,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Elżbieta Małek
Pielęgnowanie kończyn dolnych 514[03].Z1.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
lek. med. Małgorzata Polkowska
dr Maria Pietruszewska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[03].Z1.05
„Pielęgnowanie kończyn dolnych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik usług kosmetycznych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Anatomia i fizjologia oraz dolegliwości kończyn dolnych
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Higiena stóp
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Preparaty do pielęgnacji stóp
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
5.4. Pielęgnacja kończyn dolnych. Pedicure
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
33
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Pielęgnowanie kończyn dolnych”,
który będzie pomocny w przyswajaniu nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności z zakresu
anatomii, fizjologii i dolegliwości kończyn dolnych, czynników wpływających na stan skóry
wskazanych partii ciała a także wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych na stopach
i paznokciach dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Zamieszczony materiał
nauczania zawiera najważniejsze informacje dotyczące wymienionych zagadnień
i wskazuje tematykę, z jaką uczeń powinien się zapoznać poprzez wyszukanie odpowiednich
informacji we wskazanej literaturze. Poradnik zawiera jedynie najważniejsze informacje
dotyczące technik pielęgnacyjnych kończyn dolnych. Poziom trudności wykonywanych
ćwiczeń powinien być dostosowany do możliwości i wcześniej ukształtowanych umiejętności
uczniów
oraz
uwzględniać
wyposażenie
pracowni
kosmetycznej.
Wykonanie
zaproponowanych przykładowych ćwiczeń pomoże uczniowi ukształtować niezbędne
umiejętności, wymagane programem kształcenia. Ważne jest, aby uczeń nie przyzwyczajał się
do zaproponowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli ma taką możliwość powinien
uczestniczyć w targach i sympozjach, dających możliwość poznania nowych technik
kosmetycznych. Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego będzie musiał
wielokrotnie dokonywać zmian wykonywania zabiegów, stosowania preparatów i aparatów
kosmetycznych. Informacje w dziedzinie kosmetyki szybko się dezaktualizują, zwłaszcza te,
które są ściśle związane ze sprzętem kosmetycznym i preparatami pielęgnacyjnymi.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;
−
ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań. Pozytywny wynik sprawdzianu
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele,
−
literaturę.
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się
o pomoc do nauczyciela.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostki modułowej
514[03].Z1
Kosmetyka pielęgnacyjna
514[03].Z1.02
Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego
514[03].Z1.03
Pielęgnowanie zdrowej skóry
514[03].Z1.01
Organizacja stanowisk pracy w gabinecie
kosmetycznym
514[03].Z1.04
Pielęgnowanie kończyn górnych
514[03].Z1.05
Pielęgnowanie kończyn dolnych
514[03].Z1.06
Pielęgnowanie oczu i ich oprawy
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:
−
scharakteryzować budowę kończyny dolnej,
−
określić choroby skóry kończyny dolnej,
−
wskazać najczęściej spotykane dolegliwości stóp i paznokci,
−
określić rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w obrębie kończyny górnej,
−
scharakteryzować wskazania pielęgnacyjne redukujące dolegliwości stóp,
−
wykonać zabieg pielęgnacyjny na kończynie dolnej z zachowaniem zasad aseptyki,
−
zaplanować kolejność czynności przy wykonywaniu zabiegu pielęgnacyjnego stóp,
−
określić przeciwwskazania do wykonania zabiegu pielęgnacyjnego na stopach i pedicure,
−
scharakteryzować preparaty kosmetyczne stosowane do pielęgnacji stóp,
−
wskazać różnice między pedicure kosmetycznym a leczniczym,
−
wykonać pedicure kosmetyczny,
−
wykonać pedicure leczniczy,
−
określić wpływ higieny na zapobieganie przenoszeniu chorób skóry,
−
udzielić porady kosmetycznej z zakresu pielęgnacji kończyn dolnych w domu.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:
−
opisać budowę kończyny dolnej,
−
scharakteryzować zabiegi pielęgnacyjne stóp,
−
dobrać preparaty do pielęgnacji stóp,
−
określić przeciwwskazania do pedicure,
−
dobrać preparaty do wykonania pedicure,
−
dobrać sprzęt i narzędzia do pedicure,
−
wykazać różnicę pomiędzy pedicure leczniczym a kosmetycznym,
−
wykonać pedicure kosmetyczny,
−
wykonać pedicure leczniczy,
−
wykonać zabieg pielęgnacyjny na kończynie dolnej zgodnie z zasadami aseptyki oraz
bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
udzielić porady kosmetycznej.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik usług kosmetycznych 514[03]
Moduł:
Kosmetyka pielęgnacyjna 514 [03].Z1
Jednostka modułowa:
Pielęgnowanie kończyn dolnych 514[03].Z1.05
Temat: Higiena i profilaktyka kończyn dolnych.
Cel ogólny: Kształtowanie u kosmetyczki umiejętności oceny czynników ryzyka
i planowania działań profilaktycznych w zakresie higieny i profilaktyki
dolegliwości kończyn dolnych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
omówić główne przyczyny dolegliwości kończyn dolnych,
−
dokonać oceny czynników ryzyka u konkretnej klientki,
−
zaplanować działania profilaktyczne,
−
nauczyć zasad pielęgnowania kończyn dolnych swoją klientkę.
Metody nauczania – uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zajęcia grupowe.
Czas:
90 min.
Środki dydaktyczne:
−
kartki białego papieru, flamastry różnego koloru,
−
artykuły z czasopism kosmetycznych dotyczące pielęgnacji kończyn dolnych,
−
przykładowe zestawy ćwiczeń.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne (2 min).
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć (3 min).
3. Przedstawienie merytoryczne zagadnienia - wykład informacyjny (20 min)
4. Podział uczniów na grupy 2 osobowe i zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania
ćwiczenia (5 min).
5. Realizacja ćwiczenia (25 min.):
–
W każdej grupie jedna z uczennic odgrywa rolę kosmetyczki, a druga – klientki.
–
Uczennica będąca kosmetyczką musi ocenić stan nóg koleżanki, na podstawie oceny
skóry i rozmowy z klientką (koleżanką) powinna określić czynniki mogące być
przyczyną dolegliwości kończyn dolnych u klientki obecnie lub w przyszłości.
–
uczennica
odgrywająca
rolę
kosmetyczki
powinna
pisemnie
opracować
indywidualny plan profilaktyczny dla swojej klientki,
–
przedstawić opracowany plan na forum grupy.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
6. Po zaprezentowaniu planów profilaktycznych - grupy dyskutują nad ich poprawnością
i ewentualnie poprawiają błędy pod kierunkiem nauczyciela (10 min).
7. Po zaakceptowaniu planu uczennica będąca kosmetyczką przekazuje jego zasady klientce
jednocześnie ucząc i wyjaśniając cel poszczególnych zabiegów (nie uwzględniamy tu
pokazu pedicure) (10 min).
8. Nauczyciel analizuje prace uczniów i ocenia ją (10 min).
Zakończenie zajęć (2 min)
Praca domowa
Korzystając z różnych źródeł informacji, dopisz inne działania kosmetyczne, które sprzyjają
zdrowiu nóg.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach (3 min.)
−
Rozmowa z uczniami na temat realizacji celów lekcji i uzyskanych umiejętności.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik usług kosmetycznych 514[03]
Moduł:
Kosmetyka pielęgnacyjna 514[03].Z1
Jednostka modułowa:
Pielęgnowanie kończyn dolnych 514[03]. Z1.05
Temat: Wykonywanie pedicure kosmetycznego
Cel
ogólny:
Kształtowanie
umiejętności
wykonywania
pedicure
kosmetycznego
z zachowaniem zasad aseptyki.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
określić przeciwwskazania do wykonania pedicure kosmetycznego,
−
scharakteryzować preparaty stosowane do wykonania zabiegu,
−
zaplanować kolejność czynności przy wykonywaniu pedicure kosmetycznego,
−
wykonać pedicure kosmetyczny z uwzględnieniem zasad aseptyki,
−
udzielić porady kosmetycznej z zakresu pielęgnacji paznokci u stóp w domu.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
w 2 – osobowych grupach.
Środki dydaktyczne:
−
stanowiska pracy pedicurzystki( liczba stanowisk powinna odpowiadać liczbie 2 –
osobowych grup uczniów),
−
brodzik do kąpieli stóp,
−
aparat do masażu wodnego,
−
aparat do sterylizacji narzędzi,
−
wanna dezynfekcyjna,
−
narzędzia: nożyczki lub cążki do paznokci, cążki do wycinania skórek, hebelek do
ścinania zgrubiałej skóry, gruby pilnik do usuwania zrogowaciałego naskórka, dłutka
różnej wielkości, tarka, podważasz, pumeks,
−
preparaty: płyn do usuwania naskórka, peeling, sól do kąpieli lub napary ziołowe, płyny
do dezynfekcji w razie skaleczenia, środki przeciwgrzybicze, środki przeciwzapalne, krem
do masażu, pudry łagodzące i przeciwpotowe, lakiery, zmywacz,
−
środki opatrunkowe: wata, gaza, lignina,
−
rękawiczki i maseczka twarzowa dla kosmetyczki.
Czas:
180 min.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
3. Realizacja tematu
−
Scharakteryzowanie środków kosmetycznych stosowanych do pielęgnacji paznokci
połączone z prezentacją omawianych preparatów.
−
Podzielenie uczniów na 2- osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:
jeden uczeń w grupie wykonuje pedicure, drugi jest modelem.
−
Nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania pedicure kosmetycznego.
−
Nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy pedicurzystki oraz
przeprowadzenie dezynfekcji i sterylizacji narzędzi do wykonania zabiegu.
−
Nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu pedicure
kosmetycznego.
−
Uczniowie przeprowadzają zabieg pedicure kosmetycznego na stopach koleżanki
z grupy.
−
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań.
W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.
−
Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy, myją i dezynfekują
narzędzia kosmetyczne.
4. Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
6. Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów
kosmetycznych wiadomości na temat: Przeprowadzania pedicure leczniczego i metod
zakładania klamer korygujących wrastające paznokcie. Opisy przykładowych zabiegów
przynieś na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5.
ĆWICZENIA
5.1.
Anatomia i fizjologia oraz dolegliwości kończyn dolnych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj powierzchowne mięśnie kończyny dolnej na koleżance z grupy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem budowy i topografii mięśni kończyny dolnej (materiał nauczania
pkt. 4.1.1),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia: przygotować leżankę, założyć
jednorazowe prześcieradło, poprosić koleżankę o odsłonięcie kończyny dolnej,
3) wymienić kolejno grupy mięśni uda, goleni, stopy, nazwać leżące powierzchownie
mięśnie należące do poszczególnych grup,
4) rozpoznać mięsień: czworogłowy uda, dwugłowy, półścięgnisty i półbłoniasty, krawiecki,
piszczelowy przedni, brzuchaty łydki oraz mięśnie stopy,
5) pokazać topografię mięśni na koleżance (w razie trudności skorzystać z pomocy
nauczyciela),
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy,
7) dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– leżanka kosmetyczna,
– jednorazowe prześcieradło,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Dokonaj oceny własnej skóry na stopie i porównaj jej cechy ze skórą stóp koleżanek
w grupie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia (przygotować stołek
lub leżankę, zdjąć skarpetę),
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
2) przypomnieć sobie treści programowe z jednostki modułowej:
Wykonywanie masażu
pielęgnacyjnego oraz materiał nauczania pkt.4.1.1,
3) sprawdzić cechy swojej skóry na stopie,
4) rozpoznać ewentualne nieprawidłowości na skórze stopy (w razie trudności skorzystać
z pomocy nauczyciela),
5) porównać cechy skóry na stopach wszystkich uczestników zajęć,
6) dokonać analizy wykonanego ćwiczenia,
7) zaprezentować efekty swojej pracy – opisać w formie plakatu cechy wspólne i różnice
w cechach skóry stóp wszystkich uczestników zajęć,
8) dokonać oceny swojej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne
– stołek lub leżanka,
– karton szarego papieru,
– 2 flamastry, różnego koloru,
– przybory kreślarskie, gumka,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Określ profilaktykę i postępowanie kosmetyczne przy wskazanych dolegliwościach
kończy dolnych.
Nadmierna potliwość stóp
Profilaktyka - …………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
Postępowanie kosmetyczne - …………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
Wrastające paznokcie
Profilaktyka - ……………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………….
Postępowanie kosmetyczne - …………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
Pękające pięty
Profilaktyka - ……………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………….
Postępowanie kosmetyczne - …………………………………………………………………...
………………………………………………………………………………………………..…
…………………………………………………………………………………………………..
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z charakterystyką najczęściej spotykanych dolegliwości kończyn dolnych
(materiał nauczania pkt. 4.1.1.),
2) podkreślić w tabeli postępowanie profilaktyczne i kosmetyczne przy wskazanych
w ćwiczeniu dolegliwościach kończyn dolnych,
3) napisać odpowiedzi,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami koleżanek/ kolegów z klasy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– aktywne czytanie,
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– karta ćwiczenia,
– literatura z rozdziału 7.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Higiena stóp
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Po ustaleniu czynników szkodliwych - zaplanuj - dla siebie - działania dotyczące higieny
i profilaktyki kończyn dolnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt.4.2.1,
2) wypisać własne czynniki ryzyka dolegliwości kończyn dolnych,
3) wypisać działania profilaktyczne,
4) skorelować zaproponowane działanie z czynnikiem ryzyka,
5) opracować schemat działań profilaktycznych,
6) zaprezentować swoją pracę,
7) przedyskutować wszystkie propozycje działań z grupą,
8) dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– kartki papieru,
– przybory do pisania,
– arkusz białego papieru i flamaster,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Zaprezentuj ćwiczenia stóp służące profilaktyce kończyn dolnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.2.1,
3) wypisać poszczególne ćwiczenia,
4) określić cel poszczególnych ćwiczeń,
5) przećwiczyć poszczególne ćwiczenia stóp,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać samooceny.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– mata ćwiczeniowa,
– karton szarego papieru,
– 2 flamastry, różnego koloru,
– literatura z rozdziału 7.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Preparaty do pielęgnacji stóp
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przyporządkuj podane niżej opisy do wskazanych grup preparatów do pielęgnacji stóp.
Grupy preparatów:
1. Peelingi,
2. Pudry,
3. Kremy,
4. Spraye,
5. Preparaty do kąpieli.
Opisy grup preparatów do pielęgnacji stóp:
A. Nadają się do szybkiej dezynfekcji przed zabiegiem. Zawierają substancje
o działaniu przeciwgrzybiczym np. klotrimazol i kwas undecylenowy oraz duże ilości
izopropanolu. Ich działanie należy uzupełniać przez stosowanie płynów i toników
o działaniu przeciwbakteryjnym.
B. Mają działanie oczyszczające, odświeżające i wygładzające. Usuwają martwe komórki
naskórka i przygotowują skórę do przyjęcia intensywnie pielęgnujących preparatów.
Zawierają krystaliczne cząsteczki ścierne, substancje biologicznie czynne, aminokwasy,
proteiny oraz olejki eteryczne.
C. Powinny działać dezynfekująco, keratolitycznie i ściągająco. Mogą zawierać wyciągi
z liści i kory hamamelisu (oczaru wirgilijskiego), kory dębu i chinowca oraz
hydroksychlorek glinu, który zwęża ujścia gruczołów potowych zmniejszając tym samym
potliwość stóp.
D. Zawierają wyciągi roślinne o działaniu przeciwzapalnym( np. azulen, bisabolol, alantoinę,
pantenol), pobudzającym krążenie (np. kamfora, rozmaryn) oraz wzmacniającym tkanki
(np. wyciągi z kasztanowca zwyczajnego, arniki, goryczki). W zależności od składu
działają schładzająco, odświeżająco, rozgrzewająco, poprawiają ukrwienie skóry,
wzmacniają tkanki i zmniejszają obrzęki.
E. Są przeznaczone do codziennego stosowania po myciu i osuszeniu stóp. Działają
przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie, usuwają zmęczenie i nieprzyjemny zapach. Są
produkowane na bazie talku, kaolinu, tlenku cynku i kwasu krzemowego. Zawierają
środki przeciwbakteryjne np. farnezol, triklosan lub pochodne chloroheksydyny
a także substancje absorbujące zapach i pot – najczęściej dwutlenek krzemu.
1
2
3
4
5
………
………
……..
…….
……..
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
1) zapoznać się z opisem preparatów do pielęgnacji stóp (materiał nauczania pkt. 4.3.1.),
2) przeczytać dokładnie nazwy i opisy grup preparatów,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
3) przyporządkować opisy do nazw grup preparatów pielęgnacyjnych,
4) wpisać odpowiedzi do tabeli,
5) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– karta ćwiczenia,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę.
Preparat
pielęgnacyjny
Skład/ przykłady związków
Działanie
Preparaty do kąpieli
stóp
- wyciągi z liści i kory
hamamelisu (oczaru
wirgilijskiego), kory dębu
i chinowca
- hydroksychlorek glinu
……………………………
……………………………
……………………………
……………………..
……………………..
Wyciągi roślinne o działaniu:
- przeciwzapalnym np. azulen,
bisabolol, alantoinę, pantenol,
- pobudzającym krążenie np.
kamfora, rozmaryn
- wzmacniającym tkanki np.
wyciągi z kasztanowca
zwyczajnego, arniki, goryczki
……………………………
……………………………
……………………………
……………………………
…………………….
…………………………………
…………………………………
Usuwają twarde,
zrogowaciałe masy
keratyny
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisami preparatów pielęgnacyjnych do stóp (materiał nauczania pkt.
4.3.1.),
2) przeczytać uważnie informacje umieszczone w tabeli,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– karta ćwiczenia z tabelą do uzupełnienia,
– literatura z rozdziału 7.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4.
Pielęgnacja kończyn dolnych. Pedicure
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeprowadź kąpiel naprzemienną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania kąpieli
naprzemiennej w zimnej i ciepłej wodzie. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel
powinien nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po
wykonaniu ćwiczenia nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi
wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem wykonywania kąpieli naprzemiennej (materiał nauczania pkt.
4.4.1.),
2) przygotować stanowisko pracy do zabiegu,
3) wykonać kąpiel naprzemienną w zimnej i ciepłej wodzie z zastosowaniem suszonych
płatków róż,
4) zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– fotel z oparciem dla klientki,
– dwie wanienki lub miski do moczenia nóg,
– stołeczek dla osoby wykonującej zabieg,
– bielizna zabiegowe: ręczniki frotte, folia polietylenowa, skarpety frotte jednorazowego
użytku,
– płatki róż, talk,
– środki do dezynfekcji.
Ćwiczenie 2
Wykonaj pedicure kosmetyczny.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy, przypomnieć zasady dezynfekcji
i sterylizacji narzędzi do pedicure oraz zasady wykonywania masażu pielęgnacyjnego stóp.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Następnie należy przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania pedicure kosmetycznego
ze szczególnym uwzględnieniem zasad aseptyki podczas pracy, przeciwwskazań
do wykonania zabiegu oraz etapów jego przeprowadzenia. Ćwiczenie należy realizować w 2 –
osobowych zespołach( jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi poddaje się zabiegowi) lub
indywidualnie na żywym modelu. Nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów i w razie
potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Szczególną uwagę należy zwrócić na te etapy pracy
ucznia, w których posługuje się ostrymi narzędziami. Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel
powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy i sposoby ich
wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się kolejnością czynności wykonywania pedicure kosmetycznego (materiał
nauczania pkt. 4.4.1.),
2) przygotować stanowisko pracy do zabiegu,
3) przygotować narzędzia do zabiegu,
4) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
5) wykonać pedicure kosmetyczny,
6) zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
– fotel z oparciem dla klientki,
– podnóżek,
– stołeczek dla osoby wykonującej zabieg,
– brodzik do kąpieli stóp,
– aparat do masażu wodnego,
– lampa oświetleniowa,
– aparat do sterylizacji narzędzi,
– wanna dezynfekcyjna,
– pomocnik na narzędzia,
– narzędzia: nożyczki lub cążki do paznokci, cążki do wycinania skórek, hebelek do
ścinania zgrubiałej skóry, gruby pilnik do usuwania zrogowaciałego naskórka, dłutka
różnej wielkości, tarka, podważasz, pumeks,
– preparaty: płyn do usuwania naskórka, peeling, sól do kąpieli lub napary ziołowe, płyny
do dezynfekcji w razie skaleczenia, środki przeciwgrzybicze, środki przeciwzapalne, krem
do masażu, pudry łagodzące i przeciwpotowe, lakiery, zmywacz,
– środki opatrunkowe: wata, gaza, lignina,
– rękawiczki i maseczka twarzowa dla kosmetyczki.
Ćwiczenie 3
Wykonaj pedicure leczniczy
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy, przypomnieć zasady dezynfekcji
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
i sterylizacji narzędzi do pedicure oraz zasady wykonywania masażu pielęgnacyjnego stóp.
Następnie należy przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania manicure klasycznego ze
szczególnym uwzględnieniem zasad aseptyki podczas pracy, przeciwwskazań do wykonania
zabiegu oraz etapów jego przeprowadzenia. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych
zespołach jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi poddaje się zabiegowi) lub indywidualnie na
żywym modelu. Nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w
wykonaniu zadania. Szczególną uwagę należy zwrócić na te etapy pracy ucznia, w których
posługuje się ostrymi narzędziami( wycinanie wrastających paznokci, usuwanie modzeli,
nagniotków). Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły
realizacji zadania, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się kolejnością czynności wykonywania pedicure leczniczego (materiał
nauczania pkt. 4.4.1.),
2) przygotować stanowisko pracy do zabiegu,
3) przygotować narzędzia do zabiegu,
4) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
5) wykonać pedicure leczniczy,
6) zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne
– fotel z oparciem dla klientki,
– podnóżek,
– stołeczek dla osoby wykonującej zabieg,
– brodzik do kąpieli stóp,
– aparat do masażu wodnego,
– lampa oświetleniowa,
– aparat do sterylizacji narzędzi,
– wanna dezynfekcyjna,
– pomocnik na narzędzia,
– narzędzia: nożyczki lub cążki do paznokci, cążki do wycinania skórek, hebelek do
ścinania zgrubiałej skóry, gruby pilnik do usuwania zrogowaciałego naskórka, dłutka
różnej wielkości, tarka, podważasz, pumeks,
– preparaty: płyn do usuwania naskórka, peeling, sól do kąpieli lub napary ziołowe, płyny
do dezynfekcji w razie skaleczenia, środki przeciwgrzybicze, środki przeciwzapalne, krem
do masażu, pudry łagodzące i przeciwpotowe, lakiery, zmywacz,
– środki opatrunkowe: wata, gaza, lignina,
– rękawiczki i maseczka twarzowa dla kosmetyczki.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Pielęgnowanie kończyn
dolnych”.
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1. Wskazać kości kończyny dolnej
C
P
b
2. Wyliczyć mięśnie grupy tylnej uda
A
P
d
3.
Określić sploty nerwów kończyny
dolnej
C
P
… lędźwiowy i krzyżowy
powstałe z gałęzi brzusznych
nerwów rdzeniowych
4.
Oszacować liczbę gruczołów
potowych przypadających na 1 cm
2
skóry stopy
C
P
a
5.
Podać cechę charakterystyczną żył
kończyny dolnej
A
P
c
6.
Określić działanie pielęgnacyjne
kąpieli stóp
C
P
b
7. Rozróżnić składniki pudrów do stóp
B
P
d
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
8.
Wskazać
działanie
kamfory
w kremach do pielęgnacji stóp
C
P
a
9.
Określić
przeciwwskazania
do
wykonania kąpieli naprzemiennej
C
P
… żylaki
10.
Wskazać kolejność czynności przy
wykonywaniu
zabiegu
pielęgnacyjnego na stopach
C
P
- kąpiel w wodzie z dodatkiem
suszonych roślin lub soli.
- peeling
- masaż klasyczny z przewagą
ruchów
głaskania
i wyciskania.
- nałożenie maski odżywczej
na stopy i podudzia. Maskę
pozostawia się na stopach
przez około 15 – 20 minut.
- usunięcie nadmiaru maski
i
lekkie
wtarcie
jej
pozostałości w skórę.
11.
Podać różnice między pedicure
kosmetycznym a leczniczym
A
P
… usuwaniem ze stóp modzeli
i nagniotków oraz wycięciu
fragmentów wrastających
paznokci.
12.
Przewidzieć skutki
nieprawidłowego obcinania
paznokci u stóp
A
P
… wrastania
13.
Rozróżnić czynności podczas
usuwania odcisków
C
P
a
14.
Scharakteryzować modzele i
miejsca ich występowania
C
P
… ograniczonej, okrągłej lub
owalnej pogrubiałej i
zrogowaciałej warstwy
naskórka.
… pokrywającej nadmiernie
uwypuklone wyniosłości
kostne.
15. Określić przyczyny pękania pięt
C
P
- brak witamin
- nadmierne zgrubienie
naskórka
- noszenie twardego obuwia
- brak higieny i niewłaściwa
pielęgnacja
- skłonność osobnicza
16.
Przedstawić działania najistotniejsze
dla zdrowia stóp
C
PP
…wygodne obuwie, mycie
nóg przynajmniej 2 razy
dziennie, prawidłowo
wykonywany pedicure,
unikanie wysuszania skóry
i stałych urazów, masaże,
ćwiczenia stóp
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
17. Określić budowę stopy
C
PP
a
18.
Określić przyczyny wrastania
paznokci
C
PP
… wybrzuszenia i zagięcia
płytki paznokciowej, a w
konsekwencji ucisku
zaklęśniętych brzegów płytki
na miękkie części wału
paznokciowego
19.
Zaproponować postępowanie
pielęgnacyjne (w ramach działań
profilaktycznych) przy
występowaniu nagniotków
D
PP
- stosowanie maści/ płynów
zmiękczających i
złuszczających
- zakładanie plastrów na
odciski
20.
Przewidzieć działanie kwasu
salicylowego na skórę stóp
D
PP
d
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących pielęgnowania kończyn dolnych. Zadania: 1, 2, 4 – 8
oraz 13, 17 i 20 to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa; zadania: 3, 9, 11, 12, 14, 16 i 18 to zadania wymagające uzupełnienia a 10,
15 i 19 to zadania z luką, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),
−
w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,
−
w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy lub części zdania,
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli któreś zadanie sprawia Ci trudności, przejdź do następnego, odkładając jego
rozwiązanie na później, po rozwiązaniu całego testu. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
Część I
1. Piszczel i strzałka to kości:
a) stopy,
b) goleni,
c) uda,
d) przedramienia.
2. Do mięśni grupy tylnej uda należą:
a) mięsień trójgłowy, półścięgnisty, półbłoniasty,
b) mięsień dwugłowy, czworogłowy, smukły,
c) mięsień brzuchaty, półbłoniasty, trójgłowy,
d) mięsień dwugłowy, półścięgnisty, półbłoniasty.
3. Kończyna dolna jest unerwiona przez nerwy pochodzące ze splotów………………………
…………………………………………………………………………………………………
4. Na stopie na 1 centymetr kwadratowy przypada gruczołów potowych ok.
a) 1000,
b) 100,
c) 10,
d) 10000.
5. Najbardziej charakterystyczną cechą żył kończyny dolnej jest:
a) trójwarstwowa budowa ściany,
b) istnienie krążenia obocznego,
c) występowanie zastawek,
d) duża kurczliwość.
6. Kąpiele działają na skórę stóp
a) odżywczo i ściągająco,
b) keratolitycznie i ściągająco,
c) dezynfekująco i wysuszająco,
d) stymulują tkanki.
7. Substancją absorbującą zapach stóp w pudrach jest
a) triklosan,
b) kwas krzemowy,
c) kaolin,
d) dwutlenek krzemu.
8. Kamfora stosowana w kremach do stóp
a) pobudza krążenie,
b) wzmacnia tkanki,
c) działa przeciwzapalnie,
d) zmniejsza obrzęki.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
9. Przeciwwskazaniem do wykonania kąpieli naprzemiennej są …………………………….
10. Zabieg pielęgnacyjny na stopach obejmuje następujące czynności
-
-
-
-
-
11. Pedicure leczniczy w odróżnieniu od kosmetycznego obejmuje czynności związane z …
………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………..
12. Nieprawidłowe obcięcie paznokci bardzo często doprowadza do ich ……………………
13. Podczas usuwania odcisków wykonuje się
a) ścięcie warstwy naskórka, wycięcie korzenia, dezynfekcję i założenie jałowego
opatrunku,
b) usunięcie zgrubienia omegą lub skalpelem,
c) wygładzenie powierzchni naskórka tarką lub pumeksem,
d) ścięciu warstwy naskórka, wycięciu korzenia i dezynfekcji.
14. Modzel ma postać …………………………..……………………………………………
…………….…………. Powstaje na skórze ……………………………………………
……………………………………………………………………………………………
15. Pękanie pięt jest spowodowane
-
-
-
-
-
Część II
16. Najistotniejsze dla zdrowia stóp jest…………….…………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
17. W stopie wyróżnia się:
a) 32 mięśnie, 26 kości, 120 więzadeł,
b) 36 mięśni, 22 kości i 120 więzadeł,
c) 26 mięśni, 32 kości, 120 więzadeł,
d) 26 mięśni, 12 kości, 32 więzadła.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
18. Wrastające paznokcie powstają na skutek ………………...……………………………….
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
19. Zapobieganie powstawaniu nagniotków polega na
-
-
20. Stosowanie do codziennej pielęgnacji stóp maści zawierających kwas salicylowy
zapobiega przed
a) wrastaniem paznokci,
b) poceniem się stóp,
c) powstawaniem obrzęków,
d) tworzeniem nagniotków i modzeli.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Pielęgnowanie kończyn dolnych
Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
Część I
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
10
-
-
-
-
-
11
12
13
a
b
c
d
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
14
15
-
-
-
-
-
16
Część II
17
a
b
c
d
18
19
-
-
20
a
b
c
d
Razem:
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY”
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia w jednostce modułowej „Pielęgnowanie kończyn dolnych”
przewiduje się zastosowanie zadania typu „próba pracy”, gdyż pozwoli ono określić poziom
ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej jednostce. Zadanie zostało tak
skonstruowane, aby można było zbadać wyszczególniony poniżej układ umiejętności.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym
czasie wykonanie zadania. Uczeń powinien mieć udostępnione stanowisko do pedicure
z niezbędnym wyposażeniem umożliwiającym przeprowadzenie pedicure kosmetycznego.
Należy również przygotować stanowisko ogólne, na którym będą zgromadzone aparaty,
preparaty kosmetyczne, materiały i bielizna zabiegowa oraz środki higieniczne, spośród
których uczeń wybierze środki właściwe do wykonania swojego zadania. Czas przewidziany
na wykonanie zadania wynosi 120 minut.
Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności:
1. sporządzić plan pracy,
2. przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
3. zmyć lakier z paznokci klientki,
4. wykonać kąpiel stóp z dodatkiem środków zmiękczających,
5. obciąć i opiłować paznokcie,
6. odsunąć naskórek okalający płytkę paznokciową,
7. usunąć zgrubiały naskórek z pięt,
8. wykonać masaż stóp,
9. przygotować paznokcie do lakierowania,
10. lakierowanie paznokci.
Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego.
1. Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy.
Opis pracy:
1. Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu.
– przygotowanie stanowiska pracy pedicurzystki – zgromadzenie na stanowisku pracy
niezbędnych narzędzi( nożyczki lub cążki do obcinania paznokci, cążki do wycinania skórek,
pilniki, patyczek lub łopatka do odsunięcia naskórka, hebelek do ścinania zgrubiałego
naskórka, gruby pilnik do usuwania zrogowaciałej skóry, tarka, pumeks, podważasz, dłutka
różnej grubości), brodzika, aparatu do masażu wodnego lub miski do moczenia stóp, lampy
oświetleniowej, materiałów zabiegowych i higienicznych( pojemnik na zużyte środki
higieniczne, wata lub płatki do zmycia lakieru, lignina, gaziki, środki opatrunkowe, plastry),
preparatów kosmetycznych i środków dezynfekcyjnych( zmywacz do paznokci, lakier
podkładowy, zestaw lakierów kolorowych, płyn do usuwania naskórka, środki
przeciwgrzybicze, środki przeciwzapalne, pudry łagodzące i przeciwpotowe, preparat
do kąpieli zmiękczającej, krem do masażu, środek do dezynfekcji narzędzi, woda utleniona),
zdezynfekowanie i wysterylizowanie narzędzi do wykonania zabiegu.
- przygotowanie klienta do zabiegu – wykluczenie przeciwwskazań do wykonania zabiegu.
2. Zmycie lakieru z paznokci – nasączenie płatka waty zmywaczem, zmycie lakieru
z zachowaniem kierunku usuwania powłoki( od nasady w kierunku brzegu wolnego
paznokcia).
3. Moczenie stóp – przygotowanie kąpieli zmiękczającej z dodatkiem soli do pielęgnacji nóg
lub płatków zmiękczających. Moczenie stóp przez 15 – 20 minut
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
4. Skrócenie i opiłowanie paznokci
−
skrócenie paznokci – obcięcie paznokci nożyczkami lub cążkami na prosto,
−
opiłowanie paznokci – wygładzenie wolnych brzegów paznokci.
5. Odsunięcie naskórka okalającego paznokcie - delikatne odsunięcie skórek patyczkiem
lub łopatką, gdy naskórek zarasta zbyt szeroko, usunięcie go płynem do skórek lub wycięcie
cążkami
6. Usunięcie zgrubiałego naskórka z pięt – wykonanie peelingu połączonego z delikatnym
masażem nóg lub usunięcie naskórka za pomocą tarki
5. Wykonanie masażu stóp ( umiejętność sprawdzana w jednostce modułowej 514[03]. Z1.02)
8. Przygotowanie paznokci do lakierowania – założenie separatorów, odtłuszczenie płytek
i nałożenie lakieru podkładowego.
9. Lakierowanie paznokci – dobór lakieru o kolorystyce dostosowanej do kształtu płytki
i preferencji klientki
Wynik: Nałożenie lakieru w kolorze odpowiadającym kolorystyce lakieru na paznokciach
dłoni oraz kolorycie skóry stóp( jasna karnacja – lakier w ciemnym, intensywnym kolorze,
ciemna – lakier o jasnej tonacji).
Treść zadania
Wykonaj pedicure kosmetyczny zgodnie z życzeniem klientki wykorzystując dostępne
preparaty kosmetyczne. Zabieg powinien obejmować następujące etapy: sporządzenie planu
pracy, przygotowanie stanowiska pracy do zabiegu, skrócenie i opiłowanie paznokci oraz
lakierowanie paznokci. Na stanowisku pracy przygotowano wyposażenie umożliwiające
wykonanie zadania. We wskazanym przez nauczyciela miejscu umieszczono aparaty,
narzędzia, preparaty kosmetyczne, materiały zabiegowe oraz środki higieniczne, spośród,
których wybierzesz środki potrzebne Ci do wykonania zadania. Przewidywany czas
wykonania zadania: maksymalnie 120 minut.
Umiejętności podlegające ocenie
Lp.
Czynność wykonana przez ucznia
Punkty
Waga*
Wynik
1.
Sporządzanie planu pracy
0,7
2.
Przygotowanie stanowiska pracy
0,5
3.
Wykluczenie przeciwwskazań do wykonania
zabiegu
0,8
3.
Przygotowanie klienta do zabiegu
0,6
4.
Zmycie lakieru z paznokci
0,3
5.
Moczenie stóp
0,5
6.
Obcięcie paznokci
0,8
7.
Opiłowanie paznokci
0,5
8.
Odsunięcie naskórka okalającego paznokcie
0,5
9.
Usunięcie zgrubiałego naskórka
0,7
10.
Przygotowanie paznokci do lakierowania
0,5
11.
Lakierowanie paznokci
0,8
* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Klucz oceniania
20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów
18 pkt. czynność wykonana bezbłędnie, drobne nieprawidłowości w umotywowaniu
dokonywanych działań
14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy
10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej
korekty naprawiono
7 pkt. – najważniejsze elementy danej czynności zostały wykonane, wykonanie jednak całej
czynności wymagało dokonania wielu poprawek
0 pkt. czynność wykonana błędnie
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Minimalna liczba
uzyskanych punktów
dopuszczający
100
dostateczny
140
dobry
170
bardzo dobry
200
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
7. LITERATURA
1. Aleksandrowicz R.: Mały atlas anatomiczny. PZWL, Warszawa 2004.
2. Dylewska – Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana, wydanie IV. WSiP, Warszawa
2005
3. Jaroszewska B.: Kosmetologia. ATENA, Warszawa 2001
4. Krechowiecki A., Kubik W. i inni.: Anatomia człowieka. PZWL, Warszawa 1992
5. Marzec A.: Chemia kosmetyczna surowce, półprodukty, preparatyka wyrobów”. Dom
Organizatora, Toruń, 2001
6. Michalik A., Ramotowski W.: Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL, Warszawa 2004
7. Peters I.B.: Kosmetyka – podręcznik do nauki zawodu poradnik. REA, Warszawa 2002
8. Strona internetowa www.zdrowe–nogi.pl