ogrodnik 621[01] z4 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Joanna Wdowska





Uprawa roślin ozdobnych w gruncie
621[01].Z4.01





Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Tomasz Kałuski
mgr inż. Barbara Arciszewska




Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Krystyna Kwestarz




Konsultacja:
mgr inż. Marek Rudziński










Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 621[01].Z4.01.
„Uprawa roślin ozdobnych w gruncie”, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu ogrodnik.















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Materiał nauczania

11

5.1. Klasyfikacja roślin ozdobnych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Sposoby rozmnażania roślin

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Technika i sposoby siewu

17

5.3.1. Ćwiczenia

17

5.4. Sadzenie i pielęgnacja roślin ozdobnych

20

5.4.1. Ćwiczenia

20

5.5. Ochrona roślin ozdobnych

23

5.5.1. Ćwiczenia

23

5.6. Uprawa roślin ozdobnych w gruncie

25

5.6.1. Ćwiczenia

25

5.7. Zbiór, przechowywanie i transport kwiatów

27

5.7.1. Ćwiczenia

27

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

29

7. Literatura

41

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Uprawa roślin ozdobnych w gruncie”,

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
ogrodnik.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem: aktywizujących metod nauczania, np. pokazu
z objaśnieniem, tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa „Uprawa roślin ozdobnych w gruncie” zawarta jest w module

621[01].Z4.01 i jest zaznaczona na schemacie na stronie 4.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

















Schemat układu jednostek modułowych

621[01].Z4

Produkcja roślin ozdobnych

621[01].Z4.01

Uprawa roślin ozdobnych

w gruncie

621[01].Z4.03

Uprawa drzew i krzewów

ozdobnych

621[01].Z4.02

Uprawa roślin ozdobnych pod

osłonami

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

charakteryzować warunki klimatyczne oraz określać ich wpływ na wzrost, rozwój
i plonowanie roślin,

charakteryzować rozmnażanie generatywne i wegetatywne,

rozróżnić cechy morfologiczne roślin,

charakteryzować nawozy organiczne i mineralne oraz określać ich wpływ na właściwości
gleby, wzrost i plonowanie roślin,

przygotować glebę pod uprawę roślin ozdobnych,

charakteryzować zabiegi pielęgnacyjne w uprawie roślin,

charakteryzować podstawowe choroby roślin, szkodniki oraz stosować metody ich
zwalczania,

określać przydatność podłoży i ziem do określonych upraw,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

– dokonać podziału roślin ozdobnych według określonych kryteriów,
– dobrać gatunki i odmiany roślin ozdobnych do produkcji,
– zaplanować

uprawę roślin w gruncie,

– zastosować różne sposoby rozmnażania roślin ozdobnych,
– rozpoznać nasiona roślin ozdobnych,
– scharakteryzować organy podziemne roślin ozdobnych,
– przygotować do siewu nasiona roślin ozdobnych,
– wykonać siew różnymi sposobami,
– przygotować oraz posadzić rozsadę roślin ozdobnych,
– przygotować i posadzić części podziemne roślin ozdobnych,
– określić walory dekoracyjne roślin,
– rozróżnić rodzaje i gatunki roślin ozdobnych na podstawie cech morfologicznych,
– dobrać i wykonać zabiegi pielęgnacyjne,
– określić choroby i szkodniki roślin ozdobnych oraz metody i środki ich zwalczania,
– zaplanować terminy oraz dokonać zbioru kwiatów,
– określić zastosowanie kwiatów,
– zaplanować oraz dokonać sprzedaży kwiatów,
– zapewnić warunki przechowywania organów pochodzenia pędowego i korzeniowego

do rozmnażania roślin ozdobnych,

– sporządzić kalkulację kosztów produkcji określonych gatunków roślin ozdobnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Ogrodnik 621[01]

Moduł:

Produkcja roślin ozdobnych: 621[01].Z4.

Jednostka modułowa:

Uprawa roślin ozdobnych w gruncie: 621[01].Z4.01

Temat: Rozmnażanie wegetatywne roślin ozdobnych.

Cel ogólny: Sposoby rozmnażania roślin ozdobnych.

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

−−−−

scharakteryzować sposoby rozmnażania roślin,

−−−−

scharakteryzować metody rozmnażania określonej rośliny,

−−−−

sporządzać sadzonki pędowe,

−−−−

przestrzegać zasad przygotowywania sadzonek.

Metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

tekstu przewodniego,

dyskusja,

ć

wiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

filmy dydaktyczne,

magnetowid, telewizor.


Formy organizacyjne pracy uczniów
:

uczniowie pracują w grupach 3-4-osobowych.


Czas trwania zajęć: 90 minut.

Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.

Zadanie dla ucznia
:
Wykonaj rozmnażanie dalii. Podczas zajęć stosuj zasady bezpiecznej pracy

Przebieg zajęć:
Faza wstępna

1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.

Faza właściwa

Praca metodą tekstu przewodniego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Jakie są sposoby rozmnażania wegetatywnego?
2. Jakie są zalety rozmnażania wegetatywnego?
3. Podaj przykłady roślin rozmnażanych przez sadzonki pędowe, kłącza i bulwy?
4. W jaki sposób rozmnażamy dalię?
5. Na co należy zwrócić uwagę przy rozmnażaniu dalii?
6. W jakim terminie wykonujemy rozmnażanie kanny?
7. Kiedy pobieramy bulwki przybyszowe z mieczyka?

Faza II. Planowanie
1. Z jakich roślin należy pobrać sadzonki do rozmnażania wegetatywnego?

2. Jak rozmnaża się rośliny przez podział?

Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracując w zespołach proponują jakie czynności należy wykonać realizując

ć

wiczenie.

2. Uczniowie zastanawiają się nad sposobem doboru narzędzi i materiałów.

3. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność dobranych materiałów oraz toku

rozumowania podczas konsultacji.

Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie przygotowują stanowiska pracy.
2. Uczniowie dobierają materiały i narzędzia.
3. Uczniowie rozmnażają dalię.

Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych ćwiczeń. Nauczyciel

sprawdza poprawność.

Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania zadań sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności były
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Ogrodnik 621[01].

Moduł:

Produkcja roślin ozdobnych: 621[01].Z4.

Jednostka modułowa:

Uprawa roślin ozdobnych w gruncie: 621[01].Z4.01

Temat: Ochrona roślin jednorocznych i dwuletnich przed chorobami i szkodnikami.

Cel ogólny: Rozpoznać choroby i szkodniki występujące na roślinach jednorocznych
i dwuletnich.

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

rozpoznać choroby i szkodniki występujące na roślinach jednorocznych i dwuletnich,

określić sposób zwalczania chorób i szkodników,

przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne na roślinach ozdobnych.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

−−−−

poradnik dla ucznia,

−−−−

wzór tabeli,

−−−−

atlasy chorób i szkodników roślin ozdobnych,

−−−−

okazy naturalne uszkodzonych roślin,

−−−−

film dydaktyczny przedstawiający uszkodzenia roślin wywołane przez szkodniki i choroby,

−−−−

magnetowid, telewizor.


Formy organizacyjne pracy uczniów
:

uczniowie pracują w grupach 3-4-osobowych.


Czas trwania zajęć: 90 minut.

Uczestnicy
: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.

Przebieg zajęć:

1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Podział grupy uczniów na zespoły.
4. Wprowadzenie do tematu:

– nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat ochrony roślin jednorocznych

i dwuletnich przed chorobami i szkodnikami, nauczyciel omawia film, po wykładzie
nauczyciel zadaje pytanie: Jakie są objawy uszkodzenia roślin przez choroby
i szkodniki i w jaki sposób im zapobiegać?

– „Burza mózgów” - uczniowie udzielają różnych odpowiedzi, wszystkie są zapisane na

tablicy, nauczyciel weryfikuje odpowiedzi.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. Realizacja ćwiczeń
Praca w grupach 3-4-osobowych:

– nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania,
– uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,

– uczniowie oglądają zmiany jakie powstały na organach roślin w wyniku choroby lub

ż

erowania szkodników,

– uczniowie dyskutują podczas rozpoznawania uszkodzeń, analizują stwierdzone

objawy z informacjami zawartymi w atlasie chorób i szkodników roślin ozdobnych,

– uczniowie uzasadniają swoje rozpoznanie,
– sporządzają tabelę.
Nauczyciel obserwuje prace uczniów, udziela rad i wskazówek dotyczących:
– prawidłowości wykonywania ćwiczenia,
– przestrzegania zasad bhp.

6. Podsumowanie zajęć:

– uczeń, przedstawiciel grupy, prezentuje wykonane przez swoją grupę zadanie,
– uczniowie dyskutują na forum klasy na temat trudności wykonania ćwiczenia,
– nauczyciel ocenia pracę każdej grupy.

7. Ewaluacja osiągnięć ucznia:
nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnej ucznia i grupę, na bieżąco, podczas
dyskusji, podczas wykonywanego ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Klasyfikacja roślin ozdobnych


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ dekoracyjność roślin ozdobnych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) narysować elementy dekoracyjne poszczególnych roślin na wcześniej przygotowanym

arkuszu papieru według wzoru,

3) wpisać we właściwej kolumnie tabeli: elementy dekoracyjne, barwę oraz zastosowanie,
4) zaprezentować rezultat swojej pracy.

Lp.

Gatunek

Rysunek

Barwa

Dekoracyjność

Zastosowanie

1

2

3

4

5

6

7

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– metoda tekstu przewodniego,
– ćwiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

– materiał roślinny,
– atlasy roślin ozdobnych,
– karty pracy,
– kredki, temperówka.

Ćwiczenie 2

Rozpoznaj rośliny jednoroczne oraz dwuletnie na podstawie cech morfologicznych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dokładnie obejrzeć roślinę,
3) zapisać na kartce swoje spostrzeżenia,
4) wpisać do tabeli rozpoznane rośliny,
5) zaprezentować rezultaty swojej pracy.

Rodzaj

Gatunek

Liście

Rodzaj
obrzeżenia
blaszki
liściowej

Rodzina

Rysunek
rośliny

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

ż

ywe okazy roślin,

kartki papieru,

przybory do pisania,

karta pracy,

atlasy roślin ozdobnych.


Ćwiczenie 3

Dokonaj klasyfikacji roślin pod względem użytkowym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) sporządzić schemat podziału roślin pod względem użytkowym,
3) zapoznać się z roślinami, które są podane na karcie pracy,
4) umieścić nazwy gatunków roślin w odpowiednim miejscu schematu,
5) zaprezentować wyniki swojej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

karta z roślinami,

atlasy roślin ozdobnych,

foldery z roślinami ozdobnymi,

arkusze papieru,

przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Sposoby rozmnażania roślin ozdobnych

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj organy podziemne roślin.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokładnie obejrzeć i zapisać swoje spostrzeżenia,
2) rozpoznać organy podziemne roślin,
3) uzupełnić tabelę wpisując rozpoznany gatunek, sposoby rozmnażania,
4) wykonać rysunek rozpoznanego organu podziemnego,
5) przedstawić wyniki swojej pracy.

Rysunek
organu
podziemnego

Gatunek

Sposoby
rozmnażania

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

organy podziemne roślin,

atlasy roślin ozdobnych,

karty pracy,

przybory do pisania.

Ćwiczenie 2.

Wykonaj rozmnażanie dalii.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić metodę rozmnażania dalii,
2) przygotować materiały do rozmnażania,
3) sprawdzić zdrowotność karp dalii po przezimowaniu,
4) dokonać podziału, tak aby każda część na wierzchołku miała co najmniej jeden dobrze

wykształcony pąk,

5) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia,
6) posadzić w przygotowane miejsca i podlać,
7) przedstawić wyniki swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

karpy dalii,

poradnik dla ucznia,

szpadel, ostry nóż,

wyznaczone miejsca do sadzenia dalii,

konewka.

Ćwiczenie 3

Rozpoznaj nasiona kwiatów jednorocznych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządź tabelę według wzoru,

Gatunek

rysunek
nasion


wielkość


kształt


barwa


powierzchnia

Nagietek lekarski

Szałwia błyszcząca

Starzec

ś

eniszek meksykański

Begonia stale kwitnąca

Aksamitka rozpierzchła

Lobelia przylądkowa

Cynia wytworna

2) uzupełnij tabelę, naszkicuj lub wklej nasiona,
3) określ cechy nasion,
4) przedstaw wyniki swojej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

próbki z materiałem siewnym,

karta pracy,

przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Technika i sposoby siewu

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj siew szałwii i żeniszka.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały,
2) określić, technikę i głębokość siewu,
3) wybrać skrzynki i je napełnić podłożem,
4) mocno podlać przygotowaną skrzynkę do wysiewu,
5) wysiać nasiona szałwii i żeniszka,
6) przestrzegać zasad techniki siewu,
7) przykryć skrzynkę szybą,
8) zaetykietować wysiewy,
9) zaprezentować wyniki ćwiczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

nasiona szałwii i żeniszka,

skrzynki, kuwety, multiplaty różnej wielkości,

podłoże (ziemia liściowa, torf, piasek),

packa, deseczka, sito do przesiewania,

suchy piasek, konewka,

szkło do przykrycia skrzynek,

etykiety,pisak.

Ćwiczenie 2

Przygotuj doniczki i pojemniki do produkcji rozsady.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyróżnić różne pojemniki oraz doniczki stosowane w produkcji ogrodniczej,
2) określić średnicę i porównać z numerem doniczki,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

3) porównać ciężar i pojemność doniczek tego samego numeru wykonanych z różnych

materiałów,

4) napełnić doniczki i skrzynki podłożem, zwracając uwagę na prawidłowe wykonanie tej

czynności.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

zestaw doniczek o różnych kształtach i wielkościach, ceramicznych i z tworzyw
sztucznych,

skrzynki, kuwety, multiplaty różnej średnicy,

waga, miarka, etykiety, pisak,

podłoże (ziemia liściowa).

Ćwiczenie 3

Przygotuj nasiona paciorecznika do wysiewu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokładnie obejrzeć nasiona paciorecznika,
2) określić technikę i głębokość siewu nasion paciorecznika,
3) uszkodzić nasiona paciorecznika pilnikiem lub papierem ściernym,
4) wybrać doniczki o odpowiedniej średnicy,
5) napełnić doniczkę podłożem i umieścić w nich nasiona,
6) podlać i w wyznaczonym miejscu ustawić doniczki z paciorecznikiem,
7) zaetykietować wysiewy,
8) zaprezentować swoje wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

nasiona pacioreczników,

poradnik dla ucznia,

kartki papieru,

przybory do pisania,

papier ścierny lub pilnik,

doniczki różnej średnicy, multiplaty,

podłoże (ziemia liściowa),

konewka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 4

Określ technikę i głębokość siewu nasion roślin jednorocznych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić tabelę według wzoru,

Lp.

Wielkość nasion

1

Technika siewu nasion

2

Głębokość siewu nasion

3

1

Nasiona bardzo
drobne

2

Nasiona średniej
wielkości

3

Nasiona duże

2) dobrać technikę siewu do wielkości nasion,
3) określić głębokość siewu nasion w zależności od wielkości,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

arkusze papieru,

przybory do rysowania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4. Sadzenie i pielęgnacja roślin ozdobnych

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj pikowanie siewek szałwii i lobelii.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały,
2) zgromadzić siewki szałwii i lobelii,
3) wybrać odpowiedniej średnicy doniczki lub multiplaty,
4) napełnić podłożem wybrane pojemniki,
5) ostrożnie wyjąć siewki ze skrzynek,
6) przestrzegać techniki pikowania,
7) pikować za pomocą pikownika lub kołeczka,
8) ustawić przepikowane rośliny w wybranym miejscu i podlać je,
9) zaetykietować rośliny, podając nazwę rodzajową i gatunkową, ewentualnie odmianę,
10) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

siewki szałwii i lobelii,

doniczki różnej średnicy i multiplaty,

podłoże,

rękawiczki,

pikulec lub kołeczek zaostrzony,

etykiety, flamaster,

konewka.

Ćwiczenie 2

Wysadź szałwię błyszczącą i żeniszek meksykański.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zmierzyć kwietnik,
2) zaprojektować nasadzenie kwietnika,
3) dobrać rozstawę dla poszczególnych roślin,
4) obliczyć obsadę rośliny na1 m²,
5) sprawdzić zdrowotność rozsady,
6) wyznaczyć za pomocą sznurka lub znacznika rozstawę roślin,
7) wykonać sadzenie zgodnie z projektem,
8) wykonaj zabiegi pielęgnacyjne po posadzeniu,
9) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

sadzonki szałwii błyszczącej i żeniszka meksykańskiego,

sznurek lub znacznik, metrówka,

łopatka, rękawiczki,

konewka.

Ćwiczenie 3

Wykonaj zabiegi pielęgnacyjne na kwietniku z roślin jednorocznych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać rodzaj zabiegów pielęgnacyjnych,
2) zgromadzić odpowiednie narzędzia,
3) wykonać zabiegi pielęgnacyjne,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

kwietnik z roślinami jednorocznymi,

motyczka, pazurki,

sekator,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

nawozy dolistne,

rękawiczki,

wąż, konewka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.5. Ochrona roślin ozdobnych

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj środki ochrony stosowane w uprawach roślin ozdobnych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przestrzegać zasad bhp,
2) odszukać informacje zamieszczone na etykietach opakowania,
3) uzupełnić tabelę według wzoru,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Nazwa

Preparatu

Substancja

biologicznie

czynna

Klasa

toksyczności

Forma

użytkowa

Zastosowanie

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

najważniejsze krajowe i zagraniczne preparaty chemiczne (opakowania),

karta pracy,

przybory do pisania.


Ćwiczenie 2

Zaplanuj harmonogram ochrony dla dowolnej rośliny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zaplanować uprawę dowolnej rośliny,
2) określić rodzaj zabiegów pielęgnacyjnych,
3) dobrać odpowiednie środki ochrony roślin w czasie wegetacji,
4) zaprezentować swoje wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

program ochrony roślin ozdobnych,

arkusze papieru,

przybory do pisania.

Ćwiczenie 3

Rozpoznaj szkodniki roślin ozdobnych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać informacje na temat szkodników w poradniku dla ucznia,
2) opisać objawy uszkodzeń,
3) rozpoznać szkodnika posługując się lupą,
4) wykonać rysunek z uszkodzeniami i zaprezentować swoje wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

rośliny z uszkodzeniami,

arkusze papieru,

przybory do pisania,

lupa,

atlasy chorób i szkodników roślin ozdobnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.6. Uprawa roślin jednorocznych w gruncie

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wysadź pojedyncze bulwy dalii.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) rozpoznać bulwy,
2) obejrzeć dokładnie bulwy dalii,
3) określić technikę i głębokość sadzenia,
4) wysadzić bulwy,
5) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

bulwy pojedyncze dalii,

szpadel,

miejsce przeznaczone do sadzenia.

Ćwiczenie 2

Oceń stan roślin dwuletnich zimujących w gruncie.

Ć

wiczenie terenowe z podziałem na grupy

Grupa I ocenia stan przezimowania bratków na rozsadniku,
Grupa II ocenia stan przezimowania stokrotek na zagonie bez zabezpieczenia,
Grupa III ocenia stan przezimowania stokrotek na zagonie zabezpieczonych przed mrozem,
Grupa IV ocenia stan przezimowania niezapominajek na zagonie bez zabezpieczenia przed
mrozem.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) ocenić wizualnie stan roślin na rozsadniku i na zagonie,
2) określić liczbę roślin, które przezimowały,
3) opisać stan roślin (w jakiej fazie wzrostu i rozwoju znajdują się rośliny),
4) zaprezentować swoje wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

wyznaczone miejsca z roślinami dwuletnimi,

arkusze papieru,

przybory do pisania.


Ćwiczenie 3

Dobierz gatunki roślin do tworzenia kompozycji kwiatowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić wielkość kwietnika,
2) określić gatunki przeznaczone do kompozycji kwiatowych (roczne, dwuletnie, byliny, nie

zimujące w gruncie),

3) sporządzić projekt kwietnika, uwzględniając wymagania: świetlne, glebowe, pokrój oraz

barwę roślin,

4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier milimetrowy i zwykły,

ołówek, linijka, gumka, kredki,

katalogi roślin ozdobnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

5.7. Zbiór, przechowywanie, transport kwiatów

5.7.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ fazy rozwojowe kwiatów w momencie zbioru.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić fazy zbioru dla wybranych roślin,
2) zapisać spostrzeżenia w zeszycie,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

plansze z roślinami, katalogi,

kwiaty,

arkusze papieru,

przybory do pisania.


Ćwiczenie 2

Wykonaj zbiór i sortowanie kwiatów mieczyka.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić fazy cięcia mieczyka,
2) wybrać odpowiednie narzędzia do cięcia,
3) wykonać prawidłowe cięcie,
4) przenieść kwiaty do pomieszczenia, gdzie będą sortowane,
5) określić normy dla mieczyków,
6) dokonaj sortowania kwiatów,
7) wstawić do wody i chłodnego pomieszczenia,
8) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

rabaty z uprawą mieczyka,

poradnik dla ucznia,

sekator, nóż,

normy dla mieczyków,

wiadro, głęboka kuweta.


Ćwiczenie 3

Przygotuj kwiaty do sprzedaży.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić potrzebne materiały do pakowania kwiatów,
2) określić odległość przewożonych kwiatów do sprzedaży,
3) wykonać selekcję roślin do sprzedaży (zwróć uwagę na zdrowotność, wybarwienie

kwiatów),

4) dobrać odpowiednie materiały do pakowania w zależności od gatunku roślin,
5) zapakować kwiaty określonych gatunków,
6) odpowiednio oznaczyć oraz określić pozycje w jakiej mają być transportowane,
7) przedstawić wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

materiał roślinny przeznaczony do pakowania,

materiały do pakowania: kartony, folie, bibuły,

przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Uprawa roślin ozdobnych
w gruncie”

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 18, 20 są poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 6, 9, 11, 16, 17, 19 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. b, 4. d, 5. c, 6. c 7. a, 8. c, 9. d, 10. d, 11. c,
12. b, 13. d, 14. c, 15. c, 16. b, 17. d, 18. b, 19. d, 20. a

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić termin wysiewu kwiatów jednorocznych
do gruntu.

A

P

b

2

Wybrać podłoże do wysiewu kwiatów.

B

P

b

3

Określić zasady rozwoju roślin dwuletnich.

B

P

b

4

Wybrać miejsce wysiewu kwiatów dwuletnich.

B

P

d

5

Określić zabiegi pielęgnacyjne w uprawie kwiatów
dwuletnich.

B

P

c

6

Scharakteryzować zasady pikowania roślin
dwuletnich.

C

PP

c

7

Wyróżnić sposoby zapobiegania chorobom
grzybowym.

A

P

a

8

Określić sposób rozmnażania begonii bulwiastej.

B

P

c

9

Dobrać rośliny, które rozmnażamy przez sadzonki
pędowe.

C

PP

d

10 Określić roślinę, którą wysiewa się najwcześniej.

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

11 Dobrać rośliny, które nie przemarzają

i wielokrotnie kwitną.

C

PP

c

12 Określić szkodnika powodującego zwijanie się liści.

B

P

b

13 Wymienić metody walki z chorobami wirusowymi.

A

P

d

14 Rozpoznać rodzaj choroby.

B

P

c

15 Zdefiniować pojęcie skaryfikacji.

A

P

c

16 Scharakteryzować sposób przygotowania kwiatów

do sprzedaży.

C

PP

b

17 Ustalić sposoby sadzenia bylin.

C

PP

d

18 Wyjaśnić, co decyduje trwałości kwiatów.

B

P

b

19 Scharakteryzować warunki przechowywania bulw.

C

PP

d

20 Wskazać środki chemiczne do ukorzeniania roślin.

B

P

a


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Poinformuj uczniów o rodzajach zadań zawartych w zestawie oraz o zasadach

punktowania.

4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczany

na udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorowego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mające na celu uniknięcia niepowodzeń

dydaktycznych

niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Przeczytaj zestaw zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. tylko jedna odpowiedź jest poprawna; i zaznacz
ją znakiem x.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

7. Staraj się wyraźnie zaznaczyć odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz
za poprawną.

8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

10. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie

odpowiedzi.

11. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Kwiaty jednoroczne wysiewa się do gruntu

a) jesienią.
b) III- IV.
c) VI.
d) II- III.

2. Najlepszym podłożem do wysiewu nasion jest

a) piasek.
b) ziemia liściowa.
c) perlit.
d) torf z piaskiem.

3. Kwiaty dwuletnie przechodzą swój rozwój w ciągu

a) jednego okresu wegetacyjnego.
b) dwóch okresów wegetacyjnych.
c) trzech okresów wegetacyjnych.
d) czterech okresów wegetacyjnych

4. Nasiona kwiatów dwuletnich można wysiewać

a) na rozsadniku.
b) do skrzynek w szklarni.
c) do inspektu.
d) wszystkie odpowiedzi są poprawne.

5. Zabiegiem niezbędnym w uprawie kwiatów dwuletnich jest

a) podpieranie.
b) hartowanie.
c) okrywanie na zimę.
d) usuwanie przekwitniętych kwiatów.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

6. Siewki kwiatów dwuletnich pikuje się

a) do skrzynek w szklarni.
b) na zagonach w szklarni.
c) na zagonach w gruncie.
d) na kwietnikach.

7. Zaprawianie bulw mieczyka przed wysadzeniem stosuje się w celu zabezpieczenia ich

przed
a) chorobami grzybowymi.
b) zbyt obfitym ukorzenieniem.
c) przerwaniem spoczynku.
d) opóźnieniem kiełkowania.

8. Na skalę produkcyjną begonię bulwiastą rozmnaża się

a) przez podział bulw.
b) przez sadzonki.
c) z nasion.
d) „in vitro”.

9. Przez sadzonki pędowe można rozmnażać

a) pacioreczniki i begonie.
b) mieczyki i dalie.
c) pacioreczniki i dalie.
d) dalie i begonie.

10. Najwcześniej wysiewa się nasiona

a) aksamitki.
b) bratka.
c) lobelii.
d) begonii.

11. Roślinami dwuletnimi, które nie przemarzają w drugim roku uprawy i mogą wielokrotnie

kwitnąć są
a) niezapominajka.
b) Stokrotka.
c) goździk brodaty.
d) szałwia błyszcząca.

12. Nakłuwanie liści młodych pędów i pąków kwiatowych oraz ich zwijanie powodują

a) nicienie.
b) mszyce.
c) gąsienice.
d) czerwce.

13. Choroby wirusowe możemy zwalczać poprzez

a) używanie zdrowego materiału do rozmnażania.
b) termiczne odkażanie nasion.
c) zwalczanie mszyc.
d) wszystkie wymienione sposoby.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

14. Rysunek przedstawia objawy porażenia bratka ogrodowego przez

a) mączniaka prawdziwego.
b) szarą pleśń.
c) mączniaka rzekomego.
d) rdzę bratka.

15. Pocieranie lub uszkadzanie pilnikiem twardej łupiny nasiennej to

a) stratyfikacja.
b) moczenie.
c) skaryfikacja mechaniczna.
d) skaryfikacja chemiczna.

16. Kwiaty lewkonii przygotowujemy do sprzedaży w następujący sposób

a) ścinamy sekatorem kwiatostany.
b) wyrywamy całe rośliny z korzeniami
c) uszczykujemy palcami.
d) ścinamy nożem.

17. Rysunek przedstawia

a) sadzenie mieczyka.
b) sadzenie begonii bulwiastej.
c) sadzenie aksamitki.
d) sadzenie dalii.

18. O trwałości kwiatów ciętych decyduje

a) pora cięcia.
b) faza rozwoju pąka w momencie cięcia.
c) sposób wykonywania cięcia.
d) rodzaj ścinanej łodygi.

19. Bulwy mieczyka przechowujemy w temperaturze

a) 15- 20ºC.
b) 1-2ºC.
c) 10-15ºC.
d) 3-7ºC.

20. Do środków chemicznych, które stosuje się w celu przedłużenia trwałości zalicza się

a) Adural AK.
b) Florowit.
c) Pirymol.
d) Proflovit.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................


Uprawa roślin ozdobnych w gruncie


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Uprawa roślin ozdobnych
w gruncie”

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 2, 3, 4, 5,6, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19 są poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 5, 9, 11, 16, 18, 20 są poziomu ponadpodstawowego

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi
: 1. d, 2. b, 3. c, 4. c, 5. b, 6. d, 7. d, 8. c, 9. b, 10. b, 11. a,
12.c, 13. b, 14. c, 15. d, 16. c, 17. b, 18. d, 19. a, 20. c

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wyjaśnić na czym polega hartowanie.

B

P

d

2

Określić zbiegi pielęgnacyjne w uprawie kwiatów
z rozsady.

B

P

b

3

Wymienić środki stosowane w zwalczaniu chorób
grzybowych.

B

P

c

4

Zdefiniować pojęcie systemu wiązkowego.

A

P

c

5

Określić zasady skracania korzenie siewek.

B

P

b

6

Określić metodę siewu nasturcji.

B

P

d

7

Określić zalety rozmnażania generatywnego.

B

P

d

8

Określić miejsce żerowania mszyc.

B

P

c

9

Scharakteryzować rośliny jednoroczne wymagające
podpór.

C

PP

b

10 Zdefiniować pojęcie nasiona.

A

P

b

11 Scharakteryzować głębokość siewu nasion.

C

PP

a

12 Określić rośliny tworzące bulwy.

B

P

c

13 Określić termin wysadzania kwiatów dwuletnich.

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

14 Ustalić wymagania glebowe roślin uprawianych

z rozsady.

C

P

c

15 Określić rośliny wysiewane najpóźniej.

B

P

d

16 Scharakteryzować sposób zbioru rośliny o łodygach

silnie uwodnionych.

C

PP

c

17 Zdefiniować pojęcie pikowania.

A

P

b

18 Ustalić rodzaj szkodnika.

C

PP

d

19 Określić fazę ścinania pąków kwiatostanowych

mieczyka.

B

P

a

20 Ustalić warunki przechowywania kanny.

C

PP

c


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Poinformuj uczniów o rodzajach zadań zawartych w zestawie oraz o zasadach

punktowania.

4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczany

na udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorowego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mające na celu uniknięcia niepowodzeń

dydaktycznych

niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi
3. Przeczytaj zestaw zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. tylko jedna odpowiedź jest poprawna; i zaznacz
ją znakiem x.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczyć odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz
za poprawną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

10. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie odpowiedzi.

11. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH II


1.

Hartowanie roślin polega na

a) obniżeniu temperatury.
b) silnemu wietrzeniu.
c) zmniejszeniu ilości podlewania.
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.

2. Jednym z zabiegów w uprawie kwiatów z rozsady jest

a) podlewanie.
b) hartowanie.
c) przerywanie.
d) okrywanie na zimę.


3. Do zwalczania chorób grzybowych stosujemy

a)

herbicydy.

b) zoocydy.
c) fungicydy.
d) moluskocydy.

4. System wiązkowy korzeni to

a)

korzenie główne

.

b) korzenie przybyszowe.
c) bez korzenia głównego, składające się z kilkunastu korzeni.
d) korzenie boczne, rozrastające się na boki od korzenia głównego.

5. Przy pikowaniu siewek ich korzenie skraca się o

a) 3/4 długości.
b) 1/3 długości.
c) 1/2 długości.
d) nie skraca się.


6. Nasiona nasturcji wysiewa się

a) rzutowo.
b) rzędowo.
c) pasowo.
d) gniazdowo.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. Zaletą rozmnażania generatywnego jest

a) łatwość wykonania zabiegu.
b) niski koszt zabiegu.
c) rośliny są żywotniejsze i zdrowsze.
d) wszystkie odpowiedzi.

8. Mszyce żerują na

a) pręcikach.
b) korzeniach.
c) liściach.
d) owocach.

9. Do roślin jednorocznych wymagających podpór należą

a) groszek pachnący, lobelia przylądkowa, aksamitka wąskolistna.
b) fasola ozdobna, groszek pachnący, powój trójbarwny.
c) stokrotka, begonia stale kwitnąca, groszek pachnący.
d) fasola ozdobna, groszek pachnący, żeniszek meksykański.

10. Nasieniem nazywamy

a) organ wegetatywnego rozmnażania, który zawiera roślinę.
b) organ generatywnego rozmnażania, który zawiera młodą roślinę w postaci zarodka.
c) organ wegetatywnego rozmnażania, w którym znajdują się korzenie, liście, kwiaty.
d) organ do rozmnażania „in vitro”.

11. Nasiona kwiatów sezonowych wysiewa się na

a) głębokość równą 3-krotnej grubości nasion.
b) głębokość równą 5-krotnej grubości nasion.
c) głębokość równą 3-4 wysokościom nasion.
d) nie ma znaczenia głębokość.


12. Rośliny, które tworzą bulwy to:

a) mieczyk ogrodowy, krokosmia, kanna.
b) mieczyk ogrodowy, kanna, dalia.
c) mieczyk ogrodowy, begonia bulwiasta, krokosmia.
d) begonia bulwiasta, tulipan, dalia.

13. Rozsadę kwiatów dwuletnich wysadza się na miejsce stałe

a) po 15 maja.
b) jesienią lub wiosną.
c) w czerwcu.
d) w marcu.

14. Kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady najlepiej rosną na glebie

a) gliniastej.
b) o odczynie kwaśnym.
c) nawiezionej obornikiem.
d) piaszczystej.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

15. Najpóźniej wysiewamy nasiona

a) begonii.
b) szałwii.
c) aksamitki.
d) stokrotki.

16. Łodygi roślin silnie uwodnionych przy zbiorze na kwiat cięty

a) ucinamy sekatorem.
b) ucinamy nożem.
c) uszczykujemy palcami.
d) ucinamy nożycami.

17. Pikowanie jest to

a) sadzenie roślin do gruntu.
b) rozsadzenie siewek.
c) przesadzanie roślin.
d) sadzenie siewek do gruntu.

18. Rysunek przedstawia

a) mączniaka prawdziwego.
b) rdzę malwy.
c) wirozy.
d) mszyce.

19. Kwiaty mieczyka ścinamy gdy

a) pierwszy kwiat w kłosie zaczyna się otwierać.
b) wierzchołek kwiatostanu jest otwarty.
c) połowa kwiatów w kłosie jest otwarta.
d) cały kłos jest rozwinięty.

20. Organy przetrwalnikowe kanny przechowujemy w temperaturze

a) 8-10ºC.
b) 4-5 ºC.
c) 5-8 ºC.
d) 0-3 ºC.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Uprawa roślin ozdobnych w gruncie


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

7. LITERATURA

1. Chlebowski B., Mynett K.: Kwiaciarstwo. PWRiL, Warszawa 1995

2. Cmiel H.: Uprawa roślin ozdobnych. PWRiL, Warszaw 1993
3. Chojnowska E.: Rozmnażamy drzewa i krzewy liściaste. Działkowiec Sp. z.o.o, Warszawa

2004

4. Hessayon D.G.: Kwiaty. Muza SA, Warszaw1997
5. Maier H. O.: Rozmnażanie roślin. Wiedza i życie, Warszawa 2005
6. Marynowska M., Kapusta I.: Rośliny ozdobne ćwiczenia. Hortpress Sp. z.o.o., Warszawa

1999

7. Masternak H., Wiech K.: Jaki to szkodnik jaka choroba. Polski Związek Działkowców,

Warszawa 1988

8. Rośliny ozdobne. WSiP, Warszawa 1970
9. Skąpski H., Dąbrowski Z.: Ogólna uprawa roślin ogrodniczych. PWRiL, Warszawa 1981
10. Stertek.L., Mynett K.: Rośliny ozdobne. Hortpress Sp. z.o.o., Warszawa 1996
11. Stertek.L., Mynett K.: Rośliny ozdobne. Hortpress Sp. z.o.o., Warszawa 1996
12. Spendel J.: Układanki roślinne. PWRiL, Warszaw 1988

Czasopisma:
– Mój piękny ogród
– Ogrody
– Działkowiec
– Kwietnik.

Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: Nauczycielski system oceniania. (ABC nauczyciela szkoły

zawodowej). Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Warszawa 1999

2. Figurski J., Ornatowski T.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji,

Radom 2000

3. Nowacki T.W.: Zawodoznawstwo. Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 2003
4. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997

5. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii

Eksploatacji, Radom 2002

