dydaktyka 15 program zajec


DYDAKTYKA
Rok akademicki: 2011/2012 Forma realizacji: ćwiczenia
Tryb: studia stacjonarne Wymiar godzin: 15
Semestr: letni Forma zaliczenia: ZAL
Osoba prowadząca: mgr Aleksandra Tłuściak-Deliowska
Kontakt e-mail: adeliowska@aps.edu.pl
Dyżury w semestrze letnim: wtorki 13.30 - 14.30, środy 11.30  12.30
s. 3436, Katedra Dydaktyki, IV piętro, budynek C
Cele zajęć:
wyposażenie studentów w wiedzę z zakresu dydaktyki ogólnej jako dyscypliny
pedagogicznej
kształtowanie umiejętności planowania zajęć dydaktycznych
dostarczenie sposobności do formułowania wniosków dotyczących praktyki
edukacyjnej
Forma i warunki zaliczenia:
Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest:
a) obecność na zajęciach  dopuszczalna jest nieobecność na 1 ćwiczeniach (2 godziny).
Kolejna nieobecność wiąże się z koniecznością jej zaliczenia w postaci dodatkowej
aktywności (odpytanie, praca domowa, itp.).
b) aktywność na zajęciach
c) przygotowanie konspektu zajęć na wybrany temat (praca w grupach na ostatnich
zajęciach)
TEMATYKA ZAJĆ
Dydaktyka ogólna jako subdyscyplina pedagogiczna. Podstawowe pojęcia dydaktyczne.
Szkoła. Uczeń i nauczyciel. Cele kształcenia i ich operacjonalizacja. Metody dydaktyczne.
Zasady dydaktyczne. Proces kształcenia i treści kształcenia. Formy organizacyjne kształcenia.
Nauczanie problemowe i gry dydaktyczne. Planowanie i rzeczywisty przebieg lekcji.
Literatura obowiązkowa
Czesław Kupisiewicz, Podstawy dydaktyki ogólnej.  wszystkie wydania
Wincenty Okoń, Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej.  wszystkie wydania.
Richard Arends, Uczymy się nauczać. WSiP, Warszawa  wszystkie wydania.
Sztuka nauczania. Czynności nauczyciela. Krzysztof Kruszewski (red.) WN PWN, Warszawa
2004 lub wydania wcześniejsze.
Sztuka nauczania. Szkoła. Krzysztof Konarzewski (red.) WN PWN, Warszawa 2004 lub
wydania wcześniejsze.
Literatura uzupełniająca
Dewey J., Moje pedagogiczne credo. Wydawnictwo Akademickie Żak, 2005.
Dewey J., Jak myślimy? PWN, 1988.
Herbart J. F., Pisma pedagogiczne. Ossolineum, 1967.
Janowski A., Uczeń w teatrze życia szkolnego. WSiP, 1995.
Kruszewski K. (red.), Pedagogika w pokoju nauczycielskim. WSiP, 2000.
Stefan Mieszalski, O przymusie i dyscyplinie w klasie szkolnej. WSiP, Warszawa 1997.
Mieszalski S., Odmiany interakcyjności kształcenia.  Ruch Pedagogiczny 2007 nr 1-2
Myron Dembo, Stosowana psychologia wychowawcza. Warszawa 1997, WSiP

