JESIENNE DRZEWA I LIŚCIE - scenariusz
Grupa: 5,6-latków
Cel ogólny:
Budowa i wygląd jesiennych drzew.
Cele szczegółowe: (dzieci…)
- dostrzegają zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią,
- wymieniają części drzewa,
- różnicują drzewa na liściaste i iglaste,
- nazywają kolory jesiennych liści.
Metody:
- kierowana własną działalnością dziecka,
- zadań stawianych dziecku,
- obserwacji i pokazu.
Środki dydaktyczne:
tekst wiersza B. Kołodziejskiego „Jesień”, ilustracja drzewa, komoda
przyrodnicza, kartony, kredki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie przy muzyce: „Pada deszczyk, pada deszczyk, wieje, wieje wiatr”.
2. Wysłuchanie wiersza „Jesień” Bolesława Kołodziejskiego.
Drzewom we włosy dmucha wiatr wdech nosem, wydech ustami
a deszczyk kropi: kap, kap, kap powtarzane kap, kap, kap
krople kapią równiuteńko dzieci klaszczą rytmicznie
szepczą cicho: „mój maleńki kładą palec na ustach
śpij już, śpij, śpij, już śpij, już śpij kołyszą się rytmicznie
leci listek, leci przez świat unoszą ręce
gdzieś tam na ziemię cicho spadł opuszczają ręce
leci drugi, leci trzeci pokazują na palcach
biegną zbierać listki dzieci bieg w miejscu
i z uśmiechem wszystkie liście rysowanie palcem uśmiechu
układają w piękne kiście. układanie dłoni
3. Ilustrowanie ruchem treści wiersza.
4. Drzewo- praca z obrazkiem. Nazywanie części drzewa: pień, gałęzie, liście/igły. Wykorzystanie komody przyrodniczej- szuflada
„Budowa drzewa”. Układanie, odrysowywanie szablonu drzewa.
5. Działania w ogrodzie:
- obserwowanie drzew znajdujących się w ogrodzie przedszkolnym, opisywanie ich wyglądu, nazywanie części drzew,
- dotykanie kory drzew, kolorowanie kartek papieru przyłożonych do kory, obserwowanie powstałych różnych faktur,
- zauważanie różnic pomiędzy drzewami iglastymi a liściastymi,
- zbieranie liści w ogrodzie, zwrócenie uwagi na zmianę koloru liści, ich opadanie, usychanie,
- zabawa ruchowa- „Wirujące liście”.
6. Powrót z ogrodu i suszenie liści- układanie liści pomiędzy strony
książek, gazet.