ogrodnik 621[01] z4 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Edyta Mika




Uprawa drzew i krzewów ozdobnych

621[01].Z4.03





Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr inż. Ewa Marciniak-Kulka

mgr inż. Renata Kacperska

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Krystyna Kwestarz

Konsultacja:

mgr inż. Marek Rudziński











Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 621[01].Z4.03
„Uprawa drzew i krzewów ozdobnych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu ogrodnik.
















Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Materiał nauczania

11

5.1. Klasyfikacja i znaczenie roślin drzewiastych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Prowadzenie szkółki drzew krzewów ozdobnych

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Rozmnażanie drzew i krzewów ozdobnych

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Sadzenie drzew i krzewów ozdobnych

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Uprawa drzew i krzewów liściastych i iglastych

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

5.6. Pielęgnacja drzew i krzewów ozdobnych po posadzeniu

21

5.6.1. Ćwiczenia

21

5.7. Choroby i szkodniki roślin ozdobnych

23

5.7.1. Ćwiczenia

23

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

25

7. Literatura

37

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Uprawa drzew i krzewów ozdobnych”,

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
ogrodnik.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,

ewaluację osiągnięć ucznia,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem: aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem,
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań i uczenia się,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

Jednostka modułowa „Uprawa drzew i krzewów ozdobnych” zawarta jest w module

621[01].Z4.03 i jest zaznaczona na schemacie na stronie 4.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4














Schemat układu jednostek modułowych

621[01].Z4

Produkcja roślin ozdobnych

621[01].Z4.01

Uprawa roślin ozdobnych

w gruncie

621[01].Z4.03

Uprawa drzew i krzewów

ozdobnych

621[01].Z4.02

Uprawa roślin ozdobnych pod

osłonami

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

– klasyfikować rośliny ozdobne według określonych kryteriów,
– stosować różne sposoby rozmnażania roślin ozdobnych,
– określać walory dekoracyjne roślin,
– rozróżniać rodzaje i gatunki roślin ozdobnych na podstawie cech morfologicznych,
– dobierać i wykonywać zabiegi pielęgnacyjne,
– rozpoznawać choroby i szkodniki roślin ozdobnych oraz dobierać metody i środki ich zwalczania,
– określać i stosować metody przerywania spoczynku roślin,
– dobierać technologię produkcji danego gatunku rośliny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

– scharakteryzować i rozpoznać rodzaje oraz gatunki drzew i krzewów ozdobnych,
– określić cechy morfologiczne drzew i krzewów ozdobnych,
– zaplanować i założyć szkółkę drzew i krzewów ozdobnych,
– zastosować zabiegi pielęgnacyjne w szkółce roślin ozdobnych,
– dobrać typ szkółki do produkcji określonych gatunków drzew i krzewów,
– dobrać metody i terminy rozmnażania drzew i krzewów,
– dobrać drzewa i krzewy do różnych typów nasadzeń,
– dobrać sposoby i terminy sadzenia drzew i krzewów,
– posadzić młode drzewa i krzewy,
– dobrać terminy i metody cięcia korony drzew i krzewów,
– rozróżnić ważniejsze choroby i szkodniki roślin ozdobnych,
– dobrać oraz zastosować metody i środki zwalczania chorób i szkodników,
– określić walory zdobnicze i użytkowe drzew i krzewów,
– określić wymagania uprawowe drzew i krzewów,
– określić koszty produkcji określonych gatunków drzew i krzewów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………….……………………..

Modułowy program nauczania:

Ogrodnik 621[01]

Moduł:

Produkcja roślin ozdobnych 621[01].Z4

Jednostka modułowa:

Uprawa drzew i krzewów ozdobnych 621[01].Z4.03

Temat: Rozpoznawanie chorób i szkodników krzewów iglastych.

Cel ogólny: Rozpoznanie chorób i szkodników na iglakach.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

−−−−

rozpoznać choroby i szkodniki występujące na iglakach,

−−−−

określić sposoby zwalczania chorób i szkodników,

−−−−

przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne na iglakach.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:
uczniowie pracują w grupach 3-4-osobowych

Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.

Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie ogrodnik.

Środki dydaktyczne:

−−−−

poradnik dla ucznia,

−−−−

wzór tabeli,

−−−−

atlasy chorób i szkodników roślin iglastych,

−−−−

okazy roślin z objawami uszkodzeń,

−−−−

film dydaktyczny przedstawiający uszkodzenia roślin wywołane przez szkodniki i choroby,

−−−−

magnetowid, telewizor.


Przebieg zajęć:
1) Określenie tematu zajęć.
2) Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebieg zajęć.
3) Podział grupy uczniów na zespoły.
4) Wprowadzenie do tematu:

nauczyciel przeprowadza wykład na temat ochrony iglaków przed chorobami
i szkodnikami, nauczyciel określa zagadnienia prezentowane w filmie, zadaje pytanie: Jakie
są objawy uszkodzeń roślin przez choroby i szkodniki i w jaki sposób im zapobiegać?

„burza mózgów” – uczniowie udzielają różnych odpowiedzi, wszystkie są zapisane na
tablicy, nauczyciel weryfikuje odpowiedzi.

5) Realizacja tematu:

praca w grupach 3-4-osobowych:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

nauczyciel objaśnia cel ćwiczeń, ich zakres i sposób wykonania,

uczniowie analizują

treść przydzielonego zadania,

uczniowie oglądają uszkodzenia, jakie powstały na organach roślin w wyniku choroby
lub żerowania szkodników,

uczniowie dyskutują podczas rozpoznawania uszkodzeń, korzystają z atlasu chorób
i szkodników roślin iglastych,

uczniowie rozpoznają choroby lub szkodniki, uzasadniają rozpoznanie,

sporządzają tabelę i uzupełniają ją,

nauczyciel obserwuje prace uczniów i podpowiada najlepsze rozwiązania, udziela rad
i wskazówek.

6) Podsumowanie zajęć:

– uczeń, przedstawiciel grupy, prezentuje wykonane zadanie przez swoją grupę.
– uczniowie dyskutują na forum klasy na temat sposobu uzupełnienia tabeli.
– nauczyciel ocenia pracę każdej grupy.


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Narysuj objawy rozpoznanych choroby i szkodników.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…….………………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Ogrodnik 621[01]

Moduł:

Produkcja roślin ozdobnych 621[01].Z4

Jednostka modułowa:

Uprawa drzew i krzewów ozdobnych 621[01].Z4.03

Temat: Rozmnażanie iglaków.

Cel ogólny: Określenie sposobów rozmnażania iglaków.

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

−−−−

scharakteryzować sposoby rozmnażania iglaków,

−−−−

scharakteryzować metody rozmnażania określonych gatunków,

−−−−

sporządzać sadzonki pędowe z iglaków,

−−−−

przestrzegać zasad przygotowywania sadzonek.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu,

ć

wiczenia przedmiotowe.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 3-4-osobowych


Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.

Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie ogrodnik

Środki dydaktyczne:

film dotyczący rozmnażania iglaków,

telewizor, magnetowid,

przybory do pisania.


Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest określenie roślin o różnych terminach i sposobach rozmnażania.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna:
1) określenie tematu zajęć.
2) wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.
3) wyjaśnienie uczniom zasad pracy metoda tekstu przewodniego.
4) podział grupy uczniów na zespoły.

Faza właściwa:
praca metodą tekstu przewodniego.

Faza I . Informacje:
pytania prowadzące:
1) jak rozmnażamy iglaki?
2) jakie są terminy pobierania sadzonek pędowych?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

3) kiedy wykonujemy szczepienie iglaków?
4) jak wykonujemy szczepienie?
5) jak należy postępować z sadzonkami?

Faza II. Planowanie:
1) ustal termin pobierania sadzonek pędowych dla roślin wskazanych przez nauczyciela.
2) ustal technikę pobierania sadzonek pędowych.
3) ustal termin wykonywania szczepienia iglaków.
4) zaplanuj kolejność czynności podczas wykonania ćwiczenia.

Faza III Ustalenie:
1) omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2) odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

Faza IV Wykonanie:
1) zapoznaj się z roślinami podanymi przez nauczyciela.
2) dobierz terminy rozmnażania do poszczególnych iglaków.
3) dobierz technikę sporządzania sadzonek pędowych.
4) dobierz rośliny do terminów oraz sposoby rozmnażania.
5) zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy.
6) przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

Faza V Sprawdzanie:
1) czy prawidłowo zostały dobrane terminy pobierania sadzonek pędowych dla poszczególnych

gatunków?

2) czy poprawnie zostały dobrane sposoby rozmnażania?
3) czy poprawnie zostały dobrane rośliny do terminów i sposobów rozmnażania?

Faza VI Analiza

Uczniowie wskazują etapy ćwiczenia, które sprawiły im najwięcej trudności, nauczyciel

podsumowuje ćwiczenie, określa jakie nowe umiejętności zostały ukształtowane, jakie wystąpiły
nieprawidłowości i proponuje sposoby ich unikania w przyszłości.

Faza końcowa

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Na podstawie poznanych iglaków podczas zajęć dydaktycznych, sporządź tabelę,

wpisując nazwę gatunkową rośliny, termin pobierania sadzonek pędowych, metodę
rozmnażania.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i nabytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Klasyfikacja i znaczenie roślin drzewiastych


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ kształt koron następujących roślin drzewiastych: topoli czarnej, świerka kłującego,

kasztanowca, wierzby płaczącej, jarzębiny, dębu czerwonego, wiązu i buka.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć typy koron,
2) określić typy koron dla poszczególnych roślin,
3) narysować na arkuszu papieru typy koron do poszczególnych gatunków roślin,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

kolekcja zdjęć lub barwnych tablic z gatunkami drzew i krzewów,

materiały do pisania,

kartki papieru.


Ćwiczenie 2

Rozpoznaj pędy drzew liściastych na podstawie cech morfologicznych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dokładnie obejrzeć pędy drzew liściastych,
3) wpisać do tabeli rozpoznane rośliny,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Rodzaj

Gatunek

Liście

Rodzina

Rysunek

rośliny

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia przedmiotowe.

Ś

rodki dydaktyczne:

okazy roślin,

kartki papieru, materiały do pisania,

karta pracy,

atlasy roślin ozdobnych.


Ćwiczenie 3

Rozpoznaj drzewa i krzewy w stanie bezlistnym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) obejrzeć dokładnie bezlistne pędy,
2) rozpoznać rodzaje i gatunki drzew i krzewów,
3) określić termin ich kwitnienia,
4) zapisać w zeszycie rozpoznane gatunki i termin kwitnienia,
5) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

bezlistne pędy drzew i krzewów,

zeszyt, materiały do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Prowadzenie szkółki drzew i krzewów ozdobnych

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zaplanuj szkółkę roślin ozdobnych na podstawie filmu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film, dotyczący zakładania szkółki,
2) określić warunki klimatyczno-glebowe właściwe dla szkółki,
3) określić typ szkółki i asortyment szkółkarski,
4) określić kwatery dla poszczególnych roślin,
5) ułożyć harmonogram prac związanych z założeniem szkółki,
6) zapiać w zeszycie harmonogram,
7) określić zabiegi pielęgnacyjne dla wybranych gatunków prowadzonych w szkółce,
8) zaprezentować swoje wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne;

telewizor, magnetowid,

film dotyczący zakładania szkółki,

zeszyt,

materiały do pisania.


Ćwiczenie 2

Wysadź sadzonki żywotnika do doniczek.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać doniczki do sadzonek żywotnika,
2) dobrać podłoże do sadzenia żywotnika,
3) napełnić doniczki podłożem,
4) wykonać selekcję sadzonek żywotnika,
5) posadzić sadzonki do doniczek,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

6) rozmieścić w odpowiedniej rozstawie doniczki z żywotnikiem,
7) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

pokaz,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

doniczki różnej średnicy,

podłoże,

rękawiczki,

materiał do sadzenia (sadzonki żywotnika),

łopata, konewka.


Ćwiczenie 3

Uformuj z pędów bocznych przewodnik u lipy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić termin i wysokość cięcia po posadzeniu siewki lipy,
2) określić zabiegi związane z wyprowadzeniem przewodnika,
3) określić sposób wyboru pędu na przewodnik,
4) przywiązać pęd do czopa,
5) określić termin i sposób cięcia czopa,
6) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

siewki lip,

−−−−

okulizak, szczepak, sekator, nóż,

−−−−

rafa, paski folii.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Rozmnażanie drzew i krzewów ozdobnych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Sporządź sadzonki z jałowca.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) naciąć pędy jałowca,
2) określić rodzaj sadzonek,
3) sporządzić sadzonki z jałowca,
4) przygotować podłoże do sadzonkowania,
5) ukorzenić sadzonki,
6) zaprezentować wyniki ćwiczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

pokaz,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

matecznik z roślinami,

piasek, perlit, torf,

sekator, nóż, łopatka,

ukorzeniacz,

konewka.


Ćwiczenie 2

Zbierz nasiona róży pomarszczonej i przygotuj do stratyfikacji.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiał, narzędzia do wykonania ćwiczenia,
2) określić zasady zbioru i wydobywania nasion,
3) zebrać owoce róży,
4) oczyścić nasiona,
5) przygotować poletko do wysiewu róży,
6) określić sposób siewu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

7) wysiać nasiona róży,
8) przykryć nasiona,
9) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

pokaz,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

– matecznik z różą,
– wiadra, sita, rękawice gumowe,
– wyznaczone poletko,
– znacznik, sznurek,
– szpadel, grabie,
– etykiety, flamaster.

Ćwiczenie 3

Rozmnóż sosnę przez szczepienie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) przygotować podkładkę dla sosny,
2) przygotować zraz,
3) wybrać sposób szczepienia,
4) wykonać szczepienie sosny,
5) związać paskiem foliowym miejsce szczepienia,
6) umieścić szczepy w wybranym miejscu,
7) nałożyć na szczepy cienką folie,
8) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

pokaz,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

– podkładki dla sosny, zrazy,
– okulizak, szczepak, scyzoryk,
– łatki gumowe, paski foliowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Sadzenie drzew i krzewów ozdobnych

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dobierz drzewa i krzewy do różnych typów nasadzeń na podstawie filmu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film, dotyczący zastosowania roślin drzewiastych,
2) określić typy nasadzeń roślin,
3) dobrać gatunki roślin do poszczególnych nasadzeń,
4) zaprezentować swoje wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

telewizor, magnetowid,

film dotyczący zastosowania roślin drzewiastych,

zeszyt,

materiały do pisania.


Ćwiczenie 2

Wysadź drzewa wskazane przez nauczyciela (lip, klonów).

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wykopać dołek o odpowiedniej wielkości,
2) obejrzeć korzenie (w razie uszkodzeń przyciąć),
3) wbić palik,
4) ustawić drzewko na dnie dołka,
5) zasypać korzenie ziemią i mocno ugnieść,
6) uformować wgłębienie (miskę),
7) podlać i wyściółkować,
8) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

drzewka lip, klonów,

paliki, obejmy,

rękawice,

łopata, sekator,

konewka,

kora, trociny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Uprawa drzew i krzewów liściastych i iglastych

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Sporządź harmonogram prac związanych z uprawą krzewów iglastych (na podstawie filmu).

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film, dotyczący uprawy krzewów iglastych,
2) określić zabiegi związane z uprawą krzewów,
3) ułożyć harmonogram prac dla krzewów iglastych,
4) zaprezentować swoje wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

telewizor, magnetowid,

film dotyczący uprawy krzewów iglastych,

zeszyt i materiały do pisania.


Ćwiczenie 2

Określ walory dekoracyjne krzewów wskazanych przez nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć rośliny wskazane przez nauczyciela,
2) określić krzewy o ozdobnych owocach, liściach i kwiatach,
3) określić zastosowanie krzewów,
4) wykonać tabele według wzoru:

Gatunek

krzewy o
dekoracyjnych
owocach

krzewy o
dekoracyjnych
liściach

krzewy o
dekoracyjnych
kwiatach

zastosowanie
krzewów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5) zaprezentować wyniki ćwiczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

foldery z krzewami ozdobnymi, slajdy,

okazy roślin,

zeszyt,

materiały do pisania.


Ćwiczenie 3

Określ wymagania świetlne i glebowe gatunków roślin drzewiastych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić tabelę według wzoru:

Lp.

Gatunek

Wymagania świetlne

(stanowisko)

Wymagania glebowe

1

2

3

4

5

2) wpisać podane przez nauczyciela gatunki roślin do właściwej kolumny,
3) określić wymagania świetlne i glebowe każdego gatunku, zapisując we właściwej

kolumnie,

4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

foldery z roślinami,

atlasy roślin,

arkusze papieru,

przybory do rysowania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.6. Pielęgnacja drzew i krzewów ozdobnych po posadzeniu

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj cięcie krzewów kwitnących wczesną wiosną.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić, które gatunki kwitną wczesną wiosną,
2) dobrać sprzęt do cięcia,
3) dobrać rodzaj cięcia do poszczególnych gatunków krzewów,
4) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania cięcia,
5) wykonać cięcie,
6) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

sekatory różnej długości, piłki, noże, maść ogrodnicza,

rękawice,

rośliny do cięcia drzewa, krzewy.


Ćwiczenie 2

Zabezpiecz drzewa ozdobne przed mrozem.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać rośliny przeznaczone do zabezpieczenia na zimę,
2) określić wielkość tych roślin,
3) dobrać materiały ochronne do roślin,
4) zabezpieczyć rośliny na zimę,
5) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ć

wiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Ś

rodki dydaktyczne:

różne materiały do osłonięcia na zimę,

rękawice,

rośliny do zabezpieczenia na zimę.


Ćwiczenie 3

Określ zabiegi pielęgnacyjne wykonywane po posadzeniu drzew liściastych (na podstawie

filmu).

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film o uprawie roślin liściastych,
2) określić zabiegi pielęgnacyjne wykonywane po posadzeniu drzew liściastych,
3) określić sposób wykonania zabiegów pielęgnacyjnych,
4) zaprezentować swoje wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne

film prezentujący uprawę roślin liściastych,

magnetowid,

poradnik dla ucznia,

arkusze papieru,

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.7. Choroby i szkodniki roślin ozdobnych

5.7.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznaj choroby i szkodniki na krzewach liściastych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać informacji na temat szkodników i chorób w poradniku dla ucznia,
2) opisać objawy uszkodzeń w zeszycie,
3) rozpoznać szkodnika lub chorobę,
4) wykonać rysunek z uszkodzeniami w zeszycie,
5) zaprezentować swoje wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

dostęp do Internetu,

okazy roślinne z uszkodzeniami,

kartki papieru, zeszyt,

materiały do pisania,

lupa,

atlasy chorób i szkodników roślin ozdobnych,

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Zaplanuj program ochrony cisów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zaplanować uprawę dla cisów,
2) dobrać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne,
3) dobrać odpowiednie środki ochrony roślin w czasie wegetacji,
4) podać środki chemiczne do zwalczania chorób i szkodników,
5) zaprezentować swoje wyniki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

program ochrony roślin ozdobnych,

arkusze papieru,

przybory do pisania.


Ćwiczenie 3

Scharakteryzuj środki ochrony stosowane w uprawach roślin ozdobnych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przestrzegać zasad bhp,
2) przeczytać treść etykiet na opakowaniach,
3) uzupełnić tabelę,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

nazwa

preparatu

substancja

aktywna

toksyczność

forma

użytkowa

zastosowanie

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

ś

rodki ochrony roślin (opakowania),

karta pracy,

materiały do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Uprawa drzew i krzewów
ozdobnych”

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 2, 3,4, 5, 6,7, 8, 9, 10, 12, 13, 18, 19 są poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 11, 14, 15, 16, 17 20 są poziomu ponadpodstawowego

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
– dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
– bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3.c, 4. a , 5. c , 6. c 7. b, 8. c, 9. d, 10. b, 11. c,
12. b, 13. a, 14. b, 15. b, 16. b, 17.b , 18. d, 19. c, 20. d

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić kolor kwiatów hortensji na glebach
zasadowych.

B

P

b

2

Zdefiniować pojęcie krzewinki.

A

P

b

3

Określić wysokość formowania korony.

B

P

c

4

Określić pędy występujące na roślinach
drzewiastych.

B

P

a

5

Ustalić ilość igieł zebranych w pęczkach sosny.

C

P

c

6

Wyróżnić rośliny rozmnażanie z siewu nasion do
gruntu.

A

P

c

7

Zdefiniować pojęcie ”sadzonki z piętką”.

A

P

b

8

Określić organy powstające na długopędach.

B

P

c

9

Wyjaśnić, na czym polega podkrzesywanie.

C

P

d

10 Określić przyczyny zamierania pędów.

C

P

b

11 Scharakteryzować cięcie żywopłotów

formowanych.

C

PP

c

12 Wyjaśnić przyczynę występowania galasów.

C

P

b

13 Określić rośliny stosowane na żywopłoty

formowane.

B

P

a

14 Scharakteryzować szkodnika.

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

15 Ustalić termin cięcia krzewów kwitnących latem

i jesienią.

C

PP

b

16 Ustalić rodzaje cięć.

C

PP

b

17 Ustalić sposób podnoszenia pH gleby

C

PP

b

18 Określić występowanie roślin soliterowych.

C

P

d

19 Rozróżnić podkładki dla roślin iglastych.

C

P

c

20 Ustalić długość cięcia krzewów wczesno

kwitnących.

C

PP

d

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Omów z uczniami rodzaje zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczany

na udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorowego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mające na celu uniknięcia niepowodzeń

dydaktycznych

niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kartkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczyć odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

10. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie

odpowiedzi.

11. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

Powodzenia!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Kwiaty hortensji na glebach zasadowych mają kwiaty

a) fioletowe.
b) niebieskie.
c) żółte.
d) różowe.

2. Krzewinki to rośliny wysokości

a) 2-3 m.
b) 10-20 m.
c) 20-30 cm.
d) 50-80 cm.


3. Koronę formujemy, kiedy przewodnik osiągnie wysokość

a)

100-150 cm.

b) 250-300 cm.
c) 350-400 cm.
d) 800-850 cm.

4. U roślin drzewiastych występują pędy

a)

silnie rosnące i wolno rosnące.

b) długopędy i silnie rosnące.
c) kolce i krótkopędy.
d) długopędy i krótkopędy.

5. Igły u sosen zebrane są w pęczki po

a) 2, 3, 5.
b) 5, 10, 20.
c) 3, 8, 10.
d) 3, 5, 15.


6. Bezpośrednio po zbiorze wysiewa się nasiona

a) ałyczy, róży pomarszczonej, grabu.
b) buka, dębu, grabu.
c) buka, lipy, róży pomarszczonej.
d) brzozy, sosny czarnej, żywotnika zachodniego.

7. Sadzonka z „piętką” jest to

a) jednoroczny pęd z tarczką okulizacyjną.
b) dwuletni pęd z fragmentem drewna.
c) wieloletni pęd z miazgą.
d) dwuletni okulant.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

8. Na długopędach tworzą się

a) kwiaty.
b) liście.
c) pędy.
d) owoce.

9. Podkrzesywanie jest to

a) nacinanie kory.
b) formowanie korony.
c) rozmnażanie przez odkłady.
d) usuwanie pędów z pnia.

10. Zamieranie pędów drzew i krzewów spowodowane jest

a) nadmiarem nawożenia.
b) brakiem światła.
c) niedoborem wody.
d) niedoborem składników pokarmowych.

11. śywopłoty formowane z krzewów liściastych przycinamy

a) zimą i w sierpniu.
b) w kwietniu i w październiku.
c) na przedwiośniu i w lipcu.
d) w lutym i w listopadzie.

12. Występujące na pędach roślin galasy sygnalizują obecność

a) misecznika tujowego.
b) ochojnika
c) wełnowca.
d) przędziorka.

13 Pod założenie szkółki najlepsza jest gleba

a) torfowo-wapienna.
b) piaszczysto-gliniasta.
c) gliniasto-ilasta.
d) ilasto-piaszczysta.

14. Rysunek przedstawia

a) młode ananasy.
b) galas ochojnika.
c) rozwijające się szyszki.
d) kwiaty jodły.


15. Cięcie krzewów kwitnących latem i jesienią wykonujemy

a) w okresie zimowym.
b) wczesna wiosną.
c) latem, tuż po przekwitnięciu.
d) na jesieni, przed przymrozkami.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

16. Rysunek przedstawia cięcie

a) regeneracyjne.
b) sanitarne.
c) prześwietlające.
d) na obrączkę.

17. Do podniesienia odczynu gleby stosujemy mączkę

a) fosforytową.
b) dolomitową.
c) superfosfatową.
d) azotową.

18. Rośliny soliterowe to takie, które prezentowane są

a) w grupach z innymi roślinami.
b) w szpalerze z roślinami iglastymi.
c) jako rośliny przeznaczone na kwiat cięty.
d) samotnie.


19. Podkładkami u roślin iglastych są siewki

a) 2-3 letnie.
b) 5-8 letnie.
c) 3-4 letnie.
d) 7-9 letnie.


20. U krzewów wczesno kwitnących skracamy pędy na długość

a) od 3/4 do 1/3 długości.
b) od 1/2 do 1/3 długości.
c) od 1/3 do 2/3 długości.
d) od 1/2 do 1/4 długości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ...............................................................................


Uprawa drzew i krzewów ozdobnych

Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr zadania

Odpowiedzi

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Uprawa drzew i krzewów
ozdobnych”

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1

÷

14, są poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 15

÷

20, są poziomu ponadpodstawowego

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. d, 5. b, 6. d, 7. b, 8. b, 9. d, 10. a, 11. c,
12. c, 13. b, 14. a, 15. c, 16. b, 17. a, 18. c, 19. c, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

Celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić sposób przyśpieszenia kiełkowania nasion.

B

P

b

2

Określić rośliny rozmnażane przez sadzonki
zdrewniałe.

B

P

c

3

Ustalić, z jakich części roślin pobierane są zrazy.

C

P

b

4

Określić termin wycięcia czopa.

B

P

d

5

Określić rośliny wymagające kwaśnego podłoża.

B

P

b

6

Wyróżnić krzewy o ozdobnych liściach.

A

P

d

7

Określić kolor kwiatów hortensji na glebach
zasadowych.

B

P

b

8

Określić termin nawożenia roślin posadzonych jesienią.

B

P

b

9

Ustalić dawkę nawozów pod młode roślinyozdobne.

C

P

d

10 Wyróżnić preparaty stosowane do smarowania ran

po cięciu.

B

P

a

11 Określić termin cięcia żywopłotów formowanych

liściastych.

b

P

c

12 Rozróżnić materiały stosowane do okrywania

krzewów karłowych.

A

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

13 Rozpoznać chorobę.

B

P

b

14 Wyróżnić rośliny kwasolubne.

B

P

a

15 Scharakteryzować rodzaj cięcia stosowanego

w celu zagęszczenia dolnych partii krzewów.

C

PP

c

16 Ustalić cięcia krzewów wcześnie kwitnących.

C

PP

b

17 Wyjaśnić sposób zabezpieczania ran drzew po

cięciu.

C

PP

a

18 Ustalić sposób cięcia starszych drzew.

C

PP

c

19 Scharakteryzować szkodnika.

C

PP

c

20 Ustalić rośliny o wysokich wymaganiach wodnych.

C

PP

b


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Omów z uczniami rodzaje zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczany

na udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorowego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mające na celu uniknięcia niepowodzeń

dydaktycznych

niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kartkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczyć odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

10. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie

odpowiedzi.

11. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Wysiewając owoce dębu należy

a) moczyć w ciepłej wodzie.
b) naciąć ostrym nożem.
c) potrzeć papierem.
d) rozgnieść.

2. Przez sadzonki zdrewniałe rozmnażamy

a)

lipy, jesiony, tamaryszki.

b) sosny, jarzębiny, derenie.
c) tamaryszki, derenie, wierzby.
d) aksamitki, derenie, jałowce.

3. Zrazy pobrane do szczepienia roślin iglastych powinny pochodzić z pędów

a)

bocznych.

b) pionowych.
c) środkowych.
d) zewnętrznych.

4) Czop wycina się w okresie

a) IV-V.
b) X-XI.
c) II-III.
d) VII-VIII.

5. Drzew liściaste, które nie lubią wapnia w podłożu to

a) klon polny.
b) dąb czerwony.
c) buk pospolity.
d) jałowiec chiński.


6. Do krzewów o dekoracyjnych liściach należą

a) ogniki, kaliny, berberysy.
b) derenie białe, trzmieliny, ogniki.
c) berberysy, hortensje, forsycje.
d) berberysy, derenie białe, trzmieliny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7. Kwiaty hortensji na glebach zasadowych mają kwiaty

a) fioletowe.
b) niebieskie.
c) żółte.
d) różowe.

8. Rośliny wysadzane jesienią nawozimy

a) jesienią po przyjęciu się roślin.
b) wiosną i IV-V.
c) latem i VII-VIII.
d) wczesną wiosną i II-III.


9. Nawozy o spowolnionym działaniu pod rośliny młode dajemy w dawce

a) 3 g/roślinę.
b) 80 g/roślinę.
c) 25 g/roślinę.
d) 10 g/roślinę.

10. Rany powstałe po cięciu smarujemy preparatami

a) Santar SM, Funaben 4, Miedzian 50.
b) Miedzian 50, Randup, Chwastox.
c) Pielik, Apollo, Santar SM.
d) farbą emulsyjną, Funaben 3, Mospilan.


11. śywopłoty formowane z drzew i krzewów liściastych tniemy

a) zimą i V

VI.

b) I

II.

c) na przedwiośniu i VII

VIII.

d) IX

XI.

12. Krzewy karłowe na zimę zabezpieczamy

a) okopując ziemią.
b) okrywając płótnem.
c) okrywając stroiszem.
d) związując drutem.


13 Do najgroźniejszych chorób igieł należą

a) osnutka wełnowa.
b) osutka sosny.
c) wełnowce.
d) czerwce.


14. Do krzewów liściastych lubiących odczyn kwaśny należą

a) hortensje, różaneczniki.
b) lilaki, tamaryszki.
c) sosny, jałowce.
d) forsycje, różaneczniki.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

15. Przy zagęszczeniu niższych partii krzewów stosujemy cięcie

a) sanitarne.
b) korygujące.
c) formujące.
d) prześwietlające.


16. Krzewy, które zawiązują kwiaty na tegorocznych pędach tniemy

a) latem.
b) wczesną wiosną.
c) po przekwitnięciu.
d) późnym latem.

17. Rany powstałe po usunięciu grubych gałęzi należy zabezpieczyć

a) na brzegu środkiem grzybobójczym, a wewnątrz środkiem impregnującym.
b) wewnątrz środkiem owadobójczym.
c) na brzegu środkiem owadobójczym, a wewnątrz grzybobójczym.
d) środkami impregnującymi.


18. U drzew starszych celem pobudzenia wytworzenia nowych silnych pędów stosuje się cięcie

a) pielęgnacyjne.
b) sanitarne.
c) odmładzające.
d) prześwietlające.

19. Rysunek przedstawia

a) kolonię mszyc.
b) galasy.
c) misecznika.
d) tarcznika.

20. Rośliny iglaste wymagające gleby zlewnych i podmokłych to

a) jałowce i świerki.
b) metasekwoje chińskie, cyprysiki błotne.
c) cyprysiki groszkowe, choiny kanadyjskie.
d) żywotniki zachodnie, jodły.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ...............................................................................


Uprawa drzew i krzewów ozdobnych


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr zadania

Odpowiedzi

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

7. LITERATURA


1 Dąbski M.: Cięcie krzewów ozdobnych i pnączy. Działkowiec Sp. z.o.o, Warszawa 2003
2 Kosmala M.: Pielęgnacja drzew i krzewów ozdobnych. PWRiL, Warszawa 2000
3 Lachota P.: Rośliny ozdobne w kształtowaniu krajobrazu cz. III i IV. Hortpress Sp. z.o.o,

Warszawa 2006

4 Mynett M., Tomżyńska M.: Krzewy i drzewa ozdobne. Multico, Warszaw 1997
5 Praca zbiorowa.: Rośliny ozdobne. WSiP, Warszawa 1984
6 Remesova D., Oswald Z.: Leksykon krzewów liściastych. Mulico, Warszawa 1993
7 Startek L. Mynett K.: Rośliny ozdobne. Hortpress Sp. z.o.o, Warszawa 1996
8 Steller G.: Choroby szkodniki roślin ozdobnych w ogrodzie. Mulico, Warszawa 1993
9 Vrestiak P., Oswald Z.: Leksykon iglaków. Mulico, Warszawa 1994

Czasopisma:
Działkowiec
– Kwietnik
– Ogrody

Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000

