pd7 j gawryolek 20080229

background image

Jolanta Gawryołek,
Beata Opieka,
ZSO nr3 w Leopoldowie

KONSPEKT LEKCJI

Klasa VI

Przedmiot: Język polski
Temat: Czy uważnie przeczytaliście powieść „Ten obcy”?

Cele:
Uczeń powinien:

Znać biografie Ireny Jurgielewiczowej

Znać utwór Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”

Wyszukać z tekstu informacje na zadany temat

Wykorzystywać najważniejsze fakty z przeczytanej lektury

Czytać tekst głośno biorąc pod uwagę znaki interpunkcyjne

Umieć posługiwać się encyklopedią


Formy pracy:

Indywidualna

Zbiorowa


Metody pracy:

Dyskusja

Praca z tekstem

Problemowa

Pogadanka

Swobodne wypowiedzi, czytanie, pisanie


Pomoce dydaktyczne:

Zestaw utworów Ireny Jurgielewiczowej

Portret Ireny Jurgielewiczowej

Książka „O poetach i pisarzach inaczej”

Krzyżówka

Karta pracy ucznia

Szyfr

Encyklopedia


Przebieg lekcji:

1.

Czynności organizacyjne (sprawdzenie listy obecności)

2.

Zapoznanie uczniów z życiem i twórczością poetki

3.

Zapisanie tematu lekcji: Czy uważnie przeczytaliśmy powieść „Ten

obcy”

4.

Rozwiązanie krzyżówki:



background image





a)

Miejscowość, w której odnaleziono wuja Zenka

b)

Co skłoniło Zenka do kradzieży pieniędzy przekupce?

c)

Imię psa oswojonego przez Ulę?

d)

W jakim miejscu toczy się akcja?

e)

Imię autorki powieści „Ten obcy”

f)

Nazwisko gospodyni doktora Zalewskiego


Zadanie pytania: „Kim jest postać, którą odczytałeś z pogrubionych kratek?”

5.

Rozdanie uczniom kart pracy (uczniowie czytają cicho i ze

zrozumieniem, następnie jeden z uczniów czyta głośno otrzymany tekst)

Tekst:
„Jak kto się boi, może iść – rzekł z wolna Zenek.
- Nikomu nie każę
- Idę z tobą! – krzyknął Julek. Nie boję się wcale! Chodź, Marian!
Marian stanął bez ruchu. Spłoszone myśli przelatywały mu pędem przez głowę.
Co zrobić! Narazić się, żeby chłopaki, jak Zenek, uważał go za tchórza?.
- Marian! No! – zawołał Julek.
Oczy Pestki zaiskrzyły się, powzięła błyskawiczną decyzję.
- Boisz się ? – spytała Mariana ze śmiechem – Bo ja nie!
Marian przełknął z trudem ślinę, nie chciał iść. Nie chciał za nic! Ale zostać? Oni
będą wszyscy razem – z Zenkiem1 i Pestka także1 – Pojdę – mruknął prze zęby.
A Ula? – to pytanie zadał Julek, zabrzmiała w nim nuta pogardy.
- Ula na pewno ma stracha!

a

b

c

e

d

f

background image

- Zostaw ją – rzekł ostro Zenek, - niech robi jak chce. Dziewczyny się do tego nie
nadają.
- Ja się nadaje ! – zaprotestowała ostro Pestka.”

Zadanie pytania: „Jakiego wydarzenia dotyczy przeczytany tekst?”

6.

Rozwiązanie szyfru


30-7-10-1-23-7-14
23-20-29-7-23
15-12-24-26

Uczniowie numerują po kolei wszystkie literki w alfabecie ( w razie potrzeby
korzystają z encyklopedii i słownika), a następnie odczytują ukryte pod cyframi
wyrazy.

7.

Porządkowanie cech osobowości poszczególnym bohaterom lektury:


Pestka

zaczepność

Ula powaga
Julek

tajemniczość

Marian

małomówność

Zenek

dziecinność

Wiktor

wesołość

8.

Podsumowanie lekcji.

9.

Zadanie pracy domowej.

a)

napisz jakie wydarzenia łączą się z przedmiotami, które były

rozwiązaniem szyfru.

b)

Napisz notatkę na temat życia i twórczości Ireny

Jurgielewiczowej, wykorzystując encyklopedie i słoniki.

