Krystyna Osińska
Szkoła Podstawowa
w Rutce Tartak
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
Klasa II
Temat: Cała łąka dla mamy.
Cele (przewidywane osiągnięcia ucznia):
-potrafi nazwać i okazywać uczucia;
-tworzy wyrazy zdrobniałe;
-buduje dłuższą spójną wypowiedź na określony temat;
-chętnie uczestniczy w zabawach dramowych;
-umie napisać życzenia mamie;
-wykonuje żabę, biedronkę, motyla metodą origami;
-wypowiada się na temat treści wiersza;
-śpiewa piosenki;
-recytuje wiersze.
Metody: -pogadanka,
-zabawy dramowe,
-promyczkowe uszeregowanie,
-origami.
Ś
rodki dydaktyczne: teksty wierszy: „Cała łąka dla mamy”,
„Na święto matki”, „Dla mamy”, teksty piosenek:
„Pomogę mamusi”, „Dla mamy”, kolorowe kartki,
zielona bibuła, teksty do uzupełnienia, ciasta „kopce
kreta”.
Przebieg zajęć:
1. Piękne czytanie przez ucznia wiersza B. Lewandowskiej „Cała łąka dla mamy”
-Mamo! Chodź z nami!
Damy Ci – łąkę.
Z kwiatami,
ze skowronkiem,
ze słonkiem.
Do wąchania,
do słuchania,
patrzenia…
A do łąki dodamy
ż
yczenia…
Nawet
gdy się zachmurzy
na niebie,
nawet,
gdy się kłopotów nazbiera,
my uśmiechniemy się do siebie,
zawsze,
jak dziś,
jak teraz!
•
Wypowiedzi uczniów na temat treści wiersza:
-dokąd zaprosiły dzieci mamę?
-co chciały jej podarować?
-co obiecały mamie?
Na dzisiejszych zajęciach wykonamy podobną łąkę jak ta w wierszu.
Umieścimy na niej różne , wykonane przez was zwierzątka , kwiaty.
Będzie ona stanowiła ozdobę naszego stołu , przy którym mamy zaprosimy
na poczęstunek .
2. Powiedzcie, jak inaczej nazywacie swoją mamę – układanie zdrobnień do
wyrazu mama, odczytanie.
3. Teraz niech każde z was, na przygotowanych kartkach w kształcie różnych
kwiatów, napisze swojej mamie życzenia.
–Odczytanie życzeń.
3. Dzieci wychodzą na środek z przygotowanymi kwiatkami i recytują wiersz
„Na święto matki”:
Narrator:
Wszystkie dzieci się zebrały,
Święto Matki uczcić chciały.
Zamieniły się rolami
dzisiaj stały się kwiatami.
Trawa:
Jestem Trawka,
rosnę pierwsza,
z wszystkich kwiatków
najważniejsza.
Pierwiosnek:
Pierwiosnek jestem
wiosnę witam,
choć śnieg jeszcze
już zakwitam.
Stokrotka:
Ja Stokrotka
choć malutka
ale śliczna
już zakwitam.
Mlecz:
Mlecz żółty,
przy drodze siadam,
korony na głowę
wkładam.
śonkil:
śonkil jestem
mam koronkę,
płatki pozwijane
w trąbkę.
Tulipan:
Nazywam się Tulipan,
choć nie jestem wcale pan.
Moje imię Krzysio,
spojrzyj się mamusiu.
Mak:
Mak jestem,
piękny, czerwony,
w zieleń listków
ustrojony.
Rumianek:
Ja, Rumianek biały,
kwiatek z płatków małych.
Małe listki noszę,
o buziaka proszę.
Konwalia:
Jestem Konwalia
i zapach niosę
w swoich dzwoneczkach,
powąchaj proszę.
Dziecko:
Wszystkie kwiaty
w bukiet złożyć
a do środka
serce włożyć!
Dziecko II:
O Dniu Matki,
Dniu Mamusi
każde dziecko
wiedzieć musi.
Dziecko II:
Podziękować każdej mamie
za nasze wychowanie.
Wszystkie dzieci:
Ucałować z całej siły,
żeby Mamy
zdrowe były!
•
Kwiaty te układają później na przygotowywaną łąkę.
4. Wypowiedzi uczniów na temat, w jaki sposób pomagają swoim mamom.
5. Pokażcie teraz te czynności, a mamy niech spróbują je odgadnąć.
6. Piosenka „Pomogę mamusi” Tomasza Kiesewettera (muzyka) i Hanny
Ożogowskiej (słowa). Podczas tego utworu dzieci wykonują ruchy jakby
zamiatały, zmywały, usypiały dziecko.
solista 1- Choć mam ręce małe
i niewiele zrobię,
pomogę mamusi,
niech odpocznie sobie.
wszyscy- pomogę mamusi
niech odpocznie sobie.
solista 2- Zamiotę izdebkę
umyję garnuszki,
niech się tu nie schodzą
łakomczuchy – muszki.
wszyscy- niech się tu nie schodzą
łakomczuchy – muszki.
solista 3- I braciszka uśpię
w małej kolebusi.
Chociaż tym pomogę
kochanej mamusi.
wszyscy- Chociaż tym pomogę
kochanej mamusi.
solista 1- W zieleni łąka majowa
7. Recytacja wiersza Wandy Chotomskiej „Dla mamy”:
wykonawca 1- Jutro wstanę rano,
Wyjdę na dwór z sieni.
Nazbieram dla mamy
Słonecznych promieni.
wykonawca 2- Ze wszystkich promieni
Bukiecik uwiję,
A potem się rzucę
Mamusi na szyję.
wykonawca 3- A jeśli się deszczyk
Od rana rozkapie,
Deszczowych kropelek
Przez okno nałapię.
wszyscy- Deszczowych kropelek
Nazbieram bez liku,
I zrobię dla mamy
Korale z deszczyku.
8. Uzupełnianie zdania przymiotnikami:
Moja mama jest…dobra, miła, kochana, itp.(promyczkowe
uszeregowanie).
9.
Jakie zwierzątka mieszkają na łące? -wypowiedzi uczniów.
Wykonanie metodą orgiami: żaby, biedronki, motyla.
10.
Przygotowanie „łąki” dla mamy- zasłanie stołu zieloną bibułą, przystrojenie
wykonanymi kwiatkami i zwierzątkami; przyniesienie ciast (kopców kreta).
11.
Piosenka „Dla mamy” z muzyką Franciszki Leszczyńskiej i słowami Zofii
Holskiej-Albekier:
gdzieś w trawie świerszczyk się schował.
Nastroił skrzypce maleńkie,
gra zielone piosenki.
Dla mamy piosenki, dla mamy.
wszyscy z 1 grupy- Dla mamy piosenki, dla mamy.
solista 2- W kolorach łąka majowa
już od stokrotek różowa.
A od bławatków błękitna,
wszystkie kwiaty zakwitły.
Dla mamy zakwitły, dla mamy.
wszyscy z 2 grupy- Dla mamy zakwitły, dla mamy.
12.
Złożenie mamom życzeń, zaproszenie na poczęstunek.
Uwaga: wykonane przez dzieci zwierzątka metodą orgiami, kwiaty mamy
zabierają do domu.