KONSPEKT LEKCJI W KLASIE Vc
TEMAT: „ODKRYŁEM JASKINIĘ”
ZAGADNIENIE: sztuka przedhistoryczna, malarstwo jaskiniowe
CELE LEKCJI: -uczeń zna i potrafi tworzyć barwy czyste i dopełniające
-zna pojęcie kontur, realizm
-z pomocą różnorodnej palety barw swobodnie maluje
wybrane treści
-zna cechy malarstwa jaskiniowego
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: farby plakatowe, pędzle, szary papier;
Literatura: „Sztuka świata” cz.1;
„Wiedza o sztuce”; podręcznik kl.V
czasopismo: „Starożytne cywilizacje”
TECHNIKI: -malowanie farbami
METODY: -pogadanka, pokaz, praca malarska
FORMA PRACY: -zespołowa
Przebieg lekcji
Przygotowanie przyborów malarskich i szarego papieru.
Przypomnienie zestawień barw czystych i dopełniających (nawiązanie do pracy pt.: „Parasol na deszczu”).
Podanie tematu: „Odkryłem jaskinie”.
Krótkie przypomnienie sztuki przedhistorycznej.
Pokaz reprodukcji przedstawiających malarstwo jaskiniowe, zwracając uwagę na jego cechy.
Omówienie sposobu wykonania prac malarskich.
Zwrócenie uwagi na współpracę w grupie, estetykę i spokój.
Praca twórcza uczniów.
Prezentacja wykonanych prac i ocena pod względem prawidłowego ujęcia tematu.
Zwrócenie uwagi na pozostawienie porządku na stanowisku pracy i przywrócenia wcześniejszego ustawienia stołów.
Zadanie potrzebnych materiałów do lekcji następnej.
Samoocena pracy na lekcji w klasie V
Tematem zajęć było zagadnienie z historii sztuki przedhistorycznej „Odkryłem jaskinię”.
Zadaniem uczniów było wykonanie w zespołach prac malarskich, naśladując malarstwo jaskiniowe z okresu paleolitu. Prace wykonane przez dzieci cechowała duża swoboda pod względem palety barw, ujęcia tematu. Uczniowie sprawnie przygotowali się do podjęcia pracy:
dobranie się w zespoły
zajęcie miejsc w pracowni (stoły ustawione do pracy w grupach)
przygotowanie warsztatu pracy
zrozumienie tematu i charakteru pracy
podział czynności przy pracy malarskiej
Podczas wykonywania prac malarskich zauważyłam duże zorganizowanie uczniów, dzięki któremu prace zostały skończone w wyznaczonym czasie. Słabą stroną lekcji była dyscyplina podczas pracy w grupach. Myślę, że powodem tego jest słabe przygotowanie dzieci do pracy w zespołach. Uważam, że można to zmienić zaczynając od mniejszych składów i odpowiednio dobranych tematów. W klasie piątej uczniowie powinni wykazać się umiejętnością uzyskiwania barw dopełniających, co uważam, że zostało w pracach malarskich wykazane. Uczniowie rozumieją pojęcia: barwy czyste, kontur. Przeprowadzenie tej lekcji wzbogaciło moje doświadczenia metodyczne. Planując kolejne lekcje przeprowadzone zaprezentowanymi metodami pracy, zwrócę uwagę na następujące kwestie:
dyscyplinę podczas pracy malarskiej, którą powinnam uzyskać prosząc o wykonanie prac indywidualnie celem stworzenia obrazu zbiorowego
wydłużając czas pracy na dwie jednostki lekcyjne
3