Konspekt zajęć
Z OBSZARU EDUKACJI PRZYRODNICZEJ
dla dzieci sześcioletnich
TEMAT TYGODNIA: Pada deszcz
TEMAT DNIA: Co wiemy o wodzie?
Cele ogólne:
* poznawanie właściwości wody poprzez doświadczenia i obserwację
* rozumienie cykliczności pór roku
* utrwalenie charakterystycznych cech jesieni
* kształcenie u dzieci postawy małego badacza
Cele operacyjne:
dziecko:
* rozumie, że pory roku następują po sobie wciąż w takiej samej kolejności, zna tę
kolejność i nazwy wszystkich pór roku
* potrafi wyciągać i wypowiadać wnioski uzyskane w trakcie wykonywania i obserwacji
doświadczeń z wodą
* zna niektóre właściwości wody dotyczące kształtu, smaku, koloru, rozpuszczania
różnych substancji i stanów skupienia
* liczy ze zrozumieniem przynajmniej w zakresie 6, zna cyfry 1- 4
* rozpoznaje globalnie nazwy pór roku
* potrafi wykonać pracę plastyczną techniką rozdmuchiwania wodnych kleksów przy
pomocy słomki, łódeczkę z orzecha włoskiego, wodne lilie z papieru, narysować
tajemnicze stwory wodne ( do wyboru ).
* zna przyczyny zanieczyszczania wody, poszukuje sposobów zaradzenia temu
Rodzaje aktywności dzieci: językowa, badawcza, plastyczna, ruchowa, twórcza
Metody: dyskusyjne, twórczego myślenia, aktywizujące, pokaz, obserwacja.
Środki dydaktyczne: szklane naczynia, podstawki, wyposażenie kącika przyrody
w sali, szarfy w 4 kolorach, nazwy pór roku drukowane, sól kuchenna, ręczniki papierowe,
sznurek, kostki lodu, zapałki, surowe jajka, papier, mazaki, drewniane patyczki, kolorowe
tusze, słomki do napojów,
Formy pracy: z cała grupą, w zespołach tematycznych
Literatura:
1. H.J.Press -,, Przez zabawę do nauki''
2. Praca zbiorowa pod redakcją T. Gałczyńskiej -,, Ten piękny, tajemniczy świat.
Edukacja ekologiczna w przedszkolu''.
3. E. J. Frątczakowie -,, Kącik przyrody w wychowaniu przedszkolnym''.
4. Materiały pomocnicze dla nauczycieli przedszkoli -,, Edukacja przyrodnicza
w przedszkolu''
5. R. Fojewska, I. Zarzycka -,, Spróbujmy inaczej. Metody aktywizujące w wychowaniu
przedszkolnym''.
PRZEBIEG
1. Zabawa ruchowa utrwalająca nazwy pór roku
Na dywanie rozłożone są szarfy w 4 kolorach i drukowane nazwy pór roku. Każde
dziecko nakłada na siebie wybraną szarfę. Na wezwanie nauczycielki, pokazują się
kolejne kolory. Wspólnie z dziećmi ustalamy, że każdy kolor przypomina nam jakąś
porę roku: zielony - WIOSNĘ, żółty - LATO, czerwony - JESIEŃ, niebieski - ZIMĘ.
Przez chwilę bawimy się wesoło w rozsypce z piosenką ,, Rok''. Na dźwięk refrenu
dzieci łączą się w koła według nazw pór roku. Na zakończenie zabawy każdy szuka
swojej nazwy wśród drukowanych napisów i kładzie swoją kartkę na przygotowanych
chmurkach. Muszą też wspólnie uporządkować kolejność pór roku i podpisać je cyframi
od 1 do 4. Wspólnie z panią dzieci sprawdzają poprawność wykonania zadania.
Ustalamy, jaka jest aktualna pora roku i tylko te dzieci , które założyły czerwone szarfy,
mogą w nich zostać do końca zajęć, jako goście Pani Jesieni. Pozostałe dzieci zdejmują
szarfy.
2. Rozmowa przy ilustracjach.
Nauczycielka prosi dzieci, aby usiadły przed gazetką. Na podstawie wcześniejszych
zajęć oraz codziennych obserwacji pogody ustalamy charakterystyczne cechy późnej
jesieni. Szczególną uwagę zwracamy na dużą ilość opadów, błoto, mgły, przymrozki.
Nauczycielka pyta dzieci, czy chciały by się dowiedzieć różnych ciekawych rzeczy o
wodzie? Zaprasza dzieci do kącika przyrody na dalszą część zajęć.
3. Wykonanie i obserwacja doświadczeń z wodą.
* oglądanie wody wlanej do przeźroczystego naczynia; chętne dzieci próbują trochę
wody
wniosek
woda jest przeźroczysta, nie ma smaku ani zapachu
problem
Kiedy woda ma smak albo zapach?
Dzieci udzielają odpowiedzi w oparciu o własne spostrzeżenia lub wiadomości.
Niektóre zanieczyszczenia można łatwo usunąć, np. przelewając wodę przez watę
lub papierowy ręcznik, inne wymagają skomplikowanych oczyszczalni i filtrów.
* wlewanie wody do naczyń o różnych kształtach
wniosek
woda nie ma określonego kształtu, lecz przybiera kształt naczynia, w którym się
znajduje; kapiąca woda ma kształt kropli
* badanie rozpuszczalności w wodzie różnych substancji
wniosek
w wodzie rozpuszcza się sól, cukier, a nie rozpuszcza się mąka i oliwa
problem
Jakie to zjawisko ma znaczenie dla środowiska przyrodniczego?
Chodzi tu o zanieczyszczanie wód przez człowieka, np. przez katastrofy statków
przewożących ropę naftową.
* poznawanie różnych stanów skupienia wody
wniosek
woda może mieć postać płynną, może być parą albo lodem
problem
Która z tych postaci wody może być gorąca?
4. Przerywnik ruchowy z piosenką ,, Zimno nam w paluszki''.
Dzieci inscenizują ruchem i gestem treść zwrotek i refrenu. Odczuwają radość
z wspólnej zabawy, nawet w brzydką pogodę.
5. Wodne sztuczki
* sztuczka z nitką i zapałką - zawiązujemy pętelkę na nitce i kładziemy na powierzchni
wody na spodeczku; nitka pływa bezładnie; koniec zapałki moczymy w płynie do naczyń
i wkładamy w środek pętelki - nitka natychmiast uformuje się w ładne koło;
efekt jest bardzo szybki i krótkotrwały, dlatego trzeba pilnie i w skupieniu obserwować
* odrzutowe zapałki - końcówkę zapałki rozdzielamy nożykiem na pół i zanurzamy w płynie do naczyń; położona na powierzchni wody wystartuje dosyć szybko do przodu
* pływające jajka - napełniamy wodą 3 naczynia: jedną zostawiamy czystą, do drugiej sypiemy 2 łyżki soli kuchennej aż do rozpuszczenia, a do trzeciej połowę wody solonej
a połowę czystej wlewanej bardzo powoli zakraplaczem; teraz wkładamy surowe jajka;
w pierwszym naczyniu jajko zatonie, w drugim będzie pływać po powierzchni, a w
trzecim zatrzyma się na granicy 2 cieczy czyli w połowie naczynia
* lodowa wędka - robimy wędkę z kredki i kawałka nitki; do szklanki z wodą wrzucamy
kostkę lodu; opuszczamy nitkę na lód i posypujemy solą; nitka natychmiast przymarznie do lodu i pozwoli go wyciągnąć jak złotą rybkę.
6. Prace plastyczne do dekoracji sali lub do zabawy z wodą.
Na stołach i na dywanie przygotowane są materiały i przybory do różnego rodzaju aktywności plastycznej dzieci;
♦ duże kartki z bloku, słomki do napojów; nauczycielka zakraplaczem wlewa na kartkę po 2 - 3 krople kolorowego tuszu; pokazuje dzieciom, na czym polega praca i zachęca do twórczego działania i wypowiedzi, co powstało z ich kolorowych kleksów; po wyschnięciu można pracę uzupełnić akwarelą
♦ oczyszczone połówki orzecha włoskiego, plastelina, wykałaczki drewniane, kolorowy papier ; na dno skorupki orzecha dzieci wkładają odrobinkę plasteliny, na którym mocują
wykonany wcześniej żagielek z patyczka i kolorowego trójkącika; wykonane łódeczki puszczają na wodę w dużej misce
♦ biały papier, mazaki, nożyczki, szablony do wycięcia; najpierw kolorują narysowany wzór kwiatu, wycinają dokładnie i zaginają płatki do środka; kładą na wodę, rozwinie się.
Krystyna Pietrewicz
Przedszkole Miejskie w Witkowie