dzialania na ulamkach scenariusz zakrety matematyczne

background image

Autor: Małgorzata Paszyńska

© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl

1

kl. 6, Scenariusz lekcji – Działania na ułamkach – powtórzenie

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Temat w podręczniku: Powtórzenie przed klasówką

Temat jest przeznaczony do realizacji na 1 godzinie lekcyjnej.

CELE OGÓLNE

doskonalenie sprawności rachunkowej

wykorzystywanie i tworzenie informacji

modelowanie matematyczne

rozumowanie i tworzenie strategii

CELE SZCZEGÓŁOWE

Uczeń:

dodaje, odejmuje, mnoży, dzieli i potęguje ułamki zwykłe i ułamki dziesiętne

oblicza wartości wyrażeń arytmetycznych zawierających ułamki zwykłe i dziesiętne

weryfikuje otrzymany wynik

stosuje właściwą kolejność wykonywania działań w wyrażeniach arytmetycznych

oblicza wartość wyrażenia arytmetycznego zapisanego w postaci ułamka zwykłego

METODY

pogadanka

dyskusja

FORMY PRACY

praca indywidualna

praca w parach

praca z całą klasą

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

karty pracy (załączniki 1, 2 i 3)

Lekcja

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Faza wprowadzająca

(5 min)

Temat lekcji: Działania na ułamkach – powtórzenie

Czynności organizacyjno-porządkowe.

Sprawdzenie pracy domowej.

Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu:

Na tej lekcji będziemy doskonalić umiejętności wykonywania działań na ułamkach zwykłych i dziesiętnych
oraz wykorzystywać je do obliczania wartości wyrażeń zawierających kilka działań.

Faza realizacyjna

1. Dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych i ułamków dziesiętnych

(10 min)

Uczniowie przypominają zasady dodawania i odejmowania ułamków zwykłych i dziesiętnych.

Karta pracy I (załącznik 1) – uczniowie pracują samodzielnie, ćwiczą dodawanie i odejmowanie

ułamków zwykłych i dziesiętnych. Po rozwiązaniu przykładów i odszukaniu wyników weryfikują
poprawność obliczeń, odczytując hasło.
Na forum klasy nauczyciel sprawdza poprawność rozumowania uczniów w poszczególnych
przykładach, dyskutując z nimi na temat najczęściej popełnianych błędów.

background image

Autor: Małgorzata Paszyńska

© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl

2

kl. 6, Scenariusz lekcji – Działania na ułamkach – powtórzenie

2. Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych i ułamków dziesiętnych

(10 min)

Uczniowie przypominają, jak się mnoży i dzieli ułamki zwykłe i ułamki dziesiętne. Nauczyciel
przypomina, że aby uprościć rachunki, warto skracać ułamki jeszcze przed pomnożeniem.

Karta pracy II (załącznik 2) – uczniowie samodzielnie uzupełniają graf, rozwiązując przykłady na

mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych i dziesiętnych. Uczniowie sprawdzają, czy w ostatnim
działaniu w grafie otrzymali podany wynik – w ten sposób weryfikują poprawność swoich obliczeń.
Na forum klasy nauczyciel sprawdza poprawność rozumowania uczniów w poszczególnych
działaniach, dyskutując z nimi na temat najczęściej popełnianych błędów.

3. Działania łączne na ułamkach zwykłych i ułamkach dziesiętnych

(17 min)

Uczniowie przypominają reguły kolejności wykonywania działań.

Karta pracy III (załącznik 3) – uczniowie w parach ustalają kolejność działań w wyrażeniach,

samodzielnie obliczają ich wartości, a następnie w parach sprawdzają wyniki. Po rozwiązaniu
przykładów i wyszukaniu wyników ustalają kształt, wielkość i deseń figury. To pozwala
nauczycielowi sprawdzić, czy podczas rozwiązywania przykładów uczniowie nie popełnili błędów.

Faza podsumowująca

(3 min)

Uczniowie odpowiadają na pytania:

W jaki sposób dodajemy dwa ułamki zwykłe o różnych mianownikach?

Do jakiej postaci ułamka zwykłego musimy doprowadzić czynniki będące liczbami mieszanymi?

Ocena pracy uczniów na lekcji.

Zadanie pracy domowej.

Zad. 1, 2, 4 i 5 s. 71 z podręcznika.
Dla chętnych: zad. 16 s. 72 z podręcznika.



background image

Autor: Małgorzata Paszyńska

© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl

Załącznik 1

KARTA PRACY I

Oblicz. Liczby, które nie są wartościami wyrażeń, skreśl wraz z odpowiadającymi im literami. Pozostałe
litery utworzą hasło.

a)

8

7

6

5




b)

75

,

3

14

5

6

I

D

K

28

3

10

7

1

10

56

27

9

c)

15

2

3

8

,

4

3

2

5

P

L

M

30

17

13

5

3

13

13,9

d)

6

5

1

9

4

3

A

G

Z

18

11

1

3

1

2

36

13

2

e)

7

,

1

2

1

4

7

3

9

T

R

N

14

9

4

14

1

4

35

8

3

f)

25

,

2

12

11

6

8

5

13





Hasło:
___ ___ ___ ___ ___ ___

A

B

C

7

6

24

17

1

48

13

1

S

M

K

24

23

8

24

11

4

24

13

9

background image

Autor: Małgorzata Paszyńska

© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl

Załącznik 2

KARTA PRACY II

Uzupełnij graf.


















∙ 0,02

:

8

1

1

4

3

3

3

1

3

:

25

6

∙ 3,6

:

7

1

2

0,18

0,28

background image

Autor: Małgorzata Paszyńska

© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl

Załącznik 3

KARTA PRACY III

Wykonaj polecenia.

a) Oblicz i uzupełnij zdania.

KSZTAŁT

15

6

1

:

10

1

2

6

5

3

2

1




WIELKOŚĆ

7

4

2

4

1

5

:

3

1

2

7

3

1

2

,

4

3

1

:

6

5

2









DESEŃ

4

1

1

86

,

0

:

4

3

8

1

2

2











b) Narysuj w jednej z dziewięciu figur odpowiedni deseń. Wartość pierwszego wyrażenia z podpunktu a)

wskaże ci jej kształt, wartość drugiego wyrażenia – jej wielkość, a wartość trzeciego wyrażenia – deseń,
którym należy ją wypełnić.






Wartość wyrażenia jest zapisana

w _____________________.

(trójkącie, prostokącie, kole)

Wartość wyrażenia znajduje się

w ____________________ figurze.

(małej, średniej, dużej)

Wartość wyrażenia jest zapisana w figurze

wypełnionej ____________________.

(paskami, kropkami, kratką)


2

1

2

16

13

7

43

29

2

3

1

1

3

2

2

3

1

2

7

4

7

5

7

2

5

background image

Autor: Małgorzata Paszyńska

© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl

Odpowiedzi

Odpowiedzi

KARTA PRACY I

a)

24

17

1

b)

28

3

10

c)

5

3

13

d)

18

11

1

e)

35

8

3

f)

24

23

8

Hasło: BILANS

KARTA PRACY II

5

3

= 0,6;

0,012;

20

1

= 0,05;

45

2

;

25

4

= 0,16;

5

3

= 0,6


KARTA PRACY III

a)

3

1

2 ; prostokącie

7

4

7

; małej

2

1

2

; paskami


b)


