SCENARIUSZ ZABAWY KARNAWAŁOWEJ DLA GRUP 0-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM DLA DZIECI NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH
Temat: Bal na Zamku
Cele:
Poznawcze:
- nauka tańca staroangielskiego „Specknerin”;
- zapoznanie z przebiegiem zabaw i konkursów z wykorzystaniem chusty KLANZA;
Kształcące:
- kształtowanie umiejętności przestrzegania ustalonych reguł zabaw i konkursów;
- kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów i komunikowania się z innymi podczas zabawy;
Wychowawcze:
- integracja wychowanków poszczególnych grup, wdrażanie do współpracy i umiejętności wspólnej zabawy;
Rewalidacyjne:
- doskonalenie orientacji w przestrzeni zamkniętej i schemacie własnego ciała podczas zabawy;
- uczynnianie zdolności ruchowych poprzez taniec;
- wyzwolenie pozytywnych emocji i przeżyć poprzez zabawę.
Ilość uczestników: ok. 40
Wiek uczestników: 0 – 13 lat
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Czas zajęć: 1,5 godz.
Schorzenia dzieci: uszkodzenia analizatora wzroku
Metody pracy:
m. oglądowe: pokaz, obserwacja;
m. słowne: opis;
m. gier i zabaw dydaktycznych.
Formy pracy:
p. zbiorowa
p. grupowa
p. indywidualna
Pomoce dydaktyczne: nagrania CD z muzyka taneczną, kaseta magnetofonowa z muzyką do tańców integracyjnych Klanza, chusta Klanza, miecz, apaszki do przewiązania oczu.
Przebieg zajęć:
Powitanie i zapowiedź przebiegu zabawy.
Prowadzący: „ Witamy na zamku, na dworskim balu. Wyobraźcie sobie, że teraz wszyscy zamieniamy się w rycerzy, królewny, damy dworu, paziów itp. Pod koniec zabawy będzie wybierana Królowa i Król balu. O wyborze będą decydowały wasze stroje, umiejętność dostosowania się do atmosfery balu na zamku, postawa i odpowiednie zachowanie godne szlacheckiego urodzenia. Komisję będą stanowić wszyscy wychowawcy biorący udział w zabawie. Zabawa taneczna będzie przerywana zabawami ruchowymi i towarzyskimi. Na koniec zostaniecie nagrodzeni za udział w konkursach i zabawach.”
Przeprowadzenie zabawy tanecznej z przerwami na zabawy ruchowe i towarzyskie.
„Rycerze wśród dam”
Prowadzący prosi, aby wszystkie dziewczynki usiadły na podłodze jedna koło drugiej. Chłopców prosi o odwrócenie się w stronę drabinek i nie podglądanie. Wybiera spośród nich 2,3 lub więcej(w zależności od liczebności chłopców) i sadza ich pomiędzy dziewczynkami w różnych odstępach. Wszystkim wyjaśnia zasady zabawy; „Wśród dam ukryli się rycerze, którzy boją się iść na wojnę. Straż królewska musi ich odszukać i odesłać z powrotem do wojska”. Wybiera kilku ochotników, zawiązuje im oczy (w razie potrzeby) i podprowadza do szeregu siedzących. Dotykając wszystkich po kolei muszą oni odgadnąć, która osoba jest ukrywającym się rycerzem i wyprowadzić ją na środek sali. Osoby siedzące nie mogą się odzywać. Następuje weryfikacja wyborów (może się okazać, że wybrali dziewczynki). Zabawa kończy się, gdy wszyscy rycerze zostaną rozpoznani i odszukani. Osoby poszukujące ich można zmienić, jeśli są inni chętni, a rycerze nie zostali jeszcze odnalezieni.
„Zagubiony miecz”
Prowadzący informuje wszystkich, że na sali zaginął słynny miecz króla Artura bez, którego nie może spełnić się przepowiednia (wcześniej ukrywa go niepostrzeżenie podczas części tanecznej). Prosi zebranych o pomoc w odnalezieniu miecza. Zabawie towarzyszy muzyka.
Nauka tańca dworskiego
Do zabawy wykorzystujemy staroangielski taniec Specknerin (kaseta z muzyką do tańców integracyjnych Klanza).
Prowadzący zapoznaje najpierw uczestników z układem kroków. Dopiero potem następuje próba z towarzyszeniem muzyki.
Opis kroków:
Uczestnicy tworzą wielkie koło, trzymając się za ręce zwracają się w prawą stronę. Na znak prowadzącego rozpoczyna się taniec.
Część I:
- 16 kroków w prawą stronę, na ostatni krok zwracamy się do środka koła.
Refren:
- 4 kroki do środka koła, podnosząc jednocześnie ręce ku górze, na ostatni krok kłaniamy się opuszczając ręce i wycofujemy się 4 kroki do tyłu pozostając w ukłonie. Następnie prostujemy się. Cały refren powtarzamy dwa razy.
Część II:
- 4 kroki dostawne w prawą stronę (prawa w bok, lewa do prawej);
- 4 kroki dostawne w lewą stronę.
Refren:
………
Cały układ powtarzamy od początku do końca trwania muzyki.
Zabawy z wykorzystaniem chusty Klanza
Falowanie chustą do rytmu muzyki z jednoczesnym chodzeniem w prawo po kole. Prowadzący wydaje polecenia „w górę, w dół, wolno, szybko, itp.” Następnie wywołuje z koła kolejno osoby przebrane za:
- króli, książęta;
- królewny, księżniczki;
- rycerzy;
- dworzan; itp. (stara się wymienić wszystkie stroje)
i wydaje polecenia, żeby:
- weszli pod chustę i tańczyli w rytm muzyki;
- przebiegli pod chustą;
- przeszli pod chustą na czworaka itp.
Smok – prowadzący wchodzi pod chustę. Dzieci leżą na obwodzie koła na plecach. Nogi mają przykryte chustą. Smok wciąga wybrane dzieci za nogi pod chustę. Sąsiedzi „ofiary” starają się ją uratować. Gdy smok wyczuje silny opór rezygnuje z wciągnięcia osoby.
Ogłoszenie wyboru Króla i Królowej Balu.
Po ogłoszeniu zwycięzców Król i Królowa Balu siadają na środku chusty. Reszta dzieci stanowi królewski orszak i ciągnie ukoronowanych po całej sali.
Zakończenie zabawy.
- Podziękowanie za udział w zabawie;
- Rozdanie nagród poszczególnym grupom;
- Porządkowanie sali.
OPRACOWANIE:
Monika Oskołow