Konspekt lekcji języka polskiego
Do przeprowadzenia zajęć w dniu 28 lutego 2011 w klasie III „c”, w Gimnazjum
I. Treści programowe:
Czytanie ze zrozumieniem.
Znajomość treści „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza
II. Temat zajęć: Epilog w „Panu Tadeuszu”- polskiej epopei narodowej.
III. Cele zajęć:
Wiadomości
Uczeń:
zna bohaterów epopei pt. „Pana Tadeusza”,
wie, co to jest epopeja
zna podstawowe fakty historyczne zaistniałe w XIX wieku.
Umiejętności:
Uczeń:
potrafi wskazać cechy epopei
potrafi opowiedzieć jak został opisany koncert Jankiela w dziele
Adama Mickiewicza,
potrafi wnioskować na podstawie czytanego tekstu,
potrafi wskazać we fragmentach tekstu argumenty na poparcie swojej tezy,
umie wyrażać swoje zdanie w sposób kulturalny i demokratyczny,
potrafi wykorzystać swoją wiedzę historyczną w kontekście tematu lekcji.
Postawy:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w lekcji,
dba o kulturę i poprawność języka podczas budowania wypowiedź ustnych,
wykazuje się zaangażowaniem w pracy na zajęciach,
chętnie i otwarcie wyraża swoje zdania,
umiejętnie wykorzystuje wiadomości poznane na wcześniejszych lekcjach.
IV. Formy, metody, techniki uczenia oraz środki dydaktyczne:
Formy nauczania:
praca zbiorowa
praca indywidualna,
Metody i techniki nauczania:
metody podające - elementy objaśnienia, elementy wykładu,
metody programowe - praca z lekturą,
metody eksponujące- zdjęcia z filmu, obrazki, muzyka
metody aktywizujące - elementy burzy mózgów,
metody kształcenia literackiego- metoda impresyjno- eksponująca, metoda analizy wykonawczej
Środki dydaktyczne:
karty pracy
plansze z obrazkami
laptop- nagrania koncertu
zdjęcia z filmu pt. Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy
V. Bibliografia:
a) Przedmiotowo-merytoryczna:
Podstawa programowa Dz. U z 2009 Nr 4, poz. 17.
A. Mickiewicz. Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka
z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem. Warszawa 1984
b) Filozoficzna, psychologiczna, socjologiczna:
Mika Stanisław, Psychologia społeczna dla nauczycieli, Warszawa 1998.
Przetacznikowi Maria, Podstawy rozwoju psychicznego dzieci i młodzieży,
Warszawa 1973.
Wood David, Jak dzieci uczą się i myślą: społeczne konteksty rozwoju poznawczego, Kraków 2006.
c) Pedagogiczna i ogólno dydaktyczna:
Arends Richard, Uczymy się nauczać, Warszawa 1994.
Bobiński Witold, Drugi oddech polonisty, Warszawa 1998.
Brudnik Edyta, Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, Kielce 2002.
Dyduchowa Anna, Metody kształcenia sprawności językowej, Kraków 1988.
Sztuka nauczania. Czynności nauczyciela, pod red. Konarzewskiego K., t.1, Warszawa 2004.
Okoń Wincenty, Wstęp do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1987
Taraszkiewicz Maria, Jak uczyć lepiej? Czyli refleksyjny praktyk w działaniu, Warszawa 1999.
Uryga Zenon, Godziny polskiego. Z zagadnień kształcenia literackiego, Warszawa-Kraków 1996.
VI. Tok lekcji:
Czynności organizacyjne:
przywitanie uczniów,
sprawdzenie listy obecności,
Podanie tematu lekcji:
Nauczyciel prowadzi z uczniami rozmowę na temat wiadomości o Jankielu.
Pogadanka odbywa się na zasadzie przypomnienia wcześniej poznanych wcześniej
informacji. Dotyczy ona charakterystyki Jankiela. Praca zbiorowa.
Prowadzący podsumowuje podane przez uczniów informacje za pomocą wcześniej przygotowanej karty pracy.
Nauczyciel przechodzi do właściwego tematu, wprowadza tło historyczne i pyta
o koncert Jankiela w tymże kontekście.
Uczniowie wyszukują odpowiednie fragmenty w książce czytając je głośno.
Fragmenty zostają omówione przez uczniów przy ewentualnej pomocy
prowadzącego.
Uczniowie oglądają zdjęcia i obrazki, oraz słuchają muzyki. Wyrażają swoje odczucia i opinie dotyczące materiału o Jankielu.
Uczniowie uzupełniają karty pracy.
Zadanie pracy domowej: Naucz się recytować fragment księgi XII- koncert
Jankiela
VII. Cel pracy domowej:
Uczeń:
kształtuje umiejętność recytacji
rozwija umiejętność opanowania emocji przy występach publicznych
rozwija umiejętności oratorskie,
ćwiczy dykcję.