„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Jolanta Przybytniewska
Magazynowanie oraz transport surowców, półfabrykatów
i wyrobów gotowych 743[03].Z2.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz
mgr Ryszard Ewert
Opracowanie redakcyjne:
inż. Jolanta Górska
Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 743[03].Z2.02
„Magazynowanie oraz transport surowców, materiałów i wyrobów gotowych”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu tapicer.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Magazynowanie surowców i półfabrykatów tapicerskich
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Magazynowanie,
pakowanie
i
transport
gotowych
wyrobów
tapicerowanych
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa przy
magazynowaniu i transporcie surowców, półfabrykatów i wyrobów
tapicerowanych
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
18
7. Literatura
29
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie tapicer 743[03] przy realizacji
jednostki modułowej „Magazynowanie oraz transport surowców, półfabrykatów i wyrobów
gotowych” 743[03].Z2.02.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, czyli wykaz umiejętności i wiedzy jakie uczeń powinien mieć
opanowane przed przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej,
−
cele kształcenia czyli wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien opanować podczas
zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń mających wykształcić u uczniów umiejętności praktyczne,
−
przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego służące ewaluacji osiągnięć ucznia,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami nauczania:
wykładu informacyjnego, pokazu z objaśnieniem, pokazu z instruktażem, ćwiczeń
praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może posłużyć się
zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju
zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
743[03].Z2.01
Ocenianie jakości
surowców, materiałów
i wyrobów gotowych
743[03].Z2
Organizacja produkcji
743[03].Z2.02
Magazynowanie oraz
transport surowców,
półfabrykatów i wyrobów
gotowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
posługiwać się dokumentacją technologiczną i techniczną stosowaną w tapicerstwie,
–
określać właściwości surowców i materiałów stosowanych w tapicerstwie, które to
zagadnienia zawarte są w module 743[03].Z1 „Surowce i materiały tapicerskie”,
–
posługiwać się przyrządami pomiarowymi,
–
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,
–
korzystać z różnych źródeł informacji,
–
stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,
–
charakteryzować narzędzia, maszyny i urządzenia stosowane w tapicerstwie,
–
oceniać jakość surowców, materiałów i wyrobów gotowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
określić i zastosować zasady magazynowania oraz transportu surowców, półfabrykatów,
mebli i innych wyrobów tapicerowanych,
−
dobrać opakowania dla poszczególnych rodzajów wyrobów tapicerowanych,
−
określić sposoby zabezpieczania mebli i innych wyrobów tapicerowanych na czas
transportu,
−
określić i zastosować sposoby magazynowania wyrobów tapicerowanych,
−
zorganizować transport wyrobów gotowych,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Tapicer743[03]
Moduł:
Organizacja produkcji 743[03].Z2
Jednostka modułowa:
Magazynowanie oraz transport surowców, półfabrykatów
i wyrobów gotowych 743[03].Z2.02
Temat: Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas prac związanych z załadunkiem
i rozładunkiem magazynowanych towarów.
Cel ogólny: Ukształtowanie świadomości i umiejętności bezpiecznej pracy przy załadunku
i rozładunku magazynowanych towarów.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wskazać zagrożenia występujące podczas prac załadowczo-wyładowczych,
−
określić źródło zagrożeń,
−
przewidywać konsekwencje wynikające z zagrożeń,
−
zapobiegać niebezpieczeństwom związanym z pracami załadowczo-wyładowczymi,
−
pracować w sposób zgodny z zasadami i przepisami bhp,
−
dobierać i stosować środki ochrony osobistej,
−
zachować się w razie zauważenia zagrożenia,
−
zachować się w razie zaistnienia wypadku.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem połączony z dyskusją.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna lub zespołowa (zależy od liczebności grupy).
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
plansze poglądowe,
−
instrukcje bhp,
−
instrukcje pierwszej pomocy,
−
przeźrocza,
−
filmy instruktażowe,
−
literatura przedstawiona w rozdziale 7.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja zajęć:
−
Nauczyciel dokonuje prezentacji tematu podzielonego na bloki.
−
Uczniowie w czasie prezentacji notują uwagi dotyczące poszczególnych tematów.
−
Nauczyciel demonstruje bądź omawia sytuacje, w których występują zachowania
sprzeczne zasadami bhp.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
Uczniowie na podstawie uzyskanych informacji wskazują nieprawidłowości
i określają niebezpieczeństwa z tego wynikające.
−
Wnioski z dyskusji uczniowie notują.
−
Nauczyciel nadzoruje dyskusję uczniów.
4. Uczniowie prezentują wnioski jakie zanotowali.
5. Nauczyciel analizuje wnioski uczniów i stwierdza czy są one poprawne.
6. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wniosków.
7. Na tej podstawie uczniowie wspomagani przez nauczyciela formułują wnioski końcowe.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Przedstaw procedury postępowania w razie wypadku podczas prac wyładunkowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,
−
ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Tapicer743[03]
Moduł:
Organizacja produkcji 743[03].Z2
Jednostka modułowa:
Magazynowanie oraz transport surowców, półfabrykatów i
wyrobów gotowych 743[03].Z2.02
Temat: Przygotowanie do transportu krzeseł tapicerowanych nierozbieralnych.
Cel ogólny: Opanowanie umiejętności zabezpieczania mebli tapicerowanych do transportu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dobrać materiały do zabezpieczenia części tapicerowanych,
−
zabezpieczyć części tapicerowane przed uszkodzeniem w czasie transportu,
−
zabezpieczyć cały mebel przed uszkodzeniem w czasie transportu,
−
wybrać optymalne ustawienie mebli ograniczające zajmowanie powierzchni,
−
połączyć poszczególne meble w stabilną całość,
−
wykonać pracę w sposób zgodny z zasadami bhp.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna lub zespołowa.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
krzesła tapicerowane (minimum 2 szt.),
−
papier pakowy,
−
tektura falista,
−
odpadki forniru,
−
listwy drewniane,
−
sznurek,
−
drut żelazny o średnicy 1 mm,
−
papier klejący podgumowany,
−
narzędzie do przycinania materiałów (nóż, nożyce),
−
literatura przedstawiona w rozdziale 7.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja zajęć:
−
Uczniowie zakładają odzież ochronną.
−
Uczniowie dobierają narzędzia niezbędne do wykonania zadania.
−
Uczniowie sprawdzają stan narzędzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
Uczniowie dobierają materiały do zabezpieczenia części tapicerowanych.
−
Uczniowie dokonują zabezpieczenia części tapicerowanych mebla.
−
Uczniowie dobierają materiały do zabezpieczenia pozostałych części mebla.
−
Uczniowie wybierają sposób połączenia i ustawienia mebli.
−
Uczniowie łączą meble w stabilną bryłę.
−
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, udziela wskazówek w razie wystąpienia
problemu.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
6. Nauczyciel analizuje pracę każdego ucznia i stwierdza czy wykonał ją poprawnie.
7. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania.
8. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Opisz kolejność operacji przy zabezpieczaniu przed transportem sześciu krzeseł
tapicerowanych nierozbieralnych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,
−
ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Magazynowanie surowców i półfabrykatów tapicerskich
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ warunki magazynowania dla lnu, bawełny i sizalu oraz dla trawy morskiej, trawy
alpejskiej i szczeciny świńskiej. Dokonaj porównania wymagań. Czy wszystkie te surowce
można przechowywać w jednym pomieszczeniu magazynowym? Jeżeli tak, to jakie warunki
klimatyczne powinny być w nim utrzymywane?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach nauczania treści dotyczące warunków magazynowania dla
poszczególnych materiałów,
2) dokonać analizy wskaźników charakteryzujących te warunki,
3) zanotować wartości graniczne wskaźników charakteryzujących warunki magazynowania,
4) dokonać porównania wymogów i wskaźników określających warunki magazynowania
dla poszczególnych materiałów,
5) sformułować na podstawie uzyskanych wyników i zanotować w zeszycie ćwiczeń
odpowiedzi, wraz z uzasadnieniem, na pytania zawarte w ćwiczeniu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
papier formatu A4,
−
kolorowe flamastry,
−
poradnik dla ucznia,
−
zeszyt ćwiczeń,
−
wybrane pozycje literatury prezentowane w rozdziale 7 poradnika.
Ćwiczenie 2
Określ warunki magazynowania dla oklein i sklejki. Czy oba te materiały można
magazynować razem? Uzasadnij swą odpowiedź.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach nauczania treści dotyczące warunków magazynowania dla
poszczególnych materiałów,
2) dokonać analizy wskaźników charakteryzujących te warunki,
3) zanotować wartości graniczne wskaźników charakteryzujących warunki magazynowania,
4) dokonać porównania wymogów i wskaźników określających warunki magazynowania
dla poszczególnych materiałów,
5) sformułować na podstawie uzyskanych wyników i zanotować w zeszycie ćwiczeń
odpowiedzi, wraz z uzasadnieniem, na pytania zawarte w ćwiczeniu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
papier formatu A4,
–
kolorowe flamastry,
–
poradnik dla ucznia,
–
zeszyt ćwiczeń,
–
wybrane pozycje literatury prezentowane w rozdziale 7 poradnika.
Ćwiczenie 3
Określ warunki magazynowania dla wyrobów ze stali węglowej i wyrobów z metali
kolorowych. Czy wyroby z metali kolorowych można przechowywać w takich samych
warunkach jak wyroby ze stali węglowej? Uzasadnij swą odpowiedź.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach nauczania treści dotyczące warunków magazynowania dla
poszczególnych materiałów,
2) dokonać analizy wskaźników charakteryzujących te warunki,
3) zanotować wartości graniczne wskaźników charakteryzujących warunki magazynowania,
4) dokonać porównania wymogów i wskaźników określających warunki magazynowania
dla poszczególnych materiałów,
5) sformułować na podstawie uzyskanych wyników i zanotować w zeszycie ćwiczeń
odpowiedzi, wraz z uzasadnieniem, na pytania zawarte w ćwiczeniu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
papier formatu A4,
−
kolorowe flamastry,
−
poradnik dla ucznia,
−
zeszyt ćwiczeń,
−
wybrane pozycje literatury prezentowane w rozdziale 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Magazynowanie, pakowanie i transport gotowych wyrobów
tapicerowanych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Spośród przedstawionych opakowań rys. 2, rys. 3, rys. 4 dobierz optymalne do
przetransportowania rozmontowanej ławki z siedziskiem tapicerowanym o konstrukcji
skrzyniowej rys. 1. Uzasadnij swój wybór.
Rys. 1.
Rys. 2.
Rys. 3.
Rys. 4.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania,
2) przeanalizować przedstawione propozycje opakowań pod kątem spełniania wymogów
jakie są stawiane opakowaniom,
3) zanotować uwagi dotyczące poszczególnych opakowań,
4) określić jakie wymogi musi spełniać opakowanie przeznaczone dla rozmontowanej
ławki,
5) porównać uwagi ujęte w p.3 z wymogami ujętymi w p.4,
6) wyciągnąć wnioski i na ich podstawie dokonać wyboru opakowania,
7) zanotować w zeszycie ćwiczeń uzasadnienie swojej decyzji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
kserokopia rysunku mebla,
−
kserokopie rysunków opakowań,
−
notatnik,
−
kolorowe flamastry,
−
zeszyt ćwiczeń,
−
poradnik ucznia,
−
literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.
Ćwiczenie 2
Spośród dokumentów magazynowych przedstawionych przez nauczyciela, wybierz
i wypełnij te, które obowiązują przy wydawaniu mebli tapicerowanych klientom.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania,
2) wybrać odpowiednie dokumenty spośród przedstawionych wzorów,
3) zapoznać się z treścią dokumentów,
4) wypełnić dokumenty,
5) porównać je z wzorcem prezentowanym przez nauczyciela,
6) zanotować w zeszycie ćwiczeń uwagi i wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
kserokopie dokumentów magazynowych (Rw, Mm, Pw, Pz, Wz),
−
przybory do pisania,
−
zeszyt ćwiczeń,
−
poradnik ucznia,
−
literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.
Ćwiczenie 3
Opisz i wykonaj czynności mające na celu zabezpieczenie części ruchomych mebli na
czas ich transportu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania,
2) wymienić i przygotować materiały niezbędne do zabezpieczenia elementów,
3) zanotować kolejność wykonywanych czynności,
4) wykonać opisane czynności,
5) zanotować w zeszycie ćwiczeń ewentualne uwagi i wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
materiały do zabezpieczania elementów (papier pakowy, tektura falista itp.),
–
mebel z częściami ruchomymi lub same takie części,
–
przybory do pisania,
–
zeszyt ćwiczeń,
–
poradnik ucznia,
–
literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Bezpieczeństwo
i
higiena
pracy
oraz
ochrona
przeciwpożarowa przy magazynowaniu i transporcie
surowców, półfabrykatów i wyrobów tapicerskich
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sklasyfikuj wskazane przez nauczyciela materiały i substancje pod kątem stwarzanego
przez nie zagrożenia pożarowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania,
2) wynotować właściwości materiałów i substancji świadczące o ich palności,
3) dokonać analizy warunków, w których te materiały i substancje muszą być
przechowywane,
4) zanotować spostrzeżenia,
5) dokonać klasyfikacji na podstawie zebranych danych,
6) zanotować w zeszycie ćwiczeń uwagi i wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
próbki substancji i materiałów lub kartoniki z ich nazwami,
–
notatnik,
–
przybory do pisania,
–
zeszyt ćwiczeń,
–
poradnik ucznia,
–
literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.
Ćwiczenie 2
Na podstawie ogólnych i zakładowych przepisów, i instrukcji przeciwpożarowych
przedstaw procedury postępowania w razie zauważenia pożaru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
2) zapoznać się z przykładowymi instrukcjami przeciwpożarowymi,
3) zanotować czynności jakie należy podjąć w razie pożaru,
4) zanotować kolejność podejmowanych czynności,
5) zanotować w zeszycie ćwiczeń uwagi i wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
przykładowe instrukcje przeciwpożarowe,
–
notatnik,
–
przybory do pisania,
–
zeszyt ćwiczeń,
–
poradnik ucznia,
–
literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.
Ćwiczenie 3
Dla wskazanych przez nauczyciela wyrobów o określonej wadze i wymiarach, podaj
zgodny z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy sposób ich transportu, który ma
wykonać dwóch szesnastoletnich uczniów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania,
2) dokonać oceny wagi i rozmiarów wyrobów,
3) wskazać wyroby, których, zgodnie z przepisami, nie wolno uczniom transportować,
4) ustalić technikę transportu dla wyrobów zakwalifikowanych do transportowania,
5) uzasadnić swoją decyzję,
6) zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń.
Środki dydaktyczne:
–
kartki z danymi wyrobów,
–
notatnik,
–
przybory do pisania,
–
zeszyt ćwiczeń,
–
poradnik ucznia,
–
literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Magazynowanie oraz
transport surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których
−
zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 13, 16, 17, 18, 20, są z poziomu podstawowego
−
zadania 4, 7, 11, 14, 15, 19, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów z poziomu podstawowego,
−
dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. d, 5. a, 6. c, 7. a, 8. d, 9. a, 10. d, 11. c,
12. b, 13. c, 14. c, 15. d, 16. d, 17. a, 18. a, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić ogólne zasady magazynowania
B
P
a
2
Określić warunki magazynowania surowców
włókienniczych
B
P
c
3
Określić
zasady
składowania
surowców
włókienniczych
B
P
b
4
Dokonać analizy warunków magazynowania
materiałów wyściółkowych
C
PP
d
5
Określić
warunki
magazynowania
dla
materiałów
szczecinowo-lateksowych
i piankowych
B
P
a
6
Określić warunki magazynowania dla tkanin
powleczonych i laminowanych
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
7
Dobierać sposoby zabezpieczania materiałów
skórzanych przed grzybami
D
PP
a
8
Określić sposób ułożenia tarcicy
A
P
d
9
Określić sposób składowania oklein
B
P
a
10
Określić warunki magazynowania formatek
sprężynowych
B
P
d
11
Zastosować
procedury
magazynowania
wyrobów gotowych
C
PP
c
12
Określić
warunki
magazynowania
mebli
tapicerowanych
B
P
b
13
Określić sposoby zabezpieczania na czas
transportu elementów tapicerowanych mebli
B
P
c
14
Dobrać opakowanie dla danego wyrobu
tapicerowanego
D
PP
c
15
Dobrać opakowanie dla danego wyrobu
tapicerowanego
D
PP
d
16
Określić sposób transportu mebli
B
P
d
17
Określić zasady zabezpieczania mebli podczas
transportu koleją
B
P
a
18
Zastosować
zasady
bhp
w
transporcie
wewnętrznym
C
P
a
19
Zastosować zasady bhp przy dźwiganiu
C
PP
b
20
Zastosować przepisy przeciwpożarowe
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego
wyboru.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (w karcie odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas
przeznaczony na rozwiązanie testu.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj
niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając znak X w odpowiedniej
rubryce.
6. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
7. Odpowiedzi udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję
z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 4, 7, 11, 14, 15, 19 gdyż są one na poziomie trudniejszym niż
pozostałe.
9. Na rozwiązanie testu masz 60 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Dokument Pz jest dowodem
a) przyjęcia towaru do magazynu.
b) wydania towaru z magazynu do odbiorcy.
c) przekazania towaru z magazynu do innego magazynu.
d) zwrotu materiału z działu produkcji do magazynu.
2. Naturalne surowce włókiennicze magazynuje się w temperaturze
a) 15
o
C.
b) 10–20
o
C.
c) 18–20
o
C.
d) 0–15
o
C.
3. Maksymalna wysokość składowania surowców włókienniczych wynosi
a) 1 m.
b) 2 m.
c) 2,5 m.
d) 4 m.
4. Najmniejsze wymagania w zakresie warunków przechowywania ma
a) trawa morska.
b) pakuły.
c) flis.
d) hekko.
5. Płyty szczecinowo-lateksowe i piankowe składuje się w sąsiedztwie nieosłoniętych
urządzeń grzewczych i elektrycznych w odległości minimum
b) 1,5 m.
c) 0,5 m.
d) jest to obojętne.
e) 2 m.
6. Minimalna nieprzekraczalna temperatura magazynowania tkanin powleczonych
i laminowanych wynosi
a) 0
o
C.
b) 10
o
C.
c)
−
10
o
C.
d)
−
5
o
C.
7. Skóry wyprawione zaatakowane pleśnią przeciera się
a) 2 – procentowym roztworem formaliny.
b) wodą utlenioną.
c) 5 – procentowym octem.
d) lizolem.
8. Tarcica układana jest w
a) pryzmy.
b) zwały.
c) wiązki.
d) sztaple.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
9. Okleiny w wiązkach i paczkach należy składać na
a) ażurowych drewnianych podestach.
b) regałach.
c) wieszakach.
d) podłodze.
10. Formatki sprężynowe mogą być magazynowane
a) pod wiatami.
b) obojętnie w jakich warunkach.
c) w chłodnych i przewiewnych magazynach.
d) w zamkniętych, suchych i ogrzewanych pomieszczeniach.
11. Podstawą wystawienia przez kierownika lub mistrza montażu dowodu Pw jest
a) samodzielne sprawdzenie mebla.
b) oświadczenie pracownika montującego mebel.
c) protokół odbioru brakarskiego.
d) zgoda kierownika magazynu wyrobów gotowych.
12. Względna wilgotność powietrza w magazynie mebli tapicerowanych powinna wynosić
a) 15–25%.
b) 40–70%.
c) 25–60%.
d) 30–60%.
13. Obecnie części tapicerowane na czas transportu najczęściej zabezpiecza się
a) wełną drzewną.
b) listewkami.
c) folią.
d) płytami pilśniowymi.
14. Najlepszym opakowaniem dla rozmontowanej ławki z siedziskiem tapicerowanym
(rys. 1) jest
a) klatka z listew (rys. 2).
b) klatka z zabezpieczeniem obwolutowym (rys. 3).
c) opakowanie tekturowe z zabezpieczeniem narożnym spinanym (rys. 4).
d) opakowanie foliowe z dodatkowym zabezpieczeniem (rys. 5).
Rys. 1.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Rys. 2.
Rys. 3.
Rys. 4.
Rys. 5.
15. Najlepsze opakowanie do transportu kozła gimnastycznego to
a) skrzynka.
b) opakowanie foliowe bez zabezpieczeń.
c) klatka z listew.
d) może być transportowany bez opakowania tylko z zabezpieczoną częścią
tapicerowaną.
16. Obecnie na duże odległości meble transportuje się
a) luzem.
b) na paletach.
c) w drewnianych skrzyniach.
d) w kontenerach.
17. Ściany wagonów kolejowych podczas transportu mebli zabezpiecza się do wysokości
a) 0,5 m.
b) 2 m.
c) 1 m.
d) można nie zabezpieczać.
18. Drogi transportowe oznaczone są kolorem
a) żółtym lub żółto-czerwonym.
b) niebieskim.
c) czerwonym.
d) zielonym.
19. Siedemnastoletni uczeń może nosić ciężary o wadze maksymalnej do
a) 14 kg.
b) 20 kg.
c) 40 kg.
d) 50 kg.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
20. Mierniki wilgotności powietrza muszą znajdować się w magazynach składowania
materiałów grożących
a) odbarwieniem.
b) stłuczeniem.
c) samozapłonem.
d) zniekształceniem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ………………………………………………………
Magazynowanie oraz transport surowców, półfabrykatów i wyrobów
gotowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
TEST 2
Test praktyczny typu -„próba pracy” do jednostki modułowej
„Magazynowanie oraz transport surowców, półfabrykatów i wyrobów
gotowych”
Treść zadania
Przygotuj do transportu rozmontowywalną ławkę, z siedziskiem tapicerowanym.
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych
w celach jednostki modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu „próba
pracy”. Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom umiejętności w zakresie
wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania czynności.
Uczniowie powinni wykonywać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość
samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy
wykonanych ćwiczeń praktycznych.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie
zadania zgodnie z obowiązującymi zasadami i w określonym czasie. Należy zapewnić
uczniowi warunki do samodzielnego zaplanowania poszczególnych etapów wykonania
zadania:
−
zorganizowania stanowiska pracy,
−
doboru odpowiednich urządzeń i narzędzi,
−
doboru odpowiednich materiałów,
−
wykazania się znajomością technik umożliwiających wykonanie zadania,
−
wykazania się umiejętnością posługiwania się narzędziami niezbędnymi do wykonania
zadania,
−
przeprowadzenia analizy uzyskanych wyników pracy.
Uczeń powinien mieć udostępnione:
−
materiały spośród, których może wybrać niezbędne do wykonania zadania,
−
narzędzia, z których wybiera konieczne do wykonania zadania,
−
rozmontowywalną ławkę, bądź jej model,
−
instrukcję wykonania zadania,
−
regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien:
−
zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy w warsztatach szkolnych lub
zakładzie produkcyjnym,
−
przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
sprawdzić ubiór ochronny,
−
przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania,
−
zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań,
−
określić kryteria oceny wykonywanego zadania,
−
kontrolować na bieżąco pracę uczniów,
−
dokonać oceny wykonanej pracy.
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
−
dobrać i założyć odzież ochronną,
−
wybrać technikę zabezpieczenia mebla,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
−
zapisać plan działania na przykład: dobrać materiały niezbędne do wykonania zadania,
dobrać narzędzia niezbędne do wykonania zadania, sprawdzić stan narzędzi, dokonać
demontażu mebla, dokonać zapakowania mebla, uporządkować stanowisko pracy.
Plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi:
−
dobrać materiały niezbędne przy proponowanej technice zabezpieczenia,
−
dobrać narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia,
−
sprawdzić stan wybranych do pracy narzędzi,
−
dokonać demontażu mebla,
−
zabezpieczyć elementy drewniane w zależności od techniki wykończenia,
−
zabezpieczyć elementy tapicerowane,
−
zabezpieczyć drobne elementy,
−
unieruchomić drobne i ruchome elementy,
−
uformować paczkę z elementów ułożonych jeden na drugim,
−
dołączyć instrukcję montażową oraz specyfikację elementów,
−
zabezpieczyć paczkę w zależności od wybranej metody,
−
oznakować paczkę,
−
uporządkować stanowisko pracy.
Umiejętności podlegające ocenie
Lp. Czynność wykonywana przez ucznia
Punkty do
uzyskania
Punkty
przyznane
1. Dobranie odzieży ochronnej
5
2. Zaplanowanie kolejnych czynności
15
3.
Przygotowanie stanowiska pracy:
−
wybranie urządzeń i narzędzi potrzebnych do
wykonania zadania,
−
sprawdzenie stanu technicznego narzędzi i urządzeń,
−
wybranie materiałów potrzebnych do wykonania
zadania,
10
4.
Wykonanie zadania:
−
demontaż mebla,
−
zabezpieczenie elementów drewnianych,
−
zabezpieczenie elementów tapicerowanych,
−
zabezpieczenie drobnych elementów,
−
unieruchomienie drobnych i ruchomych elementów,
−
uformowanie paczki,
−
dołączenie
instrukcji
montażu
specyfikacji
elementów,
−
zabezpieczenie paczki,
−
oznakowanie paczki.
50
5. Uporządkowanie stanowiska pracy
5
6. Zaprezentowanie i omówienie wykonanego zadania
15
Razem: 100
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Normy wymagań na poszczególne oceny
Ocena
Liczba uzyskanych
punktów
dopuszczający
49–60
dostateczny
61–73
dobry
74–88
bardzo dobry
89–100
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
7.
LITERATURA
1. Bacia K.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1988
2. Bacia K., Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1986
3. Dzięgielewski S.: Meble tapicerowane. Produkcja przemysłowa. WSiP, Warszawa 1996
4. Dzięgielewski S.: Meble tapicerowane. Produkcja rzemieślnicza i naprawy. WSiP,
Warszawa 1997
5. Jurczyk J.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1990
6. Jurczyk J.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Wydawnictwo Akcydensowe, Warszawa 1983
7. Martyniak Z.: Metody organizowania procesów pracy. PWE, Warszawa 1996
8. Morawski E.: Tapicerstwo samochodowe. WKiŁ, Warszawa 1980
9. Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1988
10. Prządka W.: Technologia meblarstwa. Cz.1. WSiP, Warszawa 1994
11. Prządka W., Szczuka J.: Technologia meblarstwa. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1994
12. Zestawy norm
13. http://www.pkn.pl/
14. http://enormy.pl/
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE,
Radom 1997
3. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1996
4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
5. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995