06 Analizowanie zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Elżbieta Ambroziak
Sylwia Janiak




Analizowanie zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu
człowieka 322[12].O1.06







Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
lek. med. Ewa Rusiecka
lek. med. Paweł Szymczyk


Opracowanie redakcyjne:
mgr Elżbieta Ambroziak



Konsultacja:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[12].O1.06
„Analizowanie zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu człowieka”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik masażysta.




















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Podstawowe pojęcia dotyczące zdrowia i choroby

11

5. 1. 1. Ćwiczenia

11

5.2. Charakterystyczne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu

13

5. 2. 1. Ćwiczenia

13

5.3. Wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu u pacjentów

z chorobami ogólnoustrojowymi

16

5. 3. 1. Ćwiczenia

16

5.4. Wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu w postępowaniu

przed- i pooperacyjnym

20

5. 4. 1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7. Literatura

36



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik masażysta.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać, aby bez
problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania –
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia metody
przewodniego tekstu, metody projektu, analizy przypadków.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Gwiazdką oznaczono ćwiczenia: pytania, których rozwiązanie może sprawiać uczniom

trudności. W razie potrzeby, trzeba wyjaśnić uczniom wątpliwości.




























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4






































Schemat układu jednostek modułowych

322[12].O1.01

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa

i higieny pracy

322[12].O1.02

Stosowanie przepisów prawa i zasad

ekonomiki w ochronie zdrowia

322[12].O1.03

Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów

społecznych

322[12].O1.04

Prowadzanie promocji zdrowia i profilaktyki

322[12].O1.05

Charakteryzowanie budowy i czynności

organizmu człowieka

322[12].O1.06

Analizowanie zaburzeń w funkcjonowaniu

organizmu człowieka

322[12].O1.

Podstawy działalności zawodowej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2.

WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć

:

stosować wiedzę z anatomii i fizjologii człowieka w zakresie podstawowym,

poszerzać i uzupełniać wiedzę,

nawiązywać i utrzymywać kontakt z pacjentem,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie wykonywania zadań
zawodowych,

udzielać wsparcia emocjonalnego osobie w trudnej sytuacji,

posługiwać się programami komputerowymi,

korzystać z rożnych źródeł informacji, w tym Internetu,

planować i organizować własną pracę,

współpracować w zespole.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

wyjaśnić pojęcia zdrowia i choroby,

scharakteryzować czynniki chorobotwórcze,

dokonać klasyfikacji chorób,

scharakteryzować przebieg i objawy choroby,

wyjaśnić mechanizmy powstawania zaburzeń chorobowych,

scharakteryzować starzenie się ustroju,

scharakteryzować zaburzenia w krążeniu krwi,

scharakteryzować proces zapalenia,

wyjaśnić zjawisko odczynowości i odporności ustroju,

scharakteryzować zmiany wsteczne,

scharakteryzować zmiany postępowe,

scharakteryzować procesy nowotworowe,

określić zaburzenia termoregulacji,

scharakteryzować zaburzenia przemiany materii,

scharakteryzować nieurazowe choroby narządu ruchu,

scharakteryzować schorzenia układu krążenia i układu krwiotwórczego,

scharakteryzować choroby układu oddechowego,

scharakteryzować schorzenia układu trawiennego,

scharakteryzować choroby nerek i dróg moczowych oraz układu płciowego,

scharakteryzować zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych,

określić ogólne zasady leczenia chorób,

określić wskazania i przeciwwskazania do stosowania masażu w leczeniu i usprawnianiu
pacjentów ze schorzeniami internistycznymi,

scharakteryzować choroby ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego,

określić wskazania i przeciwwskazania do stosowania masażu u pacjentów ze
schorzeniami neurologicznymi,

scharakteryzować choroby leczone chirurgicznie,

określić możliwości zastosowania masażu w przygotowaniu pacjenta do operacji
i usprawnianiu po zabiegach operacyjnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca:
Modułowy program nauczania: Technik masażysta 322[12]
Moduł:

Podstawy zawodu 322[12].O1

Jednostka modułowa:

Analizowanie zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu
człowieka 322[12].O1.06

Temat: Udział masażysty w postępowaniu przed- i pooperacyjnym.

Cel ogólny: określić udział i rolę masażysty w postępowaniu przed- i pooperacyjnym.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

scharakteryzować zadania masażysty w postępowaniu przed i pooperacyjnym,

komunikować się z personelem szpitala w sprawach związanych z zawodem,

określić charakter pracy masażysty w postępowaniu przed- i pooperacyjnym w realiach
szpitalnych,

określić własne predyspozycje do wykonywania pracy masażysty.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład,

wycieczka dydaktyczna,

wywiad.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca w parach,

praca w grupie.


Czas:
3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

film dydaktyczny prezentujący pracę masażysty w oddziale chirurgicznym,

wyposażenie i środki właściwe dla pracy masażysty w oddziale chirurgicznym.


Zadanie dla ucznia:

Scharakteryzuj zadania masażysty w postępowaniu przed i pooperacyjnym.
Ustal własne predyspozycje do pracy jako masażysta w oddziale chirurgicznym.


Przebieg zajęć
Faza pierwsza
1) nauczyciel omawia temat, cel lekcji i zadanie dla uczniów,
2) nauczyciel prowadzi wykład na temat udziału i zadań masażysty w postępowaniu przed

i pooperacyjnym,

3) uczniowie prowadzą notatki i zadają pytania,
4) uczniowie oglądają film dydaktyczny pokazujący pracę masażysty w oddziale

chirurgicznym, nauczyciel wyjaśnia ważne aspekty zadań,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Faza druga
1) uczniowie uczestniczą w wycieczce dydaktycznej do oddziału chirurgicznego w celu

obserwacji pracy masażysty,

2) uczniowie zadają pytania masażystom pracującym w szpitalu.

Zakończenie zajęć
1) w dyskusji grupa ustala wnioski wynikające z porównania wiedzy teoretycznej uzyskanej

w trakcie zajęć w szkole z praktyką szpitalną,

2) uczniowie w wypowiedziach oceniają przydatność zadania i jego atrakcyjność.

Praca domowa

Uzasadnij, dlaczego chciałbyś/nie chciałbyś pracować w szpitalu w oddziale

chirurgicznym jako masażysta.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

wypowiedzi uczniów, ankieta.










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca:
Modułowy program nauczania: Technik masażysta 322[12]
Moduł:

Podstawy zawodu 322[12].O1

Jednostka modułowa:

Analizowanie zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu
człowieka 322[12].O1.06

Temat: Wskazania i przeciwwskazania do masażu u pacjentów z chorobami

ogólnoustrojowymi.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności określania wskazań i przeciwwskazań do

wykonywania masażu u pacjentów z chorobami ogólnoustrojowymi.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

scharakteryzować objawy typowych chorób ogólnoustrojowych,

zdecydować, czy masaż u konkretnych pacjentów powinien być wykonany,

uzasadnić odmowę wykonania masażu i zaproponować pacjentowi konsultacje
z lekarzem,

komunikować się z pacjentem w trakcie pracy oraz przeprowadzić podstawowy wywiad
diagnostyczny,

określić swoje mocne i słabe strony w rożnych aspektach zawodowego kontaktu
z pacjentami.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda dramy,

metoda przypadku,

dyskusja dydaktyczna.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca w parach,

praca w grupie.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

kartki ze wskazaniami do odegrania roli pacjenta, np. z nazwą choroby,

arkusze wywiadu diagnostycznego masażysty,

kamera wideo,

urządzenie do odtworzenia nagrania video.


Zadanie dla ucznia:

Opisz typowe objawy wylosowanej choroby/chorób ogólnoustrojowych.
Określ wskazania/przeciwwskazania do wykonania masażu u pacjenta w danej jednostce

chorobowej.

Przebieg zajęć:
Faza pierwsza
1) nauczyciel omawia temat, cel lekcji i zadanie dla uczniów,
2) omawia kryteria oceniania wiedzy i umiejętności uczniów,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

3) uczniowie losują role i przygotowują się do inscenizacji w rolach pacjentów

i masażystów korzystając z poradnika dla ucznia oraz innych pomocy dydaktycznych,

4) uczniowie w parach przemiennie inscenizują rozmowę pacjenta i masażysty według

wylosowanych wskazówek. Inscenizacje są nagrywane kamerą wideo.


Faza druga
1) grupa wraz z nauczycielem ogląda poszczególne nagrania dyskutując o zakresie

zrealizowania zadania przez inscenizujących,

2) nauczyciel ocenia każdego ucznia według ustalonych kryteriów,
3) uczniowie w dyskusji formułują wnioski dotyczące trudności w postępowaniu masażysty

w przypadku, gdy pacjent zgłasza się bez zlecenia lekarza.


Zakończenie zajęć
1) nauczyciel podsumowuje zajęcia, ocenia wykonanie zadania. Omawia błędy popełnione

przez uczniów, ewentualnie indywidualnie zadaje ćwiczenia,

2) uczniowie w wypowiedziach oceniają przydatność zadania i jego atrakcyjność.

Praca domowa

Określ swoje słabe i mocne strony w określaniu wskazań i przeciwwskazań do

wykonywania masażu.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

wypowiedzi uczniów, ankieta.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Podstawowe pojęcia dotyczące zdrowia i choroby

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj klasyfikacji chorób według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów

Zdrowotnych (ICD-10).


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w poradniku dla ucznia,
2) dokonać klasyfikacji chorób,
3) zaprezentować wyniki na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

samokształcenie kierowane.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Sporządź tabelę, w której dokonasz analizy chorób układu oddechowego, które

przechodziłeś. Dokonaj opisu objawów i przebiegu poszczególnych chorób z zastosowaniem
klasyfikacji okresów przebiegu choroby. Zamieść także informacje o czasie, metodach
i skuteczności leczenia.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) opracować tabelę,
2) przeanalizować odpowiedni fragment materiału w poradniku ucznia,
3) dokonać opisu objawów i przebiegu chorób,
4) określić czas, metody i skuteczność uczenia,
5) przeanalizować i zweryfikować efekt pracy w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

stanowisko komputerowe z programem do edycji tekstu oraz dostępem do Internetu.

Ćwiczenie 3

Sporządź wykaz metod leczenia chorób ogólnoustrojowych. Posługując się opisem

podstawowych metod leczenia, określ metody, które może zastosować lekarz
w poszczególnych przypadkach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować odpowiedni materiał w poradniku ucznia,
2) wypisać metody leczenia chorób ogólnoustrojowych,
3) określić metody leczenia poszczególnych chorób,
4) zaprezentować efekty na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

stanowisko komputerowe z programem do edycji tekstu oraz dostępem do Internetu.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Charakterystyczne

zaburzenia

w

funkcjonowaniu

organizmu

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj prezentację multimedialną, w której przedstawisz rodzaje zmian zachodzących

w organizmie człowieka prowadzących do zaburzenia homeostazy ustroju.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować odpowiedni fragment w poradniku ucznia i w literaturze uzupełniającej,

według wskazówek nauczyciela,

3) skonsultować plan pracy z nauczycielem,
4) wykonać prezentację,
5) przedstawić i omówić efekt pracy w grupie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

pokaz.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,

stanowisko komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem (np. Power Point).

Ćwiczenie 2*

Przeprowadź wywiad z 10 osobami w wieku powyżej 75 lat, aby określić zmiany

zachodzących w organizmie człowieka na skutek starzenia się organizmu. Prowadząc
wywiad, pamiętaj o właściwym sposobie rozmowy, w taki sposób, by uzyskać potrzebne
informacje, nie naruszając godności i intymności osób starszych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia. Ćwiczenie należy wykonać w grupach 2–3 osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) opracować kwestionariusz pytań szczegółowych,
2) skonsultować plan i zakres zadania z nauczycielem,
3) przeprowadzić wywiady,
4) opracować wnioski szczegółowe,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5) określić ewentualne trudności w komunikowaniu się w trakcie prowadzenia wywiadu

z osobami w wieku starszym,

6) ocenić efekty pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wywiad,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,

kwestionariusz wywiadu.

Ćwiczenie 3

Przedstaw etiologię i charakterystykę nowotworów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować odpowiedni fragment w poradniku ucznia i w literaturze uzupełniającej,

według wskazówek nauczyciela,

2) określić etiologię nowotworów,
3) scharakteryzować różne typy nowotworów,
4) zaprezentować wyniki na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

samokształcenie kierowane.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

notatnik,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Określ zmiany jakie mogły zajść w organizmie człowieka, który w trakcie wspinaczki w

Tatrach w warunkach zimowych, zgubił się i spędził w górach 12 godzin, zanim został
odnaleziony.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować fragment materiału nauczania poradnika dla ucznia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

2) przeanalizować opisany przypadek,
3) określić zmiany w organizmie w opisanej sytuacji,
4) zaprezentować wnioski na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda analizy przypadku.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

notatnik,

opis przypadku.

Ćwiczenie 5

Oblicz swój wskaźnik masy ciała BMI. Dokonaj analizy wyników pomiaru dla grupy,

opracuj wnioski uwzględniające ocenę prawidłowości masy ciała oraz zaproponuj możliwe
zalecenia dla osób, których wskaźnik BMI znacząco odbiega od normy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać pomiaru wzrostu i wagi,
3) wykonać obliczenia,
4) dokonać analizy wyników,
5) ustalić propozycje zaleceń dla osób, których wskaźnik BMI jest nieprawidłowy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura z zakresu zaleceń dla osób z nadwagą i niedowagą,

waga,

przyrząd do pomiaru wzrostu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu

u pacjentów z chorobami ogólnoustrojowymi


5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie opisu przypadku ustal i uzasadnij wskazanie lub przeciwwskazania do

wykonania masażu u pacjenta z chorobą układu krążenia.

Opis przypadku

Pacjentka 45-letnia, otyła, prowadząca siedzący tryb życia, zgłasza obrzęki goleni

występujące pod koniec dnia podczas długotrwałego siedzenia, uczucie ciężkości, zmęczenia
nóg, kurcze kończyn dolnych (szczególnie w nocy), swędzenie skóry kończyn. Podczas
oglądania stwierdza się przebarwienia wokół kostek, wężowate poszerzenia żył


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować wskazania i przeciwwskazania do masażu u osób z zaburzeniami

krążenia,

2) zapoznać się z opisem przypadku,
3) określić wskazanie/przeciwwskazanie do wykonania masażu,
4) porównać wynik pracy w grupie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

analiza przypadku,

dyskusja.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura uzupełniająca dotycząca zaburzeń krążenia,

opis przypadku.

Ćwiczenie 2

Na podstawie opisu przypadku ustal i uzasadnij wskazanie lub przeciwwskazanie do

wykonania masażu u pacjenta z zaburzeniami trawienia.

Opis przypadku

Kobieta 56-letnia, otyła, o jasnej karnacji zgłasza bóle zlokalizowane w prawym

podżebrzu, promieniujące do prawej łopatki. Bóle pojawiają się po spożyciu czekolady,
śmietany, jajka. Objawami dodatkowymi są nudności, wymioty i wzdęcia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować wskazania i przeciwwskazania do masażu u osób z zaburzeniami

trawienia,

2) zapoznać się z opisem przypadku,
3) określić wskazanie/przeciwwskazanie do wykonania masażu,
4) porównać wynik pracy w grupie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

analiza przypadku,

dyskusja.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura dotycząca zaburzeń trawienia,

opis przypadku.

Ćwiczenie 3

Na podstawie opisu przypadku ustal i uzasadnij wskazanie lub przeciwwskazanie do

wykonania masażu u pacjenta z zaburzeniami układu wewnątrzwydzielniczego.

Opis przypadku

Kobieta 38-letnia zgłasza nerwowość, płaczliwość, częste kołatania serca, zwiększoną

potliwość i ucieplenie skóry, zmniejszenie masy ciała pomimo nadmiernego łaknienia,
biegunka, osłabienie mięśni ud oraz zaburzenia miesiączkowania. W badaniu przedmiotowym
stwierdza się wole, wytrzeszcz gałek ocznych, częstoskurcz oraz obrzęk przedgoleniowy.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować wskazania i przeciwwskazania do masażu u osób z zaburzeniami układu

wewnątrzwydzielniczego,

2) zapoznać się z opisem przypadku,
3) określić wskazanie/przeciwwskazanie do wykonania masażu,
4) porównać wynik pracy w grupie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

analiza przypadku,

dyskusja.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura dotycząca zaburzeń układu wewnątrzwydalniczego,

opis przypadku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 4

Na podstawie opisu przypadku ustal i uzasadnij wskazanie lub przeciwwskazanie do

wykonania masażu u pacjenta z zaburzeniami układu nerwowego.

Opis przypadku

Mężczyzna 28-letni zgłasza bóle w odcinku lędźwiowym i krzyżowym promieniujące

wzdłuż przedniej powierzchni uda, zaburzenia czucia, niedowład i przykurcze w kończynie
dolnej. W badaniu stwierdza się osłabienie odruchu kolanowego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować wskazania i przeciwwskazania do masażu u osób z zaburzeniami układu

nerwowego,

2) zapoznać się z opisem przypadku,
3) określić wskazanie/przeciwwskazanie do wykonania masażu,
4) porównać wynik pracy w grupie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

analiza przypadku,

dyskusja.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura dotycząca zaburzeń układu nerwowego,

opis przypadku.

Ćwiczenie 5

Na podstawie opisu przypadku ustal i uzasadnij wskazanie lub przeciwwskazanie do

wykonania masażu u pacjenta z zaburzeniami układu moczowo-płciowego.

Opis przypadku

Mężczyzna 35-letni zgłasza bóle w okolicy lędźwiowej promieniujące do worka

mosznowego. Dodatkowo występują nudności oraz oddaje małe ilości moczu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować wskazania i przeciwwskazania do masażu u osób z zaburzeniami układu

moczowo-płciowego,

2) zapoznać się z opisem przypadku,
3) określić wskazanie/przeciwwskazanie do wykonania masażu,
4) porównać wynik pracy w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

analiza przypadku,

dyskusja.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura dotycząca zaburzeń układu moczowo-płciowego,

opis przypadku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4. Wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu

w postępowaniu przed i pooperacyjnym

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie opisu przypadku ustal i uzasadnij wskazanie lub przeciwwskazanie do

wykonania masażu u pacjenta w postępowaniu po amputacji piersi.

Opis przypadku

Kobieta lat 54, po amputacji prawej piersi, skarży się na uczucie ciężkości kończyny,

bolesne napięcie skóry, ból barku. Obrzęk zapalny obejmuje całą kończynę górną prawą.
W badaniu przedmiotowym stwierdza się wyraźny obrzęk zapalny obejmujący całą kończynę
górną prawą.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować wskazania i przeciwwskazania do masażu w postępowaniu

pooperacyjnym po amputacji piersi,

2) zapoznać się z opisem przypadku,
3) określić wskazanie/przeciwwskazanie do wykonania masażu,
4) porównać wynik pracy w grupie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

analiza przypadku,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura dotycząca postępowania po amputacji piersi,

opis przypadku.

Ćwiczenie 2

Na podstawie opisu przypadku ustal i uzasadnij wskazanie lub przeciwwskazanie do

wykonania masażu u pacjenta po endoproteroplastyce.

Opis przypadku

Mężczyzna lat 65, wypisany po endoprotezoplastyce lewego stawu kolanowego. Porusza

się przy pomocy kul łokciowych. Stan ogólny średni. Skarży się na sztywność ruchów,
skurcze mięśni łydki w nocy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować wskazania i przeciwwskazania do masażu

w postępowaniu

pooperacyjnym endoproteroplastyce,

2) zapoznać się z opisem przypadku,
3) określić wskazanie/przeciwwskazanie do wykonania masażu,
4) porównać wynik pracy w grupie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

analiza przypadku,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura uzupełniająca dotycząca problemu,

opis przypadku.

Ćwiczenie 3

Na podstawie opisu przypadku ustal i uzasadnij wskazanie lub przeciwwskazanie do

wykonania masażu u pacjenta.

Opis przypadku

Kobieta lat 48, zgłasza silne dolegliwości bólowe w nadbrzuszu, gorączkę

38,7

°

C, nudności, wymioty, wzdęcie brzucha oraz niewielkie zażółcenie białkówek.

W badaniu przedmiotowym stwierdza się bolesność uciskową w prawym nadbrzuszu
i przyśpieszone tętno.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować wskazania i przeciwwskazania do masażu w postępowaniu

przedoperacyjnym,

2) zapoznać się z opisem przypadku,
3) określić wskazanie/przeciwwskazanie do wykonania masażu,
4) porównać wynik pracy w grupie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przypadków,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,

opis przypadku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Ćwiczenie 4

Na podstawie opisu przypadku ustal i uzasadnij wskazanie lub przeciwwskazanie do

wykonania masażu u pacjenta w leczeniu ran pourazowych.

Opis przypadku

Chłopiec 12 lat, po przeszczepie autogennym skóry tułowia wskutek oparzenia

III stopnia. Rana zagojona.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować wskazania i przeciwwskazania do masażu w postępowaniu w leczeniu

ran pourazowych,

2) zapoznać się z opisem przypadku,
3) określić wskazanie/przeciwwskazanie do wykonania masażu,
4) porównać wynik pracy w grupie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

analiza przypadku,

dyskusja.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura dotycząca leczenia ran pourazowych,

opis przypadku.

Ćwiczenie 5

Na podstawie opisu przypadku ustal i uzasadnij wskazanie lub przeciwwskazanie do

wykonania masażu u pacjenta po operacji serca.

Opis przypadku

Kobieta lat 70. Po dwóch operacjach serca, w tym operacja w krążeniu pozaustrojowym

z hibernacją. W wyniku obu operacji doszło do dużego zniekształcania klatki piersiowej.
Zgłasza zaburzenia równowagi, okresowe spadki temperatury poniżej 36°C, duszność,
trudności w oddychaniu, osłabienie mięśni.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować wskazania i przeciwwskazania do masażu w postępowaniu po operacji

serca,

2) zapoznać się z opisem przypadku,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

3) określić wskazanie/przeciwwskazanie do wykonania masażu,
4) porównać wynik pracy w grupie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

analiza przypadku,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura dotycząca postępowania po operacjach serca,

opis przypadku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Analizowanie zaburzeń
w funkcjonowaniu organizmu człowieka.”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 8, 11, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 5, 7, 9, 10, 12, 14 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. c, 4. a, 5.d, 6. a, 7. c, 8. a, 9. c, 10. b, 11. d,
12. a, 13. d, 14. a, 15. c, 16. d, 17. a, 18. c, 19. d, 20. a.


Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Zdefiniować pojęcie „zdrowie”

A

P

a

2

Scharakteryzować stan choroby

B

P

c

3

Zidentyfikować czynniki etiologiczne

A

P

c

4

Wyjaśnić pojęcie patogenezy

B

P

a

5

Sklasyfikować choroby oka

C

PP

d

6

Wymienić okresy przebiegu choroby

A

P

a

7

Określić rodzaj badania

C

PP

c

8

Zdefiniować pojęcie „leczenie”

A

P

a

9

Scharakteryzować leczenie zachowawcze

D

PP

c

10 Zanalizować pojęcie „wady rozwojowe”

D

PP

b

11 Dokonać klasyfikacji zespołu Downa

B

P

d

12 Określić wskazanie do masażu

C

PP

a

13 Scharakteryzować pojęcie „zwyrodnienie”

B

P

d

14 Zanalizować występowanie zwyrodnienia

węglowodanowego

D

PP

a

15 Rozpoznać skutki zmian postępowych

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

16 Zdefiniować proces starzenia się ustroju

A

P

d

17 Scharakteryzować nowotwór

B

P

a

18 Zdefiniować mutageny

A

P

c

19 Wyjaśnić pojęcie „reaktywność ustroju”

B

P

d

20 Rozpoznać cechy hipotermii

B

P

a


Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Według WHO zdrowie nazywamy

a) stan pełnego dobrostanu człowieka.
b) stan dobrobytu społecznego.
c) sprawne funkcjonowanie ciała człowieka.
d) sprawne funkcjonowanie układu nerwowego człowieka.


2. Reakcję ustroju na działanie czynnika zaburzającego funkcje nazywamy

a) homeostazą.
b) odpornością.
c) chorobą.
d) hiperpireksją.

3. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są

a) receptory.
b) bodźce.
c) czynniki etiologiczne.
d) determinanty.


4. Patogeneza wyjaśnia

a) mechanizmy powstawania i rozwoju choroby.
b) okres zdrowienia.
c) sposób leczenia zachowawczego.
d) sposób leczenia przyczynowego.

5. Retinopatie, jaskra i zaburzenia akomodacji są klasyfikowane jako

a) choroby ucha i wyrostka sutkowatego.
b) choroby układu nerwowego.
c) wady rozwojowe wrodzone.
d) choroby oka i przydatków.

6. Przebieg procesu chorobowego obejmuje okresy

a) utajenia, prodromalny, jawny, zdrowienia i wyzdrowienia.
b) jawny i zdrowienia.
c) prodromalny, jawny i zdrowienia.
d) utajenia, jawny i wyzdrowienia.

7. Objawy podmiotowe zdrowia i choroby dotyczą

a) badania lekarskiego.
b) wyników badań laboratoryjnych.
c) odczuć pacjenta.
d) badania Rtg.

8. Leczeniem to

a) zespół czynności medycznych.
b) lekoterapia.
c) działanie służby zdrowia.
d) rehabilitacja.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

9. Leczenie zachowawcze nie polega na

a) stosowaniu diety.
b) stosowaniu środków farmakologicznych.
c) wykonaniu zabiegu operacyjnego.
d) stosowaniu zabiegów fizykalnych.

10. Zaburzeniami rozwoju narządów, do których dochodzi w pierwszych kilkunastu

tygodniach ciąży nazywamy
a) zanik z mnożeniem jąder.
b) wady rozwojowe.
c) zwyrodnienie wodniczkowi.
d) stłuszczenie.

11. Zespół Downa klasyfikuje się jako

a) niektóre stany rozpoczynające się w okresie okołoporodowym.
b) urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych.
c) choroby układu nerwowego.
d) genetycznie uwarunkowaną wadę rozwojową.

12. Wskazaniem do wykonania masażu w przypadku chorób układu krążenia jest/są

a) zespoły żylakowe bez owrzodzeń.
b) choroba nadciśnieniowa.
c) krwotoki.
d) niewyrównane wady serca.

13. Nadmierne gromadzenie się w komórkach lub poza nimi, substancji, które w warunkach

prawidłowych występują w niewielkiej ilości lub wcale, to
a) wady rozwojowe.
b) martwica.
c) zanik.
d) zwyrodnienie.

14. Gromadzenie się glikogenu w obrębie jądra hepatocytu (zwyrodnienie węglowodanowe),

nie występuje w
a) nadciśnieniu.
b) cukrzycy.
c) akromegalii.
d) chorobie Wilsona.

15. Zmiany postępowe nie skutkują

a) przerostem tkanki/narządów.
b) rozrostem tkanki/narządu.
c) zwyrodnieniem szklistym.
d) naprawą tkanki martwiczej.

16. Proces starzenia się ustroju jest

a) stanem choroby.
b) patologią.
c) zwyrodnieniem tkanek i narządów.
d) naturalnym procesem fizjologicznym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

17. Nowotworem nazywamy

a) nieprawidłowy i nadmierny rozrost tkanki ustroju w sposób nieskoordynowany

z pozostałymi tkankami.

b) nieprawidłowy i nadmierny rozrost organów ustroju w sposób nieskoordynowany

z pozostałymi organami.

c) rozrost organów w sposób skoordynowany z pozostałymi organami.
d) nieprawidłowy i nadmierny zanik tkanek ustroju.

18. Mutageny to

a) czynniki naprawcze.
b) interakcje mediatorów odczynu zapalnego.
c) czynniki kancerogenne.
d) objawy procesu nowotworowego.


19. Zdolność ustroju do reagowania na czynniki środowiska zewnętrznego to

a) patogeneza.
b) melanogeneza.
c) termogeneza.
d) reaktywność ustroju.

20. Hipotermią jest

a) podwyższenie temperatury ciała powyżej 41

°

C.

b) obniżenie temperatury ciała poniżej 35

°

C.

c) podwyższenie temperatury ciała do 37,5–38,5

°

C.

d) podwyższenie temperatury ciała do 38,5–39

°

C.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko...............................................................................

Analizowanie zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu człowieka

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Test 2


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Analizowanie zaburzeń
w funkcjonowaniu organizmu człowieka”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 3, 4, 5,6, 7, 10, 11, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 2, 8, 9, 12, 13, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. d, 5. a, 6. a, 7. a, 8. b, 9. c, 10. a, 11. a,
12. b, 13. b, 14. b, 15. a, 16. a, 17. b, 18. a, 19. a, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wymienić biologiczne czynniki
chorobotwórcze

A

P

a

2

Porównać ostry i przewlekły przebieg
choroby

C

PP

c

3

Rozpoznać choroby pasożytnicze

B

P

b

4

Scharakteryzować okres prodromalny
choroby

B

P

d

5

Zdefiniować okres zdrowienia

A

P

a

6

Rozpoznać zakres leczenia objawowego

B

P

a

7

Scharakteryzować pojecie „ektopia”

B

P

a

8

Określić czynnik etiologiczny WZW

C

PP

b

9

Sklasyfikować objawy starzenia się ustroju

C

PP

c

10

Scharakteryzować proces zapalny

A

P

a

11

Scharakteryzować rubor

A

P

a

12

Zanalizować mechanizm odporności

D

PP

b

13

Określić położenie termoreceptorów

C

PP

b

14

Zidentyfikować zaburzenia termoregulacji

A

P

b

15

Scharakteryzować zespól metaboliczny X

B

P

a

16

Zanalizować etiologię cukrzycy

D

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

17

Rozpoznać zmiany urazowe

B

P

b

18

Rozpoznać przeciwwskazanie do masażu

B

P

a

19

Rozpoznać wpływ masażu na mięsnie

B

P

a

20

Rozróżnić wskazania i przeciwwskazania do
masażu

B

P

a


Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Bakterie, riketsje, wirusy, priony należą do

a) biologicznych czynników chorobotwórczych.
b) chemicznych czynników chorobotwórczych.
c) termicznych czynników chorobotwórczych.
d) fizycznych czynników chorobotwórczych.

2. Ostry i przewlekły przebieg choroby

a) są zawsze niezależne.
b) nigdy nie występują razem.
c) mogą się przenikać.
d) zawsze występują razem.

3. Pneumocystoza, rzęsistkowica, filarioza, lamblioza to choroby

a) grzybicze.
b) pasożytnicze.
c) bakteryjne.
d) wirusowe.


4. Czas od pojawienia się pierwszych objawów choroby do pełnego rozwoju objawów

klinicznych nazywamy okresem
a) utajenia.
b) jawny.
c) zdrowienia.
d) prodromalnym.

5. Okres zdrowienia to czas, w którym

a) następuje wycofanie się głównych objawów choroby.
b) przejściowo nasilają się objawy choroby.
c) całkowicie ustępują objawy choroby.
d) następuje całkowite wyleczenie.

6. Leczenie objawowe

a) usuwa objawy choroby, lecz nie jej przyczyny.
b) nasila okresowo objawy choroby w celu usunięcia jej przyczyn.
c) usuwa objawy choroby i jej przyczyny.
d) usuwa źródło choroby.


7. Ektopią nazywamy

a) nieprawidłowe umiejscowienie narządu.
b) brak światła przewodu.
c) brak narządu przy obecności zawiązka.
d) nieprawidłowe zespolenia tkanek.

8. Wirusowe zapalenie wątroby jest spowodowane

a) martwicą skrzepową.
b) martwicą rozpływną.
c) zwyrodnieniem tłuszczowym.
d) zwyrodnieniem glikozaminoglikanowym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

9. Zmniejszenie wysokości ciała i obniżenie elastyczności skóry spowodowane są

a) hiperpireksją.
b) upośledzeniem termoregulacji.
c) starzeniem się ustroju.
d) hipotermią.

10. Zapaleniem nazywamy

a) powiększaniu tkanki lub narządu na skutek zwiększania się liczby jego komórek.
b) szereg złożonych reakcji organizmu w odpowiedzi na czynnik patogenny.
c) procesem o charakterze ochronnym organizmu.
d) proces mający na celu sekwestrację i usunięcie procesów reparacyjnych.

11. Rubor to

a) miejscowe zaczerwienienie.
b) wzrost temperatury.
c) upośledzenie funkcji.
d) obrzęk.

12. Odporność organizmu człowieka

a) jest zawsze taka sama.
b) podlega zmianom.
c) nigdy nie zależy od działania lekarza.
d) zależy wyłącznie od działania lekarza.

13. Termoreceptory zimna i ciepła nie

a) dostarczają informacji do mózgu.
b) są umiejscowione w podwzgórzu.
c) dostarczają informacji o bezwzględnej temperaturze i zmianach.
d) są umiejscowione w skórze.

14. Hipertermia i hipotermia

a) są schorzeniami narządu ruchu.
b) są rodzajami zaburzenia termoregulacji.
c) to zmiany postępowe.
d) to zaburzenia odporności.

15. Cechą zespołu metabolicznego X jest

a) obwód talii powyżej 88 cm u kobiet i 102 cm u mężczyzn.
b) glikemia poniżej 100mg/dl.
c) ciśnienie tętnicze poniżej 130/85.
d) poziom trójglicerydów poniżej 150 mg/dl.

16. Cukrzyca nie jest

a) hiperlipoproteinemią.
b) uwarunkowana jest genetycznie.
c) następstwem bezwzględnego niedoboru insuliny.
d) przewlekłym zaburzeniem przemiany materii spowodowanym całkowitym lub

względnym niedoborem insuliny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

17. Stłuczeniem, skręceniem, zwichnięciem są

a) jałowe martwice kości.
b) urazowe choroby narządu ruchu.
c) choroby układowe.
d) zmiany zwyrodnieniowo-wsteczne.

18. Ostre stany zapalne stawów

a) stanowią przeciwwskazanie do masażu.
b) są wskazaniem do masażu sportowego.
c) są wskazaniem do intensywnego masażu.
d) są wskazaniem do masażu klasycznego.


19. Masaż wpływa na układ mięśniowy

a) dodatnio.
b) niekorzystnie.
c) ujemnie.
d) obojętnie.

20. Pacjent z postępującym zanikiem mięśni:

a) nie powinien być masowany.
b) może być masowany.
c) powinien być intensywnie i często masowany.
d) powinien być masowany rzadko, lecz intensywnie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko...............................................................................

Analizowanie zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu człowieka

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA


1. Dega W., Milanowska K.: Rehabilitacja medyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL,

Warszawa 2003

2. Gerd H.: Medycyna wewnętrzna. Repetytorium dla studentów i lekarzy. Wydawnictwo

Lekarskie PZWL, Warszawa 2005

3. Kasperczyk T., Magiera L., Mucha D., Waliszek R.: Masaż z elementami rehabilitacji.,

Wydawnictwo Rehmed, Kraków 2003

4. Kokot F.: Choroby wewnętrzne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005
5. Prochowicz Z.: Podstawy masażu leczniczego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL,

Warszawa 2004

6. Straburzyńska-Lupa A., Straburzyński G.: Fizjoterapia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL,

Warszawa 2004

7. www.gutman.nazwa.pl
8. www.e-masaz.pl
9. www.masaz.ciechocinek.pl
10. www.masazysta.info.pl
11. www.masseuse.pl
12. www.medigo.pl

Literatura metodyczna:

1. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001

2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „Żak”.

Warszawa 2003

4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE , Radom 2000
5. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych, cz. I i II.

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999

