ogrodnik 621[01] z5 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ







Małgorzata Górska





Prowadzenie gospodarstwa ogrodniczego
621[01].Z5.02


Poradnik dla nauczyciela






Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Barbara Arciszewska
mgr inż. Renata Kacperska



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Krystyna Kwestarz



Konsultacja:
mgr inż. Marek Rudziński








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 621[01].Z5.02
„Prowadzenie gospodarstwa ogrodniczego” zawartego w programie nauczania dla zawodu,
ogrodnik.
















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

4

3. Cele kształcenia

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć

6

5. Ćwiczenia

10

5.1. Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa ogrodniczego

10

5.1.1.Ćwiczenia

10

5.2. Rodzaje

działalności

ogrodniczej.

Organizacja

działalności

zaopatrzeniowej, produkcyjnej i usługowej. Procesy produkcji ogrodniczej

12

5.2.1.Ćwiczenia

12

5.3. Dokumentacja

działalności

ogrodniczej.

Ewidencja

zdarzeń

gospodarczych

14

5.3.1.Ćwiczenia

14

5.4. Rachunek ekonomiczny. Kalkulacje kosztów produkcji ogrodniczej.

Wynik finansowy działalności gospodarstwa ogrodniczego

16

5.4.1.Ćwiczenia

16

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

19

7. Literatura

31

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych z zakresu zagadnień dotyczących prowadzenia gospodarstwa
ogrodniczego w szkole kształcącej w zawodzie ogrodnik.

W poradniku zamieszczono:

−−−−

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

−−−−

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

−−−−

przykładowe scenariusze zajęć,

−−−−

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami

nauczania – uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

−−−−

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

−−−−

wykaz literatury.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, ćwiczeń, metody tekstu
przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.



















Schemat układu jednostek modułowych

621[01].Z5

Ekonomika produkcji ogrodniczej

621[01].Z5.02

Prowadzenie gospodarstwa

ogrodniczego

621[01].Z5.03

Organizowanie zbytu

produktów ogrodniczych

621[01].Z5.01

Zastosowanie przepisów

prawa rolnego

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

– korzystać z różnych źródeł informacji,
– korzystać z komputera i jego oprogramowania,
– korzystać z Internetu,
– współpracować w grupie,
– przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz

ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

– sporządzić schemat struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa ogrodniczego,
– scharakteryzować rodzaje działalności ogrodniczej,
– zorganizować działalność zaopatrzeniową, produkcyjną i usługową,
– zaplanować i zorganizować proces produkcji ogrodniczej,
– sporządzić dokumentację działalności gospodarstwa,
– posłużyć się terminologią dotyczącą rachunku ekonomicznego: wpłaty, wypłaty, wydatki,

przychody, koszty, nakłady, rozchody, zysk,

– sporządzić kalkulację kosztów produkcji ogrodniczej,
– obliczyć wynik finansowy działalności przedsiębiorstwa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca:

………………………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Ogrodnik 621[01]

Moduł:

Ekonomika produkcji ogrodniczej 621[01].Z5

Jednostka modułowa:

Prowadzenie gospodarstwa ogrodniczego 621[01].Z5.02

Temat: Klasyfikowanie i sporządzanie dokumentów księgowych.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności poprawnego sporządzania dokumentów.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
– wyjaśnić pojęcie dokumentacji księgowej,
– wyjaśnić znaczenie dokumentacji księgowej w działalności firmy,
– sklasyfikować dowody księgowe,
– sporządzić podstawowe dokumenty związane z działalnością podmiotu m.in. fakturę,

rachunek uproszczony, KP, KW, polecenie przelewu, Pz, Rw.

Metody nauczania–uczenia się:
– wykład,
– ćwiczenia praktyczne,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
– praca w grupach.

Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Uczestnicy:
– uczniowie szkoły zasadniczej.

Środki dydaktyczne:
– klasyfikacja dowodów księgowych – foliogram,
– formularze druków.

Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Wyjaśnienie tematu, uświadomienie celów zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:

– nauczyciel wyjaśnia pojęcie dokumentacji działalności, a w szczególności dowodu

księgowego oraz prezentuje foliogram przedstawiający klasyfikację dowodów
księgowych,

– nauczyciel prosi uczniów, aby wymienili znane im dokumenty związane

z prowadzeniem działalności firmy,

– uczniowie wymieniają znane im dokumenty dotyczące działalności firmy, nauczyciel

koryguje i uzupełnia odpowiedzi uczniów,

– nauczyciel prezentuje podstawowe dokumenty i omawia ich elementy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. Realizacja ćwiczenia:

Praca w grupach 2-3-osobowych:
– nauczyciel przydziela zadanie do wykonania każdej grupie, wyjaśnia cel ćwiczenia,

jego zakres i sposób wykonania,

– uczniowie zapoznają się z treścią zadania,
– uczniowie otrzymują druki dokumentów i dane do zadania,
– uczniowie klasyfikują otrzymane dokumenty,
– uczniowie wypełniają dokumenty na podstawie danych z zadania,
– uczniowie określają znaczenie dokumentacji dla działalności podmiotu.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje:
– czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenia,

5. Podsumowanie zajęć:

– przedstawiciele poszczególnych grup prezentują wykonane przez swoją grupę zadanie,

przedstawiają dokonane zapisy i wyjaśniają ewentualne obliczenia,

– uczniowie dyskutują na temat znaczenia dokumentacji w działalności podmiotu,
– nauczyciel ocenia pracę każdej grupy.

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów.

Nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie ucznia i grupę, na bieżąco podczas

dyskusji, wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca:

…………………………….…………………………….

Modułowy program nauczania:

Ogrodnik 621[01]

Moduł:

Ekonomika produkcji ogrodniczej 621[01].Z5

Jednostka modułowa:

Prowadzenie gospodarstwa ogrodniczego 621[01].Z5.02

Temat: Pojęcie i klasyfikacja kosztów.

Cel ogólny: sklasyfikować koszty według różnych kryteriów.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wyjaśnić pojęcie kosztu i podać przykłady kosztów,

sklasyfikować koszty według rodzaju,

sklasyfikować koszty według układu kalkulacyjnego,

sklasyfikować koszty według ich zależności od rozmiarów produkcji.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład,

ć

wiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Uczestnicy:

uczniowie szkoły zasadniczej.


Środki dydaktyczne:

rodzajowy układ kosztów – foliogram,

kalkulacyjny układ kosztów – foliogram,

wykresy kosztów stałych, zmiennych i całkowitych – foliogram.

Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Wyjaśnienie tematu, uświadomienie celów zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:

– nauczyciel prosi uczniów o wymienienie przykładowych kosztów ponoszonych przez

podmiot gospodarczy,

– uczniowie podają przykłady kosztów,
– nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów,
– nauczyciel wyjaśnia pojęcie kosztu,
– nauczyciel prezentuje rodzajowy układ kosztów i omawia jego elementy,
– nauczyciel prezentuje kalkulacyjny układ kosztów,
– nauczyciel wyjaśnia pojęcia koszty stałe, koszty zmienne i koszty całkowite.

4. Realizacja ćwiczenia

– nauczyciel prezentuje treść zadania, wyjaśnia jego cel, zakres i sposób wykonania,
– uczniowie zapoznają się z treścią zadania,
– uczniowie obliczają poszczególne pozycje kosztów oraz rysują ich wykresy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

– na podstawie sporządzonych wykresów odczytują zależności między poszczególnymi

pozycjami kosztów oraz tendencje w ich kształtowaniu się wraz ze zmianą wielkości
produkcji.

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje:
– czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenia.

5. Podsumowanie zajęć:

– przedstawiciele poszczególnych grup prezentują wykonane przez swoją grupę zadanie,

przedstawiają wyniki i wyjaśniają sposób obliczania kosztów,

– nauczyciel prezentuje foliogram – kosztów stałych, zmiennych i całkowitych,
– uczniowie dyskutują na temat kształtowania się poszczególnych rodzajów kosztów i ich

kształtowania się pod wpływem zmian w wielkości produkcji,

– nauczyciel ocenia pracę każdej grupy.

6. Praca domowa:

Sklasyfikuj poszczególne pozycje kosztów według układu rodzajowego i według układu

kalkulacyjnego.
7. Ewaluacja osiągnięć uczniów.

Nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie ucznia i grupę, na bieżąco podczas

dyskusji, wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Ćwiczenia

5.1.1. Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa ogrodniczego

Ćwiczenie 1

Porównaj cechy spółek osobowych i kapitałowych.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

rozdział Materiału nauczania,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) wyszukać w literaturze informacje dotyczące spółki jawnej i spółki akcyjnej oraz

uzupełnić poniższą tabelę,

Forma

organizacyjno-

prawna spółki

Rodzaj

spółki

Minimalny

kapitał

założycielski

Odpowiedzialność za zobowiązania

spółki, (kto ponosi odpowiedzialność

i w jakim zakresie?)

Kierujący

spółką


5) wskazać główne różnice między spółkami na podstawie sporządzonej charakterystyki,
6) zapisać wnioski w zeszycie (porównać spółki osobowe i kapitałowe),
7) zaprezentować pracę na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

– Kodeks spółek handlowych,
– poradnik dla ucznia,
– materiały do pisania,
– literatura zgodna z wykazem w poradniku dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Ćwiczenie 2

Określ rodzaj struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa na podstawie jej schematu oraz

omów wady i zalety tej struktury organizacyjnej.

Schemat struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

rozdział Materiału nauczania,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) wyszukać w literaturze informacje dotyczące rodzajów struktur organizacyjnych

przedsiębiorstwa i ich cech,

5) wskazać rodzaj przestawionej na schemacie struktury organizacyjnej struktury

organizacyjnej,

6) omówić wady i zalety określonej struktury organizacyjnej,
7) zapisać informacje w zeszycie,
8) zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia przedmiotowe.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– karty przedstawiające strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa,
– materiały piśmiennicze,
– literatura zgodna z wykazem w poradniku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2.1. Rodzaje działalności ogrodniczej. Organizacja działalności

zaopatrzeniowej,

produkcyjnej

i usługowej.

Procesy

produkcji ogrodniczej

5.2.1.

Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Oblicz zapotrzebowanie na sadzonki truskawek, potrzebnych do obsadzenia 1,5 ha areału

uprawy, wiedząc, że sadzonki truskawek mają być posadzone w rozstawie 0,8 m x 0,3 m.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

rozdział Materiału nauczania,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać rozdział 4.2 poradnika dla ucznia,
2) obliczyć ilość potrzebnych sadzonek truskawek.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia przedmiotowe.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– kalkulator,
– przybory do pisania.

Ćwiczenie 2

Oblicz zapotrzebowanie na nawozy mineralne do nawożenia upraw na podstawie danych:

– P

2

O

5

– 250 kg/ha stosując 46% superfosfat potrójny granulowany,

– NH

4

NO

3

–150 kg/ha stosując 34% saletrę amonową,

– w magazynie znajduje się zapas nawozów w ilości: 100 kg superfosfatu potrójnego

granulowanego i 100 kg saletry amonowej.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział

materiału nauczania zawartym w poradniku dla ucznia,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać rozdział 4.2 poradnika dla ucznia,
2) obliczyć ilość potrzebnych nawozów.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

kalkulator,

przybory do pisania.


Ćwiczenie 3

Wyszukaj w Internecie gospodarstwa szkółkarskie, specjalizujące się w produkcji

sadzonek truskawek. Na podstawie informacji znajdujących się w ofercie handlowej,
sporządź zamówienie na druku zamówienia dotyczące zakupu 7 500 szt. sadzonek truskawek
odmiany

„Honeoye”.


Wskazówki do realizacji

przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni rozdział materiału nauczania zawarty w poradniku dla ucznia,

nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki
bezpieczeństwa pracy,

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wynotować informacje dotyczące kontrahenta, u którego zdecydowałeś się dokonać

zakupu, niezbędne do sporządzenia zamówienia,

2) sporządzić zamówienie dotyczące zakupu 7 500 szt. sadzonek truskawek odmiany

„Honeoye”,

3) obliczyć koszt zakupionych sadzonek,
4) uzasadnić wybór kontrahenta,
5) przedstawić wyniki pracy na forum klasy,
6) wypełnić druk zamówienia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

kalkulator,

druk zamówienia,

przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Dokumentacja działalności ogrodniczej. Ewidencja zdarzeń

gospodarczych

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wypełnij

polecenie

przelewu

wystawione

przez

właściciela

Przedsiębiorstwa

Produkcyjno – Usługowego „Różyczka” – Jan Kowalski, 26–600 Radom, ul. Kwiatowa 5
posiadającego rachunek bankowy w PKO BP, nr konta: 25 8963 2589 6547 8596 2523 6589 ,
w celu zapłaty za f – rę VAT nr 182, w wysokości 180,00zł, na rachunek banku PBK O/Łódź,
nr konta:12 8585 5214 7885 5117 4855 2545 .

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

rozdział Materiału nauczania,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wypełnić druk polecenia przelewu,
2) sprawdzić poprawność wypełnienia dokumentu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– druk dokumentu,
– przybory do pisania.

Ćwiczenie 2

Wystaw fakturę VAT.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe „Bratek” ul. Modra 4, 26–600 Radom, będące
płatnikiem

podatku

VAT,

NIP:

7968882027,

posiadające

konto

nr 12 12345 8969 7961 1897 1111 7896, sprzedało na podstawie faktury VAT nr 17 z dnia
18.01.2006r. Przedsiębiorstwu Produkcyjnemu „Listek” ul. Jesienna 13, 26–600 Radom,
NIP:7969993050 – 3000 szt. sadzonek po 0,50 zł/szt. Stawka podatku VAT 22%, transport
własny, zapłata nastąpi po 7 dniach.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

rozdział Materiału nauczania,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać założenia do ćwiczenia,
2) sporządzić fakturę VAT ręcznie,
3) sprawdzić dokument pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym,
4) przedstawić wykonane ćwiczenie na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia. przedmiotowe.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– ustawa o rachunkowości,
– kalkulator,
– druki formularzy: faktura VAT,
– literatura zgodna z wykazem w poradniku,
– przybory do pisania.

Ćwiczenie 3

Wystaw rachunek.
Przedsiębiorstwo Produkcyjne „KARO” 57–200 Wrocław, ul. Kasztanowa 123, nie

będące podatnikiem VAT, sprzedało na podstawie rachunku nr 1 z dnia 30.11.2006r.
Przedsiębiorstwu Handlowemu „Katarzyna” 53–200 Wrocław ul. Krótka 16, 100 szt.
krzewów ozdobnych po 12 zł/szt.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

rozdział Materiału nauczania,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać założenia do ćwiczenia,
2) wypełnić formularz rachunku zgodnie z danymi zawartymi w ćwiczeniu,
3) sprawdzić dokument pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym,
4) przedstawić wykonane ćwiczenie na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia przedmiotowe.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– formularz rachunku,
– kalkulator,
– literatura zgodna z wykazem w poradniku,
– przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.4. Rachunek ekonomiczny. Kalkulacja kosztów produkcji

ogrodniczej. Wynik finansowy działalności gospodarstwa
ogrodniczego

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Oblicz wynik finansowy wiedząc, że wybrane konta przedsiębiorstwa usługowego

wykazują:


Przychody ze sprzedaży usług

75 000zł

Amortyzacja

5 000zł

Zużycie materiałów

20 000zł

Wynagrodzenia

25 000zł

Ubezpieczenia społeczne

6 000zł

Usługi obce

5 000zł

Pozostałe przychody operacyjne

2 000zł

Przychody finansowe

1 000zł

Koszty finansowe

3 000zł

Pozostałe koszty operacyjne

4 000zł

Straty nadzwyczajne

1 500zł

Zużycie energii

6 000zł

Zyski nadzwyczajne

500zł

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

rozdział Materiału nauczania,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obliczyć wynik ze sprzedaży,
2) obliczyć wynik z działalności operacyjnej,
3) obliczyć wynik z działalności gospodarczej,
4) obliczyć wynik brutto.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia przedmiotowe.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– przybory do pisania,
– kalkulator.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 2

Przeprowadź klasyfikację niżej wymienionych kosztów przedsiębiorstwa w układzie

rodzajowym i kalkulacyjnym.
a) zużycie materiałów,
b) paliwo,
c) amortyzacja,
d) materiały bezpośrednie,
e) koszty sprzedaży,
f) koszty wydziałowe,
g) wynagrodzenia,
h) koszty zakupu,
i) płace bezpośrednie,
j) energia.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

rozdział Materiału nauczania,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapisać pozycje kosztów w układzie rodzajowym,
2) dokonać klasyfikacji kosztów w układzie kalkulacyjnym.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia przedmiotowe.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– materiały do pisania.

Ćwiczenie 3

Na podstawie danych, oblicz wartość nadwyżki bezpośredniej w gospodarstwie

szkółkarskim zajmującym się produkcją krzewów ozdobnych – róż:
– średni plon z hektara krzewów wyniósł 45 000 sztuk,
– cena zbytu krzewów wynosi 3,50 zł/szt.,
– nakłady pracy ręcznej przy produkcji krzewów wynoszą – 4 700 rbh/ha,
– koszty pracy ręcznej wynoszą – 4,5 zł/h,
– praca ciągnika przy produkcji krzewów wynosi – 126 cnh/ha,
– koszt pracy ciągnika wynosi 60 zł/godz.,
– pozostałe koszty bezpośrednie związane z produkcją krzewów róż tj.(zakup podkładek,

nawozów, środków ochrony roślin, oczek odmian szlachetnych itp.), stanowią kwotę
40 000 zł.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

rozdział materiału nauczania zawarty w poradniku dla ucznia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obliczyć kwotę nadwyżki bezpośredniej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– kalkulator,
– materiały do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej: „Prowadzenie gospodarstwa
ogrodniczego”

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, są poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 2, 6, 10, 17, 20 są poziomu ponadpodstawowego.

−−−−

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. c, 4. c, 5. b, 6. c, 7. a, 8. d, 9. c, 10. b, 11. a,
12. a, 13. a, 14. c, 15. d, 16. c 17. b, 18. a, 19. b, 20. b

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić, jakie ujemne elementy składają się na
wynik finansowy.

B

P

b

2

Scharakteryzować, co obejmują koszty
działalności operacyjnej.

C

PP

b

3

Określić, na czym polega kalkulacja

B

P

c

4

Rozróżnić wydatek od kosztu.

A

P

c

5

Określić, co jest kosztem przedsiębiorstwa.

B

P

b

6

Zaklasyfikować koszty do odpowiednich grup
kosztów.

C

PP

c

7

Określić, co to są czynniki produkcji.

B

P

a

8

Zidentyfikować dokumenty związane ze
sprzedażą.

A

P

d

9

Rozróżnić dokumenty magazynowe.

B

P

c

10 Scharakteryzować, czym jest zakup materiałów.

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

11 Zidentyfikować dokumenty związane

z operacjami gotówkowymi.

B

P

a

12 Zidentyfikować dokumenty związane

z operacjami bezgotówkowymi.

B

P

a

13 Określić, co to jest norma zapasu.

B

P

a

14 Określić, nazwę zapasów, których gospodarstwo

nie może już wykorzystać w swojej działalności.

B

P

c

15 Rozróżnić dokumenty magazynowe.

A

P

d

16 Rozróżnić rodzaje produkcji.

A

P

c

17 Scharakteryzować rodzaje norm.

C

PP

b

18 Określić, czym jest wynik na działalności

operacyjnej.

B

P

a

19 Określić, czym są materiały niezbędne do

prowadzenia działalności gospodarczej.

B

P

b

20 Scharakteryzować, kiedy ustalamy wynik

finansowy metodą statyczną.

C

PP

b

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

5. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem

poprawnego wyniku.

6. Pracuj samodzielnie..
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

Powodzenia!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Elementy ujemne wyniku finansowego to

a)

pozostałe przychody operacyjne i finansowe.

b)

koszty układu rodzajowego i koszty finansowe.

c)

zyski nadzwyczajne i straty nadzwyczajne.

d)

należności i zobowiązania.

2. Koszty działalności operacyjnej obejmują

a)

koszty finansowe.

b)

koszty według rodzaju.

c)

straty nadzwyczajne.

d)

pozostałe koszty operacyjne.

3. Kalkulacja polega na

a)

rejestracji zdarzeń gospodarczych wywołujących zmiany w składnikach majątku
i kapitałach jednostki.

b)

sporządzaniu sprawozdań.

c)

ustalaniu kosztu jednostkowego wytworzenia wyrobu gotowego.

d)

ustalaniu przeciętnych kosztów jednostki.

4. Kupno samochodu dla potrzeb firmy stanowi

a)

koszt bezpośredni.

b)

koszt zmienny.

c)

wydatek firmy.

d)

koszt uzyskania przychodu.

5. Kosztem przedsiębiorstwa jest

a)

wypłata gotówki z kasy na zakup materiałów.

b)

opłacony podatek od nieruchomości.

c)

otrzymanie odszkodowanie od ubezpieczyciela.

d)

otrzymane odsetki od środków pieniężnych ulokowanych w banku.

6. Operacje gospodarcze: zapłata za transport, prowizja za prowadzenie rachunku

bankowego, opłaty pocztowe, zapłata rachunku telefonicznego, należy zaliczyć do
kosztów
a)

zużycia materiałów.

b)

podatków i opłat.

c)

usług obcych.

d)

pozostałych kosztów.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

7. Czynniki produkcji to

a)

materialne i niematerialne środki niezbędne do prowadzenia procesu produkcji.

b)

nakłady finansowe.

c)

koszty finansowe.

d)

przychody produkcyjne.

8. Dokumenty związane ze sprzedażą w jednostkach będących podatnikami VAT to

a)

faktura VAT i Pz.

b)

faktura VAT i Rw.

c)

faktura VAT i Pw.

d)

faktura VAT i Wz.

9. Dokument „Rw” należy do dokumentów

a)

sprzedaży.

b)

bankowych.

c)

magazynowych.

d)

kasowych.

10. Zakup materiałów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej stanowi

a)

koszt bezpośredni.

b)

koszt zmienny.

c)

wydatek firmy.

d)

koszt uzyskania przychodów.

11. Dokument KP należy do dokumentów

a)

Kasowych.

b)

bankowych.

c)

sprzedaży.

d)

magazynowych.

12. Formą rozliczeń bezgotówkowych jest

a)

polecenie przelewu.

b)

czek gotówkowy.

c)

wyciąg bankowy.

d)

dowód wpłaty KP.

13. Norma zapasu to

a)

suma zapasu rezerwowego i połowy zapasu bieżącego.

b)

suma zapasu minimalnego i bieżącego.

c)

suma zapasu bieżącego i połowy zapasu rezerwowego.

d)

suma zapasu bieżącego i minimalnego.


14. Zapasy, których gospodarstwo nie może już wykorzystać w swojej działalności to

a)

zapasy bieżące.

b)

zapasy minimalne.

c)

zapasy zbędne.

d)

zapasy nadmierne.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

15. „Rw” to symbol dowodu księgowego potwierdzającego

a)

przyjęcie wyrobów gotowych z produkcji.

b)

zakup materiałów.

c)

przyjęcie materiałów do magazynu.

d)

wydanie materiału z magazynu.


16. Wytwarzanie dużej liczby jednorodnych wyrobów w nieprzerwanym ciągu to

a)

produkcja seryjna.

b)

produkcja jednostkowa.

c)

produkcja masowa.

d)

produkcja potokowa.

17. Ilość produktów, która powinna być wykonana w określonym czasie to

a)

norma pracochłonności.

b)

norma ilościowa.

c)

norma czasu.

d)

norma materiałochłonności.

18. Wynik z działalności operacyjnej jest różnicą

a)

przychodów ze sprzedaży i kosztów.

b)

przychodów z operacji finansowych i kosztów operacji finansowych.

c)

zysków nadzwyczajnych i strat nadzwyczajnych.

d)

wyniku finansowego brutto i netto.

19. Materiały wykorzystywane w działalności gospodarczej są

a)

kosztem jednostkowym.

b)

kosztem zmiennym.

c)

wydatkiem firmy.

d)

przychodem.

20. Ustalenie wyniku finansowego metodą statyczną stosuje się

a)

na początku roku obrotowego.

b)

w ciągu roku obrotowego.

c)

na zakończenie działalności jednostki.

d)

ż

adna z odpowiedzi.

.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Prowadzenie gospodarstwa ogrodniczego


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie gospodarstwa
ogrodniczego”

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 1, 12, 13, 15, 16, są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. b, 5. c, 6. c 7. a, 8. a, 9. d, 10. a, 11. d,
12. a, 13. a, 14. b, 15. a, 16. a, 17. a, 18. a, 19. a, 20. a

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Obliczyć koszt jednostkowy produktu.

C

PP

a

2

Zinterpretować zasadę ustalania wyniku
z działalności operacyjnej.

B

P

a

3

Określić, czym są niezbędne materiały
w działalności gospodarczej.

B

P

b

4

Określić zakres stosowania metody
statystycznej ustalania wyniku.

B

P

b

5

Określić wynik netto w rachunku zysków i strat.

B

P

c

6

Określić zależność kosztów zmiennych.

B

P

c

7

Określić, jaka jest podstawa prawna
działalności spółki cywilnej.

B

P

a

8

Określić, na jakie rodzaje grup dzielą się
wspólnicy spółki komandytowej.

B

P

a

9

Określić, kto może prowadzić działalność
gospodarczą w formie spółki partnerskiej

B

P

d

10 Określić kwotę kapitału spółki z o.o.

B

P

a

11 Określić kwotę kapitału zakładowego spółki

akcyjnej.

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

12 Scharakteryzować zapas maksymalny.

C

PP

a

13 Scharakteryzować magazyny otwarte.

C

PP

a

14 Rozróżnić dokumenty gospodarki

magazynowej.

A

P

b

15 Scharakteryzować, na czym polega działalność

usługowa.

C

PP

a

16 Scharakteryzować, jaką produkcją jest

produkcja kapitałochłonna.

C

PP

a

17 Określić, kiedy robotnik wykonuje procesy

ręczne.

B

P

a

18 Określić produkcję jednostkową.

B

P

a

19 Określić, co to jest norma ilościowa.

B

P

a

20 Rozróżnić formy rozliczeń bezgotówkowych.

A

P

a

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem

poprawnego wyniku. Tylko wskazanie odpowiedzi nawet poprawnej bez uzasadnienia,
nie będzie uznane.

7. Pracuj samodzielnie.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

Powodzenia!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Jeżeli wytworzono 150 szt wyrobów, których całkowite koszty produkcji wynoszą

1 875 zł, to jednostkowy koszt wytworzenia produktu wynosi
a) 12,50 zł.
b) 10,50 zł.
c) 25,00 zł.
d) 13,50 zł.

2. Wynik z działalności operacyjnej jest różnicą

a) przychodów ze sprzedaży i kosztów.
b) przychodów z operacji finansowych i kosztów operacji finansowych.
c) zysków nadzwyczajnych i strat nadzwyczajnych.
d) wyniku finansowego brutto i netto.

3. Materiały niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej są

a) kosztem jednostkowym.
b) kosztem zmiennym.
c) wydatkiem firmy.
d) przychodem.

4. Ustalenie wyniku finansowego metodą statyczną stosuje się

a) na początku roku obrotowego.
b) w ciągu roku obrotowego.
c) na zakończenie działalności jednostki.
d) żadna z odpowiedzi.

5. Zysk brutto w rachunku zysków i strat pomniejsza się o

a) straty nadzwyczajne.
b) koszty finansowe.
c) podatek dochodowy.
d) pozostałe koszty operacyjne.

6. Koszty zmienne, to te rodzaje kosztów, które

a) zależą od zmian w wielkości produkcji.
b) od rozmiaru dochodów.
c) od środków finansowych na koncie.
d) od wysokości kredytów

7. Spółka cywilna działa na podstawie

a) prawa cywilnego.
b) prawa karnego.
c) prawa handlowego.
d) prawa umownego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

8. Wspólnicy spółki komandytowej dzielą się na

a) komplementariuszy i komandytariuszy.
b) akcjonariuszy i udziałowców.
c) udziałowców i spółdzielców.
d) rzemieślników i spółdzielców.

9. Spółka partnerska to forma spółki osobowej przeznaczona dla osób wykonujących

a) wszystkie zawody.
b) niebezpieczne zawody.
c) bezpieczne zawody.
d) wolne zawody.


10. Minimalny kapitał zakładowy spółki z o.o. to

a) 50 000 zł.
b) 25 000 zł.
c) 30 000 zł.
d) 55 000 zł.


11. Minimalny kapitał zakładowy spółki akcyjnej wynosi

a) 100 000 zł.
b) 250 000 zł.
c) 300 000 zł.
d) 500 000 zł.

12. Zapas maksymalny jest sumą

a) zapasów bieżącego i minimalnego.
b) zapasów bieżącego i przyszłego.
c) zapasów minimalnego i przeszłego.
d) normy zapasów i zapasów bieżących.

13. Magazyny otwarte są to ogrodzone place składowe, gdzie

a) przechowuje się materiały nie wymagające zabezpieczenia przed wpływami

atmosferycznymi.

b) przechowuje

się

materiały

wymagające

zabezpieczenia

przed wpływami

atmosferycznymi.

c) nie przechowuje się tam materiałów.
d) nie występują takie rodzaje magazynów.


14. Dokumentem gospodarki magazynowej jest

a) KW.
b) WZ.
c) polecenie przelewu.
d) rachunek.

15. Działalność usługowa polega na wykonywaniu czynności

a) które zaspokajają potrzeby ludzkie.
b) które trudno przewidzieć.
c) które muszą być dochodowe.
d) które wymagają dużych nakładów finansowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

16. Produkcją kapitałochłonną nazywana jest produkcja

a) wymagająca dużych nakładów rzeczowych składników majątkowych (maszyn,

urządzeń, wyposażenia itp.).

b) wymagająca zużycia dużej ilości materiałów.
c) wymagająca dużych nakładów pracy ludzkiej.
d) różnorodna.

17. Procesy ręczne pracy wykonuje robotnik

a) wyposażony w proste narzędzia bez napędu.
b) posługujący się maszynami.
c) sterujący elementami maszyny.
d) śledzący procesu pracy maszyny.

18. Produkcja jednostkowa charakteryzuje się

a) wytwarzaniem pojedynczych wyrobów lub kilku wyrobów jednego rodzaju.
b) ilością.
c) pracochłonnością.
d) materiałochłonnością

19. Norma ilościowa oznacza ilość produktów

a) wyrażoną w jednostkach naturalnych, wyznaczoną do wykonania w określonym czasie.
b) do zakupu.
c) do sprzedaży
d) do oddania.


20. Formą rozliczeń bezgotówkowych jest

a) czek rozrachunkowy.
b) czek gotówkowy.
c) wyciąg bankowy.
d) dowód wpłaty KP.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ...............................................................................

Prowadzenie gospodarstwa ogrodniczego

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

7. LITERATURA


1. Grontkowska A.: Organizacja gospodarstw rolnych. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1997
2. Grontkowska A.: Podstawy ekonomiki agrobiznesu. Cz.2. WSiP, Warszawa 2000
3. Jaska E.: Organizacja gospodarstw rolnych. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1997
4. Klepacki B.: Ekonomika i organizacja rolnictwa. WSiP, Warszawa 1997
5. Kożuch A.: Ekonomika i organizacja obrotu rolnego. WSiP, Warszawa 1998
6. Kożuch A., Mrończuk A.: Podstawy ekonomiki agrobiznesu. Cz.1. WSiP, Warszawa

2000

7. Kożuch A. i inni: Podstawy rachunkowości: WSiP, Warszawa 2003
8. Kubiak K.: Ekonomika i organizacja gospodarstw ogrodniczych. Cz. 1 i 2. WSiP,

Warszawa 1998

9. Marzec-Wołczyńska T.: Marketing produktów ogrodniczych. Hortpress, Warszawa 1997
10. Zwykła Dobra Praktyka Rolnicza. FAPA, Warszawa 2003
11. www.empi2.pl/
12. www.wizard.ae.krakow.pl/


Literatura metodyczna:
1. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. PWN, Warszawa 1987
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITE, Radom, 2000

