ogrodnik 621[01] z3 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Edyta Mika





Uprawa roślin warzywnych pod osłonami
621[01].Z3.02





Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr inż. Barbara Arciszewska

mgr Tomasz Kałuski

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Krystyna Kwestarz

Konsultacja:

mgr inż. Marek Rudziński

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 621[01].Z3.02
„Uprawa roślin warzywnych pod osłonami”, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu ogrodnik.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Budowa i wyposażenie osłon

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Podłoża oraz metody uprawy pod osłonami

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Nawożenie warzyw pod osłonami

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Metody i środki ochrony roślin warzywnych

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Zabiegi pielęgnacyjne i uprawa wybranych warzyw pod osłonami

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

5.6. Planowanie upraw pod osłonami

21

5.5.1. Ćwiczenia

21

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7. Literatura

35

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych

w jednostce modułowej „Uprawa roślin warzywnych pod osłonami”.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

ewaluację osiągnięć ucznia (dwa przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego),

wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym

uwzględnieniem:

ć

wiczeń praktycznych,

pokazu z objaśnieniem,

pokazu z instruktażem,

metody eksponującej,

metody przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
zadania wielokrotnego wyboru.

W tym rozdziale zamieszczono również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4







Schemat układu jednostek modułowych

621[01].Z3.01

Uprawa roślin warzywnych na

gruncie

621[01].Z3.02

Uprawa roślin warzywnych pod

osłonami

Moduł 621[01].Z3

Produkcja warzywnicza

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,

przestrzegać zasad ochrony środowiska podczas pracy,

rozpoznawać i charakteryzować gatunki warzyw,

określać biologiczną i odżywczą wartość podstawowych gatunków warzyw,

charakteryzować podłoża wykorzystywane w produkcji warzyw pod osłonami,

określać metody przygotowania nasion do siewu,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić metody oraz terminy uprawy określonych gatunków i odmian warzyw pod osłonami,

scharakteryzować podłoża stosowane w produkcji warzyw,

przygotować osłony do produkcji warzywniczej,

przygotować nasiona do wysiewu oraz dokonać wysiewu nasion warzyw,

przygotować sadzonki warzyw rozmnażanych wegetatywnie,

wykonać zabiegi uprawowe,

określić terminy oraz metody zbioru, sortowania i pakowania warzyw uprawianych pod osłonami,

rozpoznać uszkodzenia wywołane przez choroby i szkodniki warzyw,

zabezpieczyć uprawy przed mrozami i przymrozkami,

dobrać oraz zastosować metody i środki zwalczania chorób i szkodników warzyw.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

………….……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Ogrodnik 621[01]

Moduł:

Produkcja warzywnicza 621[03].Z3

Jednostka modułowa:

Uprawa roślin warzywnych pod osłonami 621[01].Z3.02

Temat: Ochrona przed szkodnikami upraw warzyw pod osłonami.

Cel ogólny: ukształtowanie umiejętności rozpoznawania, charakteryzowania i zwalczania

szkodników warzyw uprawianych pod osłonami.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać typowe uszkodzenia powodowane przez szkodniki,

rozpoznać szkodniki warzyw uprawianych pod osłonami,

określić sposoby ich żerowania,

określić metody ich zwalczania na podstawie programu ochrony roślin.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda eksponująca – ilustracje, plansze, foliogramy dotyczące chorób i szkodników

roślin warzywnych,

pokaz z instruktażem,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia laboratoryjne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

w parach.


Czas: 4 godz. dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:
− atlasy chorób i szkodników warzyw,
− fotografie i tekst z opisami chorób roślin warzywnych,
− programy ochrony warzyw,
− lupa.

Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć, podanie instrukcji wykonania ćwiczeń.
3. Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczeń.
4. Realizacja tematu:

uczniowie po obejrzeniu ilustracji, plansz, foliogramów sporządzają notatki
o objawach żerowania i wyglądzie poszczególnych szkodników roślin warzywnych,

nauczyciel pokazuje uczniom materiał roślinny uszkodzony przez szkodniki,

uczniowie pracując w parach zbierają informacje z instruktażu nauczyciela i zapisują
wnioski,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

uczniowie pracując w parach dokonują charakterystyki otrzymanych okazów
szkodników i fragmentów roślin z widocznymi objawami żerowania szkodników
roślin,

uczniowie na podstawie programu ochrony roślin określają metody, środki i dawki
do zastosowania w przypadku wystąpienia szkodnika.

uczniowie pracują w grupach i wykonują następujące zadania: określają warunki
ś

rodowiskowe panujące w miejscu uprawy i ich wpływ na rozwój szkodników,

na materiale roślinnym rozpoznają choroby i szkodniki oraz uszkodzenia roślin przez
nie wywołane, dobierają sposoby ich zwalczania i stosują je.

5. Grupy pary prezentują swe prace.
6. Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów.
7. Uczniowie dyskutują i wyciągają wnioski.
8. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
9. Nauczyciel wraz z uczniami dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa:

Określ objawy i zwalczanie chorób na ogórku uprawianym w tunelu foliowym.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
1. Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Ogrodnik 621[01]

Moduł:

Produkcja warzywnicza 621[03].Z3

Jednostka modułowa:

Uprawa roślin warzywnych pod osłonami 621[01].Z3.02

Temat: Uprawa pomidora pod osłonami.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności uprawy pomidora pod osłonami.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić, terminy siewu nasion, pikowania i sadzenia roślin w różnych cyklach uprawowych,

wskazać zabiegi pielęgnacyjne i wykonać je,

określić termin zbioru oraz przygotować do sprzedaży.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu,

pokaz z instruktażem,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Czas: 5 godz. dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

tekst informacyjny o środkach ochrony roślin,

film na temat uprawy pomidorów w szklarni,

programy ochrony roślin,

szklarnia z uprawą pomidorów,

sznurek i nóż lub inne narzędzia do wykonania określonych zabiegów pielęgnacyjnych.


Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć, podanie instrukcji wykonania ćwiczeń.
3. Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczeń.
4. Realizacja tematu:

uczniowie czytają tekst przewodni o środkach ochrony roślin i na jego podstawie
poszukują informacji na temat pomidora szklarniowego. oglądają film i czytają
poradnik, a także technologie uprawy pomidorów,

nauczyciel ustnie opisuje trudniejsze zagadnienia poruszane podczas filmu. uczniowie
notują najważniejsze informacje,

uczniowie opisują produkcje rozsady i obliczają długość jej trwania,

uczniowie wymieniają zabiegi uprawowe i agrotechniczne i je kolejno opisują,

planują ochronę roślin przed chorobami i szkodnikami. korzystając z programów
ochrony roślin i atlasów chorób i szkodników,

określają, w jakiej fazie będą zrywane owoce i w jaki sposób przygotują je do sprzedaży,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

uczniowie wraz z nauczycielem udają się do szklarni, gdzie określają konieczność wykonania
określonych zabiegów pielęgnacyjnych i uprawowych, a następnie wykonują jeden z ich,

uczniowie prezentują efekty swej pracy.

5. Nauczyciel podsumowuje i ocenia pracę uczniów.
6. Uczniowie dyskutują i wyciągają wnioski.
7. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
Nauczyciel przez cały czas zajęć pomaga nakierowując uczniów i rozwiązując problemy
lub wskazując sposób ich przezwyciężenia.

Zakończenie zajęć

Praca domowa:

Zredaguj harmonogram prac i zabiegów w uprawie pomidora w nieogrzewanym tunelu

foliowym.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Budowa i wyposażenie osłon

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj schemat szklarni i przyporządkuj nazwy poszczególnym jej elementom

konstrukcyjnym.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.1.1. w poradniku ucznia),
2) obejrzeć film lub prezentację multimedialną na temat budowy szklarni,
3) przeanalizować plansze i foliogramy dotyczące tematu zajęć,
4) sporządzić schemat szklarnię,
5) zaznaczyć na schemacie: szczyt, ścianę boczną i połać dachową,
6) zaznaczyć fundament, cokół, ramownice, płatwie, kalenicę i szczebliny,
7) przedstawić wyniki swojej pracy w grupie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− eksponująca,
− pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

− film lub prezentacja multimedialna na temat budowy szklarni,
− plansze i foliogramy,
− modele osłon,
− próbki materiałów stosowanych na osłony,
− modele szklarni.

Ćwiczenie 2

Rozpoznaj materiały stosowane na pokrycie tuneli i osłon płaskich.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.1.1. w poradniku ucznia),
2) obejrzeć film lub prezentację multimedialną na temat tuneli foliowych i osłon płaskich,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

3) przeanalizować plansze dotyczące budowy tuneli oraz osłon płaskich,
4) rozpoznać się i scharakteryzować pisemnie próbki folii i włókniny,
5) przedstawić rezultaty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenia laboratoryjne,
− ćwiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

− próbki różnych włóknin,
− folia perforowana,
− różne folie do tuneli wysokich,
− prezentacje multimedialne lub filmy o zakładaniu tunelu i niskich osłon,
− materiały reklamowe dotyczące folii tunelowych i włóknin.

Ćwiczenie 3

Porównaj mikroklimat w szklarni i tunelu foliowym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.1.1. w poradniku ucznia),
2) określić, pomiary których czynników mikroklimatycznych były wykonywane w tunelu

oraz w szklarni w tym samym czasie,

3) określić w przybliżeniu średnie wskazania mierników w okresie wczesnowiosennym,

letnim i jesiennym zarówno podczas dnia jak i nocy,

4) porównać różnice mikroklimatyczne między szklarnią, a wysokim tunelem foliowym

w różnych porach doby i roku,

5) przedstawić rezultaty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

− odczyty higrografu i termografu,
− urządzenia do pomiaru czynników mikroklimatycznych: termometry, termografy,

higrometr, higrograf,

− prezentacje multimedialne na temat uprawy w szklarniach i tunelach.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Podłoża oraz metody uprawy pod osłonami

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznaj podłoża i określ ich właściwości fizyczne i chemiczne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.2.1. w poradniku ucznia),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować tablice i foliogramy na temat podłoży,
4) rozpoznać podłoża,
5) określić ich właściwości fizyczne i chemiczne,
6) wypełnić tabelę.

Lp.

Nazwa

podłoża

Wygląd i barwa

Odczyn

Zawartość składników

pokarmowych

Właściwości

wodno-powietrzne

1.

2.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

− tablice i foliogramy,
− próbki podłoży,
− tabela właściwości fizycznych i chemicznych podłoży.

Ćwiczenie 2

Przygotuj podłoże do napełniania cylindrów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.2.1. w poradniku ucznia),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wskazać, z jakich komponentów ma się składać podłoże,
4) przygotować składniki,
5) wymieszać składniki („przerobić”) i zapewnić odpowiednią wilgotność,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

6) odważyć nawozy,
7) zastosować nawożenie w oparciu o zalecenia stacji chemiczno-rolniczej,
8) ponownie wymieszać,
9) spiąć cylindry,
10) określić ich szerokość,
11) napełnić je podłożem,
12) przedstawić rezultaty swojej pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

różne podłoża ( torf wysoki, piasek, kora, perlit),

cylindry,

łopata i łopatka,

zalecenia nawozowe,

nawozy zgodne z zaleceniami,

waga,

woda.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Nawożenie warzyw pod osłonami

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Pobierz i wykonaj reprezentatywna próbkę podłoża.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.3.1. w poradniku dla ucznia),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) obejrzeć film o nawożeniu roślin szklarniowych,
4) wyznaczyć miejsca pobierania próbek,
5) pobrać podłoże i wymieszać je,
6) zapakować reprezentatywną próbkę do torebki i zaetykietować,
7) przedstawić grupie wnioski z wykonanej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu,
− pokazu z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

– podłoże,
– laska Egnera lub łopatka,
– film o nawożeniu roślin szklarniowych,
– woreczki foliowe.

Ćwiczenie 2

Rozpoznaj objawy niedoborów składników pokarmowych na warzywach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.3.1. w poradniku dla ucznia),
2) określić i zapisać zaobserwowane objawy na roślinach,
3) określić typowe objawy niedoboru poszczególnych składników pokarmowych,
4) porównać opisy niedoborów składników pokarmowych z zaobserwowanymi zmianami,
5) rozpoznać przyczyny zmian na warzywach,
6) przedstawić wyniki ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne,
− pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

– prezentacja multimedialna na temat uprawy nawożenia pod osłonami,
– plansze przedstawiające metody uprawy warzyw pod osłonami,
– laska Egnera i inne narzędzia do pobierania próbek.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Metody i środki ochrony roślin warzywnych

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznaj choroby warzyw uprawianych pod osłonami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.4.1. w poradniku ucznia),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) określić zmiany na roślinach,
4) porównać je z opisami chorób,
5) wybrać najbardziej pasujący do opis i zdjęcia do objawów występujących na roślinie,
6) przedstawić i uzasadnić swój wybór.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu,
− ćwiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

− atlasy chorób i szkodników warzyw,
− fotografie i tekst z opisami chorób roślin warzywnych,
− programy ochrony warzyw,
− lupa.

Ćwiczenie 2

Dobierz metody i środki zwalczania następujących chorób: zaraza ziemniaka, zgorzel

siewek, zgnilizna przykorzeniowa, fuzaryjne więdnięcie dyniowatych, zgnilizna twardzikowa,
szara pleśń, mączniak rzekomy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.5.1. w poradniku ucznia),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować objawy poszczególnych chorób,
4) posługiwać się programem ochrony warzyw,
5) dobrać metody i środki zwalczania wskazanych chorób roślin warzywnych,
6) zredagować notatkę,

7)

przedstawić

rezultaty swojej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− metoda przewodniego tekstu,
− ćwiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

− film na temat ochrony roślin pod osłonami
− atlasy chorób i szkodników warzyw,
− programy ochrony warzyw,
– przybory do pisania.

Ćwiczenie 3

Dobierz metody i środki zwalczania następujących szkodników: mączlik szklarniowy,

przędziorek szklarniowy, mszyce, ziemiórka, wciornastek, miniarka ciepłolubka, guzaki
korzeniowe.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.5.1. w poradniku ucznia),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) posługiwać się programem ochrony warzyw,
4) określić sposoby żerowania szkodników na roślinach warzywnych,
5) wskazać gatunki roślin i miejsca nich ich występowania,
6) dobrać metody i środki zwalczania szkodników roślin warzywnych do określonych

szkodników,

7) zredagować notatkę,
8) przedstawić wyniki swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne,
− pokaz z objaśnieniem,
− tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

− atlasy chorób i szkodników warzyw,
− programy ochrony warzyw,
− lupa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Zabiegi pielęgnacyjne i uprawa wybranych warzyw pod osłonami

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj siew nasion papryki do skrzynki wysiewnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.4.1. w poradniku ucznia),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) pobrać narzędzia,
4) przygotować podłoże
5) napełnić skrzynkę podłożem, a następnie wyrównać ugniatając szczególnie rogi i boki

i wstrząsnąć (np. upuszczając na posadzkę),

6) ponownie wyrównać,
7) zaznaczyć punktowo lub rzędowo miejsca siewu,
8) przygotować nasiona,
9) wykonać siew,
10) przykryć nasiona piaskiem lub podłożem i podlać,
11) zaprezentować swoją pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

− skrzynki wysiewne,
− podłoże,
− woda,
− nasiona,
− znacznik,
− zaprawa nasienna,
− piasek.

Ćwiczenie 2

Wykonaj zabiegi agrotechniczne i pielęgnacyjne w szklarniowej uprawie pomidora.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film na temat uprawy szklarniowej pomidora,
2) przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.4.1. w poradniku ucznia),
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) określić, jakie zabiegi są wykonywane w uprawie pomidora,
5) określić stan plantacji,
6) określić konieczne do wykonania zabiegi,
7) pobrać odpowiednie narzędzia,
8) wykonać zabieg we wskazanej przez nauczyciela/instruktora części szklarni,
9) przedstawić rezultaty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

− film na temat uprawy pomidorów,
− szklarnia z uprawą pomidorów,
− sznurek, nóż lub inne narzędzia do wykonania prac pielęgnacyjnych.

Ćwiczenie 3

Przeprowadź zbiór papryki w tunelu foliowym i przygotuj ją do sprzedaży.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.3.1. w poradniku ucznia),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) określić, jakie cechy wskazują na dojrzałość owoców papryki,
4) pobrać skrzynki,
5) określić technikę zbioru owoców,
6) wykonać zbiór,
7) przygotować owoce do sprzedaży, pakując w worki foliowe.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,
− tekstu przewodniego,
− ćwiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

− uprawa papryki w tunelu foliowym,
− skrzynki lub inne pojemniki do zbioru owoców,
− sekator,
− kalibrownica,
− waga,
− perforowane worki foliowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.6. Planowanie upraw pod osłonami

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Sklasyfikuj rośliny warzywne uprawiane pod osłonami ze względu na ich miejsce

w zmianowaniu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film oraz plansze na temat uprawy różnych warzyw pod osłonami,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) określić terminy uprawy poszczególnych warzyw,
4) wskazać, które z nich mogą być uprawiane jako przedplon,
5) określić, które z nich mogą być poplonami,
6) wskazać warzywa uprawiane w plonie głównym,
7) określić które z nich mogą być uprawiane współrzędnie,
8) przedstawić własne rozwiązanie i je uzasadnić.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

film na temat wykorzystania szklarni i uprawy warzyw w tunelu,

plansze na temat wykorzystania osłon,

technologie uprawy warzyw pod osłonami.


Ćwiczenie 2

Zaprojektuj roczne wykorzystane ogrzewanego tunelu foliowego uprawiając co najmniej

dwie rośliny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać fragment materiału nauczania (pkt. 4.6.1. w poradniku dla ucznia),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) określić terminy uprawy poszczególnych warzyw,
4) określić ich wymagania co do siedliska,
5) określić terminy uprawy każdej z nich oraz czas na przygotowanie szklarni,
6) zaproponować metody uprawy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

7) zaproponować rozstawę i obliczyć ilość rozsady,
8) określić sposób nawadniania,
9) wskazać niezbędne wyposażenie szklarni,
10) określić wykonywane zabiegi uprawowe i pielęgnacyjne,
11) przedstawić własne rozwiązanie i je uzasadnić.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− metoda projektów,
− metoda tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

film na temat wykorzystania szklarni,

technologie uprawy warzyw pod osłonami,

plansze,

kalkulator i artykuły piśmiennicze.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

Uprawa roślin warzywnych

pod osłonami”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 są z poziomu podstawowego,

zadania 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. c, 4. b, 5. d, 6. a, 7. b, 8. b, 9. d, 10. a, 11. c,
12. a, 13. c, 14. c, 15. d, 16. b, 17. a, 18. c, 19. a, 20. d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić sposób uprawy, aby w pełni
wykorzystać pomieszczenie do upraw.

B

P

a

2

Zdefiniować sposób uprawy warzyw pod
osłonami.

A

P

c

3

Scharakteryzować objawy niedoboru
makroelementów.

C

P

c

4

Rozpoznać podłoże.

C

P

b

5

Określić gatunek roślin, którego nasiona
poddaje się piaskowaniu.

B

P

d

6

Określić cele zaprawiania nasion.

B

P

a

7

Zdefiniować technikę siewu nasion.

A

P

b

8

Określić pojęcie sortowania.

B

P

b

9

Określić gatunek warzyw, którego nie
należy pikować.

B

P

d

10

Zdefiniować zabiegi stosowane
w produkcji rozsady warzyw.

A

P

a

11

Wskazać właściwe stosowanie zabiegu
pielęgnacyjnego roślin.

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

12 Określić efekt stosowania cięcia roślin.

B

P

a

13 Określić zastosowanie Betokson`u.

B

P

c

14

Scharakteryzować zasady produkcji
rozsady pomidora

C

PP

c

15

Scharakteryzować części roślin, które
poraża choroba.

C

PP

d

16 Scharakteryzować chorobę.

C

PP

b

17 Scharakteryzować szkodnika.

C

PP

a

18

Scharakteryzować, na czym polega
stosowanie jednej z metod ochrony roślin.

B

PP

c

19 Dobrać metody zwalczania szkodników.

D

PP

a

20 Dobrać środki do zwalczania chwastów.

D

PP

d

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Przygotuj odpowiednią ilość zadań testowych.
3. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
4. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
5. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie rodzaje zadań testowych,

jakie będą w teście.

6. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania sprawdzianu

(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz je do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia


1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Aby w pełni wykorzystać ogrzewane tunele foliowe do upraw warzyw należy

a)

uprawiać rośliny jedne po drugich począwszy od warzyw o krótkim okresie
wegetacji i zmniejszonych wymaganiach cieplnych, a skończywszy na warzywach
ciepłolubnych.

b) uprawiać rośliny w dowolnej kolejności, ale w mniejszej rozstawie.
c)

uprawiać warzywa jedne po drugich począwszy od warzyw ciepłolubnych,
a skończywszy na warzywach o krótkim okresie wegetacji i niewielkich
wymaganiach cieplnych.

d) uprawiać warzywa w każdym wolnym miejscu w szklarni.

2. Uprawa przyspieszona warzyw pod osłonami to

a)

zbiór dosyć wczesny, ale nie wyprzedza zbioru warzyw w polu.

b) zbiór późny, ale nieco wcześniejszy niż zbiór warzyw w polu.
c)

to zbiór wczesny, który wyprzedza zbiór warzyw w polu.

d) to zbiór późniejszy niż w uprawie na gruncie bez osłon.

3. Niedobór potasu na liściach charakteryzuje się

a)

pojawieniem się jasnych plam między nerwami.

b)

rozjaśnieniem całej blaszki liściowej.

c)

powstawaniem żółtych plam na brzegach liści i ich wykruszaniem się.

d)

rozjaśnioną barwą nerwów, przy ciemnym kolorze przestrzeni między nerwami.

4. Podłoże włókniste ciemne bardzo kwaśne o niewielkiej zawartości składników

pokarmowych to
a)

torf niski.

b)

torf wysoki.

c)

trociny.

d)

węgiel brunatny.

5. Piaskowanie nasion stosuje się do

a)

nasion o nieregularnym kształcie.

b)

nasion każdego gatunku warzyw.

c)

nasion warzyw psiankowatych.

d)

nasion cebuli i warzyw korzeniowych.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

6. Zaprawianie nasion

a)

ogranicza występowanie chorób i szkodników roślin.

b)

przyśpiesza kiełkowanie.

c)

zwiększa wielkość drobnych nasion.

d)

stymuluje kiełkowanie.

7. Siew w rzędach, gdy co 20-40 cm umieszcza się po kilka nasion w jednym miejscu na

tej samej głębokości, która umożliwia równomierne wschodzenie nasion to

a)

siew rzędowy.

b)

siew gniazdowy.

c)

siew pasowy.

d)

siew taśmowy.

8. Podział owoców ze względu na wielkość to

a)

sortowanie.

b)

kalibrowanie.

c)

szczotkowanie.

d)

dzielenie.

9. Pikowania nie zaleca się stosować w uprawie warzyw

a)

liściowych.

b)

psiankowatych.

c)

kapustnych.

d)

dyniowatych.

10. Doniczkowanie rozsady to

a)

bezpośredni wysiew nasion lub pikowanie siewek do doniczek, który zapobiega
uszkodzeniu systemu korzeniowego roślin i przyspiesza plonowanie.

b)

zabieg obejmujący tylko pikowanie siewek do doniczek, który nie zapobiega
uszkodzeniu systemu korzeniowego roślin, ale przyspiesza plonowanie.

c)

wysiew nasion lub pikowanie siewek do doniczek, który zapobiega uszkodzeniu
systemu korzeniowego roślin, ale opóźnia plonowanie.

d)

zabieg obejmujący tylko pikowanie siewek do doniczek, który zapobiega
rozrastaniu się systemu korzeniowego roślin.

11. Ogławianie roślin polega na

a)

pozbawianiu rośliny zawiązków na pędzie.

b)

pozbawianiu rośliny liści dolnych.

c)

pozbawianiu rośliny wierzchołka pędu głównego.

d)

pozbawianiu rośliny kwiatów.

12. Cięcie roślin

a)

reguluje wzrost i owocowanie roślin.

b)

spowalnia wykształcenie się kwiatów.

c)

samorzutną regulację zawiązków.

d)

powoduje przyspieszenie wzrostu pędów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

13. Betokson służy do

a)

zapylanie rośliny.

b)

zasilanie rośliny.

c)

hormonizowanie gron kwiatowych rośliny.

d)

ochrona rośliny przed chorobami i szkodnikami.

14. Okres od siewu do pikowania u pomidora trwa

a)

50-60 dni

b)

Około 3-4 tygodnie.

c)

Około 14 dni.

d)

3-5 dni.


15. Zgnilizna twardzikowa może porażać

a)

tylko korzenie roślin.

b)

tylko liście roślin.

c)

tylko pędy roślin.

d)

wszystkie części roślin.

16. Gdy na górnej stronie liści pomidorów, występują żółte plamy, które z czasem brunatnieją

oraz na dolnej stronie liści, na której pojawia się brunatny, aksamitny nalot, wskutek czego
liście zamierają. A w szklarni powietrza wynosi powyżej 80% oraz temperatura 18-22ºC to
wskazuje na infekcję
a)

wirusa mozaiki tytoniu.

b)

brunatnej plamistości liści pomidora.

c)

mączniak prawdziwego.

d)

mączniaka rzekomego.

17. Larwy wygryzające korytarze w miękiszu między dwoma blaszkami liściowymi to

a)

miniarki ciepłolubne.

b)

mszyce.

c)

przędziorki chmielowce i przędziorki szklarniowce.

d)

wciornastki.

18. Metoda kwarantannowa w ochronie roślin polega na

a)

stosowaniu różnych zabiegów agrotechnicznych przeciwko chorobom szkodnikom.

b)

ręcznym zbieraniu i niszczeniu szkodników.

c)

zabezpieczaniu upraw na terenie całego kraju przed przedostaniem się patogenów.

d)

dobieraniu gatunków roślin do warunków siedliska w celu zapewnienia im dobrej
zdrowotności.

19. Zwalczanie szkodników przy pomocy pasożytów oraz drapieżców jest metodą

a)

biologiczną.

b)

mechaniczną.

c)

integrowaną.

d)

fizyczną.

20. Środki do zwalczania chwastów to

a)

fungicydy.

b)

bakteriocydy

c)

zoocydy.

d)

herbicydy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Uprawa roślin warzywnych pod osłonami

Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Test nr 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

Uprawa roślin warzywnych

pod osłonami

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 są z poziomu podstawowego,

zadania 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. d, 4. d, 5. c, 6. a, 7. a, 8. b, 9. c, 10. a, 11. c,
12. b, 13. b, 14. d, 15. a, 16. c, 17. b, 18. a, 19. b, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić termin uprawy warzyw pod
osłonami ogrzewanymi.

B

P

d

2

Określić termin prac porządkowych
i konserwacyjnych w szklarni.

B

P

a

3

Określić czas kompostowania ziem
pomocniczych.

B

P

d

4

Określić termin rozpoczęcia uprawy
w osłonach nieogrzewanych.

B

P

d

5

Wyróżnić podłoża.

A

P

c

6

Określić cele moczenia nasion w
roztworach soli mineralnych.

B

P

a

7

Wyróżnić metody wysiewu nasion.

A

P

a

8

Określić sposób przygotowania
rozsady warzyw do sadzenia.

B

P

b

9

Rozróżnić zabiegi pielęgnacyjne.

B

P

c

10

Określić zadania zabiegów
pielęgnacyjnych roślin.

B

P

a

11

Scharakteryzować przygotowanie
warzyw do sprzedaży.

C

P

c

12

Dobrać odpowiednie opakowanie
jednostkowe.

D

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

13 Określić termin zbioru warzyw.

B

P

b

14 Scharakteryzować objawy choroby.

C

PP

d

15 Dobrać czynniki wywołujące chorobę.

D

PP

a

16 Scharakteryzować szkodnika.

C

PP

c

17 Dobrać metody zwalczanie mszyc.

D

PP

b

18

Scharakteryzować właściwości folii
perforowanej.

C

PP

a

19

Scharakteryzować metodę ochrony
roślin.

C

PP

b

20

Dobrać nazwę środka ochrony roślin
do opisu jego działania na szkodnika.

D

PP

c

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Przygotuj odpowiednią ilość zadań testowych.
3. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
4. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
5. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie rodzaje zadań testowych,

jakie będą w teście.

6. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania sprawdzianu

(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz je do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które sprawiły

uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. W ogrzewanych tunelach foliowych uprawę rozpoczyna się zwykle

a)

w listopadzie.

b)

w grudniu.

c)

w styczniu.

d)

w lutym.

2. W szklarniach prace porządkowe, konserwacyjne i dezynfekcję gleby przeprowadza się

a)

latem.

b)

wiosną.

c)

jesienią.

d)

zimą.

3. Ziemie pomocnicze wymagają kompostowania przez

a)

2-3 miesiące.

b)

4-19 miesięcy.

c)

10-11 miesięcy.

d)

12-36 miesięcy.

4. W nieogrzewanych tunelach foliowych uprawę rozpoczyna się zwykle

a)

w maju.

b)

w lutym.

c)

w marcu.

d)

w kwietniu.

5. Materiał grzejny, który musi być polany dużą ilością wody oraz wmyte w niego związki

azotu to
a)

torf niski.

b)

torf wysoki.

c)

słoma.

d)

wełna mineralna.

6. Moczenie nasion w roztworach soli mineralnych to zabieg

a)

przyśpieszający kiełkowanie.

b)

zmniejszający ilość kiełkujących nasion.

c)

wydłużający okres kiełkowania.

d)

ogranicza występowanie chorób i szkodników.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

7. Siew rzędowy polega na

a)

wysiewie nasion w rzędy.

b)

wysiewie nasion dość szerokim pasmem mającym około 8-10 cm.

c)

umieszczaniu w rzędach co 20-40 cm po kilka nasion w jednym miejscu na tej samej
głębokości.

d)

pozostawieniu szerszego międzyrzędzia dla spulchniania gleby i łatwiejszego
dostępu do roślin, zwłaszcza w trakcie zbioru.

8. Sadzenie rozsady należy rozpocząć od

a)

niewielkiego podlania roślin bezpośrednio przed przystąpieniem do sadzenia.

b)

obfitego podlania roślin na kilka godzin przed przystąpieniem do sadzenia.

c)

zasilenia roślin składnikami mineralnymi tuż przed sadzeniem.

d)

zasilenia roślin składnikami mineralnymi na kilka godzin przed sadzeniem.

9. Gdy wschody są zbyt rzadkie lub rozsada słabo się przyjęła, to należy zastosować:

a)

przerywanie roślin.

b)

nawadnianie roślin.

c)

dosadzanie roślin.

d)

cięcie roślin.

10. Ściółkowanie gleby zmniejsza

a)

parowanie wody i rozwój chwastów.

b)

zdolność absorpcji wody.

c)

zdolność pobierania składników mineralnych z podłoża przez rośliny.

d)

wzrost i rozwój roślin.

11. Mycie, sortowanie i kalibrowanie warzyw nazywa się

a)

obróbką wstępną.

b)

selekcją.

c)

obróbką uszlachetniającą.

d)

oczyszczaniem.

12. Pakowanie pojedynczych owoców w folię termokurczliwą ma zastosowanie przy przygotowaniu

do sprzedaży

a)

fasoli szparagowej.

b)

ogórków.

c)

papryki.

d)

pomidorów.

13. Najodpowiedniejszą porą zbioru są

a)

godziny nocne.

b)

godziny poranne.

c)

godziny popołudniowe.

d)

godziny wieczorne.

14. Zgorzel siewek i zgnilizna przykorzeniowa to choroby porażające

a)

wiązki naczyniowe.

b)

tylko liście roślin.

c)

zawiązki owoców.

d)

siewki i młode rośliny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

15. Choroba fizjologiczna – pękanie owoców warzyw dyniowatych jest spowodowana

a)

niedoborem potasu podczas ich dorastania oraz wahaniem wilgotności gleby.

b)

niedoborem azotu podczas ich dorastania oraz wysoką wilgotnością powietrza.

c)

niedoborem wapnia podczas ich dorastania oraz niską wilgotnością gleby.

d)

niedoborem dwutlenku węgla oraz wahaniem wilgotności powietrza.

16. Szkodnik miniarka ciepłolubka to

a)

niewielki ciemny owad o długości około 1,5 mm.

b)

pluskwiak pokryty białym nalotem.

c)

dorosła muchówka o żółtej głowie i żółtych plamkach na tułowiu.

d)

pajęczak koloru czerwonego lub szaro-żółtego.

17. Do zwalczania mszyc skuteczne są

a)

insektycydy kontaktowe.

b)

insektycydy żołądkowe.

c)

systemiczne moluscocydy.

d)

akarycydy.

18. Osłony płaskie z folii perforowanej pozwalają utrzymać przed świtem temperaturę

wyższą nawet o

a)

4°C.

b)

6°C.

c)

8°C.

d)

10°C.

19. Łączenie

różnych metod zapobiegania i zwalczania chorób, szkodników, chwastów jest

a)

metodą biologiczną.

b)

metodą zintegrowaną.

c)

metodą agrotechniczną.

d)

metodą fizyczną.

20. Zoocydy, które działają trująco na szkodnika po zetknięciu się z okrywą jego ciała to środki

a)

ż

ołądkowe.

b)

oddechowe.

c)

kontaktowe.

d)

fumiganty.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Uprawa roślin warzywnych pod osłonami

Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA

1. Burdajewicz S, Glaser T.: Ochrona warzyw gruntowych. PWRiL, Warszawa 1987
2. Dobrakowska-Kopecka Z.: Warzywnictwo. PWRiL, Warszawa 1999
3. Gensler A. Warzywnictwo. Format - AB, Warszawa 1997
4. Kołota E., Orłowski M., St. Bac St., Biesiada A.: Podstawy ogrodnictwa WSiP,

Warszawa 2000

5. McHoy P.: Praktyczna encyklopedia ogrodnictwa. DELTA W-Z, Warszawa 2002
6. Ogród. Encyklopedyczny poradnik na cały rok. Firma Księgarska J. Olesiejuk, 2004


Czasopisma specjalistyczne
– Hasło Ogrodnicze
– Owoce Warzywa Kwiaty

Literatura metodyczna

1. Bednarkowa W.: O szkolnym ocenianiu. Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2000
2. Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. WSiP, Warszawa 2002
3. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004
4. Niemierko B.: Trafność pomiaru jako podstawa obiektywizacji egzaminów szkolnych,

Wydawnictwo Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, Łódź 2004

5. Wojciechowska K., Kowalik E.: Szkolny system oceniania oparty na pomiarze

dydaktycznym, Wydawnictwo Podkowa Bis, Gdańsk 2000

