Pewna cukiernia specjalizuje się w produkcji lodów. Wytwarza i sprzedaje lody kulkowe o różnych smakach. Miesięczny plan zakłada: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
KS = 3000 |
|
|
|
|
|
cena jednostkowa sprzedaży kulki = 2 |
|
|
|
|
|
jednostkowe koszty zmienne kulki = 1,2 |
|
|
|
|
|
wielkość sprzedaży = 4500 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
marża = 2-1,2 = 0,8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Znaleźć ilościowy i wartościowy próg rentowności – zinterpretować wyniki |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
BEPi = 3000/0,8 = 3750 -> Aby wynik finansowy wyniósł 0zł należy sprzedać 3750 kulek |
|
|
|
|
|
BEPw = 3000/(0,8/2) = 7500 -> Należy sprzedać za 7500zł aby wynik finansowy wynióśł 0zł. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Obliczyć strefę bezpieczeństwa wartościowo i procentowo – zinterpretować wyniki |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
MBi = 4500 - 3750 = 750 -> Aby nie ponosić strat cukiernia może sprzedać o 750 kulek mniej |
|
|
|
|
|
MB% = 750/4500 = 0,1667 -> Sprzedaż nie może spaść o więcej niż 16,67% aby pozostać w strefie zysków |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Obliczyć marżę brutto, stopę marży brutto oraz zysk na sprzedaży |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
marża brutto = 2-1,2 = 0,8 |
|
|
|
|
|
stopa marży brutto = 0,8/2 =0,4 |
|
|
|
|
|
4500 * 0,8 = 3600 ; Zysk ze sprzedaży = 3600 - 3000 = 600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ile należałoby sprzedać lodów, aby osiągnąć zysk ze sprzedaży = 10.000,- ? |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13000/0,8 = 16250 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
W cukierni pojawił się handlowiec oferujący maszynę do produkcji lodów. Zapewnia, że wymieniając obecną (już zamortyzowaną) maszynę na nową zredukujemy koszty zmienne o 20%. Amortyzacja nowego urządzenia będzie kosztować 1000 zł miesięcznie. Czy należy przyjąć ofertę? |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Obecne KZ = 4500 * 1,2 = 5400 |
|
|
|
|
|
Po redukcji = 5400 * 0,8 = 4320 |
|
|
|
|
|
Oszczędność = 5400 - 4320 =1080 |
|
|
|
|
|
1080>1000 -> wymieniając maszynę zaoszczędzimy 80zł; należy przyjąć ofertę |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
W sezonie letnim kolejka po lody zniechęca część klientów i odchodzą do konkurencji. W jakim przypadku opłaca się zorganizować dodatkowe miejsce wydawania lodów, jeżeli koszt jego utrzymania wynosi 500 zł miesięcznie? |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
500/0,8 = 625 -> Wymagany jest wzrost sprzedaży o 625 kulek |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Konkurent obniżył cenę na 1,90. Rozważamy dwa warianty zachowania: |
|
|
|
|
|
- obniżamy cenę licząc na utrzymanie dotychczasowej sprzedaży |
|
|
|
|
|
- pozostawiamy cenę bez zmian spodziewając się spadku sprzedaży o 10% |
|
|
|
|
|
Który wariant jest korzystniejszy? |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
marża = 1,9-1,2=0,7 |
|
|
|
|
|
4500 *0,7 = 3150 zysk = 3150 -3000 =150 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4500*0,9=4050 |
|
|
|
|
|
4050*0,8= 3240 zysk= 3240-3000 = 240 -> Należy pozostać przy starej cenie |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
W jaki sposób można zrekompensować zwiększenie kosztów stałych o 20% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nowe koszty stałe = 3000*1,2=3600 |
|
|
|
|
|
1) 3600/0,8=4500 -> nowy próg rentowności -> 4500-3750 = 750-> Należy sprzedać o 750 kulek więcej |
|
|
|
|
|
2) 3600/3750= 0,96 -> Jeżeli chcemy pozostać przy obecnym progu rentowności, należy zwiększyć marżę do 0,96zł na jednej kulce |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Chcąc podnieść zyski cukierni planujemy zmianę ceny lodów. Rozważamy kilka wariantów. Procentową zmianę ceny i szacowaną zmianę wielkości sprzedaży (jako konsekwencja zmiany ceny) przedstawia tabela. Które rozwiązanie prowadzi do największego wyniku finansowego? |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
zmiana ceny |
0% |
-25% |
-10% |
10% |
25% |
zmiana wielkości sprzedaży |
0% |
50% |
25% |
-10% |
-30% |
zysk |
600 |
-975 |
375 |
1050 |
1095 |
wielkość sprzedaży |
4500 |
6750 |
5625 |
4050 |
3150 |
KZ |
5400 |
8100 |
6750 |
4860 |
3780 |
KS |
3000 |
3000 |
3000 |
3000 |
3000 |
cena |
2 |
1.5 |
1.8 |
2.2 |
2.5 |
przychody |
9000 |
10125 |
10125 |
8910 |
7875 |
|
|
|
|
|
|
> Najkorzystniejsze jest ostatnie rozwiązanie |
|
|
|
|
|