Scenariusz zajęć plastyki dla klasy czwartej
Prowadzący: mgr Małgorzata Całkiewicz
Temat lekcji: „Odbitka ze sznurka – grafika”
Czas trwania lekcji: 45 minut
Zagadnienia programowe: środki wyrazu plastycznego i działania plastyczne w różnych materiałach, technikach i formach; kształtowanie form użytkowych
Treści: druk wypukły, druk wklęsły, matryca, odbitka graficzna
Cele i umiejętności:
znajomość istoty grafiki jako jednej z podstawowych dziedzin sztuk plastycznych oraz procesu powstawania dzieła graficznego,
znajomość podstawowych grup technik graficznych,
znajomość nazw technik druku wypukłego: drzeworyt, linoryt, gipsoryt,
umiejętność charakterystyki technik druku wypukłego,
znajomość podstawowych pojęć dotyczących grafiki takich jak: matryca, odbitka graficzna,
umiejętność tworzenia matrycy i odbitki w określonej technice graficznej
Metody pracy: pogadanka z pokazem, ćwiczenia plastyczne z korektą nauczyciela
Formy: zbiorowa, indywidualna
Techniki: odbijanie rysunku z matrycy
Pomoce i środki: ilustracje grafiki, plansze informacyjne, dwie kartki, klej magic, nożyczki, czarna farba plakatowa, pędzel, sznurek, pojemniki z wodą, tacka, szampon, podkład z gazet, tacka
Metody kontroli: wystawa i ocena prac; wybór najciekawszych pomysłów
Uwagi metodyczne: ze względu na różne tempo pracy ucznia istnieje możliwość kontynuowania pracy w domu
Przebieg lekcji:
Czynności porządkowe: przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności, wyznaczenie dyżurnych, przygotowanie miejsc pracy, przypomnienie o zachowaniu porządku i bezpiecznym posługiwaniu się nożyczkami
Przedstawienie tematu zajęć, zapis na tablicy i w zeszytach uczniów - „Odbitka ze sznurka - grafika”
Przypomnienie terminów związanych z grafiką: grafika, druk wypukły, druk wklęsły, matryca, sztuka użytkowa – plansze informacyjne
Nauczyciel prezentując przygotowane środki dydaktyczne zadaje uczniom następujące pytania:
Co to jest grafika? (odbitka)
Dlaczego w grafice powstaje jedno dzieło w wielu egzemplarzach? (dzięki matrycy)
Co to jest matryca i odbitka? Która z nich powstaje pierwsza?
Jakie są podstawowe grupy technik graficznych? (druk wypukły i druk wklęsły)
Jak powstaje druk wypukły?
Jak powstaje druk wklęsły?
Pokaz reprodukcji grafiki – gipsoryt, drzeworyt, linoryt
Praca indywidualna ucznia:
Ćwiczenie plastyczne
Nauczyciel prosi uczniów, by na kartce z bloku rysunkowego wykonali ołówkiem kreską konturową nieskomplikowany rysunek np. kształt jakiegoś zwierzęcia, owada, ludzkiej twarzy i otoczyli go ramką rysowaną od ręki.
Następnie, by na wszystkie linie rysunku nałożyli dosyć grubą warstwę kleju, a na niej układali odpowiednio przycięte kawałki sznurka. W miejscach krzyżowania się sznurek należy przeciąć, aby wszędzie jednakowo przylegał do kartki.
W trakcie wykonywania przez uczniów powyższego zadania nauczyciel rozprowadza na tackach odrobinę gęstego szamponu i rozdaje uczniom. Następnie poleca, by za pomocą pędzelka nanieśli farbę na sznurkowe linie rysunku, po czym przyłożyli doń kartkę z bloku rysunkowego i mocno przycisnęli dłońmi.
Nauczyciel przypomina jakie kryteria będzie brał pod uwagę oceniając pracę plastyczną:
zaangażowanie w tworzenie grafiki
oryginalność odbitki
estetykę wykonanej pracy
Uczniowie wykonują ćwiczenie plastyczne.
Nauczyciel pomaga, doradza, robi korekty
Podsumowując ćwiczenie, nauczyciel zadaj uczniom pytania:
Czym był dla nas wyklejony sznurkiem rysunek? (przewidywana odp. ucznia –matrycą)
Co otrzymaliśmy po odciśnięciu matrycy na kartce papieru? (przewidywana odp. ucznia – odbitkę graficzną)
Które miejsca w tej pracy odbijały się wklęsłe, czy wypukłe? (przewidywana odp. ucznia – wypukłe)
Do jakiej zatem grupy technik graficznych zaliczymy naszą pracę? (przewidywana odp. ucznia – do technik druku wypukłego)
Prezentacja prac uczniów – wystawa.
Omówienie i ocena prac ( może nastąpić na następnej lekcji, gdy uczniowie nie skończą prac).
Porządkowanie miejsc pracy: Uczniowie porządkują swoje stanowiska pracy, a dyżurni pozostałe miejsca pracowni plastycznej.
Zapisanie w zeszytach materiałów potrzebnych na kolejne zajęcia: kredki świecowe, kartka z bloku rysunkowego, różne przedmioty o ciekawej fakturze: liście, guziki, monety, firanka lub koronka, tkaniny o ciekawej fakturze itp.