Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Zajęcia odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2 w Gołdapi w klasie 0 „a”.
Termin realizacji: 26.03.2001 r.
Temat bloku: Przygotowujemy się do świąt wielkanocnych.
Temat zajęć: Wielkanocne zwyczaje.
Cele ogólne: - zapoznanie dzieci z niektórymi zwyczajami wielkanocnymi
- doskonalenie umiejętności czytania prostych wyrazów i zdań
- rozwijanie logicznego myślenia
- kształcenie spostrzegawczości
Cele operacyjne: (dziecko…)
- układa sylwety wg wzrastającej liczby wzorów
- zna figury geometryczne
- potrafi podać słowa, które kojarzą się z Wielkanocą
- umie narysować kurczątko
- zna zwyczaje wielkanocne
- umie ułożyć obrazek w całość, omówić, co przedstawia
- dobiera podpis do obrazka
- zgodnie współpracuje w parze z innym dzieckiem
- wesoło bawi się z innymi dziećmi i rodzicami
- potrafi dopasować litery pisane do drukowanych
- czyta proste zdania
- porównuje liczebność zbiorów
- układa działanie matematyczne z zastosowaniem znaku nierówności
- potrafi zaprojektować i wykonać wspólnie z rodzicem kartkę świąteczną
Metody: pedagogika zabawy - zabawy integracyjne
wartościująca - metoda niedokończonego zdania
słowne - rozmowa, objaśnienia, żywego słowa
percepcyjna - pokaz
czynne - zadań stawianych dziecku, ćwiczeń utrwalających
Formy: praca z całą grupą, praca w parach
Środki dydaktyczne: wydmuszka na patyczku, maskotka kurczątko, sylwety pisanek z różną ilością figur geometrycznych (z tyłu sylwet naklejone litery), kartki i ołówki, duże sylwety jajek wycięte z szarego papieru, obrazki o tematyce wielkanocnej pocięte na części (koszyk, pisanka, malowanie jajek, robienie ciasta, mazurek, palma, stroik, oblewanie wodą, kartka wielkanocna, baranek, prezent), podpisy do obrazków, sylwety talerzy wycięte z brystolu, kartki z imionami dzieci, sylwety pisanek z napisanymi literami, zdania do przypięcia na tablicę, kartoniki z cyframi i znakiem nierówności, materiały do wykonania kartek świątecznych: sztywne kolorowe kartki, skrawki kolorowej flizeliny, papier i stare torebki do pakowania prezentów, papierowe wstążki, bibuła do dekoracji kwiatów, papierki po cukierkach, wycinanki, stare pocztówki świąteczne, klej szkolny, Vikol, brokat w kleju, nożyczki, płyta z muzyką do zabaw, płyta z piosenką.
Przebieg zajęć
1. „Powitanie” - zabawa integracyjna.
Nauczycielka, dzieci i rodzice stoją w kole. Podają sobie kolejno wydmuszkę na patyczku
stylizowaną na kwiat i mówią słowa powitania, pięknie się przy tym uśmiechając:
Maciek wita Anię, Ania wita mamę Oli, Ola wita Huberta itd.
2. „Jakie to święta ?” - wprowadzenie do tematu zajęć.
Na tablicy znajdują się kolorowe sylwety pisanek z różną ilością wzorów (figury
geometryczne). Dzieci przeliczają je, następnie układają pisanki wg wzrastającej liczby
wzorów. Nauczycielka odwraca pisanki (na każdej pisance jedna litera), dzieci odczytują
nazwę świąt: WIELKANOC.
3. Zabawa w „skojarzenia” - dzieci podają jak najwięcej słów, które kojarzą im się z nazwą
świąt Wielkanoc.
4. „Kurczątko” W. Szumanówny - wierszyk do rysowania.
Nauczycielka zwraca uwagę na to, że jajko i kurczątko najbardziej kojarzą się wszystkim
z Wielkanocą, dlatego też za chwilę wszystkie dzieci spróbują narysować takie kurczątko
wylęgające się z jajeczka. Nauczycielka recytuje wierszyk i jednocześnie rysuje kolejne
etapy „narodzin kurczątka”. Przy powtórnej recytacji dzieci rysują same.
Z jajeczka się urodziło…
Główkę najpierw wychyliło.
Na dwie nóżki
Wyskoczyło…
Czarne oczka otworzyło,
Dziobek mały rozchyliło,
Że jest głodne zakwiliło…
I II
III IV
5. „Taniec kurcząt w skorupkach”- taniec dzieci i rodziców przy wesołej muzyce.
Dziecko z rodzicem biorą się za ręce i tańczą na dużej sylwecie jajka wyciętej z szarego
papieru.
6. „Święta wielkanocne” - słuchanie piosenki (muz. K. Lusawa, sł. K. Lusawa).
Krótka rozmowa na temat treści piosenki.
7. „Lubię święta, bo…” - nauczyciel zaczyna zdanie, dzieci kolejno kończą.
Dziecko mówiąc o swoich odczuciach trzyma w ręku maskotkę - kurczątko, kiedy
skończy, podaje ją koledze obok.
8. „Wielkanocne obrazki” - zabawa dydaktyczna.
Dzieci w parach układają w całość obrazek pocięty na części, następnie wspólnie
omawiają, co dany obrazek przedstawia. Dobierają właściwy podpis.
9. „Kwoki, koguty i kurczątka” - zabawa ruchowa przy muzyce.
Rodzice są kwokami (matki) lub kogutami (ojcowie) - ustawiają się po bokach sali, dzieci
to kurczątka. Gdy gra muzyka, dzieci naśladują sposób poruszania się kurcząt (spacerują,
podskakują, machają „skrzydełkami”, grzebią „pazurkami”), muzyka milknie - szybko
chowają się pod „skrzydłami” kwoki lub koguta (przytulają się do swojej mamy lub taty).
Zabawa powtarzana jest kilka razy.
10. „Kolorowe pisanki” - zabawa dydaktyczna.
Na tablicy znajdują się wycięte z brystolu 2 talerze, na pierwszym przyklejona kartka
z imieniem „Jola”, na drugim „Patryk”. Niżej są sylwety pisanek z literami pisanymi
odpowiadającymi literom drukowanym w imionach. Dzieci odczytują imiona i dopasowują
litery pisane znajdujące się na pisankach do liter drukowanych w imionach (przypinają
pisanki nad odpowiednimi talerzami). Następnie czytają zdania:
To kolorowe i ładne pisanki. Te pisanki malowali Jola i Patryk.
Na koniec porównują liczbę pisanek na obu talerzach, układają działanie matematyczne na
tablicy: 4 < 6.
11. „Świąteczne kartki” - dzieci wspólnie z rodzicami projektują i wykonują ekologiczne
kartki z różnorodnych nieużytków na szkolny kiermasz.
Opracowała i przeprowadziła
mgr Beata Kaczmar