Scenariusz imprezy z okazji Światowego Dnia
Pluszowego Misia pod hasłem
„Mój przyjaciel miś”
Cele:
kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych i
artystycznych;
zapoznanie uczniów z tekstami wartościowymi literacko;
wzbogacanie słownictwa uczniów;
rozwijanie umiejętności manualnych uczniów;
kształtowanie u uczniów poczucia konieczności
poszanowania zabawek i książek oraz cudzej pracy;
rozwijanie aktywnej postawy w czasie zajęć;
kształtowanie umiejętności pracy w grupie;
zapoznanie uczniów z podstawowymi informacjami
związanymi z życiem niedźwiedzi;
nauka wiersza J. Brzechwy pt. „Niedźwiedź”;
nauka zabawy „Stary niedźwiedź mocno śpi”.
Odbiorcy:
uczniowie w wielu od 6 do 10 lat
Czas trwania:
60 – 90 minut (z 15 minutową przerwą)
Pomoce:
Zestaw książek tematycznie związanych z wystawą,
Pluszowe misie przyniesione przez uczniów,
Prace plastyczne związane tematycznie z wystawą,
Sztalugi, papier do rysowania, kredki i pisaki,
Elementy zdobnicze tematycznie związane z wystawą,
Płyta CD z nagraniami piosenek dla dzieci (tematycznie
związane z wystawą)
Teksty wybranych wierszy oraz piosenek,
Tekst poświęcony ciekawostkom z życia niedźwiedzi,
Tekst opowiadania o pierwszym pluszowym misiu
( prezentacja),
Teksty z informacjami o sławnych misiach.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie uczniów.
2. Odczytanie listu od Misia Pysia (nauczyciel ma przygotowany list od Misia
Pysia, który nie mógł przybyć na misiakową imprezkę, bo przeziębił się na
jesiennym spacerku).
Hej! Hej!
Witam Was - Pierwszaki Misiaki (Drugaczki- Misiaczki, Trzeciaczki – Misiaczki,
Zerówiaczki- Misiaczki). Jestem Misio – Pysio. Miałem dzisiaj razem z Wami
świętować nasz wielki DZIEŃ i prowadzić imprezkę, ale...aaaapsik.!!! No
właśnie, troszkę przeziębiłem się na jesiennym spacerku i nie chcę Was
pozarażać, aaapsik!!! Bardzo, ale to bardzo żałuję , bo wiem, że czeka na Was
wiele atrakcji i fajnych zabaw. Życzę Wam wesoło spędzonego czasu, uśmiechu,
a jak skończycie zabawę napiszcie albo narysujcie, jak było, dobrze?
Aaaapsik...!!!
Aha! Zapomniałem dodać, że zastąpi mnie dziś ukochany miś mojej przyjaciółki
Martusi – Różowy Pysio!!! ( może być inny misiek, w zależności od tego jakim
dysponuje nauczycielka).Powodzenia...
3. Nauczyciel z maskotą misia pluszowego zaprasza do wspólnej zabawy
piosenką ( wykorzystywałam ją do uczenia stron ciała jak moja klasa była w
zerówce, dzieci fajnie przy niej bawią)
Prawa ręka, lewa ręka
Ja jestem niedźwiadek,
Prawa nóżka, lewa nóżka
To jest mój zadek,
Lubię miodek , kocham miodek,
Podbieram go pszczółkom,
Prawą łapką, lewą łapką,
Albo ciągnę rurką.
4. Przedstawienie się z imienia przyniesionych przez dzieci misiów.
5. Zaprezentowanie krótko historii pluszowych misiów ( możecie
wykorzystać prezentację , którą Wam przesyłam, albo historyjkę
obrazkową z drugiego scenariusza).
Pluszowe misie - miękkie, miłe w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od ponad 100
lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną
przytulanką przy zasypianiu. Autorzy książek dla dzieci piszą o nich opowiadania, powieści i
wiersze.
Ta jedna z najpopularniejszych zabawek, obchodzi swoje święto 25 listopada. W 2002 roku,
dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego
Misia.
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku. Pewnego dnia prezydent Stanów
Zjednoczonych, Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Myśliwi zobaczyli małego
niedźwiadka i chcieli go zabić. Ale prezydent sprzeciwił się temu ratując tym samym życie
maleństwu. Świadkiem tego wydarzenia był pewien pan – Clifford Berryman. On to właśnie
uwiecznił całe zdarzenie na rysunku. Rysunek opublikowała gazeta. Pewnego dnia zapewne
przy porannej kawie przeczytał tą historię Morris Michton – właściciel sklep[u z zabawkami.
Nie zwlekając ani chwili wykonał kilka zabawek – pluszowych misiów. Misie sprzedawały się
znakomicie. Za zgodą prezydenta pierwszy pluszowy miś dostał swoje imię – Teddy (od
imienia prezydenta: Theodore’a), Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem
wszystkich pluszowych misiów.
6. Informacja o sławnych misiach (zdjęcia Misia Paddingtona, Kubusia
Puchatka, Misia Uszatka, Misia Coralgola) oraz o tym, ze Misie spotykamy
wszędzie np. w bajkach (nauczyciel wskazuje kącik książek pt. „Misiowe
lekturki”i czyta niektóre tytuły) czy w wierszach (nauczyciel wskazuje kącik
poezji pt. „Wiersze z misiowej szuflady”, czytanie wybranego przez dzieci
wiersza).
7. Zabawa ruchowa ( w rytmie piosenki „Jadą, jada misie...” ( znajdziecie na
https://www.youtube.com/watch?v=J6MOGHxdg6w
dzieci przekazują sobie z rąk do
rąk pluszaka. Dziecko, u którego znajdzie się pluszak po zatrzymaniu piosenki
prezentuje ruchem wylosowane zwierzątko, np. lwa, pieska, kota, żyrafę, itp. –
przyjaciela misia).
„ Jadą, jadą misie „
Jadą, jadą misie tra la, la la la
Śmieją im się pysie cha, cha cha cha cha
Przyjechały do lasu, narobiły hałasu
Przyjechały do boru, narobiły rumoru.
Jadą , jadą misie tra la la la la
Śmieją im się pysie cha cha cha cha cha
A misiowa jak może prędko szuka w komorze,
Plaster miodu wynosi, pięknie gości swych prosi.
Jadą, jadą misie tra la la la la
Śmieją im się pysie cha cha cha cha cha
Zjadły misie plastrów sześć i wołają jeszcze jeść
Zjadły misie plastrów sześć i wołają jeszcze jeść.
Jadą, jadą misie tra la, la la la
Śmieją im się pysie cha, cha cha cha cha
Przyjechały do lasu, narobiły hałasu
Przyjechały do boru, narobiły rumoru.
8. Rysowanie misia z zasłoniętymi oczami (koledzy podają flamastry, trochę
instruują kolegów, gdzie maja rysować).
9. Zawody papierowych misiów (wybrani uczniowie muszą tak wachlować
gazetą, aby wprawić wyciętego z papieru misia w ruch. Wygrywa ten miś, który
pierwszy dotrze na metę).
10. Nauka wyliczanki Kubusia Puchatka:
„Policzymy to co mamy”
Mam dwie dłonie, łokcie dwa.
Dwa kolana , nogi dwie.
Wszystko pięknie zgadza się.
Dwoje uszu, oczka dwa.
No i buzię też się ma.
A że buzia przecież je.
Chciałbym buzie też mieć dwie.
11. Plebiscyt na największego i najmniejszego misia.
12. Tworzenie rodzinek misowych według wybranej cechy (np. kolor,
materiał, wielkość, itp. ).
13. Rozmowa o zwyczajach niedźwiedzi (
Nauczyciel podaje kilka podstawowych
informacji z życia niedźwiedzi , gazetka ścienna, albo prezentacja pt. „Stary niedźwiedź
mocno śpi...czyli o zwyczajach niedźwiedzi”).
Niedźwiedzie brunatne zapadają w sen zimowy, do którego przygotowują się już pod
koniec lata.
Bardzo dużo jedzą i szykują sobie legowisko – gawrę. Może to być jama
w ziemi wyścielona liśćmi, gałązkami i mchem lub jaskinia, spróchniałe pnie drzew.
Ni
e opuszczają jej aż do wiosny. Kiedy się budzą są lżejsze prawie o 200 kg i
baaardzo głodne!
Małe misie rodzą się w zimie- ważą około 1 kilograma i mierzą 25 cm. Przez
pierwsze miesiące życia są bezradne i pozostają pod czujnym okiem mamy, nie
opuszczają legowiska. W wieku 4 miesięcy, pod opieką mamy – niedźwiedzicy,
wybierają się na pierwszy spacer po okolicy.
Niedźwiedź brunatny jest wszystkożercą- lubi prawie wszystko : owoce, korzenie
roślin, grzyby, żołędzie oraz ryby, jaja ptaków i mięso.
Mają doskonały węch, mocne pazury do wspinania i grzebania w ziemi, świetnie
umięśnione łapy. Oczy mają małe i słabo widzą, ale świetnie słyszą.
14. Nauka wiersza J. Brzechwy pt. „Niedźwiedź”
NIEDŹWIEDŹ
Proszę państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.
15. Zabawa z piosenką „Stary niedźwiedź mocno śpi”
16. Prośby misiów pluszowych do dzieci ((nauczyciel czyta wierszyk – Cz.
Janczarskego ”Naprawiamy misia”- rozmowa z dziećmi o poszanowaniu
zabawek).
Kto misiowi urwał ucho?
No, kto? – pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś
nie przyznaje.
Może jechał
miś tramwajem?
Może upadł,
biegnąc z górki?
Może go
dziobały kurki?
Może Azor
go tarmosił, urwał ucho,
Nie przeprosił?
Igła, nitka,
rączek para.
Naprawimy
szkodę zaraz!
O już sterczą uszka oba.
Teraz nam się miś podoba!
17. Mini konkurs przyrodniczy ze znajomości zwyczajów niedźwiedzi.
1. Co robią brunatne niedźwiedzie zimą ?
a) lepią bałwany
b) śpią
c) jeżdżą na sankach
d) budują domki w śniegu
2. Co niedźwiadki lubią jeść ?
a) lody z kremem
b) najchętniej jadają mięso, mięso i jeszcze raz mięso
c) są wszystkożerne-jedzą chętnie ryby, owoce, grzyby i mięso
d) w karcie dań misiów są tylko marchewka i szpinak
3. Jak duże są misie po urodzeniu ?
a) tak duże jak myszka
b) wielkością dorównują młodemu lwu
c) spokojnie mogą zmierzyć się z byczkiem
d) mają około 25 cm i ważą 1 kg
4. W jaki sposób niedźwiedzie przygotowują się do zimy ?
a) Zapamiętale uprawiają gimnastykę, aby nabrać sił
b) Jeżdżą na rowerze
c) Dużo jedzą i szykują sobie legowisko
5. Jak nazywa się legowisko niedźwiedzi ?
a) Gawra c) hotel
b) Karmnik d) buda
6. Zastanów się, czy niedźwiedzie
:
a) Mają długie ogony
b) Dobrze prowadzą samochód
c) Mają „ dobrego nosa”
d) Dobrze słyszą i mają doskonały węch
18. Wykonywanie fotek z największym misiowym pluszakiem.
19. Zaproszenie do wspólnego oglądania przygotowanej wystawy „Miś w
literaturze.
20. Podziękowanie za wspólną zabawę, pożegnanie misowych gości.