Chwytaj dzień ”, ale mądrze, czyli o kulturze wolnego czasu

KONSPEKT ZAJĘĆ

Prowadzący: Karolina Przeworowska

Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:

Poziom edukacyjny: gimnazjum, klasa I

Czas realizacji: 45 minut



Temat: „Chwytaj dzień...”, ale mądrze, czyli o kulturze wolnego czasu.

I. CELE LEKCJI:
Wiedza ucznia:
- zna mechanizmy działające w reklamie oraz niektórych treściach przekazywanych w prasie młodzieżowej
- zna zagrożenia wynikające ze zbyt częstego korzystania z Internetu, komputera
- zna konsekwencje wynikające z uzależnienia od komputera, TV.
- zna zalety zdrowego spędzania wolnego czasu
- zna wpływ reklamy, lansowanej mody i postaw w niektórych mediach na wybory i decyzje człowieka

Umiejętności ucznia:
- potrafi krytycznie odnieść się do programów telewizyjnych, filmów, które przekazują złe wzorce
- potrafi krytycznie odnieść do tzw. „chwytów” reklamowych
- potrafi wskazać jak kulturalnie spędzać wolny czas

Postawy ucznia:
- potrzeba zdrowego i kulturalnego spędzania wolnego czasu
- postanowienie racjonalnego korzystania z komputera, telewizji

II. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Plakat (np. przedstawiający reklamę), internet, rzutnik multimedialny, rekwizyty przyniesione przez uczniów wykorzystane do parodii reklamy, prasa młodzieżowa.

III. METODY I FORMY PRACY:
Pogadanka, burza mózgów, pokaz, inscenizacja, dyskusja, prac w grupach.

IV PRZEBIEG LEKCJI:

Część wstępna:
- sprawdzenie obecności
- podanie i zapisanie na tablicy tematu lekcji
- wprowadzenie do zajęć; pogadanka na temat biernego i czynnego spędzania wolnego czasu

Treści, realizacja tematu:
1. uczniowie na tablicy zapisują metody stosowane w reklamach do zwrócenia uwagi widza, odbiorcy.
Dyskusja:
- dlaczego w reklamach stosowane są takie metody?
- jaki mają wpływ na kształtowanie postaw człowieka?
Wybrani uczniowie próbują sparodiować reklamę, wyśmiać ich naiwność i wskazać prymitywność mechanizmów jakimi się posługuje.

2. Polecenia nauczyciela: proszę wskazać podobne mechanizmy i metody –które stosowane są w reklamie - również w telewizji, prasie młodzieżowej i Internecie.
Podział uczniów na cztery grupy:
- grupa pierwsza: film i seriale
- grupa druga: telewizyjne programy rozrywkowe
- grupa trzecia: internet
- grupa czwarta: prasa młodzieżowa

Poszczególne grupy prezentują swoje spostrzeżenia, podają przykłady i wyciągają wnioski.
Burza mózgów dotycząca uzależnień od Internetu, telewizji oraz wpływu mody młodzieżowej na życie człowieka.

3. Jak zdrowo spędzić wolny czas?
Uczniowie podają przykłady kulturalnego i opartego na zdrowym trybie życia spędzania wolnego czasu.
Dyskusja: po wypowiedziach inni uczniowie starają się ocenić, wskazać ewentualnie pozytywne i ewentualnie negatywne propozycje spędzania wolnego czasu.


Część podsumowująca:

Uczniowie podają propozycję: jak spędzę wolny czas w czasie najbliższego weekendu.



