Scenariusz ćwiczeń porannych
prowadzonych w Przedszkolu nr 12 w Bielsku- Białej
Grupa dzieci: 5latki;
Prowadząca: Natalia Żabińska
Data: 19 listopad 2010r.
Temat kompleksowy: "Dbamy o zdrowie w czasie jesiennej szarugi."
Temat zajęć: „Zestaw ćwiczeń porannych- zabawy o tematyce jesiennej.”
Cel główny: Troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych;
Cele szczegółowe:
wdrażanie do zgodnej zabawy,
ćwiczenie dużych grup mięśniowych,
szybkie reagowanie na sygnały dźwiękowe i polecenia nauczyciela,
ćwiczenie równowagi,
rozwój umiejętności koncentracji,
ćwiczenia kończyn górnych i dolnych,
próby improwizacji muzycznej;
Czas zajęć: ok. 10 minut;
Forma pracy:
-praca z całą grupą;
Metoda:
- czynnego działania;
Środki dydaktyczne:
- papierowe krople deszczu,
- kartki gazety ( papierowe kałuże),
- płyta CD z muzyką;
Przebieg zajęć:
a)Część wstępna:
1. Wdrażanie do zgodnej zabawy: "Rozgrzejmy się". Dzieci skaczą w miejscu obunóż , potem z nogi na nogę.
b)Część właściwa:
2.Zabawa orientacyj no- porządkowa: "Odszukaj swoją parę". Dzieci dobierają się parami. Maszerują po dywanie . Na mocne uderzenie trójkąta rozdzielają się i maszerują
indywidualnie. Na dwa uderzenia łączą się w pary i maszerują .
3. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych- zabawa: "Dzieci -Ptaki".Dzieci - Ptaki : wolno podnoszą się z przysiadu aż do wspięcia na palce. Wyciągają ramiona w bok i poruszają nimi w górę i w dół.
4. Zabawa z elementem biegu: "Wesoła zabawa kropli ".Dzieci biegają po dywanie na którym rozłożono krople deszczu. Na sygnał- trójkącik dzieci zatrzymują się przy kropli i stają na jednej nodze.
5. Zabawa z elementem równowagi: „ Omiń kałuże”. Dzieci chodzą wokół papierowych kałuż, omijają je.
6.Ćwiczenie równowagi: "Przemoczone stopy". Dzieci podnoszą raz jedną raz drugą nogę ,która przemokła od chodzenia po mokrym chodniku.
7.Rozwój umiejętności koncentracji, ćwiczenia kończyn górnych: "Zamiatamy jesienne liście": Dzieci wykonują zamaszyste ruchy rąk z pochyleniem tułowia w jedną i w drugą stronę.
8. Próby improwizacji rytmicznej: "Taniec jesiennych liści": Dzieci tańczą do muzyki.
c)Część końcowa:
9.Zabawa uspokajająca: "Marsz za prowadzącym". Dzieci maszerują za wybranym dzieckiem .Na klaśnięcie prowadzące dziecko idzie na koniec, a grupę prowadzi kolejne dziecko.
Uwagi końcowe:
Przed rozpoczęciem ćwiczeń porannych należy zwrócić uwagę dzieci na zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz wyznaczyć obszar sali przeznaczony do zabawy i wykonywania ćwiczeń.
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Uwagi |
1. Nauczycielka zaprasza dzieci do koła. Tłumaczy zasady bezpieczeństwa ( nie wolno biegać bez polecenia nauczycielki, przepychać się oraz wychodzić poza teren wyznaczony do ćwiczeń). Pyta czy wszystkie dzieci zrozumiały to, co powiedziała nauczycielka. |
1. Dzieci stają w kole , słuchają nauczycielki oraz odpowiadają na pytania dotyczące zachowania podczas ćwiczeń. |
1.Jeżeli dziecko lub dzieci nie zrozumiały – nauczycielka tłumaczy aż do skutku. |
2. Nauczycielka rozpoczyna pierwszą zabawę: „ Rozgrzejmy się”. Tłumaczy jej zasady . Upewnia się, że wszystkie dzieci je rozumieją. |
2.Dzieci skaczą w miejscu obunóż, potem z nogi na nogę. |
2. Zabawa ta jest bardzo krótka. Nauczycielka czuwa nad bezpieczeństwem dzieci. |
3.Nauczycielka zaprasza do nowej zabawy:"Odszukaj swoją parę". Tłumaczy jej zasady. Upewnia się, że wszystkie dzieci je rozumieją. Pokazuje jak wygląda marsz. |
3.Dzieci dobierają się parami. Maszerują po dywanie . Na mocne uderzenie trójkąta rozdzielają się i maszerują indywidualnie. Na dwa uderzenia łączą się w pary i maszerują . |
3. Jeżeli jest nieparzysta liczba dzieci może być jedna ”trójka”. Nauczycielka czuwa nad bezpieczeństwem dzieci. |
4. Nauczycielka tłumaczy zasady zabawy: „Dzieci – Ptaki”. Upewnia się, że wszystkie dzieci je rozumieją. Pokazuje jak powinno wyglądać poprawnie wykonane ćwiczenie. |
4.Dzieci - Ptaki wolno podnoszą się z przysiadu aż do wspięcia na palce. Wyciągają ramiona w bok i poruszają nimi w górę i w dół. |
4.Nauczycielka czuwa nad bezpieczeństwem dzieci. |
5. Nauczycielka tłumaczy zasady zabawy:"Wesoła zabawa kropli ". Upewnia się, że wszystkie dzieci je rozumieją. |
5.Dzieci biegają po dywanie na którym rozłożono krople deszczu. Na sygnał- trójkącik dzieci zatrzymują się przy kropli i stają na jednej nodze. |
5. Przed rozpoczęciem zabawy nauczycielka rozkłada krople deszczu na dywanie. Nauczycielka czuwa nad bezpieczeństwem dzieci. Po zakończeniu zabawy nauczycielka zbiera papierowe kropelki deszczu. |
6. Nauczycielka tłumaczy zasady zabawy: „ Omiń kałuże”. Upewnia się, że wszystkie dzieci je rozumieją. |
6.Dzieci chodzą wokół papierowych kałuż, omijają je. |
6. Przed rozpoczęciem zabawy nauczycielka rozkłada kartki gazety, które są kałużami. Nauczycielka czuwa nad bezpieczeństwem dzieci. Po zakończeniu zabawy nauczycielka sprząta gazety. |
7.Nauczycielka tłumaczy zasady zabawy: "Przemoczone stopy".Upewnia się, że wszystkie dzieci je rozumieją. |
7.Dzieci podnoszą raz jedną raz drugą nogę ,która przemokła od chodzenia po mokrym chodniku. |
7.Nauczycielka czuwa nad bezpieczeństwem dzieci. |
8. Nauczycielka tłumaczy zasady zabawy: "Zamiatamy jesienne liście". Upewnia się, że wszystkie dzieci je rozumieją. |
8. Dzieci wykonują zamaszyste ruchy rąk z pochyleniem tułowia w jedną i w drugą stronę. |
8.Nauczycielka czuwa nad bezpieczeństwem dzieci. |
9.Nauczycielka tłumaczy zasady zabawy: "Taniec jesiennych liści". Upewnia się, że wszystkie dzieci je rozumieją. Nauczycielka włącza muzykę. |
9. Dzieci tańczą do muzyki. Poruszają się w jej rytm. |
9. Nauczycielka nie narzuca dzieciom ruchów. Jest to ich dowolna improwizacja. Nauczycielka czuwa nad bezpieczeństwem dzieci. |
10.Nauczycielka tłumaczy zasady zabawy: "Marsz za prowadzącym". Upewnia się, że wszystkie dzieci je rozumieją. |
10. Dzieci maszerują za wybranym dzieckiem .Na klaśnięcie prowadzące dziecko idzie na koniec, a grupę prowadzi kolejne dziecko. |
10. Zabawa kończy się, gdy pierwsze dziecko z grupy powróci na swoje początkowe miejsce. Nauczycielka czuwa nad bezpieczeństwem dzieci. |
11. Nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w ćwiczeniach. |
11. Dzieci odchodzą do szatni, aby się przebrać. |
11. Nauczycielka sprawdza czy pomieszczenie jest pozostawione w stanie czystości. |