Scenariusz imprezy z okazji Światowego Dnia
Pluszowego Misia
Temat: Miś - mój mały przyjaciel.
Data : 26. 11. 2008 r.
Grupa : 3-6 latki
Osoba prowadząca : Marzena Chorążewicz
Cele ogólne:
- poznanie historii powstania pluszowego misia;
- rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą;
- kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek;
- wdrażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na podany temat;
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna historię powstania pluszowego misia;
- interesuje się literaturą dziecięcą;
- wie, o konieczności poszanowania zabawek;
- wypowiada się zdaniami złożonymi na podany temat;
Metody:
- słowna ( pogadanka, opowiadanie, piosenka, wiersz);
- oglądowa ( ilustracje, bajka );
- aktywizująca (prezentacja multimedialna)
- praktyczna (zadań stawianych do wykonania)
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
wiersz Z. Bronikowskiej „Miś idzie do przedszkola”,
misie przyniesione przez dzieci,
„Miś w książce i na ekranie” , książki z ilustracjami „literackich” misiów, bajka „ Miś
Uszatek”
sylweta misia ( dla każdego dziecka);
Przebieg spotkania
1. Powitanie
2. Wiersz na powitanie (dzieci mówią i pokazują ) :
JEDNA ŁAPKA,
DRUGA ŁAPKA,
JA JESTEM NIEDŹWIADEK.
JEDNA NÓŻKA,
DRUGA NÓŻKA,
A TO JEST MÓJ ZADEK.
LUBIĘ MIODEK,
KOCHAM MIODEK,
I KRADNĘ GO PSZCZÓŁKOM
JEDNĄ ŁAPKĄ,
DRUGĄ ŁAPKĄ,
ALBO CIĄGNĘ RURKĄ
3. Wiersz Z. Bronikowskiej pt. „Miś idzie do przedszkola” - wyjaśnienie
dzieciom dlaczego przyniosły dzisiaj swoje misie do przedszkola.
Miś różowy, miś pluszowy
zbuntował się dziś.
Chce iść także do przedszkola,
tak jak chodzi Krzyś.
Wziął Krzyś misia w obie rączki:
„Po co pójdziesz tam?”
- „Będę bawił się wesoło
i nie będę sam”.
„Gdy tak prosisz, to już chyba zabiorę cię dziś”.
- I tak zaczął do przedszkola
chodzić z Krzysiem miś.
4. Opowieść nauczyciela o historii powstania pluszowego misia.
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny
prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu,
sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był
Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w
waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu
z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek
przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się
domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z
prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je
nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie,
dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
5. „Oto mój miś” - prezentacja misiów przyniesionych przez dzieci.
Krótkie opowiadanie dzieci o swoich misiach. Miś to mój mały
przyjaciel - nawiązanie do tematu zajęć.
6. „Naprawiamy misia” - Czesław Janczarski
Kto misiowi urwał ucho?
No kto? - pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
Urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para,
naprawimy szkodę zaraz.
O! Już sterczą uszka oba.
Teraz miś się nam podoba.
Kto mi powie dlaczego nasz miś ma smutną buzię?
Jak myślicie co trzeba zrobić, żeby Uszatek się uśmiechnął?
A czy wy szanujecie swoje zabawki? ( rozmowa z dziećmi o poszanowaniu
zabawek)
7. Złożenie przez dzieci przysięgi o poszanowaniu misiów i innych zabawek.
8. „Misie w literaturze i filmie” - pogadanka z dziećmi na temat misiów
występujących w książkach dla dzieci, bajkach telewizyjnych (pokaz
ilustracji z misiami z bajek)
9. „Mój miś” - malowanie portretu swojego misia
10. Zabawa przy muzyce bajkowej .
11. Rozdanie dzieciom ciasteczek w kształcie misia i kolorowanki z bajkowymi
misiami .
12. Pożegnanie i podsumowanie zajęć
Opracowała : Marzena Chorążewicz
ŚWIATOWY DZIEŃ
PLUSZOWEGO MISIA
MIŚ - MÓJ PRZYJACIEL