada zaklęcie:

„HOKUS - POKUS, CZARY - MARY,

ABY WRÓŻBA SIĘ SPEŁNIŁA ZŁÓŻMY DARY”.

  1. „Lanie wosku” - wróżba.

Dziecko trzyma klucz nad miską z zimną wodą. Nauczyciel leje roztopiony wosk,
a dziecko wypowiada zaklęcie wraz z całą grupą: „Czary mary wosku lanie, co ma być niech się stanie”. Kiedy wszyscy skończą, wspólnie oglądają kształty jakie wyszły. Następnie dzieci rozbudzając swoją wyobraźnię próbują dopatrzeć się w woskowej figurze różnych rzeczy, które mogą ich spotkać w przyszłości.

  1. „Wychodzenie butów” - wróżba.

Dzieci zdejmują but z lewej nogi (oddzielnie chłopcy i dziewczęta) i układają jeden za drugim w kierunku drzwi. Właściciel lub właścicielka buta, który pierwszy dotrze do drzwi najszybciej się ożeni lub wyjdzie za mąż.

  1. „Zjedz tort” - wyścig w rzędach.

Uczestnicy ustawiają się w 2 rzędach. W odległości 3, 4 m. leżą papierowe koła podzielone na 8 części. Na sygnał prowadzącego uczniowie z każdej drużyny biegną kolejno i odcinają kawałek tortu. Wygrywa drużyna, która wcześniej „zje” cały tort.

  1. Serca z imionami” - wróżba.

Dzieci wbijają szpilkę w serce z kartonu. Po drugiej stronie są wypisane imiona. Sprawdzamy kto jest ich wybrankiem (osobne serca dla dziewczyn i chłopców).

  1. „Obierki” - wróżba.

Każdy uczestnik obiera jabłko tak, aby powstała jak najdłuższa obierka. Następnie każde dziecko rzuca obierkę za siebie przez lewe ramię i próbują ją przyrównać do literki. Na literkę tą będzie zaczynało się imię przyszłego męża lub żony.

  1. „Wróżące serca” - wróżba.

Wychowawca trzyma w ręce duże, czerwone serce wycięte z brystolu, które z tyłu zapisane jest nazwami zawodów (osobnie dla dziewcząt i chłopców). Każdy uczestnik podchodzi i wbija w nie szpilkę. Następnie odczytuje czym będzie się zajmować
w przyszłości, jaki zawód będzie wykonywać.

  1. „Przekazywanie obrączek” - wyścig w rzędach.

Zawodnicy dwóch drużyn stają jeden za drugim. Każdy z nich ma zapałkę. Pierwszy zawodnik na zapałce podaje następnemu obrączkę itd. Jeżeli obrączka spadnie trzeba wrócić do początku. Wygrywa drużyna, która ukończy zadanie wcześniej.

  1. „Co mnie czeka” - wróżba.

Nauczyciel przygotowuje wcześniej karty z pytaniami i kilka dowcipnych odpowiedzi, np. „Jak będzie miał na imię twój wybranek?” (Zenek, Konstanty, Ildefons itd.), „Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?” (rowerami wokół wsi, na hulajnodze do Krakowa). Nauczyciel czyta pytanie a dzieci wybierają numery odpowiedzi.

  1. „Kubki przyszłości” - wróżba.

Pod kubkami umieszczamy przedmioty, które mają swoje tajemnicze znaczenie. Dzieci wybierają jeden z kubków, a nauczyciel odczytuje symbolikę znajdującego się pod nim przedmiotu.

  1. „Taniec par na gazecie” - konkurs w parach.

Każda para otrzymuje gazetę, którą układa na podłodze. Zadaniem par jest zatańczenie fragmentu utworu muzycznego na rozłożonym formacie gazety. W miarę upływu zabawy gazeta zostaje zmniejszona. Kolejno odpadają te dzieci, które w trakcie tańca przekroczą ustalone granice formatu gazety. Para, która najdłużej utrzyma się na powierzchni zmniejszającej się gazety zostaje ogłoszona - jako para zwycięska.

Po wróżbach wszystkie dzieci bawią się przy muzyce z magnetofonu.

Zakończenie:

3


