ogrodnik 621[01] z1 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Andrzej Kulka


Użytkowanie maszyn i urządzeń ogrodniczych
621[01].Z1.03

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr inż. Anna Pietraszko

mgr inż. Tadeusz Popowicz

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Krystyna Kwestarz

Konsultacja:

mgr inż. Marek Rudziński

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 621[01].Z1.03
„Użytkowanie maszyn i urządzeń ogrodniczych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu ogrodnik.























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

13

5.1. Dokumentacja techniczna maszyn

13

5.1.1. Ćwiczenia

13

5.2. Maszyny i narzędzia ogrodnicze

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4. Eksploatacja urządzeń i instalacji wodno–kanalizacyjnych

19

5.4.1. Ćwiczenia

19

5.5. Mechanizacja transportu w ogrodnictwie

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

5.6. Gospodarka sprzętem ogrodniczym

21

5.6.1. Ćwiczenia

21

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7. Literatura

34

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie ogrodnik, w jednostce modułowej
Użytkowanie maszyn i urządzeń ogrodniczych 621[01].Z1.03

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

cele kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

ć

wiczenia, które zawierają: wskazówki do realizacji ćwiczeń, sposób wykonania

ć

wiczenia, metody nauczania, wyposażenie stanowiska pracy,

ewaluacja osiągnięć ucznia,

wykaz literatury.
Formy organizacyjne pracy uczniów powinny być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. W trakcie realizacji programu nauczania
należy korzystać z różnych źródeł informacji, takich jak: podręczniki, poradniki, normy,
katalogi, przepisy i regulaminy, instrukcje i inne źródła informacji.

Prowadzenie zajęć metodami aktywizującymi i praktycznymi wymaga od nauczyciela

przygotowania takich materiałów, jak:

instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy,

instrukcje stanowiskowe,

scenariusze projektów.
Ważnym elementem procesu dydaktycznego jest system sprawdzania i oceny osiągnięć

szkolnych ucznia. W celu przeprowadzenia pomiaru dydaktycznego, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 przykładami różnych zadań testowych.
W tym rozdziale zamieszczono również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych

621[01].Z1

Mechanizacja produkcji

ogrodniczej

621[01].Z1.01

Stosowanie przepisów

ruchu drogowego

621[01].Z1.02

Stosowanie technik kierowania

ciągnikiem rolniczym i wykonywanie

czynności

kontrolno-obsługowych

621[01].Z1.03

Użytkowanie maszyn i urządzeń

ogrodniczych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

posługiwać się przyrządami kreślarskimi,

przeliczać podstawowe wielkości i jednostki układu SI,

stosować podstawowe pojęcia fizyczne ze statyki, kinematyki, dynamiki,

stosować podstawowe zasady elektrotechniki i termodynamiki,

stosować przepisy ruchu drogowego,

stosować technikę kierowania ciągnikiem rolniczym,

wykonywać czynności kontrolno–obsługowe ciągnika rolniczego,

przewidywać i wskazywać zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego oraz środowiska
przyrodniczego,

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy,

współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

odczytać rysunki techniczne części oraz zespołów maszyn i urządzeń ogrodniczych,

odczytać i sporządzić schematy działania maszyn i urządzeń,

wykonać szkice części maszyn,

scharakteryzować metale i ich stopy oraz określić ich zastosowanie,

rozróżnić materiały niemetalowe stosowane w mechanizacji prac ogrodniczych, określić
ich właściwości i zastosowanie,

odczytać dokumentację techniczną maszyn i urządzeń,

określić budowę oraz wyjaśnić zasady działania maszyn i urządzeń ogrodniczych,

określić zastosowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji ogrodniczej,

przeprowadzić obsługę techniczną maszyn i urządzeń,

scharakteryzować maszyny, urządzenia i instalacje elektryczne stosowane w produkcji
ogrodniczej,

scharakteryzować maszyny, urządzenia oraz instalacje wodno–kanalizacyjne,

dobrać narzędzia i maszyny do uprawy roślin w zależności od warunków glebowych,
organizacyjnych i ekonomicznych,

przygotować do pracy, obsłużyć i dokonać konserwacji maszyn i urządzeń do uprawy
gleby,

przygotować do pracy, obsłużyć i dokonać konserwacji maszyn do nawożenia roślin
ogrodniczych,

przygotować do pracy, obsłużyć i przeprowadzić konserwację maszyn i urządzeń do
siewu i sadzenia roślin ogrodniczych,

przygotować do pracy, obsłużyć i przeprowadzić konserwację maszyn i urządzeń do
ochrony roślin ogrodniczych,

przygotować do pracy, obsłużyć i przeprowadzić konserwację maszyn i urządzeń do
zbioru roślin ogrodniczych,

zastosować zasady agregatownia maszyn i narzędzi z ciągnikiem rolniczym,

wykonać zabiegi agrotechniczne z zastosowaniem maszyn i urządzeń,

dobrać sposób i środki transportu produktów ogrodniczych,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca :

….…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Ogrodnik 621[01]
Moduł:

Mechanizacja produkcji ogrodniczej 621[01].Z1

Jednostka modułowa:

Użytkowanie maszyn i urządzeń ogrodniczych 621[01].Z1.03

Temat: Wykonywanie szkiców części maszyn.

Cel ogólny: opanowanie umiejętności wykonywania szkiców części maszyn.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wykonać proste szkice części maszyn, które będą podstawą do wykonania rysunku,

zastosować uproszczenia i symbole rysunkowe,

zastosować wymiary gabarytowe przedmiotu.


Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

pokaz,

ć

wiczenia indywidualne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca samodzielna uczniów.


Uczestnicy
: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie ogrodnik.

Czas:
3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

części maszyn – śruby,

przybory i materiały kreślarskie,

arkusze papieru formatu A4,

podręcznik z uproszczeniami i symbolami rysunkowymi


Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć.
2. Przedstawienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu: Wykonywanie szkiców części maszyn:

nauczyciel wyjaśnia zasady stosowane przy szkicowaniu przedmiotów, stosowanie
uproszczeń i symboli na rysunku,

nauczyciel wyjaśnia zasady stosowane przy wymiarowaniu przedmiotów – wymiary
gabarytowe i długość gwintu,

nauczyciel pokazuje uczniom przykładowe szkice części maszyn i objaśnia sposób ich
wykonania,

nauczyciel rozdaje uczniom części maszyn - śruby. Uczniowie za pomocą linijki
mierzą otrzymane przedmioty, szkicują i wymiarują gabaryty i długość gwintu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

w trakcie wykonywania zadania nauczyciel, udziela wskazówek i koryguje błędy
uczniów w wykonywanym ćwiczeniu,

po wykonanym zadaniu, uczniowie porządkują swoje stanowisko pracy i przygotowują
prezentację wykonanego zadania,

4. Prezentacje prac uczniów, dyskusja podsumowująca.
5. Posumowanie wykonania zadania przez uczniów, ocena prac.
6. Zadanie pracy domowej.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Przygotuj arkusz papieru A4 i wykonaj rysunek wykonawczy szkicowanej części.

Rysunek powinien zawierać:

obramowanie i tabliczkę rysunkową,

rysunek części maszyn w uproszczeniu,

wymiary gabarytowe i długość gwintu.

Ewaluacja:

Uzyskanie informacji zwrotnej od uczniów w czasie prezentacji i dyskusji

podsumowującej dotyczącej zrozumienia problemu i trudności w wykonaniu zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Ogrodnik

621[01]

Moduł:

Mechanizacja produkcji ogrodniczej 621[01].Z1

Jednostka modułowa:

Użytkowanie maszyn i urządzeń ogrodniczych 621[01].Z1.03

Temat: Przygotowanie pługa do pracy i jego konserwacja.

Cel ogólny: opanowanie umiejętności przygotowania do pracy, obsługi i konserwacji maszyn

i narzędzi do uprawy gleby.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać elementy pługa,

sprawdzić stan techniczny elementów pługa,

wykonać proste naprawy elementów roboczych pługa,

wymienić lemiesz pługa,

połączyć pług z ciągnikiem,

wykonać wstępne poziomowanie wzdłużne i poprzeczne,

ustawić wstępnie głębokość pracy pługa,

sprawdzić poprawność regulacji,

wykonać konserwację narzędzi do uprawy roli.


Metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne – projekt zgodnie z metodyką egzaminu zewnętrznego.



Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca uczniów w zespołach 2 osobowych,

praca indywidualna,

praca w grupach.


Uczestnicy
: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie ogrodnik.

Czas:
4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

– instrukcja do wykonania ćwiczenia,
– instrukcje obsługi ciągnika i pługa,
– ciągnik, z wyposażeniem TUZ,
– pług z wymiennymi lemieszami,
– podstawowe narzędzia monterskie,
– materiały eksploatacyjne i konserwacyjne (śruby, smar).

Przebieg zajęć:

1) Wprowadzenie do tematu zajęć.
2) Przedstawienie celów zajęć.
3) Realizacja tematu: „Przygotowanie pługa do pracy i jego konserwacja”,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Nauczyciel:

wprowadza uczniów do tematu zajęć,

przedstawia cel ogólny i cele szczegółowe zajęć,

wyjaśnia budowę i zasady działania pługa,

wskazuje elementy robocze pługa i określa ich stan techniczny,

analizuje zasady agregatowania narzędzi z ciągnikiem,

pokazuje sposoby regulacji pługa,

dokonuje sprawdzenia poprawności regulacji,

przypomina zasady konserwacji i przechowywania sprzętu

przypomina zasady bhp obowiązujące przy wykonywaniu ćwiczenia,

nadzoruje prace uczniów.

Uczniowie analizują:

zadanie i instrukcję wykonania zadania,

instrukcję obsługi ciągnika i pługa,

wykazy części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych,

eksploatację narzędzi monterskich i posługiwanie się materiałami konserwacyjnymi.


Zadanie dla ucznia
:

Przygotuj pług zagonowy do wykonania orki na głębokość 20cm. Wykonaj przegląd stanu
technicznego elementów roboczych i ich wymianę, a następnie wykonaj wstępne regulacje,
zakonserwuj elementy robocze i odstaw narzędzie do miejsca przechowywania.

Instrukcja wykonania zadania

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:

1) Przeanalizuj dokładnie treść zadania.
2) Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA:

a) czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania,
b) wykaz niezbędnych narzędzi i maszyn,
c) wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego i instrukcji,

3) Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy:

a) zgromadź i rozmieść na stanowisku pracy narzędzia, sprzęt kontrolno-pomiarowy,

i instrukcje niezbędne do wykonania zadania.

b) sprawdź stan techniczny elementów roboczych pługa,
c) dobierz środki ochrony indywidualnej wymagane do bezpiecznego wykonania zadania.

4) Przejdź do wykonania zadania:

a) sprawdź stan techniczny pługa, w razie konieczności wymień elementy robocze,
b) połącz ciągnik z pługiem zachowując zasady agregatowania,
c) wykonaj niezbędne wstępne regulacje pługa,
d) dokonaj konserwacji elementów roboczych pługa,
e) ustaw pług w miejscu przechowywania,
f) wykonaj zaplanowane czynności zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ochrony przeciwpożarowej,

g) zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji.

5) Zaprezentuj wykonane zadanie:

a) omów sposób wykonania zadania, celowość przeprowadzenia regulacji agregatu,
b) oceń jakość wykonanych przez siebie prac.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zawód: Ogrodnik
Symbol cyfrowy zawodu 621[01]
Oznaczenie tematu: …………….
Oznaczenia zadania: ……………

PESEL

Data urodzenia

Numer stanowiska


dzień miesiąc rok

PLAN DZIAŁANIA


1. Zapisz czynności związane z przygotowaniem pługa do pracy i jego konserwacją,
uwzględniając kolejność ich wykonania:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

2. Wykaz narzędzi, maszyn niezbędnych do wykonania zadania:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………….

3. Wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego i instrukcji niezbędnych do wykonania zadania:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Praktyczne wykonanie ćwiczenia

Etap 1 planowanie
– każdy uczeń wypełnia plan działania zgodny z arkuszem egzaminacyjnym egzaminu

potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie ogrodnik.


Etap 2 organizowanie

uczniowie grupowo organizują stanowisko pracy,
– gromadzą i rozmieszczają na stanowisku pracy narzędzia, sprzęt kontrolno-pomiarowy,

instrukcje niezbędne do wykonania zadania.

– dobierają środki ochrony indywidualnej wymagane do bezpiecznego wykonania zadania.

Etap 3 wykonanie
uczniowie w 2 osobowych zespołach wykonują poszczególne czynności, zespoły wymieniają
się zadaniami, pozostali uczniowie obserwują i notują spostrzeżenia,

– sprawdzają stan techniczny pługa, w razie konieczności wymieniają elementy robocze,

– łączą ciągnik z pługiem zachowując zasady agregatowania,
– wykonują niezbędne wstępne regulacje pługa – poziomowanie poprzeczne i wzdłużne,

głębokość pracy,

– sprawdzają poprawność wykonanych regulacji,
– dokonują konserwacji elementów roboczych pługa,
– odstawiają pług do miejsca przechowywania.

Etap 4 prezentowanie
uczniowie prezentują wykonane zadanie – każda grupa swoje czynności

– omawiają sposób wykonania zadania, celowość przeprowadzenia regulacji agregatu,
– oceniają jakość wykonanych przez siebie prac.

Analiza końcowa
Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie, wskazuje jakie umiejętności były ćwiczone, jakie
wystąpiły nieprawidłowości. Uczniowie wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły
im trudności i jak ich unikać na przyszłość. Nauczyciel z uczniami dokonuje wspólnej oceny
ich pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. ĆWICZENIA

5.1. Dokumentacja techniczna maszyn

5.1.1.

Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Mając do dyspozycji rysunek techniczny części maszyn określ, jakiej części dotyczy

i scharakteryzuj ją.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić rodzaj przedstawionego rysunku,
2) przeanalizować tabliczkę rysunkową,
3) zidentyfikować zastosowane uproszczenia i przekroje,
4) przeanalizować wymiary i symbole rysunkowe,
5) nazwać przedstawioną część maszyny,
6) przedstawić jej charakterystykę.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Wyposażenie stanowiska pracy:

rysunki wykonawcze części,

zeszyt.


Ćwiczenie 2

Mając część zamienną – śrubę, wykonaj szkic, który będzie podstawą do wykonania

rysunku technicznego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować arkusz rysunkowy
2) dokładnie obejrzeć przedstawioną część,
3) zmierzyć linijką potrzebne wymiary,
4) naszkicować osie symetrii,
5) naszkicować wymiary gabarytowe,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

6) zaznaczyć ważne elementy, np. gwint, wewnętrzne otwory,
7) opisać szkic (kto i kiedy wykonał szkic, materiał do wykonania części).


Zalecane metody nauczaniauczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Wyposażenie stanowiska pracy:

arkusz papieru do szkicowania,

przybory niezbędne do szkicowania,

zeszyt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2.

Maszyny i narzędzia ogrodnicze

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zagregatuj dwuskibowy pług zawieszany z ciągnikiem, dokonaj jego obsługi technicznej,

a następnie dokonaj wstępnego poziomowania pługa, przy założeniu, że będzie on
wykorzystany do orki na głębokość 20cm.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) ocenić stan techniczny pługa,
4) wykonać obsługę techniczną pługa,
5) zagregatować pług z ciągnikiem,
6) przeprowadzić poziomowanie wzdłużne i poprzeczne,
7) ocenić prawidłowość wykonanych regulacji.


Zalecane metody nauczaniauczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Wyposażenie stanowiska pracy:

ciągnik rolniczy,

dwuskibowy pług zawieszany,

łącznik górny, sworznie i zawleczki,

części wymienne: lemiesz, pierś odkładnicy, piętka, śruby do mocowania odkładnicy
i lemiesza,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

taśma miernicza,

instrukcje obsługi: ciągnika i pługa.


Ćwiczenie 2

Zaplanuj i wykonaj orkę zagonową w skład, pługiem zawieszanym, dwuskibowym na

polu o określonych wymiarach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przygotować pług do pracy.
4) zagregatować pług z ciągnikiem,
5) rozplanować pole,
6) wyznaczyć uwrocia, linię pierwszej bruzdy,
7) wykonać orkę zagonową w skład,
8) zaorać uwrocia,
9) oczyścić pług po pracy i odstawić w miejsce przechowywania,
10) ocenić jakość wykonanej pracy,


Zalecane metody nauczaniauczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Wyposażenie stanowiska pracy:

ciągnik rolniczy,

dwuskibowy pług zawieszany,

łącznik górny, sworznie i zawleczki,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

tyczki, bruzdomierz, taśma miernicza,

urządzenia do mycia i materiały do konserwacji pługa,

instrukcje obsługi: ciągnika i pługa,

Ćwiczenie 3

Przygotuj roztrząsacz obornika do wykonania zabiegu nawożenia organicznego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

sposób jego wykonania i wskazać znaczenie zachowania zasad bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeczytać instrukcję wykonania ćwiczenia,
4) wykonać obsługę techniczną roztrząsacza i wykonać niezbędne regulacje
5) ocenić jakość wykonanej regulacji.

Zalecane metody nauczaniauczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Wyposażenie stanowiska pracy:

ciągnik rolniczy,

roztrząsacz obornika,

wał teleskopowy WOM,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

instrukcje obsługi: ciągnika i roztrząsacza obornika.


Ćwiczenie 4

Przygotuj siewnik precyzyjny do wykonania siewu punktowego warzyw.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania. Powinien tez wskazać zasady bhp przy pracy z maszyną.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeczytać instrukcję wykonania ćwiczenia,
4) wykonać obsługę techniczną siewnika i wykonać niezbędne regulacje,
5) wykonać próbę siewu,
6) ocenić jakość przygotowania siewnika do pracy.


Zalecane metody nauczaniauczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Wyposażenie stanowiska pracy:

ciągnik rolniczy,

siewnik do siewu punktowego,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

instrukcje obsługi: ciągnika i siewnika punktowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przeanalizuj schemat instalacji elektrycznej szklarni, określ jej rodzaj, rozpoznaj

zastosowane urządzenia, sposoby zabezpieczeń i zastosowane urządzenia.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

sposób wykonania i podkreślić znaczenie zasad bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) przeanalizować plan instalacji elektrycznej budynku,
3) określić rodzaj przyłącza sieci elektrycznej,
4) określić rodzaj sieci,
5) rozpoznać zastosowane zabezpieczenia sieci i człowieka przed porażeniem,
6) sprawdzić prawidłowość zastosowanych bezpieczników,
7) wypisać zastosowane urządzenia elektryczne,
8) ocenić prawidłowość działania instalacji elektrycznej.


Zalecane metody nauczaniauczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Wyposażenie stanowiska pracy:

budynek szklarniowy z instalacją elektryczną, przyłączem i urządzeniami elektrycznymi,

skrzynka bezpieczników,

plan instalacji elektrycznej budynku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Eksploatacja urządzeń i instalacji wodno – kanalizacyjnych

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj przegląd instalacji wodno – kanalizacyjnej gospodarstwa, określ jej rodzaj,

rozpoznaj zastosowane urządzenia.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

sposób wykonania i wskazać na znaczenie zachowania zasad bezpieczeństwa.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) przeanalizować plan instalacji wodno-kanalizacyjnej gospodarstwa,
3) wykonać przegląd techniczny instalacji wodno – kanalizacyjnej gospodarstwa
4) określić rodzaj ujęcia wodnego,
5) rozpoznać rodzaj zastosowanej instalacji wodnej,
6) określić punkty odbioru wody,
7) ustalić sposób usuwania ścieków,
8) ocenić prawidłowość działania instalacji wodno-kanalizacyjnej.


Zalecane metody nauczaniauczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Wyposażenie stanowiska pracy:

instalacja wodno – kanalizacyjna w budynku gospodarczym,

schemat urządzenia hydroforowego,

plan instalacji wodno – kanalizacyjnej budynku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Mechanizacja transportu w ogrodnictwie

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zinwentaryzuj środki transportu w gospodarstwie szkolnym, określ ich rodzaj

i przeznaczenie, przygotuj przyczepę do przechowania.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) określić rodzaje środków transportowych stosowanych w gospodarstwie,
3) określić przyczepę przeznaczoną do przechowywania,
4) ustalić sposób i czynności przygotowawcze,
5) przygotować narzędzia i materiały,
6) wykonać czynności przygotowujące do przechowywania.


Zalecane metody nauczaniauczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Wyposażenie stanowiska pracy:

ś

rodki transportu w gospodarstwie ogrodniczym,

instrukcja przygotowania środków transportowych do przechowywania,

narzędzia monterskie i materiały eksploatacyjne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.6. Gospodarka sprzętem ogrodniczym

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Oceń stan parku maszynowego znajdującego się w gospodarstwie szkolnym. Mając do

dyspozycji katalog części zamiennych określonej maszyny wykonaj zamówienie na części
zamienne wybierając 10 elementów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób jego wykonania

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rysunek katalogowy,
2) zidentyfikować potrzebne 3 części,
3) określić ich nazwę,
4) określić ich numer katalogowy (KTM),
5) określić liczbę niezbędnych części.
6) przygotować kartę zamówienia, np. wg wzoru.

Tabela do ćwiczenia 1: Zamówienie na części zamienne do ……………………………..

Lp.

Nazwa części

numer KTM

ilość szt.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Zalecane metody nauczaniauczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Wyposażenie stanowiska pracy:

arkusz papieru do wykonania zamówienia na części zamienne,

katalog części zamiennych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Użytkowanie maszyn
i urządzeń ogrodniczych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 3, 4, 11, 16, 18, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

− dopuszczający – co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
− bardzo dobry – co najmniej 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. b, 4. a, 5. a, 6. b, 7. c, 8. d, 9. c, 10. b, 11. a,
12. b, 13. b, 14. d, 15. c, 16. c, 17. d, 18. c, 19. b, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

Wymagań

Poprawna

Odpowiedź

1

Określić rodzaj rysunku

B

P

d

2

Rozpoznać rodzaj narzędzia

A

P

c

3

Dobrać narzędzia do określonej pracy

D

PP

b

4

Zastosować zasady bhp przy pracy

D

PP

a

5

Określić zasady bhp przy pracy

B

P

a

6

Rozróżnić elementy robocze narzędzia

A

P

b

7

Zastosować narzędzia i maszyny do
nawożenia

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

8

Zastosować narzędzia i maszyny do
siewu

C

P

d

9

Zastosować zabiegi w produkcji
ogrodniczej

C

P

c

10 Określić zasadę działania maszyn

B

P

b

11

Scharakteryzować zastosowanie
maszyn do zbioru

C

PP

a

12

Wyjaśnić zasadę działania maszyn do
zbioru

B

P

b

13

Rozróżnić instalacje stosowane w
ogrodnictwie

A

P

b

14

Scharakteryzować urządzenia
elektryczne

C

P

d

15

Scharakteryzować instalacje wodno-
kanalizacyjne

C

P

c

16

Dobrać elementy instalacji wodno-
kanalizacyjnej

D

PP

c

17 Scharakteryzować środki transportu

C

P

d

18

Dobrać środki transportu produktów
ogrodniczych

D

PP

c

19

Rozróżnić agregaty stosowane w
produkcji ogrodniczej

A

P

b

20 Określić zadania obsługi technicznej

B

P

b

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu.
5. Jeśli są jakieś wątpliwości dotyczące zrozumienia instrukcji wyjaśnij.
6. Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi.
8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o czasie zakończenia

udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. w przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Szkic jest to rysunek wykonany

a) przyrządami w rzutach.
b) przyrządami kreślarskimi.
c) komputerowo.
d) odręcznie.

2. Na rysunku przedstawiono

a) pług łąkowy.
b) pług agromelioracyjny.
c) głębosz..
d) pług wahadłowy.

3. Do doprawiania gleby można zastosować:

a) pługi podorywkowe, kultywatory, głębosze.
b) włóki, brony, kultywatory, wały.
c) włóki, pługi, brony, agregaty.
d) pługi talerzowe, brony, wały.


4. Na narzędziach i maszynach do pracy w ogrodnictwie

a)

nie wolno przewozić ludzi.

b)

wolno przewozić dorosłe osoby z dużą ostrożnością.

c)

wolno przewozić osoby, pod warunkiem odpowiedniego przystosowania maszyn.

d)

można przewozić osoby, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25


5. Wykonywanie regulacji rozsiewacza nawozu zawieszonego na ciągniku z uruchomionym

silnikiem
a) jest bezwzględnie zabronione.
b) jest dopuszczalne, ale tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.
c) jest możliwe, pod warunkiem podparcia maszyny na solidnej podstawce.
d) jest możliwe przy zaciągniętym hamulcu postojowym.

6. Elementy robocze pielnika ciągnikowego stanowią:

a) obsypniki, dłuta.
b) noże kątowe, gęsiostopki.
c) dłuta, noże kątowe, koła podporowe.
d) dłuta, sprężyny, pogłębiacze.

7. Rozsiewacz nawozów wykorzystywany jest do nawożenia nawozami

a) organicznymi stałymi.
b) organicznymi płynnymi.
c) mineralnymi stałymi.
d) mineralnymi płynnymi.

8. Do wysiewu warzyw stosowane są siewniki

a) uniwersalne.
b) rzędowe.
c) rzutowe.
d) punktowe.

9. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych ma na celu

a) nawożenie roślin.
b) sadzenie roślin.
c) zapewnienie optymalnych warunków wzrostu.
d) zbiór owoców.

10. Opryskiwacze służą do nanoszenia środka chemicznego na rośliny w postaci

a) rozpylonego proszku.
b) rozdrobnionych kropel.
c) aerozolu.
d) podlewania roślin.

11. Mechaniczny zbiór ogórków i pomidorów wykonywany może być

a) jednokrotnie.
b) dwa razy.
c) wielokrotnie.
d) w zależności od dojrzewania owoców.

12. Kombajny stosowane do zbioru umożliwiają

a) zbiór częściowo zmechanizowany.
b) zbiór całkowicie zmechanizowany.
c) zbiór z wykorzystaniem narzędzi pomocniczych.
d) zbiór ręczny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

13. Energia elektryczna przesyłana jest z elektrowni do gospodarstw ogrodniczych

a) instalacjami wodnymi.
b) instalacjami elektrycznymi.
c) instalacjami kanalizacyjnymi.
d) instalacjami oświetleniowymi.

14. Do przetwarzania energii elektrycznej na energię mechaniczną stosowane są

a) żarówki i świetlówki.
b) grzejniki elektryczne.
c) lampy rtęciowe.
d) silniki elektryczne.

15. Przykładowe zużycie wody w gospodarstwie domowym z mieszkaniem wyposażonym

w instalację wodno

−−−−

kanalizacyjną, wynosi na 1 osobę

a) 10 – 5 l.
b) 50 – 60 l.
c) 80 – 90 l.
d) 100 – 120 l.

16. Urządzeniem zapewniającym ciągły dopływ wody do punktów odbioru jest

a) pompa.
b) silnik.
c) hydrofor.
d) wodociąg.

17. Przenośnik pneumatyczny do przemieszczenia materiału wykorzystuje

a) ślimak.
b) taśmę.
c) zgarniak.
d) powietrze.

18. Do wewnętrznego transportu polowego w gospodarstwie stosowane są

a) samochody ciężarowe.
b) taczki lub wózki.
c) przyczepy platformowe.
d) przenośniki ślimakowe.

19. Agregat złożony wieloczynnościowy tworzą

a) ciągnik i kultywator.
b) ciągnik i włóka, kultywator, brona zębowa.
c) ciągnik i dwie kosiarki.
d) kultywator z wałem strunowym i siewnik.


20. Obsługa techniczna okresowa ma za zadanie

a) przygotowanie sprzętu do przechowywania zimowego.
b) dokonanie regulacji i zabiegów konserwacyjnych.
c) uzupełnienie materiałów eksploatacyjnych.
d) wymianę części.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Użytkowanie maszyn i urządzeń ogrodniczych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Użytkowanie maszyn
i urządzeń ogrodniczych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 13, 15, 18, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 10, 11, 12, 14, 16, 17, 19, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

− dopuszczający – co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
− bardzo dobry – co najmniej 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. b, 4. a, 5. d, 6. a, 7. a, 8. c, 9. b, 10. c, 11. a,
12. c, 13. c, 14. c, 15. d, 16. b, 17. c, 18. c, 19. c, 20. a.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

Wymagań

Poprawna

Odpowiedź

1

Określić rodzaj rysunku

B

P

c

2

Określić właściwości metali

B

P

d

3

Określić format A4

B

P

b

4

Rozróżnić metale kolorowe

A

P

a

5

Rozpoznać materiały naturalne

A

P

d

6

Rozróżnić elementy dokumentacji

A

P

a

7

Określić elementy robocze pługa

B

P

a

8

Rozróżnić rodzaje pługów

A

P

c

9

Określić zadania głębosza

B

P

b

10

Dobrać narzędzia do zabiegów
wiosennych

D

PP

c

11

Dobrać narzędzia do niszczenia
chwastów

D

PP

a

12

Dobrać narzędzia do przewietrzania
gleby

D

PP

c

13 Określić narzędzia doprawiające

B

P

c

14 Określić narzędzia uprawowe

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

15 Rozróżnić maszyny do załadunku

A

P

d

16

Scharakteryzować sposoby regulacji
ilości wysiewu rozsiewaczy

D

PP

b

17

Scharakteryzować zadania obsługi
technicznej

C

PP

c

18 Rozróżnić maszyny do siewu

A

P

c

19

Scharakteryzować zadanie próby
kręconej

C

PP

c

20 Określić zastosowanie sadzarek

B

P

a

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu.
5. Jeśli są jakieś wątpliwości dotyczące zrozumienia instrukcji wyjaśnij.
6. Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi.
8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o czasie zakończenia

udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Test składa się z 20 zadań, do każdego masz 4 możliwości wyboru. Na karcie odpowiedzi

przy odpowiednim zadaniu postaw X, w razie pomyłki zaznacz kółeczkiem błędną
odpowiedź, następnie zaznacz odpowiedź prawidłową.

4. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
5. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
6. Pracuj samodzielnie.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie masz 30 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Rysunek części to

a) ręcznie wykonany schemat.
b) schemat wykonany przyrządami kreślarskimi.
c) widok przedmiotów wykonany w odpowiedniej podziałce.
d) widok lub rzut jednej części.


3. Właściwości mechaniczne metali to

a) odporność na korozję.
b) barwa i połysk.
c) spawalność, kowalność.
d) wytrzymałość na obciążenia, twardość .


3. Arkusz formatu A4 ma wymiary

a) 200 x 300.
b) 210 x 297.
c) 250 x 300.
d) 205 x 280.


4. Metale kolorowe to

a) miedź, aluminium, chrom, złoto.
b) miedź, aluminium, brąz, ołów.
c) mosiądz, cynk, cyna, stal.
d) żelazo, aluminium, cynk, ołów.


5. Naturalne materiały konstrukcyjne to

a) drewno, włókna, metale szlachetne.
b) drewno, miedź, wolfram.
c) szkło, stal, brąz.
d) drewno, skóra, tkaniny.
e)

6. Dokumentację techniczną stanowią

a) instrukcje obsługi, gwarancje, katalogi części.
b) gwarancje, rysunki techniczne złożeniowe.
c) katalogi części, szkice i schematy części.
d) rzuty części, instrukcje obsługi.

7. Elementy robocze pługa stanowią

a) lemiesz, odkładnica, płoz.
b) słupica, lemiesz, odkładnica.
c) rama, korpus płużny.
d) przedpłużek, korpus, krój.

8. Pług specjalnej konstrukcji to

a) wahadłowy.
b) obracalny.
c) łąkowy.
d) z pogłębiaczem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

9. Głębosze stosowane są do

a) dokładnego odwracania skiby.
b) głębokiego spulchniania warstwy podornej.
c) kruszenia brył na polu.
d) zagęszczania wierzchniej warstwy.

10. Najwcześniej używanym na wiosnę narzędziem doprawiającym jest

a) pług zagonowy.
b) brona chwastownik.
c) włóka.
d) wał kruszący.

11. W celu niszczenia chwastów w redlinach stosuje się

a) brony siatkowe.
b) kolczatki.
c) brony zębowe.
d) włóki.

12. Do przewietrzania gleb zwięzłych i głębszego spulchniania wykorzystuje się

a) kultywatory z zębami sprężystymi.
b) brony talerzowe.
c) kultywatory z zębami sztywnymi.
d) brony zębowe.

13. Do przedsiewnego przygotowania gleby stosuje się wały

a) pierścieniowe Campbella.
b) Croscill-Campbridge.
c) strunowe.
d) kolczatki.

14. Aktywne maszyny uprawowe stosuje się w celu

a) wykonania orki.
b) niszczenia chwastów.
c) rozdrobnienia brył i wyrównania powierzchni.
d) przykrycia resztek pożniwnych.

15. Do załadunku nawozów organicznych służą

a) przenośniki pneumatyczne.
b) ciągniki uniwersalne.
c) roztrząsacze jednoosiowe.
d) ładowacze czołowe lub chwytakowe.

16. Ilość nawozu wysiewanego na ha w rozsiewaczach reguluje się przez

a) prędkość jazdy.
b) szerokość szczeliny i szybkość przesuwu taśmy.
c) obroty talerzy rozrzucających.
d) ilość załadowanego nawozu.

17. Obsługę techniczną maszyn należy wykonać

a) tylko przed siewem nawozów.
b) tylko po wysiewie nawozów.
c) przed i po wysiewie nawozów.
d) nie przeprowadza się obsługi technicznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

18. Siew rzędowy zbóż można wykonać

a) sadzarką uniwersalną.
b) siewnikiem punktowym.
c) siewnikiem uniwersalnym.
d) siewnikiem rzutowym.

19. Próba kręcona siewnika pozwala na

a) prawidłowe zawieszenie na ciągniku.
b) regulowanie głębokości siewu nasion.
c) precyzyjne ustalenie ilości wysiewu.
d) zabezpieczenie siewnika.


20. Sadzarki służą do

a) sadzenia rozsady lub ziemniaków.
b) sadzenia i siewu nasion.
c) okrycia folią roślin.
d) nawożenia roślin.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Użytkowanie maszyn i urządzeń ogrodniczych

Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

6. LITERATURA

1. Buliński J., Miszczak M.: Podstawy mechanizacji rolnictwa. WSiP, Warszawa 1996
2. Kowalczuk J., Bieganowski F.: Mechanizacja ogrodnictwa. cz. i .WSiP, Warszawa 2000
3. Kowalczuk J., Bieganowski F.: Mechanizacja ogrodnictwa. cz. II .WSiP, Warszawa 2000
4. Kozłowska D.: Podstawy mechanizacji, wiadomości ogólne. Hortpress, Warszawa 2003
5. Instrukcja obsługi. Katalog części wymiennych. Promar, Złotki 2003

Literatura metodyczna

1. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 1999
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
3. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. Cz. 1 i 2.

ITeE, Radom 1999

