SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Data: 21.09.2009
Grupa wiekowa: 4-5 latki
Prowadząca: Joanna Szymiec
Aktywność językowa: Wspomaganie rozwoju mowy dzieci
I. Ranek
„Bajkolandia” - wprowadzenie jesiennej atmosfery, oglądanie bajkowych ilustracji o jesieni.
Ćwiczenia poranne według pomysłu nauczyciela inspirowane ćwiczenia autorstwa K. Wlaźnik:
Zabawa orientacyjno - porządkowa „Kot jest, kota nie ma”. Dzieci myszki, na zapowiedź „kota nie ma” myszki biegają swobodnie po całej sali w różnych kierunkach, na zapowiedź „kot jest” dzieci - myszki przysiadają obejmując kolana rękami i pochylając głowę.
Ćwiczenia dużych grup mięśniowych: „Koty”. Dzieci - koty biegają po Sali na czworakach następnie zatrzymują się i prostują wyciągając ręce do całkowitego wyprostu, następnie naśladują wspinanie się po drabinie.
Ćwiczenia skoczne: „Pchełki”. Dzieci pchełki skaczą obunóż po całej sali w różnych kierunkach, na sygnał odpoczywają robiąc przysiad.
Ćwiczenia uspokajające Formowanie rzędu i marsz w rytmie tamburyna przy znanej piosence śpiewanej przez nauczycielkę.
Temat: Przyszła do nas jesień
Cele ogólne:
posługiwanie się nazwami drzew rozpoznawanych po charakterystycznych liściach;
rozwijanie twórczej ekspresji ruchowej.
Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi…
… odwołać się do uprzednich doświadczeń poprzez rozmowę;
… wyróżnić części drzewa (pień, gałęzie, liście, kora drzewa);
… zilustrować ruchem polecenia nauczyciela.;
… klasyfikować liście wg gatunku drzewa oraz nazwać odpowiednie drzewo;
… przykleić liście do kartonu i stworzyć własną kompozycję.
Metoda:
- słowna;
odtwarzania;
ćwiczeń.
Forma:
- zbiorowa;
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- tekst wiersza D. Wawiłow „Drzewo”;
ilustracje drzew;
kora drzew;
liście z różnych gatunków drzew;
kredki, farby;
obręcze, wstążki.
Przebieg zajęcia:
II.
Wysłuchanie wiersza pt. „Drzewo” Danuty Wawiłow. Rozmowa dzieci z nauczycielem na temat wiersza. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat tego jakie zmiany dostrzegają w przyrodzie wraz z nadejściem jesieni.
Zabawa orientacyjno - porządkowa „Dzieci do domków”.
Każde dziecko ma swój domek - obręcz. Na zawołanie „dzieci na spacer” maszerują lub biegają po sali w różnych kierunkach, na zawołanie „do domu” dzieci powracają do obręczy i staja nieruchomo
Wykonanie ilustracji do wiersza z wykorzystaniem farb lub kredkami.
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych wg pomysłu nauczyciela z wykorzystaniem obręczy i wstążek:
energiczny wymach wstążką przodem w górę ( ramiona w górę i w dół ). Kilkakrotne powtórzenie ruchu przekładając wstążkę z jednej ręki do drugiej;
marsz w przód i w tył - spirale z prawej i z lewej strony, potem w miejscu dwa koła z boku, przed sobą ( kolana ugięte );
przekładanie obręczy z jednej ręki do drugiej za sobą, z równoczesnym ugięciem kolan;
zakręcenie obręczy na podłodze - bieg na palcach dookoła niej i chwyt.