Scenariusz zajęć
Temat: Co jesień w worku niesie?
Cele ogólne:
Poszerzenie wiedzy o jesieni
Zapoznanie z pojęciem MANDALA
Rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej, zdolności plastycznych
Ukazanie możliwości wykorzystania materiału przyrodniczego
Doskonalenie koordynacji ruchowo- słuchowej
Uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody
Cele operacyjne:
dziecko potrafi tworzyć słownik tematyczny związany z jesienią
umie jasno, wyraźnie , poprawnie w rozwiniętej formie kilkuzdaniowej wypowiadać się na temat własnych doświadczeń związanych ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie jesienią
wie jak ubrać się stosownie do pogody
wie co to jest mandala
potrafi łączyć materiał przyrodniczy z plastikiem, plasteliną
potrafi uważnie słuchać poleceń nauczyciela
umie dbać o estetykę i porządek na stanowisku pracy
Metody:
Podająca
Pokaz
Praktyczna
Poszukująca (problemowa, - nauczyciel rozmawia z uczniami o jesieni)
Operatywna (uczniowie doskonalą umiejętności praktyczne i umysłowe)
Formy pracy:
Zbiorowa
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
zagadki, nagranie „Jesień” Vivaldiego, mandale, wiersz „Pora Wesoła” M. Głogowski, ziemniaki, wełna, wycinanki, patyczki do szaszłyków, pinezki.
Przebieg zajęć:
Pogadanka o obecnej porze roku – jesieni:
Jaką mamy porę roku?
Po czym poznajemy, że jest już jesień?
Jaka jest pogoda?
Jak powinno się ubierać?
Jakie rośliny rosną w sadzie, ogrodzie, lesie, parku?
Segregowanie (tworzenie zbiorów) owoce, warzyw, dary lasu.
Odczytanie wiersza „Pora wesoła”, krótka refleksja na jego temat.
PORA WESOŁA
Kto powiedział, że jesień jest smutna,
Że ma kolor szarego płótna,
Że jej prawie nie widać we mgle?
Kto to wszystko powiedział?
Ja nie!
Dla mnie jesień to pora wesoła,
Roześmiana i gwarna jak szkoła.
Lśniąca skórką kasztana na trawie,
W odlot ptaków wpatrzona ciekawie.
Jesień- roztargniona malarka-
Gubi farby po lasach i parkach,
A ja biegam wciąż za nią z ochotą,
I znajduję brąz, czerwień i złoto.
Zagadki tematyczne:
„Spada z drzewa jasnozielony,
kolcami jak jeż najeżony” (kasztan)
„Może być zimny, ciepły, północny
zachodni, słaby, albo tak mocny,
że gdy dopadnie cię na ulicy
twą czapkę zechce sobie pożyczyć” (wiatr)
„On zielony jest od wiosny, aż do lata,
ale żółknie, gdy nadchodzi późna jesień.
Potem wiatr go zrywa z drzew, by polatał
i tam upadł, dokąd podmuch go zaniesie” (liść)
„Z nim jest błoto, kurz bez niego
Co to jest? Powiedz kolego” (deszcz )
„Nie las, nie park-choć się zieleni.
Jabłka, gruszki, śliwki znajdziesz w nim w jesieni” (sad)
„Latem
w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży
kiszony”
(ogórek)
„Pomarańczowa,
słodka z ziemi wyrwana
pyszna w surówce i gotowana.
Dobrze
jej w dłoni i salaterkach
więc chrup ją zawsze zamiast
cukierka” ( marchewka)
„Biały
korzeń, zielona natka,
prawda, że łatwa jest to zagadka?”
(pietruszka)
„Wyjęty z ziemi szary i brzydki,
pyszne są
z niego placki i frytki”.
(ziemniak)
„W
żółtej łupinie biała kula
gdy ją kroimy do łez nas
rozczula”
(cebula)
„ Stonoga z ziemniaków” – budowanie z ziemniaków i patyczków do szaszłyków stonogi (ozdobienie pierwszego ziemniaka – głowy- włosami, kokardką, oczy pinezki, usta papier kolorowy).Wymyślanie imienia dla wykonanego „stworka”.
Poznanie pojęcia MANDALA - Mandala buddyjska to harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia sferę wewnętrzności, tego co jest związane z człowiekiem i ziemią. Obie figury łaczy punkt centralny, który jest zarówno początkiem jak i końcem całego układu. Istnieją różne rodzaje mandali. Są mandale oczyszczające, występują też mandale wzmacniajace określone cechy lub poszczególne obszary ludzkiego życia. W najszerszym znaczeniu mandale są diagramami, które ukazują w jaki sposób chaos przybiera harmonijną formę. (źródło: wikipedia)
Słuchanie „Jesieni” A. Vivaldiego i kolorowanie (lub wykonywanie własnych) jesiennych mandali.