Trzy jesienne liscie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH

Prowadząca: Ludmiła Majewska.

Temat: „ Jesienne liście” – pobudzanie kreatywności dzieci oraz odkrywanie przyjemności tworzenia i cieszenia się uzyskanym efektem poprzez ciekawe formy plastyczne.

 

Cele:

Cele szczegółowe:

Metody:

*   czynne:

- zadań stawianych do wykonania

- ćwiczeń utrwalających nabyte umiejętności

* słowne:

- rozmowa, teatrzyk

- objaśnienie

- żywe słowo

* oglądowa :

- pokaz i obserwacja

Formy pracy:

- zbiorowa

- indywidualna

Środki dydaktyczne:

              Pacynka – niedźwiadek Mądralek, sylwety liści klonu, dębu i kasztanowca, trzy duże obręcze , magnetofon z płytą CD , wycięte z brystolu małe listki klonu, dębu i kasztanowca, prawdziwe liście jesienne przyniesione przez dzieci, plastelina, pojemniczki, wykałaczki, gotowe elementy do dekoracji liści (wstążeczki, oczy, buźki ),kolorowa bibuła, gałązki, klej.

Przebieg zajęć:

1.Teatrzyk w oparciu o opowiadanie własne nauczycielki.

Nauczycielka opowiada dzieciom o przygodzie, jaka spotkała niedźwiadka Mądralka w parku, ilustrując treść sylwetami liści.

Pewnego dnia Mądralek wybrał się na codzienny spacer do parku. Jednak w tym dniu czuł się wyjątkowo samotny, dlatego postanowił poszukać przyjaciela. Uważnie rozglądał się po parku. W pewnej chwili pod nogami ujrzał brązowy liść. Liść bardzo mu się spodobał, więc spytał:

- Witaj! Kim jesteś?

- Jestem liściem kasztanowca.

- Masz bardzo ładny kolor. Czy chcesz zostać moim przyjacielem?

- Chętnie.

- Ale jak Cię poznam kiedy przyjdę następnym razem do parku?

- To proste. Składam się z pięciu podłużnych listków. Wyglądem trochę przypominam wachlarz.

- Doskonale. Przejdźmy się razem po parku.

Mądralek i liść kasztanowca ruszyli przed siebie. Po chwili zauważyli piękny żółty liść. Przywitali się z nim i zapytali:

- Z jakiego drzewa jesteś liściu?

- Jestem liściem klonu.

- Rzeczywiście, wyglądasz zupełnie inaczej niż liść kasztanowca – powiedział Mądralek – Twoje końce są postrzępione. Jesteś trochę podobny do słoneczka. Czy chcesz być naszym przyjacielem?

- Tak, bardzo chętnie. Myślę, że to bardzo miłe, gdy ma się przyjaciół.

W dalszą drogę wyruszyli we trójkę – Mądralek, liść kasztanowca i liść klonu. Spacerowali razem po parku, gdy ich oczom ukazał się leżący na ławce liść w kolorze pomarańczowym. Pomyśleli, że dobrze by było, gdyby się z nimi zaprzyjaźnił. Spytali z jakiego drzewa pochodzi. Liść odpowiedział:

- Jestem liściem dębu. Moje końce są lekko pofalowane. Wyglądam jakby ktoś delikatnie wyciął mnie z kolorowego papieru.

Mądralek zaproponował liściowi dębu przyjaźń, a liść bardzo się z tego ucieszył. Przyjaciele długo spacerowali razem po parku, a wieczorem, gdy zaczął wiać lekki wietrzyk, zatańczyli taniec przyjaźni.

Od tego dnia Mądralek codziennie przychodził do parku bawić się ze swoimi nowymi przyjaciółmi.

2. Rozmowa na podstawie opowiadania:

- Kto wybrał się na spacer do parku

- Jak czuł się w tym dniu Mądralek

- Kogo spotkał Mądralek w parku

- Liście z jakich drzew spotkał Mądralek na spacerze?

- Jak wyglądał liść kasztanowca?

- Jak wyglądał liść klonu?

- Jak wyglądał liść dębu?

3 „Taniec liści” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Nauczycielka rozkłada na podłodze trzy obręcze . Są to domki liści. Przy każdym domku leży wizytówka – liść kasztanowca, klonu i dębu. Dzieci zostają podzielone na trzy grupy. Każda z grup otrzymuje wycięte z brystolu liście o określonym kształcie. Podczas piosenki dzieci – liście wirują po sali. Przerwa w muzyce jest sygnałem do powrotu do domków.

4. „Wiatr i liście” – zabawa oddechowa. Dzieci dmuchają z różnym natężeniem na trzymane w rękach liście.

5. „Jesienne liście” – działalność plastyczna.

Dzieci podzielone są na 2 grupy. Jedna grupa dzieci otrzymuje kolorowe liście wycięte z brystolu. Zadanie polega na udekorowaniu ich gotowymi elementami z papieru kolorowego. Druga grupa dzieci otrzymuje gałązki przedstawiające miniaturowe drzewka. Zadanie polega na udekorowaniu drzewka kawałkami bibuły przedstawiające kolorowe liście jesienne.

6. Podziękowanie za wspólną zabawę i zakończenie zajęć.

 

