ogrodnik 621[01] z5 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Renata Kacperska






Organizacja zbytu produktów ogrodniczych
621[01].Z5.03


Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Maria Pajetka
mgr inż. Alicja Kurlus




Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Krystyna Kwestarz




Konsultacja:
mgr inż. Marek Rudziński





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 621[01].Z5.03
„Organizacja zbytu produktów ogrodniczych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu ogrodnik.


















Wydawca

Instytut technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

4

3. Cele kształcenia

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć

6

5. Ćwiczenia

10

5.1. Podstawy funkcjonowania rynku rolnego

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Istota marketingu w organizacji zbytu produktów ogrodniczych

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Elementy marketingu w organizowaniu zbytu produktów ogrodniczych

17

5.3.1. Ćwiczenia

17

5.4. Przygotowanie produktów ogrodniczych do sprzedaży

22

5.4.1. Ćwiczenia

22

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

25

7. Literatura

39

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie ogrodnik.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.

Przykładowe scenariusze zajęć mogą być pomocne w doborze odpowiedniej metody

przeprowadzenia zajęć. Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi
metodami ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. Formy
organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy
uczniów do pracy zespołowej.

Proponowane ćwiczenia pozwolą sprawdzić wiedzę uczniów i wskazać te tematy, które

sprawiają uczniom najwięcej trudności.
















Schemat układu jednostek modułowych

621[01].Z5.01

Zastosowanie przepisów

prawa rolnego

621[01].Z5.02

Prowadzenie gospodarstwa

ogrodniczego

621[01].Z5.03

Organizacja zbytu produktów

ogrodniczych

621[01].Z5

Ekonomika produkcji ogrodniczej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami ekonomicznymi,

objaśniać pojęcie produktu, towaru, asortymentu,

identyfikować podmioty gospodarki rynkowej,

określać zadania instytucji wspierających rolnictwo,

stosować przepisy prawa rolnego,

stosować przepisy prawa dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego,

korzystać z różnych źródeł informacji,

korzystać z technologii informacyjnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

– posłużyć się terminologią: marketing, produkt, cena, dystrybucja, rynek, promocja,
– zastosować prawo popytu i podaży,
– określić i scharakteryzować czynniki wpływające na popyt oraz podaż produktów

ogrodniczych,

– dokonać

podziału

rynku

według

kryterium

geograficznego,

demograficznego

i behawioralnego,

– zaprezentować i sprzedać produkty na rynku,
– przeprowadzić negocjacje z potencjalnymi klientami firmy,
– skorzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Ogrodnik 621[01]

Moduł:

Ekonomika produkcji ogrodniczej 621[01].Z5

Jednostka modułowa:

Organizacja zbytu produktów ogrodniczych 621[01].Z5.01

Temat: Popyt na produkty rolno-żywnościowe.

Cel ogólny: określenie czynników wpływających na popy produktów rolno-żywnościowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
– objaśnić definicję popytu na produkty rolno-żywnościowe,
– objaśnić prawo popytu i przedstawić je graficznie,
– wymienić czynniki wpływające na kształtowanie się popytu na produkty rolno-żywnościowe.

Metody nauczaniauczenia się:
– wykład,
– dyskusja dydaktyczna,
– pogadanka,
– ćwiczenia.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
– praca grupowa,
– praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

– literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika,
– foliogramy z wykresami popytu.

Czas trwania:
1 godzina dydaktyczna.

Uczestnicy:

– uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.

Środki dydaktyczne:
– zestaw ćwiczeń z Poradnika dla ucznia,
– kartki papieru,
– pisaki.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć.
2. Plan zajęć:

A. Definicja popytu i prawa popytu:

– wstęp – nauczyciel objaśnia pojęcie popytu i prawa popytu,
– uczniowie w grupach przedstawiają graficznie prawo popytu i analizują sytuacje,

jak będzie się zmieniał popyt przy zmianie ceny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

B. Czynniki wpływające na kształtowanie się popytu na produkty rolno-żywnościowe:

– uczniowie w grupach określają, jakie czynniki mogą wpływać na kształtowanie się

popytu na produkty rolno-żywnościowe,

– wyniki swoich prac liderzy grup przedstawiają na forum grupy,
– pomysły zapisywane są przez nauczyciela na tablicy i następnie wspólnie

omawiane,

– uczniowie wykonują ćwiczenie dotyczące czynników wpływających na popyt

(ćwiczenie 2 w Poradniku dla ucznia),

– rozwiązania prezentowane są przez liderów grup na forum klasy.

3. Podsumowanie zajęć:

– uczniowie objaśniają zależności wielkości popytu od zmiany ceny i przedstawiają

graficznie tą zależność,

– uczniowie wymieniają czynniki wpływające na kształtowanie się popytu.


4. Ocena poziomu osiągnięć uczniów.

Ocena aktywności na zajęciach poprzez obserwację pracy uczniów w grupach.
Wystawienie ocen z uwzględnieniem wkładu ucznia w pracę zespołu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

………………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Ogrodnik 621[01]

Moduł:

Ekonomika produkcji ogrodniczej 621[01].Z5

Jednostka modułowa:

Organizacja zbytu produktów ogrodniczych 621[01].Z5.01

Temat: Pojęcie i rodzaje kanałów dystrybucji.

Cel ogólny: wyróżnić różne kanały dystrybucji produktów ogrodniczych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
– objaśnić pojęcie dystrybucji,
– objaśnić pojęcie kanału dystrybucji,
– rozróżnić rodzaje kanałów dystrybucji,
– zaplanować kanał dystrybucji dla poszczególnych produktów,
– wymienić zalety korzystania z bezpośredniego i pośredniego kanału dystrybucji.

Metody nauczania
uczenia się:
– wykład,
– dyskusja dydaktyczna,
– pogadanka,
– ćwiczenia.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
– praca w zespołach 3-4-osobowych.

Środki dydaktyczne:

– foliogramy ze schematami kanałów dystrybucji,
– ćwiczenie z Poradnika dla ucznia (podrozdział 4.3.3, ćwiczenie 5),
– literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela,
– schematy przykładowych kanałów dystrybucji produktów ogrodniczych.

Czas trwania:
1 godzina zajęć dydaktycznych.

Uczestnicy:
– uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć.
2. Plan zajęć:

A. Definicja dystrybucji i kanału dystrybucji

– nauczyciel wraz z uczniami określa definicję dystrybucji i kanału dystrybucji.

B. Rodzaje kanałów dystrybucji

– nauczyciel charakteryzuje rodzaje kanałów dystrybucji przedstawiając schematy

kanałów dystrybucji na foliogramach oraz przykładowe schematy kanałów
dystrybucji,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

– uczniowie określają zalety korzystania przez producentów z bezpośrednich i pośrednich

kanałów dystrybucji,

– uczniowie podzieleni na trzy grupy, planują kanały dystrybucji dla owoców,

warzyw i kwiatów (ćwiczenie 5 z podrozdziału 4.3.3 Poradnika dla ucznia),

– liderzy grup prezentują na forum klasy propozycje kanałów dystrybucji.

3. Podsumowanie zajęć:

– uczniowie wyjaśniają definicję kanału dystrybucji,
– uczniowie wymieniają rodzaje kanałów dystrybucji.

4. Ocena poziomu osiągnięć uczniów. Ocena aktywności podczas zajęć dydaktycznych

poprzez obserwację udziału w dyskusji i pogadance oraz pracy uczniów w grupach.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Podstawy funkcjonowania rynku rolnego

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zaproponuj najkorzystniejsze dla ogrodnika formy sprzedaży 80 t ziemniaków wczesnych,

500 kg jabłek różnych odmian, 100 kg marchwi. Wybór uzasadnij.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować podrozdział poradnika,
2) przeanalizować formy sprzedaży,
3) zaproponować formy sprzedaży ziemniaków wczesnych,
4) zaproponować formy sprzedaży jabłek,
5) zaproponować formy sprzedaży marchwi,
6) zapisać propozycje na kartkach,
7) uzasadnić wybór form sprzedaży dla poszczególnych produktów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– kartki papieru i pisaki.

Ćwiczenie 2

Mając dane, wyznacz graficznie krzywą popytu. Na podstawie krzywej wyjaśnij prawo

popytu.

Cena jabłek
w zł/kg

Ilość

jabłek,

jaką

konsumenci

zakupią

po danej cenie (w kg)

0,80

40

2,00

30

3,00

20

P

3,0

2,5

2,0

1,5

1,0


10

20

30

40

50

Q

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować podrozdział z poradnika,
2) wyznaczyć na wykresie punkty przecięcia cen z ilością zakupionych jabłek,
3) narysować linię przechodzącą przez wyznaczone punkty,
4) na podstawie otrzymanego wykresu objaśnić prawo popytu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

tabela z danymi,

foliogram z układem współrzędnych,

pisak do folii.


Ćwiczenie 3

Pan Kowalski prowadzi sklep owocowy, w którym sprzedaje kosze z owocami po 20 zł

za sztukę. Wskaż, które i dlaczego z poniższych sytuacji będą miały wpływ na wielkość
popytu na kosze z owocami:
a) w najbliższym czasie będą popularne imieniny,
b) w pobliżu powstał nowy sklep owocowo-warzywny,
c) Pan Kowalski obniżył cenę koszy o 2 zł,
d) Pan Kowalski zamieścił kilka reklam swojego sklepu w lokalnej prasie i w lokalnym

radio,

e) okoliczna szkoła wraz z ośrodkiem zdrowia zorganizowała w mieście kilka spotkań

dotyczących zdrowego odżywiania, podczas których informowano o pozytywnym
wpływie spożywania owoców na zdrowie,

f) Pan Kowalski podwyższył płace swoim pracownikom,
g) w miasteczku zlikwidowano przedsiębiorstwo, które dawało zatrudnienie znacznej części

mieszkańców,

h) Pan Kowalski rozbudował swój sklep i zaczął sprzedawać warzywa,
i) Pan Kowalski częściowo sfinansował festyn dla dzieci.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyjaśnić pojęcie popytu i czynników wpływających na kształtowanie się popytu,
2) przeczytać uważnie zapisane sytuacje,
3) przeanalizować powyższe sytuacje (każdą sytuację potraktuj odrębnie) i określić ich

wpływ na kształtowanie się popytu na kosze z owocami,

4) uwagi do poszczególnych sytuacji wpisać do zeszytu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– kartki papieru i pisaki.

Ćwiczenie 4

Mając dane, wyznacz graficznie krzywą podaży. Na podstawie krzywej wyjaśnij prawo

podaży.

Cena jabłek

w zł/kg

Ilość jabłek, jaką
producent chciałby
sprzedać po danej
cenie (w kg)

0,80

20

2,00

30

3,00

50

P

3,0

2,5

2,0

1,5

1,0



10

20

30

40

50

60

Q

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować podrozdział z poradnika dla ucznia,
2) wyznaczyć na wykresie punkty przecięcia cen z ilością sprzedawanych jabłek,
3) wykreślić linię przechodzącą przez wyznaczone punkty,
4) na podstawie otrzymanego wykresu objaśnić prawo podaży.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– tabela z danymi,
– foliogram z układem współrzędnych,
– pisak do folii.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Istota

marketingu

w

organizacji

zbytu

produktów

ogrodniczych

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie dostępnych informacji wtórnych, sporządź notatkę na temat rynku owoców

i warzyw dotyczącą prognozy wielkości produkcji cen owoców i warzyw.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z informacjami wtórnymi na temat rynku owoców i warzyw,
2) sporządzić notatkę dotyczącą prognozy wielkości produkcji owoców i warzyw,
3) sporządzić notatkę dotyczącą prognozy cen owoców i warzyw.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Ś

rodki dydaktyczne:

– raporty rynkowe,
– kartki papieru, pisaki.

Ćwiczenie 2

Dla podanych produktów, wymień po trzy możliwe segmenty rynku nabywców:

papaja

banany

jabłka

truskawki

rukola

sałata lodowa

książki

samochody

komputer

produkty spożywcze pakowane w duże opakowania

gotowe pierogi

wycieczki turystyczne


Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) do każdego wymienionego produktu w tabeli przyporządkować po trzy potencjalne

segmenty rynku,

2) zapisać przykłady na kartkach papieru.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

ć

wiczenia,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Ś

rodki dydaktyczne:

tabele z przykładami produktów,

papier,

kolorowe pisaki.


Ćwiczenie 3

Na

osiedlu

mieszkaniowym

zamierzasz

otworzyć

sklep

owocowo-warzywny.

Potrzebujesz informacji, które pomogą Ci ocenić szansę powodzenia tego przedsięwzięcia.
Do poniższej tabeli wpisz, jakie informacje musisz uzyskać i w jaki sposób tego dokonasz.

Rodzaj informacji

Sposób uzyskania informacji













Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) w kolumnie „Rodzaj informacji” wypisać, jakie informacje są potrzebne, aby mieć zbyt

towarów w swoim sklepie,

2) w kolumnie „Sposób uzyskania informacji” wpisać w jaki sposób zamierzasz powyższe

informacji zdobyć.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

ć

wiczenia,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ś

rodki dydaktyczne:

wzór tabeli,

papier,

kolorowe pisaki.


Ćwiczenie 4

Zamierzasz otworzyć sklep owocowo-warzywny na osiedlu mieszkaniowym. Jednym ze

sposobów pozyskania informacji na temat potencjalnych klientów i ich preferencji jest
przeprowadzenie

badania

ankietowego.

Mając

na

uwadze

zasady

sporządzania

kwestionariusza ankiety, skonstruuj taki kwestionariusz.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) uważnie przeczytać zasady sporządzania kwestionariusza ankiety,
2) sporządzić kwestionariusz ankiety.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

ć

wiczenia,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Ś

rodki dydaktyczne:

przykładowe kwestionariusze ankiet,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Elementy marketingu w organizowaniu zbytu produktów

ogrodniczych

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Uwzględniając trzy poziomy produktu, dopisz do rdzenia produktu przykłady produktu

rzeczywistego i poszerzonego.

Rdzeń produktu

Produkt rzeczywisty

Produkt poszerzony

ogórki konserwowe
sok owocowy
opryskiwacz
ciągnik sadowniczy
sałata lodowa
drzewka owocowe
deszczownia
nawozy mineralne
nasiona
jabłka

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować podrozdział poradnika dla ucznia,
2) do wymienionych produktów dopisać występujące elementy produktu rzeczywistego,
3) do wymienionych produktów dopisać występujące elementy produktu poszerzonego.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

– wzór tabeli,
– poradnik dla ucznia,
– papier,
– pisaki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 2

Sklasyfikuj wymienione produkty na produkty trwałe, nietrwałe, usługi, produkty

powszechnego zakupu, wybieralne i epizodycznego zakupu.

mięso drobiowe, jabłka, truskawki, woda mineralna, ciągnik sadowniczy, naprawa ciągnika
sadowniczego, bułki, samochód, podróż poślubna, bandaże, czekoladki, komputer, sok
owocowy, nasiona warzyw, deszczownia.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) z podanych przykładów produktów wybrać te, które zaliczane są do produktów trwałych,
2) z podanych przykładów produktów wybrać te, które zaliczane są do produktów

nietrwałych,

3) z podanych przykładów produktów wybrać te, które zaliczane są do usług,
4) z podanych przykładów produktów wybrać te, które zaliczane są do produktów

powszechnego zakupu,

5) z podanych przykładów produktów wybrać te, które zaliczane są do produktów

wybieralnych,

6) z podanych przykładów produktów wybrać te, które zaliczane są do produktów

epizodycznego zakupu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

papier,

pisaki.


Ćwiczenie 3

Ustal cenę jednostkową na jabłka, pomidory, marchew znanymi ci metodami.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować podrozdział poradnika dla ucznia,
2) przeanalizować raporty rynkowe,
3) ustalić cenę jednostkową na jabłka, pomidory i marchew.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– raporty rynkowe,
– kalkulator.

Ćwiczenie 4

Jesteś właścicielem sklepu owocowo-warzywnego. Zależy Ci na tym, aby dostawcy

dostarczali wysokiej jakości owoce i warzywa, ale po konkurencyjnych cenach. Przeprowadź
negocjacje z potencjalnymi dostawcami wykorzystując znane Ci techniki negocjacji.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach dwuosobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować podrozdział poradnika dla ucznia,
2) ustalić warunki, jakie, chciałbyś osiągnąć po negocjacjach,
3) przeprowadzić negocjacje.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

ć

wiczenia,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 5

Zaplanuj kanały dystrybucji, przez który przepływają warzywa, owoce i kwiaty od

producenta do ostatecznego nabywcy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować podrozdział poradnika dla ucznia,
2) zaplanować kanał dystrybucji, przez który przepływają warzywa,
3) zaplanować kanał dystrybucji, przez który przepływają owoce,
4) zaplanować kanał dystrybucji, przez który przepływają kwiaty.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– papier,
– pisaki.

Ćwiczenie 6

Do wymienionych produktów/usług zaplanuj sposób komunikacji marketingowej, który,

Twoim zdaniem, najlepiej będzie informował konsumenta o produktach/usługach
występujących na rynku. Wybór uzasadnij.

Produkty/usługi

Sposób komunikacji marketingowej

prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego

szkółka drzew i krzewów

soki owocowe

produkty z gospodarstwa ekologicznego

maszyny i narzędzia ogrodnicze

nawozy mineralne, nasiona i sadzonki

telewizja
regionalna

telewizja
ogólnopolska

radio

radio lokalne

gazeta lokalna

gazeta
ogólnopolska

prasa branżowa

reklama kinowa

reklama
pocztowa

sprzedaż osobista

akwizycja

prasa kobieca

reklama na środkach
komunikacji
miejskiej

plakaty

billboardy

ulotki

inne

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) do każdego wymienionego produktu i usługi, zaplanować, które ze sposobów komunikacji

marketingowej będą najlepiej informowały o dostępności na rynku produktów i usług,

2) zapisać propozycje rozwiązania ćwiczenia,
3) uzasadnić, dlaczego Twoim zdaniem, zaproponowane przez Ciebie sposoby komunikacji

będą najlepiej informowały klienta o danym produkcie/usłudze.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Ś

rodki dydaktyczne:

– wzór tabeli,
– papier,
– pisaki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.4. Przygotowanie produktów ogrodniczych do sprzedaży

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sklasyfikuj produkty ogrodnicze (cebula, jabłka, kalafiory, marchew, ogórki, pomidory,

sałata) na spełniające i niespełniające minimalne wymagań jakościowych.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) dokładnie obejrzeć produkty (fotografie),
3) zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami jakościowymi produktów dopuszczonych

do obrotu,

4) zgodnie z wymaganiami podzielić produkty na te, które spełniają minimalne wymagania

jakościowe i na te, które tych wymagań nie spełniają.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Ś

rodki dydaktyczne:

– wymagania handlowe dla świeżych owoców i warzyw wprowadzonych do obrotu.

Broszura interpretacyjna do standardu jakości handlowej. IJHARS Warszawa 2003,

– owoce i warzywa (lub fotografie owoców i warzyw) spełniające i nie spełniające

wymagania jakościowe,

papier i pisaki.


Ćwiczenie 2

Zakwalifikuj produkty ogrodnicze (cebula, jabłka, kalafiory, marchew, ogórki, pomidory,

sałata) spełniające minimalne wymagania jakościowe do klasy Ekstra, klasy I i II, które będą
eksportowane do Niemiec.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) dokładnie obejrzeć produkty (fotografie),
3) zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami klas jakości produktów ogrodniczych,
4) zgodnie z wymaganiami zakwalifikować produkty do klasy Ekstra, klasy I i II.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Ś

rodki dydaktyczne:

– wymagania handlowe dla świeżych owoców i warzyw wprowadzonych do obrotu.

Broszura interpretacyjna do standardu jakości handlowej. IJHARS Warszawa 2003,

– owoce i warzywa (lub fotografie owoców i warzyw) spełniające wymagania dla klasy

Ekstra, klasy I i II.

Ćwiczenie 3

Zaplanuj, jakiego rodzaju opakowania są Ci potrzebne w celu przygotowania do

sprzedaży cebuli, jabłek, kalafiorów, marchwi, ogórków, pomidorów, sałaty.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) określić szczegółowe wymagania dotyczące opakowań produktów ogrodniczych,
3) dobrać opakowania do poszczególnych owoców i warzyw.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Ś

rodki dydaktyczne:

– wymagania handlowe dla świeżych owoców i warzyw wprowadzonych do obrotu.

Broszura interpretacyjna do standardu jakości handlowej. IJHARS Warszawa 2003,

– opakowania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Ćwiczenie 4

Zaplanuj sposób prezentacji owoców i warzyw (cebuli, jabłek, kalafiorów, marchwi,

ogórków, pomidorów, sałaty) przeznaczonych do sprzedaży.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) określić wymagania dotyczące prezentacji produktów ogrodniczych przeznaczonych do

sprzedaży,

3) przygotować zgodnie z wymaganiami owoce i warzywa do sprzedaży.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Ś

rodki dydaktyczne:

– wymagania handlowe dla świeżych owoców i warzyw wprowadzonych do obrotu.

Broszura interpretacyjna do standardu jakości handlowej. IJHARS Warszawa 2003,

– owoce i warzywa (lub fotografie owoców i warzyw) spełniające wymagania dla klasy

Ekstra, klasy I i II.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizacja zbytu produktów
ogrodniczych”

Test składa się z 20 pytań, z których:

zadania: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania: 5, 12, 13, 14, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za odpowiedź na co najmniej 9 pytań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za odpowiedź na co najmniej 12 pytań z poziomu podstawowego,

dobry – za odpowiedź na co najmniej 15 pytań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za odpowiedź na co najmniej 18 pytań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1.c, 2. b, 3. a, 4.a, 5. c, 6.a, 7. a, 8. d, 9. c, 10. d, 11. b, 12. d,
13.
b, 14. d, 15. c, 16. a, 17. d, 18. a, 19. b, 20. d

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić prawo podaży.

B

P

c

2

Rozróżnić czynniki wpływające na popyt.

A

P

b

3

Przedstawić graficznie prawo popytu .

B

P

a

4

Zdefiniować pojęcie giełdy towarowej.

A

P

a

5

Scharakteryzować przykłady dóbr
charakteryzujące się popytem sztywnym,
elastycznym, nieelastycznym.

C

PP

c

6

Zdefiniować pojęcie rynku rolnego.

A

P

a

7

Zdefiniować pojęcie segmentacji rynku.

A

P

a

8

Wskazać źródła informacji.

B

P

d

9

Rozróżnić przykłady informacji pierwotnych,
wtórnych, wewnętrznych i zewnętrznych.

A

P

c

10

Rozróżnić warstwy produktu w ujęciu
marketingowym.

A

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

11

Zakwalifikować produkty do odpowiednich
kategorii.

C

P

b

12

Dobrać odpowiedni sposób prezentowania
i pakowania marchwi.

D

PP

d

13

Dobrać nieprawidłowy sposób prezentowania
pomidorów przeznaczonych do sprzedaży
detalicznej.

D

PP

b

14 Zaplanować kanał dystrybucji produktów.

D

PP

d

15 Rozróżnić narzędzia działalności promocyjnej.

A

P

c

16

Określić wymagania jakościowe produktów
ogrodniczych.

B

P

a

17

Scharakteryzować produkty spełniające
minimalne wymagania jakościowe.

C

PP

d

18

Scharakteryzować produkty spełniające
wymagania jakościowe dla poszczególnych klas
produktów.

C

PP

a

19

Wyjaśnić rodzaje informacji, które powinny
znajdować się na opakowaniach produktów
ogrodniczych.

B

P

b

20 Objaśnić metody ustalania cen za produkty.

B

P

d

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test pisemny zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości

odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 35 minut.

Powodzenia!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Zależność ilości dobra oferowanego na rynku od wysokości ceny na dane dobro,

nazywamy
a) prawem popytu.
b) pojęciem rynku.
c) prawem podaży.
d) pojęciem popytu.


2. Zmiana popytu na jabłka może być efektem

a) możliwości pozyskania kapitału przez producentów rolnych.
b) zmiany ceny jabłek.
c) cen środków do produkcji rolnej.
d) możliwości pozyskania kapitału przez producentów.


3. Wykres przedstawia

a) prawo popytu.
b) cykl życia produktu.
c) prawo podaży.
d) schemat bezpośredniego kanału dystrybucji.

P

Q

4. Giełda towarowa jest miejscem, na którym odbywa się handel

a) w ściśle określonym czasie, ujednoliconymi towarami, ale bez fizycznej obecności

towaru przy zawieraniu transakcji.

b) w ściśle określonym czasie, ujednoliconymi towarami, gdzie oferowany towar jest

fizycznie dostępny podczas zawierania transakcji.

c) według zwyczajów handlowych, bez ustalonego regulaminu.
d) towarami niestandaryzowanymi lub trudnymi do standaryzowania.


5. Które z poniższych twierdzeń dotyczące popytu na chleb jest prawdziwe

a) wzrost dochodu konsumenta, spowoduje duży wzrost popytu na chleb.
b) obniżka cen chleba, spowoduje duży wzrost popytu na chleb.
c) popyt na chleb nie zwiększy się pod wpływem wzrostu dochodu konsumenta.
d) popyt na chleb zwiększa dwukrotnie w stosunku do zmiany ceny chleba.

6. Ogół stosunków wymiennych towarowo-pieniężnych między producentami rolnymi

sprzedającymi produkty rolne oraz nabywającymi środki do produkcji rolnej i dobra
inwestycyjne a przedsiębiorstwami realizującymi skup produktów rolnych i zaopatrzenie
w środki do produkcji rolnej, określa pojęcie
a) rynku rolnego.
b) marketingu.
c) marketingu produkcji rolno-żywnościowej.
d) kanału dystrybucji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

7. Segmentacja rynku to

a) wyodrębnienie jednorodnych grup konsumentów według różnych kryteriów, które

upodabniają ich postępowanie na rynku.

b) świadome działanie podmiotu gospodarczego polegające na osiąganiu zamierzonych

celów rynkowych, poprzez prowadzenie skutecznych działań.

c) działania przedsiębiorstwa zaangażowanego w przepływ produktów i usług z miejsca

wytworzenia do miejsca konsumpcji.

d) droga, jaką przebywa produkt od producenta do konsumenta.


8. Wywiad, obserwacja, badania ankietowe to źródła informacji

a) wtórnej.
b) wtórnej wewnętrznej.
c) wtórnej zewnętrznej.
d) pierwotnej.


9. Dane dotyczące wielkości sprzedaży produktów ogrodniczych w gospodarstwie można

uzyskać z
a) badań ankietowych wśród mieszkańców danego regionu.
b) publikacji Głównego Urzędu Statystycznego.
c) zapisów dotyczących sprzedaży prowadzonych przez właściciela gospodarstwa.
d) księgi skarg i wniosków.


10. Produktem poszerzonym w przypadku ciągnika sadowniczego są (jest)

a) nazwa wraz z symbolem, która jest stosowana w celu oznaczenia ciągnika

sadowniczego i odróżnienia go od oferowanych przez konkurencję.

b) informacje dotyczące nazwy produktu i producenta.
c) informacje dotyczące daty produkcji i sposobu obsługi.
d) możliwość zakupu ciągnika sadowniczego na raty.


11. Jabłka zakupione przez cukiernię z przeznaczeniem na szarlotkę, zaliczane są do produktów

a) konsumpcyjnych.
b) zaopatrzeniowych.
c) trwałych.
d) nagłej potrzeby.

12. Marchew przygotowana do sprzedaży, jej korzenie

a)

powinny być w pęczkach

.

b)

powinny być w pęczkach, mieć świeżą, zieloną i zdrową nać, korzenie w jednym
pęczku nie muszą być jednolite pod względem wielkości

.

c)

powinny być bez naci

.

d)

mogą być bez naci mogą być pakowane w małe opakowania, ułożone w kilku
warstwach lub w sposób nieuporządkowany, ładowane luzem (bezpośrednio do środka
transportu)

.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

13. Nieprawidłowy sposób prezentacji pomidorów przeznaczonych do sprzedaży detalicznej

jest na rysunku

a)

b)

c)

d)


14. Na rynku konkuruje trzech producentów specjalistycznych maszyn ogrodniczych. Ich

produkty sprzedawane są do kilku dystrybutorów w kraju, u których mogą nabyć
te maszyny producenci rolni. Podany przykład obrazuje kanał dystrybucji
a) bezpośredni.
b) pośredni długi.
c) pośredni szeroki.
d) pośredni wąski.


15. Zorganizowanie degustacji różnych odmian jabłek, to

a) sprzedaż osobista.
b) reklama.
c) promocja sprzedaży.
d) sponsoring.


16. Wymagania jakościowe dla produkcji ogrodniczej w klasie Ekstra określają, że produkty

a) powinny być najwyższej jakości, posiadać cechy charakterystyczne dla danej odmiany

i/lub typu handlowego, być wolne od wad z wyjątkiem bardzo niewielkich wad
powierzchniowych, pod warunkiem, że nie wpływają one ujemnie na ogólny wygląd
produktów, ich jakość, utrzymanie jakości oraz prezentację w opakowaniu.

b) powinny być dobrej jakości, powinny mieć cechy charakterystyczne dla danej odmiany

i/lub typu handlowego, mogą mieć niewielkie wady, pod warunkiem, że nie wpływają
one ujemnie na ogólny wygląd produktów, ich jakość, utrzymanie jakości oraz
prezentację w opakowaniu.

c) nie mogą być zakwalifikowane do wyższych klas, ale spełniają wyżej określone

wymagania minimalne, dopuszczalne jest występowanie wad, pod warunkiem, że
produkty zachowają swoje cechy charakterystyczne, co do jakości, utrzymania jakości
oraz prezentacji.

d) powinny być najwyższej jakości, posiadać cechy charakterystyczne dla danej odmiany

i/lub typu handlowego, mogą mieć niewielkie wady, pod warunkiem, że nie wpływają
one ujemnie na ogólny wygląd produktów, ich jakość, utrzymanie jakości oraz
prezentację w opakowaniu.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

17. Marchew spełniającą minimalne wymagania jakościowe: przedstawia fotografia

a)

b)

c)

d)


18. Sposób pakowania jabłek dla klasy Ekstra przedstawia fotografia

a)

b)

c)

d)


19. Na etykiecie podczas sprzedaży detalicznej owoców i warzyw sprzedawanych bez

opakowania powinny być zawarte następujące informacje
a) cena.
b) nazwa produktu, odmiana, pochodzenie produktu, klasa jakości.
c) nazwa produktu, odmiana, pochodzenie produktu, rejon uprawy, klasa jakości.
d) nazwa produktu, odmiana, pochodzenie produktu, rejon uprawy, klasa jakości, masa

netto.


20. Metoda kosztowa polega na tym, że

a) podstawą wyznaczenia ceny jest istniejący lub przewidywany popyt.
b) podstawą wyznaczenia ceny są ceny produktów konkurencyjnych.
c) ustala się cenę przewodnią na nowy produkt.
d) cena jest sumą kosztów (stałych i zmiennych), jakie przedsiębiorstwo poniosło

w związku z wytworzeniem określonego produktu i pożądanego zysku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................


Organizacja zbytu produktów ogrodniczych


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizacja zbytu produktów
ogrodniczych”

Test składa się z 20 pytań, z których:

zadania: 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania: 3, 7, 14, 15, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za odpowiedź na co najmniej 9 pytań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za odpowiedź na co najmniej 12 pytań z poziomu podstawowego,

dobry – za odpowiedź na co najmniej 15 pytań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za odpowiedź na co najmniej 18 pytań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. a, 4. a, 5. b, 6. a, 7. c, 8. b, 9. c, 10. b, 11. a,
12.
c, 13. a, 14. d, 15. d, 16. b, 17. c, 18. b, 19. c, 20. b

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Zakwalifikować rodzaje produktów do
odpowiednich kategorii.

C

P

c

2

Przedstawić graficznie prawo podaży.

B

P

c

3

Scharakteryzować produkty spełniające
wymagania jakościowe dla poszczególnych klas
produktów.

D

PP

a

4

Zdefiniować pojęcie giełdy towarowej.

A

P

a

5

Określić minimalne wymagania jakościowe dla
produktów ogrodniczych.

B

P

b

6

Określić prawo popytu

B

P

a

7

Scharakteryzować przykłady dóbr
charakteryzujące się popytem sztywnym,
elastycznym, nieelastycznym.

C

PP

c

8

Zdefiniować pojęcie segmentacji rynku.

A

P

b

9

Wskazać źródła informacji.

B

P

c

10

Rozróżnić przykłady informacji pierwotnych,
wtórnych, wewnętrznych i zewnętrznych.

B

P

b

11

Zdefiniować prawo popytu i przedstawić
graficznie.

A

P

a

12

Rozróżnić sposoby przeprowadzania badań
marketingowych.

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

13

Rozróżnić warstwy produktu w ujęciu
marketingowym.

B

P

a

14

Dobrać odpowiedni sposób prezentowania
i pakowania marchwi.

C

PP

d

15 Zaplanować kanał dystrybucji produktów.

D

PP

d

16

Określić wymagania jakościowe produktów
ogrodniczych.

B

P

b

17

Dobrać nieprawidłowy sposób prezentowania
pomidorów przeznaczonych do sprzedaży
detalicznej.

C

PP

c

18

Scharakteryzować narzędzia działalności
promocyjnej.

C

PP

b

19

Objaśnić metody ustalania cen na produkty
ogrodnicze.

C

P

d

20

Określić rodzaje informacji, które powinny
znajdować się na opakowaniach produktów
ogrodniczych.

B

P

b

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test pisemny zawiera 20 pytań. Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości

odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 35 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Wykonanie naprawy ciągnika sadowniczego przez osobę posiadającą kwalifikacje, to

a) produkt zaopatrzeniowy.
b) dobro trwałe.
c) usługa.
d) dobro nagłej potrzeby.

2. Wykres przedstawia

a) prawo popytu.
b) cykl życia produktu.
c) prawo podaży.
d) schemat bezpośredniego kanału dystrybucji.

P

Q

3. Sposób pakowania jabłek dla klasy Ekstra przedstawia fotografia:

a)

b)

c)

d)

4. Giełda towarowa jest miejscem, w którym odbywa się handel

a) w ściśle określonym czasie, ujednoliconymi towarami, ale bez fizycznej obecności

towaru przy zawieraniu transakcji.

b) towarem fizycznie dostępnym podczas zawierania transakcji.
c) według zwyczajów handlowych.
d) towarami niestandaryzowanymi.

5. Wymagania jakościowe dla produkcji ogrodniczej w klasie I określają, że produkty

a) powinny spełniać określone wymagania minimalne, dopuszczalne jest występowanie

wad.

b) powinny być dobrej jakości, powinny mieć cechy charakterystyczne dla danej

odmiany i/lub typu handlowego, mogą mieć niewielkie wady, pod warunkiem, że nie
wpływają one ujemnie na ogólny wygląd produktów, ich jakość, utrzymanie jakości
oraz prezentację w opakowaniu.

c) powinny być najwyższej jakości, mogą mieć niewielkie wady, pod warunkiem, że nie

wpływają one ujemnie na wygląd produktów, utrzymanie jakości oraz prezentację
w opakowaniu.

d) powinny być najwyższej jakości, posiadać cechy charakterystyczne dla danej odmiany

i/lub typu handlowego, być wolne od wad z wyjątkiem bardzo niewielkich wad
powierzchniowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

6. Zależność ilości zakupywanego na rynku dobra od wysokości ceny na dane dobro,

nazywamy
a) prawem popytu.
b) pojęciem rynku.
c) prawem podaży.
d) pojęciem popytu.


7. Wskaż, które z poniższych twierdzeń dotyczące popytu na sól jest prawdziwe

a) wzrost dochodu konsumenta, spowoduje duży wzrost popytu na sól.
b) obniżka cen soli spowoduje duży wzrost popytu na sól.
c) popyt na sól nie zwiększy się pod wpływem wzrostu dochodu konsumenta.
d) popyt na sól zwiększa się dwukrotnie w stosunku do zmiany ceny soli.


8. Segmentacja rynku to

a) wyodrębnienie w przedsiębiorstwie komórek organizacyjnych, zajmujących się

analizą rynku.

b) wyodrębnienie jednorodnych grup konsumentów według różnych kryteriów, które

upodabniają ich postępowanie na rynku.

c) przemieszczanie produktów z miejsca wytworzenia do miejsca końcowego

przeznaczenia.

d) działanie przedsiębiorstwa polegające na osiąganiu zamierzonych celów rynkowych,

poprzez prowadzenie skutecznych działań.


9. Dane z publikacji rządowych, publikacji GUS i raportów agencji badań marketingowych,

to źródła informacji
a) pierwotnych.
b) wewnętrznych.
c) wtórnych zewnętrznych.
d) wtórnych wewnętrznych.

10. Dane dotyczące wielkości sprzedaży produktów ogrodniczych w gospodarstwie można

uzyskać z
a) księgi skarg i wniosków.
b) zapisów dotyczących sprzedaży prowadzonych przez właściciela gospodarstwa.
c) badań ankietowych wśród mieszkańców danego regionu.
d) publikacji Głównego Urzędu Statystycznego.


11. Ogół stosunków wymiennych towarowo-pieniężnych między producentami rolnymi

sprzedającymi produkty rolne oraz nabywającymi środki do produkcji rolnej i dobra
inwestycyjne a przedsiębiorstwami realizującymi skup produktów rolnych i zaopatrzenie
w środki do produkcji rolnej, określa pojęcie
a) rynku rolnego.
b) marketingu.
c) marketingu produkcji rolno-żywnościowej.
d) kanału dystrybucji.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

12. Możliwość uzyskania przez badacza dodatkowych wyjaśnień od respondenta podczas

przeprowadzania badań marketingowych, występuje w przypadku
a) badań ankietowych.
b) eksperymentu.
c) wywiadu.
d) obserwacji.


13. Produktem rzeczywistym w przypadku ciągnika sadowniczego jest

a) nazwa wraz z symbolem, która jest stosowana w celu oznaczenia ciągnika

sadowniczego i odróżnienia go od oferowanych przez konkurencję.

b) możliwość zakupu ciągnika sadowniczego na raty.
c) możliwości wykonania napraw w ramach gwarancji.
d) ciągnik sadowniczy.

14. Wskaż właściwy sposób przygotowania marchwi do sprzedaży

a)

marchew w pęczkach jest nie dopuszczalna do sprzedaży

.

b)

marchew w pęczkach powinna mieć świeżą, zieloną i zdrową nać, korzenie w jednym
pęczku nie muszą być jednolite pod względem wielkości

.

c)

marchew przeznaczona do sprzedaży powinna być bez naci

.

d)

korzenie marchwi bez naci mogą być pakowane w małe opakowania, ułożone w kilku
warstwach lub w sposób nieuporządkowany, ładowane luzem (bezpośrednio do środka
transportu)

.


15. Producent rolny sprzedaje warzywa do miejscowej przetwórni owoców i warzyw,

ta z kolei przetworzone warzywa sprzedaje do hurtowni. Hurtownia zaopatruje w artykuły
spożywcze okoliczne sklepy detaliczne. Podany przykład obrazuje kanał dystrybucji
a) bezpośredni.
b) pośredni krótki.
c) bezpośredni długi.
d) pośredni długi.


16. Jabłka spełniające minimalne wymagania jakościowe przedstawia fotografia

a)

b)

c)

d)




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

17. Nieprawidłowy sposób prezentacji pomidorów przeznaczonych do sprzedaży detalicznej

przedstawia fotografia

a)

b)

c)

d)


18. Każdy konsument, który zakupi cztery opakowania soku z marchwi otrzyma maskotkę

w prezencie. Takie działanie na rynku zalicza się do
a) sprzedaży osobistej.
b) promocji sprzedaży.
c) sponsoringu.
d) public relations.


19. Metoda kosztowa polega na tym, że

a) ustala się cenę najniższą na nowy produkt.
b) podstawą wyznaczenia ceny jest istniejąca lub przewidywana podaż.
c) podstawą wyznaczenia ceny są ceny produktów komplementarnych.
d) cena jest sumą kosztów (stałych i zmiennych), jakie przedsiębiorstwo poniosło

w związku z wytworzeniem określonego produktu, i pożądanego zysku.


20. Na etykiecie podczas sprzedaży detalicznej owoców i warzyw sprzedawanych bez

opakowania powinny być zamieszczone
a) cena.
b) nazwa produktu, odmiana, pochodzenie produktu, klasa jakości.
c) tylko nazwa produktu.
d) nazwa produktu, waga i odmiana.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................


Organizacja zbytu produktów ogrodniczych


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

7. LITERATURA

1. Bliźniak D., Gontarski L.: Giełda towarowa. Fundacja na rzecz Giełdy Zbożowo-

Paszowej, Warszawa 1997

2. Cholewicka-Goździk K. (red.): Marketing produktów rolno

ż

ywnościowych. FAPA,

Warszawa 1997

3. Iwan B., Zalewski A., Chabiera J.: Rynek rolny. FAPA, Warszawa 1998
4. Jaska E.: Organizacja gospodarstw rolniczych. WSiP, Warszawa 1997
5. Jerzak M. A.: Giełda towarowa na rynku rolnym. Fundacja na rzecz Giełdy Zbożowo-

Paszowej, Warszawa 1998

6. Klepacki B.:Ekonomika i organizacja rolnictwa. WSiP, Warszawa 1999
7. Kożuch A., Mirończuk A.: Podstawy ekonomiki agrobiznesu Cz. I. WSiP, Warszawa 2000
8. Kożuch A.: Ekonomika i organizacja obrotu rolnego. WSiP, Warszawa 1998
9. Musiałkiewicz J.: Marketing. Ekonomik, Warszawa 2001
10. Raporty rynkowe. IERiGś, ARR, MRiRW
11. Sznajder M, Przepióra A., Trębacz A.: Marketing produktów rolno-spożywczych. Poznań

1997

12. Ustawa z dnia 21 grudnia 2000r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych,

(Dz.U. z 2001r. Nr 5, poz.44)

13. Wiśniewski A.: Marketing. WSiP, Warszawa 2001
14. Wymagania handlowe dla świeżych owoców i warzyw wprowadzonych do obrotu.

Broszura interpretacyjna do standardu jakości handlowej. IJHARS, Warszawa 2003

Literatura metodyczna

1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000

