01 Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ




Małgorzata Karbowiak



Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do robót
posadzkarskich 713[05].Z1.01





Poradnik dla nauczyciela













Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Ernest Białas
mgr inż. Małgorzata Chojnacka


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Małgorzata Karbowiak

Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka

Korekta:





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[05].Z1.01
„Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do robót posadzkarskich”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu posadzkarz.


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Właściwości fizyczne i mechaniczne materiałów posadzkarskich

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Metody oceny przydatności materiałów

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Zasady prawidłowego doboru materiałów

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Zasady prawidłowego składowania i magazynowania

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

5.5. Podstawy obliczania ilości materiałów

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

5.6. Składniki zapraw, betonów i mas asfaltowych i asfaltowo-kauczukowych

22

5.6.1. Ćwiczenia

22

5.7. Spoiwa wapienne, cementowe i gipsowe

24

5.7.1. Ćwiczenia

24

5.8. Kruszywa naturalne i sztuczne

25

5.8.1. Ćwiczenia

25

5.9. Dodatki i domieszki chemiczne i mineralne do zapraw i betonów

27

5.9.1. Ćwiczenia

27

5.10. Narzędzia do robót podłogowych i posadzkarskich

29

5.10.1. Ćwiczenia

29

5.11. Sprzęt i maszyny

31

5.11.1. Ćwiczenia

31

5.12. Przepisy bhp i ppoż

32

5.12.1. Ćwiczenia

31

5.13. Instrukcje stosowania i aprobaty techniczne

33

5.13.1. Ćwiczenia

33

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

34

7. Literatura

48









background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie posadzkarz 713[05].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśniefniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

Jednostka modułowa 713[05].Z1.01 stanowi integralną część modułu „Technologie

wykonywania posadzek” i jest zaznaczona na załączonym schemacie na stronie 4.















background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4









































Schemat jednostek modułowych






713[05].Z1

Technologie wykonywania posadzek

713[05].Z1.02

Przygotowanie zapraw,klejów

i mieszanek betonowych

713[05].Z1.03

Wykonywanie izolacji

przeciwwilgociowych

713[05].Z1.04

Wykonywanie izolacjitermicznych

i akustycznych

713[05].Z1.05

Wykonywanie podkładów pod posadzki

713[05].Z1.06

Wykonywanie posadzek jastrychowych

713[05].Z1.07

Wykonywanie posadzek z drewna

i materiałów drewnopochodnych

713[05].Z1.08

Wykonywanie posadzek z materiałów

mineralnych

713[05].Z1.09

Wykonywanie posadzek z tworzyw

sztucznych

713[05].Z1.01 Dobieranie materiałów

i sprzętu do robót posadzkarskich

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,

rozróżniać materiały do robót posadzkarskich,

przygotowywać narzędzia, sprzęt i maszyny do pracy,

magazynować, składować i transportować materiały budowlane,

wykonywać konserwację oraz drobne naprawy narzędzi i sprzętu,

dobierać narzędzia i sprzęt do określonych robót posadzkarskich, zgodnie z zasadami bhp,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii.




































background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

wymienić i rozróżnić właściwości fizyczne, mechaniczne i chemiczne materiałów,

dobrać materiały do wykonywania posadzek z drewna i materiałów drewnopochodnych,

rozróżnić narzędzia, sprzęt i maszyny do dłutowania,

ocenić jakość materiałów,

składować i magazynować materiały,

oszacować ilość materiałów do wykonania posadzek,

rozpoznać i dobrać materiały do wykonywania posadzek z tworzyw sztucznych,

rozpoznać i dobrać materiały posadzkowe mineralne,

dobrać składniki do wykonywania posadzek lastrykowych, betonowych, skałodrzewnych,

dobrać składniki do posadzek asfaltowych,

rozpoznać i stosować materiały do wykonywania posadzek o przeznaczeniu specjalnym,

stosować dylatacyjne kity: poliuretanowe, tiokolowe, epoksydowe, silikonowe,

stosować narzędzia i sprzęt do robót izolacyjnych,

dobrać narzędzia do cięcia, mocowania oraz nanoszenia klejów i konserwacji posadzek,

posługiwać się sprzętem przy wykonywaniu i konserwowaniu posadzek drewnianych,

dobrać narzędzia i sprzęt pomocniczy do wykonywania posadzek z tworzyw sztucznych,

stosować maszyny do przygotowywania zapraw i betonów,

dobrać narzędzia i sprzęt do nakładania, rozprowadzania, gładzenia, ubijania mas
asfaltowych,

konserwować narzędzia i sprzęt,

przestrzegać obowiązujących przepisów bhp.






















background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Posadzkarz 713[05]
Moduł: Technologie wykonywania posadzek 713[05]. Z1
Jednostka modułowa: Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do robót posadzkarskich.

713[05].Z1.01

Temat: Charakterystyka właściwości fizycznych i mechanicznych materiałów

budowlanych - posadzkarskich.

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z cechami fizycznymi i mechanicznymi materiałów

budowlanych - posadzkarskich.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

wymienić cechy fizyczne materiałów budowlanych,

wymienić cechy mechaniczne materiałów budowlanych,

dobrać odpowiednie nazwy właściwości do materiałów budowlanych,

zorganizować stanowisko do wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,

określić cechy materiałów budowlanych.


Metody nauczania–uczenia się:

tekst przewodni,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna i grupowa.


Czas:90 min.

Środki dydaktyczne:

próbki materiałów budowlanych,

blok rysunkowy formatu A4,

ołówki różnej twardości (H, HB, B),

przybory kreślarskie, gumka.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

nauczyciel przedstawia i omawia kolejno właściwości fizyczne i mechaniczne
materiałów budowlanych,

nauczyciel omawia cechy charakterystyczne poszczególnych właściwości fizycznych
i mechanicznych, materiałów posadzkarskich stosowanych budownictwie,

nauczyciel dzieli uczniów na pięcioosobowe zespoły,

każdemu zespołowi rozdaje kartkę z nazwami trzech materiałów budowlanych,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

zespoły określają cechy fizyczne i mechaniczne podanych przez nauczyciela materiałów
budowlanych,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozwiązaniu zadań. Sugeruje najlepsze
rozwiązania dotyczące zadanego zadania.

4. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
5. Nauczyciel analizuje prace poszczególnych zespołów uczniowskich.
6. Uczniowie prezentują swoje prace na dużych arkuszach papieru w kolejności

wykonywania.

7. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Korzystając z literatury napisz cechy fizyczne i mechaniczne trzech dowolnych materiałów

posadzkarskich.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.






























background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: : Posadzkarz 713[05]
Moduł: Technologie wykonywania posadzek 713[05].Z1
Jednostka modułowa: Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do robót posadzkarskich.

713[05].Z1.01

Temat: Maszyny i sprzęt do robót posadzkarskich.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności posługiwania się narzędziami i sprzętem do

wykonywania posadzek.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać maszyny i sprzęt do wykonywania posadzek,

zorganizować stanowisko do wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,

scharakteryzować rodzaje maszyn i sprzętu do wykonywania posadzek,

określić kolejność wykonywanych prac związanych z wykonywaniem posadzek.


Metody nauczania–uczenia się:

tekst przewodni,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Strategia: uczenie się przez doświadczenie

Czas:
90 min.

Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A4,

ołówki różnej twardości (H, HB, B),

przybory kreślarskie,

gumka,

ilustracje maszyn i sprzętu do wykonywania robót posadzkarskich.


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest kształt wykonywania posadzkowanie umiejętności posługiwania

się narzędziami i sprzętem do wykonywania posadzki drewnianej.

FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z

pracą metodą przewodniego tekstu.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

FAZA WŁAŚCIWA

INFORMACJE
1. Jakie rozróżniamy maszyny i sprzęt do wykonywania posadzek?
2. Jakie wyróżniamy rodzaje posadzek?
3. Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie maszyny i sprzęt do wykonywania określonego

rodzaju posadzki?


PLANOWANIE
1. Ustal, jaki rodzaj maszyn będzie potrzebny do wykonywania posadzki drewnianej.
2. Ustal, jaki rodzaj sprzętu będzie potrzebny do wykonywania posadzki drewnopochodnej.
3. Ustal, jakie wykonasz pomiary przy wykonywaniu posadzki drewnianej.
4. Zaplanuj kolejność czynności wykonania posadzki drewnianej.
5. Ustal format kartki papieru i skalę wykonania rysunku.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Dokonaj wyboru maszyn do wykonywania posadzki z drewna.
2. Dokonaj wyboru sprzętu do wykonywania posadzki z drewna.
3. Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami, rysunek szkicowy określonej

powierzchni.

4. Wykonaj zadane i zaplanowane ćwiczenie zgodnie z zasadami bhp.
5. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy.
6. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera grupy,

który dokonuje prezentacji ćwiczenia.


SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały dobrane maszyny i sprzęt do wykonania ćwiczenia?
2. Czy prawidłowo został wykonany rysunek szkicowy?
3. Czy rysunek jest czytelny i estetyczny?
4. Czy wszystkie cechy charakterystyczne maszyn i sprzętu zastały określone?

ANALIZA

Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel

podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe, ważne umiejętności zostały wykształcone,
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Podaj kolejność czynności podczas doboru maszyn i sprzętu, do wykonywania posadzek

z deszczułek.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i zdobytych umiejętności.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Właściwości

fizyczne

i

mechaniczne

materiałów

posadzkarskich

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na pojedynczych kartkach zostały wymienione nazwy cech fizycznych i mechanicznych

materiałów posadzkarskich. Ułóż w pierwszej kolumnie kartki z nazwami cech fizycznych,
a w drugiej kolumnie z nazwami cech mechanicznych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) wybrać kartki z nazwami cech fizycznych materiałów posadzkarskich,
3) wybrać kartki z nazwami cech mechanicznych materiałów posadzkarskich,
4) uzasadnić swoją odpowiedź.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

pojedyncze kartki z nazwami cech fizycznych i mechanicznych materiałów
posadzkarskich,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Na podstawie obejrzanego filmu o produkcji styropianu, opisz jego cechy fizyczne

i mechaniczne. Uzasadnij swoją odpowiedź.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) obejrzeć projekcję filmu o produkcji styropianu,
3) obejrzeć dokładnie próbkę styropianu otrzymaną od nauczyciela,
4) opisać cechy fizyczne i mechaniczne styropianu,
5) uzasadnić swoją odpowiedź.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

film o produkcji styropianu,

próbka styropianu,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Spośród kilku materiałów posadzkarskich leżących na stole wybierz te, które cechuje

największa wytrzymałość na ściskanie. Uzasadnij swoją odpowiedź.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) obejrzeć dokładnie próbki materiałów posadzkarskich,
3) wybrać spośród próbek materiały posadzkarskie, które cechują się największą

wytrzymałością
na ściskanie,

4) uzasadnić swoją odpowiedź.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

próbki materiałów posadzkarskich,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Spośród kilku materiałów posadzkarskich leżących na stole wybierz te, które cechuje

największa sprężystość. Uzasadnij swoją odpowiedź.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) obejrzeć dokładnie próbki materiałów posadzkarskich,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

3) wybrać spośród próbek materiały posadzkarskie, które cechują się największą

sprężystością,

4) uzasadnić swoją odpowiedź.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

próbki materiałów posadzkarskich,

literatura z rozdziału 7.






































background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Metody oceny przydatności materiałów

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj pomiar wilgotności podkładu za pomocą aparatu elektrycznego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zapoznać się z instrukcja obsługi aparatu do mierzenia wilgotności podkładu,
4) umieścić dwie elektrody aparatu w podkładzie,
5) odczytać wartość oporu elektrycznego na skali aparatu,
6) przeliczyć na podstawie odpowiednich tabel załączonych do aparatu wilgotność podkładu,
7) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

próbka podkładu z betonu,

aparat elektryczny do mierzenia wilgotności podkładu,

tabele z przelicznikami wilgotności podkładów,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Mając dane próbki materiałów posadzkarskich z drewna i tworzyw sztucznych, określ ich

przydatność w określonych rodzajach

pomieszczeń.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) przyjrzeć się próbkom materiałów posadzkarskich,
3) określić przydatność próbek w określonych rodzajach pomieszczeń,
4) uzasadnić swoją odpowiedź.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

próbki materiałów posadzkarskich,

literatura z rozdziału 7.








































background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Zasady prawidłowego doboru materiałów

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dopasuj rysunki z konstrukcjami podłóg do odpowiednich pomieszczeń przedstawionych

na rysunkach.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) obejrzeć rysunki z różnymi rodzajami pomieszczeń,
3) przyporządkować konstrukcję podłogi do rodzaju pomieszczenia,
4) przyporządkować rodzaj posadzki do rodzaju pomieszczenia,
5) uzasadnić swoją odpowiedź.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

zestaw rysunków z różnymi rodzajami pomieszczeń,

zestaw rysunków z przykładowymi konstrukcjami podłóg,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Spośród różnego rodzaju materiałów posadzkarskich wskaż ich zastosowanie

w odpowiednich pomieszczeniach.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) przyjrzeć się dokładnie próbkom materiałów posadzkarskich,
3) pogrupować zgromadzone próbki ze względu na zastosowanie w określonych rodzajach
4) pomieszczeń,
5) uzasadnić swój wybór.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

zestaw próbek z materiałami posadzkarskimi,

literatura z rozdziału 7.







































background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Zasady prawidłowego składowania i magazynowania

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Omów warunki prawidłowego składowania i magazynowania deszczułek posadzkowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) przypomnieć sobie cechy fizyczne i mechaniczne drewna,
3) omówić warunki składowania i magazynowania deszczułek posadzkowych,
4) uzasadnić swoją odpowiedź

.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

deszczułki posadzkowe,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj opakowanie płyt mozaikowych zgodnie z zasadami ich składowania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) obejrzeć dokładnie plansze przedstawiające płyty mozaikowe,
3) sprawdzić grubość płyt mozaikowych,
4) zapakować płyty mozaikowe w pudła tekturowe,
5) uzasadnić wykonanie swojej pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Środki dydaktyczne:

zestaw płyt mozaikowych,

plansze przedstawiające płyty mozaikowe,

pudła tekturowe,

przymiar taśmowy,

literatura z rozdziału 7.











































background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Podstawy obliczania ilości materiałów

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie rysunku otrzymanego od nauczyciela, sporządź obmiar pomieszczenia,

w którym ma być ułożona posadzka z deszczułek.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) zmierzyć przymiarem taśmowym powierzchnię pomieszczenia,
3) obliczyć powierzchnię podłogi,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

przymiar taśmowy,

kalkulator,

kartka z zeszytu,

długopis lub ołówek,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Oblicz ilość kleju potrzebnego do ułożenia płytek ceramicznych w pomieszczeniu

o wymiarach 6x4 m. Producent przewiduje zużycie 4,5kg kleju na 1m

2

.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) obliczyć powierzchnię pomieszczenia,
3) obliczyć ilość kleju potrzebnego do ułożenia płytek ceramicznych,
4) uzasadnić sposób wykonania swojej pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

kalkulator,

kartka z zeszytu,

długopis lub ołówek,

literatura z rozdziału 7.







































background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.6. Składniki zapraw, betonów i mas asfaltowych i asfaltowo-

kauczukowych

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Spośród próbek materiałów leżących na stole wybierz te, z których można wykonać

mieszankę betonową.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać treść ćwiczenia,

2)

obejrzeć próbki materiałów,

3)

wybrać te materiały, z których można wykonać mieszankę betonową,

4)

uzasadnić swoją odpowiedź.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

stół z próbkami materiałów do wykonania zapraw i betonów,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Plansze przedstawiają nazwy zapraw i nazwy spoiw budowlanych. Przyporządkuj nazwy

spoiw do odpowiednich zapraw.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) obejrzeć dokładnie plansze,
3) przyporządkować nazwy spoiw do nazw zapraw budowlanych,
4) zaprezentować rozwiązanie swojego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Środki dydaktyczne:

plansze obrazujące nazwy spoiw i nazwy zapraw budowlanych,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.











































background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.7. Spoiwa wapienne, cementowe i gipsowe

5.7.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj spoiwa budowlane leżące na stole.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) przyjrzeć się spoiwom leżącym na stole,
3) scharakteryzować spoiwa budowlane.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

spoiwa budowlane,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Spośród spoiw budowlanych wybierz te, których użyjesz do wykonania podkładu pod

posadzkę. Opisz ich właściwości fizyczne mechaniczne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) przyjrzeć się spoiwom leżącym na stole,
3) wybrać spoiwa, które można użyć do wykonania podkładu,
4) uzasadnić swój wybór.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

próbki spoiw budowlanych,

literatura z rozdziału 7.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.8. Kruszywa naturalne i sztuczne

5.8.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zgromadzone kruszywo podziel na frakcje, wyniki zanotuj w zeszycie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przesiać kruszywo przez sita,
4) zważyć kolejno przesiane frakcje,
5) zapisać wyniki w zeszycie,
6) sprawdzić jakość wykonanej pracy i zaprezentować jej efekty.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

kruszywo,

zestaw sit normowych,

waga,

zeszyt przedmiotowy,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Podziel zgromadzone kruszywo na sztuczne i naturalne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) obejrzeć dokładnie kruszywo,
4) rozdzielić kruszywo na naturalne i sztuczne,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

różne rodzaje kruszyw budowlanych,

literatura z rozdziału 7.









































background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

5.9. Dodatki i domieszki chemiczne i mineralne do zapraw i

betonów

5.9.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przyporządkuj nazwy preparatów do właściwości, które mają spełniać w zaprawach

i betonach.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) obejrzeć dokładnie nazwy preparatów,
3) dopasować nazwy preparatów do właściwości, które mają spełniać w zaprawach i

betonach,

4) uzasadnić swoją odpowiedź.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

nazwy preparatów dodatków do zapraw i betonów,

nazwy właściwości , które mają spełniać domieszki i dodatki do zapraw i betonów,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wybierz jeden z preparatów przyspieszających wiązanie cementu i objaśnij instrukcję jego

stosowania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) wybrać preparat przyspieszający wiązanie cementu,
3) przeczytać dokładnie instrukcję stosowania preparatu,
4) wyjaśnić zastosowanie preparatu.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

preparaty przyspieszające wiązanie cementu,

instrukcje obsługi preparatów,

literatura z rozdziału 7.









































background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

5.10. Narzędzia do robót podłogowych i posadzkarskich

5.10.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Z zestawu narzędzi do rozprowadzania klejów wybierz szpachlę ząbkowaną

i scharakteryzuj ją.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) wybrać spośród narzędzi szpachlę ząbkowaną,
3) opisać budowę szpachli ząbkowanej,
4) opisać zastosowanie szpachli ząbkowanej,
5) opisać sposób użytkowania szpachli ząbkowanej

.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

zestawy narzędzi do rozprowadzania klejów,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Za pomocą gruntownika otrzymanego od nauczyciela, wykonaj gruntowanie podłoża

betonowego pod posadzkę z deszczułek.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) sprawdzić stan podłoża,
4) dobrać narzędzia do wykonania powłoki gruntującej,
5) przygotować materiały,
6) wykonać powłokę,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

stanowisko do wykonania ćwiczenia,

materiały do oczyszczenia podłoża,

materiały do gruntowania,

instrukcja do zadania,

literatura z rozdziału 7.







































background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

5.11. Sprzęt i maszyny

5.11.1.Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Omów zasadę działania jednej z betoniarek, których ilustracje przedstawione są na

planszach.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) omówić zasadę działania wybranej betoniarki.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

plansze ze zdjęciami betoniarek,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wypisz wszystkie maszyny potrzebne do wykonywania posadzek z drewna.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) wypisać maszyny potrzebne do wykonywania posadzek z drewna,
3) uzasadnić swoją odpowiedź.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

przybory piśmiennicze,

zeszyt przedmiotowy,

literatura z rozdziału


.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

5.12. Przepisy bhp i ppoż

5.12.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dobierz odzież roboczą i środki ochrony osobistej dla posadzkarza wykonującego

posadzkę
z płytek mineralnych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) dobrać odpowiednią odzież i środki ochrony osobistej,
3) uzasadnić swój wybór.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

odzież robocza i ochronna,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Na ilustracjach przedstawiona jest odzież ochronna i robocza dla posadzkarza. Spośród 8

nazw wybierz 4 i wyjaśnij cel jej stosowania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) obejrzeć dokładnie ilustracje,
3) wybrać 4 ilustracje,
4) wyjaśnić cel stosowania wybranej odzieży.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.


Środki dydaktyczne:

ilustracje odzieży roboczej i ochronnej,

literatura z rozdziału 7.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

5.13. Instrukcje stosowania i aprobaty techniczne

5.13.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Z instrukcji producenta oblicz ilość płytek potrzebnych do wykonania posadzki na

podłożu o powierzchni 20 m

2

.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) zapoznać się z instrukcją producenta,
3) obliczyć ilość płytek do wykonania posadzki,
4) przedstawić efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

instrukcja producenta,

zeszyt i przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Z instrukcji producenta oblicz ilość kleju do wykonania posadzki z płytek ceramicznych

na podłożu o powierzchni 30 m

2

.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) zapoznać się z instrukcją producenta,
3) obliczyć ilość kleju do wykonania posadzki,
4) przedstawić efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

test przewodni.

Środki dydaktyczne:

instrukcja producenta,

zeszyt i przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie materiałów,
narzędzi i sprzętu do robót posadzkarskich”

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania: 1

÷

15 są z poziomu podstawowego,

zadania: 16

÷

22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. c, 5. d, 6. b, 7. c, 8. b, 9. c, 10. d, 11. b, 12.
d, 13. b, 14. d, 15. a, 16. d, 17. a, 18. d, 19. a, 20. b, 21. d, 22. c.

Plan testu


Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać nazwę cechy fizycznej materiałów
budowlanych.

A

P

b

2

Wskazać nazwę cechy mechanicznej
materiałów budowlanych.

A

P

a

3

Określić skutki nadmiernej nasiąkliwości
drewna.

B

P

c

4

Zdefiniować pojęcie posadzki.

A

P

c

5

Określić minimalną temperaturę, w której
można wykonywać posadzki z tworzyw
sztucznych.

B

P

d

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

6

Określić miejsce wykonywania izolacji
przeciwdźwiękowej.

C

P

b

7

Ustalić podział wykładzin dywanowych
ze względu na rodzaj runa.

C

P

c

8

Określić miejsce stosowania posadzek
dywanowych.

B

P

b

9

Zdefiniować pojęcie zaprawy budowlanej.

A

P

c

10

Rozróżnić spoiwo budowlane w grupie
materiałów.

B

P

d

11

Określić nazwę aparatu do mierzenia czasu
wiązania cementu.

C

P

b

12

Określić wielkość ziaren piasku.

C

P

d

13

Ustalić, od czego zależą wymiary zębów
packi stosowanej do nanoszenia zaprawy
klejowej.

C

P

b

14

Ustalić skutek braku wentylacji
w pomieszczeniu przy stosowaniu klejów.

C

P

d

15

Określić, przy jakich robotach posadzkarskich
należy stosować okulary ochronne.

C

P

a

16

Określić przyczynę spływania ze ściany płytek
ceramicznych.

C

PP

d

17

Ustalić rodzaj domieszek przyspieszających
wiązanie cementu.

C

PP

a

18

Określić jeden z komponentów mieszanki
skałodrzewnej.

C

PP

d

19

Określić numerację uziarnienia papieru
stosowanego do szlifowania zgrubnego.

C

PP

a

20

Wskazać rodzaj zaprawy do robót
elewacyjnych.

B

PP

b

21

Określić zadanie domieszek i dodatków
do zapraw i betonów.

B

PP

d

22

Wymienić narzędzia do gruntowania
podkładu roztworami asfaltowymi.

A

PP

c






background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania testowe.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania typu wielokrotnego
5. wyboru.
6. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
7. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

8. cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz ją
9. i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
10. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeśli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

11. 8.Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast

12. w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci

trudności,

13. gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań o numerach od 16 do

22). 9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego
zadania.

14. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

15. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

16. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Do cech fizycznych materiałów budowlanych zaliczamy:

a)

twardość.

b)

porowatość.

c)

wytrzymałość na zginanie .

d)

wytrzymałość na ściskanie.

2. Do cech mechanicznych materiałów budowlanych zaliczamy:

a)

sprężystość.

b)

gęstość.

c)

gęstość pozorną.

d)

wilgotność.


3. Nadmierna nasiąkliwość drewna powoduje jego:

a)

zarysowanie.

b)

kurczenie.

c)

pęcznienie.

d)

zwiększenie wytrzymałości.


4. Posadzka to:

a)

podkład.

b)

podłoga.

c)

warstwa użytkowa podłogi.

d)

przegroda w budynku.

5. Posadzki z tworzyw sztucznych wykonujemy w temperaturze nie mniejszej niż:

a)

5

ºC.

b)

8

ºC.

c)

10

ºC.

d)

15

ºC.

6. Izolację przeciwdźwiękową wykonujemy w podłogach:

a)

podwyższonej odporności chemicznej.

b)

na stropach międzypiętrowych.

c)

nad nieogrzewanymi piwnicami.

d)

na gruncie.


7. Ze względu na rodzaj runa, wykładziny dywanowe dzielimy na:

a)

wytłaczane.

b)

malowane.

c)

flokowane.

d)

nitkowane.

8. Posadzki dywanowe stosujemy w:

a)

łazienkach.

b)

pokojach.

c)

kuchniach.

d)

pralniach.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

9. Zaprawa budowlana to mieszanina:

a)

piasku z wodą.

b)

cementu z wodą.

c)

zaczynu z piaskiem.

d)

piasku, kruszywa i wody.


10. Spoiwo budowlane to:

a)

kruszywo grube.

b)

piasek.

c)

piasek z wodą.

d)

wapno.


11. Czas wiązania cementu oznaczamy za pomocą:

a)

aparatu Baumego.

b)

aparatu Vicata.

c)

aparatu Mesa.

d)

stożka pomiarowego.


12. Wielkość ziaren piasku posiada średnicę do:

a)

8 mm.

b)

6 mm.

c)

4 mm.

d)

2 mm.


13. Wymiary zębów packi stosowanej do nakładania zaprawy klejowej pod terakotę zależą

między innymi od:
a)

konsystencji kleju.

b)

wymiarów płytki.

c)

rodzaju podłoża.

d)

ilości robót.


14. Przy stosowaniu farb i klejów rozpuszczalnikowych brak wentylacji pomieszczenia może

spowodować:
a)

zniszczenie powierzchni okładziny.

b)

odkształcenie materiału.

c)

zapylenie pomieszczenia.

d)

zatrucie pracownika.


16. Stosowanie okularów ochronnych jest wymagane podczas:

a)

obróbki materiałów ceramicznych.

b)

układania paneli podłogowych.

c)

układania izolacji termicznej.

d)

betonowania podkładu.

16. Spływanie ze ściany płytek ceramicznych podczas układania na zaprawie klejowej

następuje wskutek:
a)

zbyt słabego podłoża.

b)

zbyt cienkiej warstwy zaprawy.

c)

zbyt grubej warstwy zaprawy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

d)

dodania nadmiernej ilości wody do zaprawy.


17. Domieszkami wywołującymi przyspieszenie wiązania betonów są:

a) roztwory związków sodowych.
b) roztwory związków azotowych.
c) azotany.
d) potasy.


18. W skład mieszanki skałodrzewnej wchodzi między innymi:

a) zasada azotowa.
b) kwas siarkowy.
c) potaschlorek magnezu


19. Szlifowanie zgrubne podłóg z drewna wykonuje się za pomocą papieru o uziarnieniu:

a)

24

÷

32.

b)

32

÷

34.

c)

34

÷

36.

d)

36

÷

38.


20. Do robót elewacyjnych stosuje się zaprawę:

a)

gipsową.

b)

cementowo-wapienną.

c)

wapienną.

d)

wapienno-gipsową.


21. Domieszki i dodatki do betonów:

a)

nadają im lepszy wygląd.

b)

określają skład mieszanki.

c)

określają ilość mieszanki.

d)

pozwalają na uzyskanie zamierzonych właściwości.


22. Do gruntowania podkładu roztworami asfaltowymi służą:

a)

packi stalowe.

b)

szczotki o miękkim włosiu.

c)

szczotki o sztywnym włosiu.

d)

packi drewniane.












background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko.................

Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do robót posadzkarskich.

Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

Razem:














background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie materiałów,
narzędzi i sprzętu do robót posadzkarskich”

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania: 1

÷

15 są z poziomu podstawowego,

zadania: 16

÷

22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. b, 5. b, 6. c, 7. a, 8. d, 9. c, 10. d, 11. d, 12.
a, 13. b, 14. b, 15. b, 16. a, 17. b, 18. c, 19. b, 20. c, 21. a, 22. b


Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić pojęcie szczelności.

B

P

c

2

Wskazać podział podłóg ze względu
na rodzaj materiału.

A

P

a

3

Określić skutki nadmiernej nasiąkliwości
drewna.

B

P

d

4

Określić pojęcie posadzki.

B

P

b

5

Określić minimalną temperaturę, w której
można wykonywać posadzki z tworzyw
sztucznych.

C

P

b

6

Określić cechy techniczne wykładzin
dywanowych.

B

P

c

7

Określić minimalną temperaturę, w której
można wykonywać posadzki z płytek
mineralnych.

B

P

a

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

8

Określić minimalną temperaturę
składowania materiałów posadzkarskich
drewnianych.

B

P

d

9

Ustalić nazwę normy, z której odczytujemy
właściwe zużycie materiałów.

C

P

c

10

Rozróżnić spoiwo budowlane w grupie
materiałów.

B

P

d

11

Podać definicję zaprawy.

A

P

d

12

Podać definicję zaczynu.

A

P

a

13

Ustalić, do czego służą emulsje i masy
asfaltowe.

C

P

b

14

Określić rodzaj spoiwa.

B

P

b

15

Wskazać rodzaj narzędzi i sprzętu
do nakładania klejów i lepików.

B

P

b

16

Określić skład wapna suchogaszonego.

C

PP

a

17

Wskazać jaką funkcję spełnia upłynniacz
SK-1.

C

PP

b

18

Określić numerację uziarnienia papieru
stosowanego do szlifowania zgrubnego.

C

PP

c

19

Ustalić nazwę Instytutu wydającego
aprobaty techniczne decydujące
o przydatności materiałów budowlanych do
stosowania.

C

PP

b

20

Ustalić rodzaj reakcji chemicznej
zachodzącej podczas gaszenia wapna.

C

PP

c

21

Określić skład spoiw hydraulicznych.

C

PP

a

22

Ustalić maksymalną wilgotność podkładu
drewnianego.

C

PP

b









background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania testowe.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania typu wielokrotnego

wyboru.

5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

7. cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz ją
8. i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
9. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeśli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

10. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast

11. w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci

trudności,

12. gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań o numerach od 16 do

22). 9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego
zadania.

13. 10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

14. 11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
15. ODPOWIEDZI.
16. 12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

44

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Szczelność to:

a) cecha mechaniczna materiału.
b) odporność materiału na uderzenia.
c) cecha fizyczna materiału.
d) odporność materiału na działanie wiatru.

2. Ze względu na rodzaj użytego materiału podłogi dzielimy na:

a) drewniane.
b) izolacyjne.
c) konstrukcyjne.
d) sprężyste.


3. Nasiąkliwość drewna powoduje jego:

a) sprężystość

.

b) większą wytrzymałość na rozciąganie

.

c) większą wytrzymałość na ściskanie.
d) pęcznienie.


4. Posadzka to warstwa:

a) wewnętrzna podłogi.
b) użytkowa podłogi.
c) izolacyjna podłogi.
d) konstrukcyjna podłogi.

5. Posadzki z tworzyw sztucznych wykonujemy w temperaturze:

a) nie większej niż 15

ºC.

b) nie mniejszej niż 15

ºC.

c) nie większej niż 10

ºC.

d) nie mniejszej niż 10

ºC.

6. Posadzki z wykładzin dywanowych charakteryzują się:

a) odpornością na zawilgocenia.

b) odpornością na uderzenia mechaniczne.
c) zdolnością tłumienia dźwięków uderzeniowych.
d) odpornością na ściskanie.


7. Posadzki z płytek mineralnych wykonujemy w temperaturach:

a) nie mniejszych niż 5

ºC.

b) nie większych niż 5

ºC.

c) nie mniejszych niż 10

ºC.

d) nie większych niż 10

ºC.

8.Składowanie materiałów posadzkarskich drewnianych powinno odbywać się w:

temperaturach:
a) 6

÷

8

ºC.

b) 8

÷

10

ºC.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

45

c) 10

÷

12

ºC.

d) 12

÷

14

ºC.


9. W celu określenia właściwego zużycia materiałów, posługujemy się normami:

a) budowlanymi.
b) użytkowania materiałów.
c) zużycia materiałów.
d) kontroli materiałów.


10. Spoiwem w zaprawie wapiennej jest:

a) cement.
b) woda.
c) piasek.
d) wapno.


11. Zaprawa to mieszanina:

a) wody z piaskiem.
b) piasku ze spoiwem.
c) spoiwa z wodą.
d) spoiwa, wody i piasku.


12. Zaczyn budowlany to mieszanina:

a) spoiwa i wody.
b) cementu i piasku.
c) wapna i piasku.
d) piasku i wody.


13. Emulsje i masy asfaltowe służą do wykonywania izolacji:

a) cieplnych.
b) wodochronnych.
c) akustycznych.
d) termicznych.


14. Gips budowlany to spoiwo:

a) hydrauliczne.
b) powietrzne.
c) hydrauliczno-powietrzne.
d) powietrzno-wodne.


15. Do nakładania klejów i lepików służą:

a) packi ząbkowane.
b) szpachle ząbkowane.
c) packi gumowe.
d) packi drewniane.

16. Wapno suchogaszone jest sproszkowanym:

a) wodorotlenkiem wapnia.
b) tlenkiem wapnia.
c) wodorotlenkiem magnezu.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

46

d) tlenkiem magnezu.

17. Upłynniacz SK-1 to rodzaj domieszek chemicznych:

a) napowietrzających.
b) uplastyczniających.
c) opóźniających wiązanie.
d) przyspieszających wiązanie.


18. Do szlifowania zgrubnego posadzek z drewna stosuje się papier ścierny o uziarnieniu:

a) 20

÷

22.

b) 22

÷

24.

c) 24

÷

32.

d) 32

÷

34.


19. Aprobaty techniczne decydujące o przydatności materiału budowlanego do stosowania,
wydaje Instytut:

a) Materiałoznawstwa.
b) Techniki Budowlanej.
c) Technologii Maszyn.
d) Technologii Eksploatacji.


20. Gaszenie wapna to reakcja chemiczna tlenku:

a) magnezu z wodą.
b) siarki z wodą.
c) wapnia z wodą.
d) wodoru z wodą.


21. Spoiwa hydrauliczne powstają przez zmieszanie klinkieru cementowego z dodatkami
hydraulicznymi i:

a) gipsem.
b) wapnem.
c) cementem.
d) wypełniaczem.


22. Wilgotność podkładu drewnianego (belki, legary), na którym będzie układana posadzka
z drewna, nie może przekraczać:

a) 16%.
b) 14%.
c) 12%.
d) 10%.






background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

47

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko.................

Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do robót posadzkarskich.

Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

Razem:













background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

48

7. LITERATURA

1. Martinek W., Szymański E.: Murarstwo i tynkarstwo. WSiP, Warszawa 1999
2. Panas J.: Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2005
3. Praca Zbiorowa:Budownictwo Ogólne Tom 1.Materiały i Wyroby

Budowlane.Arkady,Warszawa 2005

4. Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa2003
5. Wolski Z.: Roboty podłogowe i okładzinowe. WSiP, Warszawa 1998

