Agata Kopańska
Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl. I
dn. 09.03.2009
Temat bloku: Jak długo jeszcze potrwa zima?
Temat dnia: Spółgłoski miękkie „ci”, „ć”, „si”, „ś”.
Zapis w dzienniku: Wypowiedzi uczniów na podstawie wiersza T. Śliwiaka „Luty i Marzec”. Czytanie i pisanie wyrazów ze spółgłoskami miękkimi: „ci”, „ć”, „si”, „ś”. Pisanie z pamięci. Nauka piosenki „Kasza marcowa”. Utrwalenie poznanych wartości rytmicznych.
Cele ogólne:
Doskonalenie poczucia rytmu
Cele szczegółowe: uczeń:
Wyjaśni powiedzenia dotyczące lutego i marca
Wypowie się na temat wiersza i pogody w marcu
Przeczyta tekst z podziałem na role
Napisze tekst z pamięci
Zaśpiewa piosenkę „Kasza marcowa”
Wyklaszcze podany rytm
Metody:
Praktycznego działania
Poglądowa
Programowa
Formy organizacyjne:
Zbiorowa
Grupowa
Środki dydaktyczne: karty z przysłowiami o marcu, kalendarz ścienny, płyta z piosenką „Kasza marcowa”,
Przebieg:
I Część wstępna:
Czytanie przez dzieci przysłów o marcu rozłożonych na dywanie: wspólne wyjaśnianie ich znaczenia i odnoszenie do aktualnej pogody
Zwrócenie uwagi na istotne informacje dotyczące marca:
sprawdzenie na kalendarzu ściennym, którym z kolei miesiącem w roku jest marzec;
jest to miesiąc, w którym rozpoczyna się kalendarzowa wiosna (wyjaśnienie terminu), wyszukanie 21 marca w kalendarzu
II Część właściwa:
Słuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza T. Śliwiaka „Luty i Marzec”
wypowiedzi dzieci na temat postaci Lutego i Marca występujących w wierszu, na temat wydarzenia, wyjaśnienie słów Marca o tym, że ma „o trzy dni dłuższą nogę” od Lutego
podkreślenie w wierszu poznanych spółgłosek miękkich
zaznaczenie wypowiedzi Lutego, Marca i narratora
czytanie z podziałem na role
ćwiczenie sprawdzające zrozumienie tekstu wiersza: poprawianie zdań tak, aby były zgodne z treścią wiersza (ćw. 1 s. 5)
Pisanie z pamięci:
napisanie pierwszego zdania na tablicy
przeczytanie zdania przez chętne dziecko
dokładne omówienie trudności ortograficznych, zwrócenie uwagi na wielką literę i kropkę na końcu zdania
ponowne przeczytanie zdania
dzieci zamykają oczy i wypowiadają zdanie na głos
nauczyciel ściera zdanie, a dzieci zapisują je z pamięci w zeszytach
dzieci odkładają długopisy, a nauczyciel zapisuje kolejne zdanie itp.
zdania: Staś i Jasiek ślizgają się na lodzie. Zosia i Małgosia lepią ślicznego bałwana. Maciek jest dość ciepło ubrany. Julcia lubi ćwiczyć z innymi dziećmi.
Nauka piosenki „Kasza marcowa”
przy pierwszym słuchaniu dzieci starają się zapamiętać jak najwięcej rzeczy, które Ola wrzuciła do garnka
przy następnym odtwarzaniu piosenki dzieci naśladują czynności Oli zgodnie z tekstem piosenki
Przypomnienie poznanych wartości rytmicznych (ćw. 7 s. 7)
Wyklaskiwanie rytmów do podanych zdań - każdy rząd inny rytm
recytowanie przysłowia: A po lutym marzec spieszy, koniec zimy wszystkich cieszy.
Recytowanie w/w przysłowia z wyklaskiwaniem ósemek (jedna ósemka na każdą sylabę)
Recytowanie w/w przysłowia z wyklaskiwaniem ćwierćnut (jedna ćwierćnuta na dwie sylaby)
Recytowanie w/w przysłowia z wyklaskiwaniem półnut (jedna półnuta na cztery sylaby)
Granie powyższych rytmów na instrumentach: ósemki na drewienkach, ćwierćnuty na kołatkach, półnuty na trójkątach
III Część końcowa:
Zadanie pracy domowej
Zaśpiewanie piosenki „Kasza marcowa”