Frydery chopin

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY V

Prowadzący: Teodozja Kulesza

Czas trwania: 45min

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10

TEMAT: Młodość Fryderyka Chopina. Życie i twórczość Chopina do roku 1830

Cel ogólny:

Poznanie życia i twórczości Fryderyka Chopina

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- wykonuje piosenkę Gdy Chopin grał,

- gra na instrumencie utwór Wiosna,

- opowiada o młodzieńczym okresie życia Fryderyka Chopina i wymienia jego pierwsze utwory.

Podstawa programowa:

I.1.1.a I.4.1 I.4.2 II.1.1 II.1.2 II.4.3 II.6 III.1

Formy pracy:

Indywidualna, grupowa

Metody pracy:

- śpiewanie,

- granie na instrumentach,

- percepcja,

- rozmowa nauczająca (pogadanka),

- portfolio

Środki dydaktyczne:

Podręcznik Lekcja muzyki 5 (s. 68-73)

Zeszyt ćwiczeń Lekcja muzyki 5 (s. 53-54)



Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:

- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności

- przygotowanie przyborów szkolnych

- sprawdzenie pracy domowej

- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji



Faza realizacyjna:

Nauka piosenki Gdy Chopin grał (podręcznik, s. 68–69).

Prowadzący prezentuje cały utwór.

Dzieci uczą się refrenu piosenki.

Nauczyciel wykonuje zwrotki, uczniowie włączają się podczas refrenu.

Prowadzący i dzieci wspólnie śpiewają całą piosenkę.

Uczniowie realizują ćwiczenie 2. ze s. 69 podręcznika.

Pogadanka na temat życia i twórczości Chopina w okresie młodzieńczym – na podstawie informacji zawartych w podręczniku na s. 68–71.

Wysłuchanie Mazurka D-dur, a następnie określenie, do jakich tańców narodowych nawiązuje odtworzony utwór („Posłuchajmy…” ze s. 70).

Realizacja ćwiczenia 3. ze s. 71 podręcznika – zagranie utworu Chopina Wiosna na fletach lub dzwonkach.

Rozmowa na temat okoliczności towarzyszących opuszczeniu ojczyzny przez Chopina – z wykorzystaniem informacji ze s. 72 podręcznika.

Wykonanie ćwiczenia 4. ze s. 72 podręcznika – recytacja fragmentu tekstu kantaty na cześć Fryderyka Chopina w rytmie jednego z polskich tańców narodowych (zadanie dla osób chętnych).

Wysłuchanie fragmentu Koncertu fortepianowego e-moll, a następnie opisanie nastroju utworu („Posłuchajmy…” ze s. 71 podręcznika).

Zapoznanie się z infografiką „Fryderyk Chopin – lata młodości i nauki” ze s. 73 podręcznika.

Album może stać się dla uczniów inspiracją do utworzenia własnych albumów tematycznych poświęconych postaci Chopina (patrz: zadanie domowe dla chętnych).

Nauczyciel prosi uczniów o przyniesienie na następną lekcję kilku gumek recepturek oraz niedużego pudełka plastikowego, np. po jogurcie.

Faza podsumowująca:

Zadanie domowe dla chętnych: Wykonaj album tematyczny poświęcony Fryderykowi Chopinowi

