background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Jolanta Przybytniewska

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zastosowanie  wyrobów  metalowych  w  tapicerstwie 
743[03].Z1.04 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Ryszard Ewert 
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Jolanta Górska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[03].Z1.04 
„Zastosowanie  wyrobów  metalowych  w  tapicerstwie”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu tapicer. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Metale, wyroby hutnicze i metalowe stosowane w tapicerstwie 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Rodzaje, budowa oraz właściwości sprężyn i formatek sprężynowych 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Okucia, mechanizmy, podzespoły i łączniki stosowane w tapicerstwie 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

20 

7.  Literatura 

30 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  tapicer  743[03]  przy  realizacji 
jednostki modułowej „Zastosowanie wyrobów metalowych w tapicerstwie” 743[03].Z1.04. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

– 

cele  kształcenia  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  opanować  podczas 
zajęć, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje ćwiczeń mających wykształcić u uczniów umiejętności praktyczne, 

– 

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego służące ewaluacji osiągnięć ucznia, 

– 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami nauczania: 

ćwiczeń praktycznych, testu przewodniego, pokazu z instruktażem.  

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane  i  odbywać  się  w  grupie 

liczącej do 15 uczniów, a w miarę potrzeb z podziałem na zespoły 3

4 osobowe. 

W  celu  sprawdzenia  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego  rodzaju 
zadania.  

W tym rozdziale podano również: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktacje zadań, 

– 

propozycje norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

743[03].Z1.01 

Określanie właściwości 

surowców i materiałów 

włókienniczych 

743[03].Z1 

Surowce i materiały tapicerskie  

743[03].Z1.02 

Charakteryzowanie materiałów 

wyściółkowych 

 

743[03].Z1.04 

Zastosowanie 

wyrobów 

metalowych 

w tapicerstwie 

 
 

743[03].Z1.03 

Zastosowanie drewna 
i tworzyw drzewnych 

w tapicerstwie 

743[03].Z1.05 

Określanie 

właściwości skór, 

tworzyw sztucznych 

i skóropodobnych 

stosowanych w 

tapicerstwie 

 

743[03].Z1.06 

Charakteryzowanie 

materiałów 

pomocniczych 

i wykończeniowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

przestrzegać  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony  środowiska,  wiedzę  z  tego  zakresu  powinieneś  opanować  podczas  realizacji 
programu  jednostki  modułowej 743[03].O1.01 Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa 
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,  

– 

posługiwać  się  dokumentacją  techniczną  stosowaną  w  tapicerstwie,  umiejętności  te 
powinieneś  opanować  w  trakcie  realizacji  jednostki  modułowej  743[03].O1.02 
Posługiwanie się dokumentacją techniczną, 

– 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

– 

charakteryzować  i  stosować  narzędzia,  maszyny  i  urządzenia  używane  w  tapicerstwie, 
które  to  umiejętności  powinieneś  opanować  w  trakcie  realizacji  jednostki  modułowej 
743[03].O1.03  Charakteryzowanie  narzędzi,  maszyn  i  urządzeń  stosowanych 
w tapicerstwie, 

– 

określać  właściwości  surowców  i  materiałów  włókienniczych,  umiejętności  te 
powinieneś opanować w trakcie realizacji materiału jednostki modułowej 743[03]. Z1.01 
Określanie właściwości surowców i materiałów włókienniczych, 

– 

charakteryzować materiały wyściółkowe, umiejętności te powinieneś opanować w trakcie 
realizacji  materiału  jednostki  modułowej  743[03].Z1.02  Charakteryzowanie  materiałów 
wyściółkowych, 

– 

zastosować  drewno  i  tworzywa  drzewne  w  tapicerstwie,  co  powinieneś  opanować 
w trakcie  realizacji  materiału  jednostki  modułowej  743[03].Z1.03  Zastosowanie  drewna 
i tworzyw drzewnych w tapicerstwie, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić rodzaje i właściwości metali i wyrobów hutniczych, 

– 

scharakteryzować proces produkcji wyrobów metalowych, 

– 

scharakteryzować rodzaje sprężyn i formatek sprężynowych, 

– 

określić budowę i właściwości sprężyn i formatek sprężynowych, 

– 

określić metody zabezpieczania metali przed korozją, 

– 

rozpoznać rodzaje okuć tapicerskich, 

– 

scharakteryzować mechanizmy i podzespoły stosowane w tapicerstwie, 

– 

scharakteryzować łączniki stosowane w produkcji wyrobów tapicerowanych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Surowce i materiały tapicerskie 743[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Zastosowanie  wyrobów  metalowych  w  tapicerstwie 
743[03].Z1.04 

Temat: Rozpoznawanie metali kolorowych i ich stopów.  

Cel  ogólny:  Opanowanie  umiejętności  rozpoznawania,  charakteryzowania  i  stosowania 

metali kolorowych i ich stopów.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać podstawowe metale kolorowe, 

 

wskazać  główne  właściwości  fizyczne,  chemiczne,  mechaniczne  i  technologiczne 
omawianych metali kolorowych, 

 

rozpoznać główne stopy metali kolorowych, 

 

wskazać  główne  właściwości  fizyczne,  chemiczne,  mechaniczne  i  technologiczne 
omawianych stopów metali kolorowych, 

 

wyjaśnić metody otrzymywania niektórych metali kolorowych, 

 

wyjaśnić metody otrzymywania niektórych stopów metali kolorowych, 

 

wskazać zastosowanie niektórych metali kolorowych w tapicerstwie, 

 

wskazać zastosowanie niektórych stopów metali kolorowych w tapicerstwie. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

wykład informacyjny, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna lub zespołowa. 

 
Czas: 5 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze poglądowe, 

 

przeźrocza, 

 

filmy edukacyjne, 

 

próbki metali kolorowych i ich stopów, 

 

elementy tapicerskie wykonane z metali kolorowych, 

 

elementy tapicerskie wyprodukowane z użyciem metali kolorowych, 

 

elementy tapicerskie wykonane ze stopów metali kolorowych, 

 

elementy tapicerskie wyprodukowane z użyciem stopów metali kolorowych, 

 

notatniki, 

 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja zajęć: 

− 

Uczniowie zakładają odzież ochronną. 

− 

Nauczyciel dokonuje prezentacji tematu. 

− 

Uczniowie notują wskazówki i uwagi nauczyciela. 

− 

Uczniowie otrzymują próbki metali kolorowych i ich stopów. 

− 

Uczniowie  otrzymują  elementy  tapicerskie  wykonane  z  metali  kolorowych  i  ich 
stopów lub z ich udziałem. 

− 

Na  podstawie  notatek  z  wykładu  i  wskazówek  nauczyciela  uczniowie  dokonują 
próby  określenia  jakich  metali  kolorowych  lub  ich  stopów  użyto  do  wykonania 
prezentowanych próbek metali i elementów tapicerskich. 

− 

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

4.  Po zakończeniu ćwiczeń uczniowie porządkują stanowiska pracy. 
5.  Uczniowie dokonują prezentacji wyników swoich badań odpowiednio je uzasadniając. 
6.  Nauczyciel analizuje pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie. 
7.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Opisz charakterystyczne cechy trzech najpowszechniej używanych w tapicerstwie metali 

kolorowych i jednego stopu. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

– 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Technologia tapicerstwa 743[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Zastosowanie  wyrobów  metalowych  w  tapicerstwie 
743[03].Z1.04 

Temat:  Ręczne  przygotowanie  z  tkaniny  woreczków  na  obszycie  zespołu  sprężyn 

cylindrycznych do zestawienia formatki woreczkowej. 

Cel ogólny: Opanowanie umiejętności przygotowania elementów formatki woreczkowej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przygotować stanowisko pracy, 

 

dobrać właściwą odzież ochronną, 

 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

 

dobrać narzędzia do wykonania zadania, 

 

wykonać szycie ręczne,  

 

opisać budowę formatki woreczkowej, 

 

dokonać  pomiarów  niezbędnych  do  obliczenia  ilości  materiału  potrzebnego  do 
wykonania woreczków formatki, 

 

obliczyć ilość materiału potrzebnego do wykonania woreczków formatki, 

 

wykroić z materiału elementy woreczków, 

 

zszyć wykrojone elementy w woreczki formatowe, 

 

wykonać prace zgodnie z zasadami bhp. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  
– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna lub grupowa. 
 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:
 5 godzin dydaktycznych. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

materiał – tkanina, 

– 

miarka krawiecka, 

– 

miarka stalowa zwijana, 

– 

cyrkiel, 

– 

kątownik, 

– 

igły tapicerskie, 

– 

mocne nici lub szpagat, 

– 

nożyce krawieckie, 

– 

kreda krawiecka do trasowania tkanin,  

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

– 

Uczniowie zakładają odzież ochronną. 

– 

Nauczyciel  zapoznaje  uczniów  z  zadaniami  jakie  mają  wykonać  oraz  udziela  im 
instruktażu z zasad bhp obowiązujących podczas wykonywania ćwiczeń. 

– 

Uczniowie  otrzymują  materiał  potrzebny  do  wykonania  ćwiczenia,  organizują 
stanowiska pracy i dobierają narzędzia do wykonania zaplanowanych czynności. 

 

Uczniowie  dokonują  pomiaru  wysokości  i  obwodu  sprężyn  i  obliczają  długość 
i szerokość pasa materiału z naddatkiem od 1÷2 cm na zszycie. 

 

Uczniowie  wykreślają  i  wycinają  dwa  pasy  materiału  o  wyliczonej  długości 
i szerokości. 

 

Uczniowie wykreślają na materiale koła o średnicy równej średnicy sprężyn użytych 
do  wykonania  formatki  plus  naddatek  na  zszycie  i  wycinają  odpowiednią  liczbę 
krążków. 

 

Uczniowie  składając  obydwa  pasy  razem  zszywają  je  w  miejscach  odległych  od 
siebie o połowę długości obwodu sprężyny. 

 

Do jednego końca przeszytych pasów przyszywają krążki materiału. 

– 

Nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów,  udziela  wskazówek  w  razie  wystąpienia 
problemu. 

5.  Po zakończeniu pracy uczniowie sprzątają stanowiska pracy.   
6.  Uczniowie prezentują swoje prace.  
7.  Nauczyciel analizuje pracę każdego ucznia i stwierdza czy wykonał ją poprawnie. 
8.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Opisz inna metodę wykonywania woreczków do formatek woreczkowych. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

– 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Metale, wyroby hutnicze i metalowe stosowane w tapicerstwie 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Spośród  przedstawionych  przez  nauczyciela  próbek  metali,  na  podstawie  badania 

organoleptycznego, wybierz i scharakteryzuj metale nieżelazne. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać i przeanalizować materiał nauczania dotyczący metali i ich charakterystyki, 
2)  zanotować cechy charakterystyczne metali, 
3)  obejrzeć dokładnie próbki, 
4)  zanotować zauważone cechy charakterystyczne, 
5)  dokonać porównania spostrzeżeń z zapisami w materiale nauczania, 
6)  dokonać klasyfikacji metali, 
7)  poddać wyniki pracy ocenie nauczyciela,  
8)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki metali, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie badania próbek metali kolorowych i ich stopów rozpoznaj ich nazwę. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Ćwiczenie powinno być wykonywane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać i przeanalizować materiał nauczania dotyczący metali kolorowych i ich stopów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

2)  zanotować cechy charakterystyczne metali kolorowych i ich stopów, 
3)  obejrzeć dokładnie próbki, 
4)  zanotować zauważone cechy charakterystyczne próbek i wyniki badań, 
5)  porównać spostrzeżenia z zapisami w materiale nauczania, 
6)  nazwać próbki metali i ich stopów opierając się na wynikach swych badań, 
7)  poddać wyniki pracy ocenie nauczyciela,  
8)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki metali kolorowych i ich stopów, 

– 

szkło powiększające – lupa, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 6 poradnika.  

 
Ćwiczenie 3 

Nazwij wyroby metalowe przedstawione na rys.: a, b, c, d
 

 

 

 

 
 

Rys. a  

Rys. b  

Rys. c  

Rys. d 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  przyjrzeć się uważnie przykładowym rysunkom, 
3)  zanotować spostrzeżenia dotyczące rysunków, 
4)  porównać  spostrzeżenia  z  charakterystykami  wyrobów  metalowych  znajdujących  się 

w materiale nauczania, 

5)  nazwać  prezentowane  wyroby  metalowe  na  podstawie  analizy  informacji  zawartych 

w materiale nauczania i wniosków wynikających z analizy rysunków, 

6)  wyniki pracy poddać ocenie nauczyciela, 
7)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

rysunki badanych wyrobów metalowych, 

− 

notatnik, 

− 

przybory do pisania, 

− 

zeszyt ćwiczeń, 

− 

poradnik ucznia, 

− 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Rodzaje,  budowa  oraz  właściwości  sprężyn  i  formatek 

sprężynowych 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  oględzin  różnego  typu  sprężyn  określ  jakich  metod  użyto  do 

zabezpieczenia ich przed korozją. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  dokonać oględzin prezentowanych sprężyn, 
3)  zanotować cechy charakterystyczne powłok ochronnych, 
4)  dokonać porównania wyników obserwacji z wiadomościami, 
5)  określić metody zabezpieczenia przed korozją zastosowane w prezentowanych sprężynach, 
6)  poddać wyniki pracy ocenie nauczyciela, 
7)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

sprężyny tapicerskie różnego typu, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  prób  i  oględzin  formatek  sprężynowych  typu  szlarafia  i  bonnell  dokonaj 

ich oceny funkcjonalności, wskaż ich wady i zalety. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno  być  wykonane  w  pracowni  tapicerskiej  warsztatów  szkolnych  lub  pracowni 
technologii tapicerstwa. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  dokonać oględzin prezentowanych formatek, 
3)  zanotować wszelkie uwagi i spostrzeżenia dotyczące ich budowy i działania, 
4)  wyznaczyć różnice w budowie i działaniu formatek, 
5)  zwrócić uwagę na ich ciężar, funkcjonalność i materiałochłonność, 
6)  przeanalizować wpływ wszystkich czynników na funkcjonowanie formatek, 
7)  porównać wszelkie uwagi i spostrzeżenia, 
8)  dokonać oceny formatek na podstawie zebranych informacji, 
9)  uzasadnić swoją ocenę konkretnymi wnioskami, 
10)  poddać wyniki pracy ocenie nauczyciela, 
11)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

formatka typu szlarafia i bonnell (lub ich fragmenty), 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj  ręcznie  z  tkaniny  woreczki  na  obszycie  zespołu  sprężyn  cylindrycznych  do 

zestawienia formatki woreczkowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni tapicerskiej warsztatów szkolnych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  założyć odzież ochronną, 
3)  dobrać narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
4)  sprawdzić stan i funkcjonowanie narzędzi, 
5)  dokonać pomiaru wysokości i obwodu sprężyn, 
6)  obliczyć na podstawie pomiarów: 

– 

szerokość pasa materiału, 

– 

długość pasa materiału, 

– 

do ustalonej długości pasa dodać 1–2 cm materiału na zszycie, 

7)  obliczyć ilość materiału niezbędną do wykonania ćwiczenia: 

– 

na każdy przewidziany rząd formatek dwa pasy materiału, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

– 

na  każdą  sprężynę  dwa  krążki  materiału  o  średnicy  równej  średnicy  sprężyny  plus 
naddatek na zszycie, 

8)  wyciąć odpowiednią ilość pasów i krążków, 
9)  złożyć obydwa pasy razem i zszyć je w miejscach odległych od siebie o połowę długości 

obwodu sprężyny, 

10)  przyszyć krążki materiału do jednego końca przeszytych pasów, 
11)  posprzątać stanowisko pracy i uporządkować narzędzia, 
12)  poddać wykonaną pracę ocenie nauczyciela, 
13)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiał – tkanina, 

– 

sprężyna formatowa, 

– 

miarka krawiecka, 

– 

suwmiarka, 

– 

cyrkiel, 

– 

kątownik, 

– 

igły tapicerskie, 

– 

mocne nici lub szpagat, 

– 

nożyce krawieckie, 

– 

kreda krawiecka do trasowania tkanin,  

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Okucia,  mechanizmy,  podzespoły  i  łączniki  stosowane 

w tapicerstwie 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  łączenia  elementów  konstrukcji  skrzyniowej  za  pomocą  wkrętu  o  nazwie 

handlowej „confirmat”. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni warsztatów szkolnych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  założyć odzież ochronną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  zapoznać się z instrukcją bhp podczas wiercenia w drewnie, 
5)  zapoznać się z instrukcją obsługi wiertarki, 
6)  sprawdzić  stan  techniczny  wiertarki:  stan  przewodu  zasilającego,  sprawność 

wyłączników, stan osłon części ruchomych, 

7)  dokonać próbnego uruchomienia wiertarki, 
8)  dokonać pomiarów wkrętu: średnicy rdzenia i długości wkrętu, 
9)  dobrać wiertło o średnicy równej średnicy rdzenia wkrętu, 
10)  wytrasować w elementach miejsca wiercenia otworów, 
11)  umieścić element obrabiany w uchwycie, 
12)  ustawić  parametry  pracy  wiertarki:  głębokość  otworu  za  pomocą  ogranicznika  i  obroty 

wrzeciona,  

13)  wywiercić  otwór  o  głębokości  nieco  większej  niż  długość  wkrętu    w  elemencie  do 

którego będzie dokręcany inny element, 

14)  dobrać wiertło o średnicy nieco większej niż trzpień wkrętu, 
15)  wywiercić otwór w elemencie dokręcanym, 
16)  wyłączyć urządzenia mechaniczne, 
17)  wkręcić śrubę zespalając oba elementy, 
18)  posprzątać stanowisko pracy i uporządkować narzędzia, 
19)  zgłosić nauczycielowi gotowość do prezentacji i oceny wykonanej pracy, 
20)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie do ćwiczeń. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

elementy łączone, 

– 

wkręt typu „confirmat”, 

– 

wiertarka elektryczna lub wiertarka ręczna, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

– 

wiertła do drewna o różnej średnicy, 

– 

wkrętak płaski lub krzyżowy, 

– 

narzędzia pomiarowe: miarka stolarska składana, kątownik,suwmiarka, 

– 

ołówek stolarski, 

– 

instrukcja obsługi wiertarki, 

– 

zeszyt do ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 2 

Dobierz  łączniki  i  za  ich  pomocą  przymocuj  do  ramiaka  ramy  sprężynę  falistą 

zakończoną uchwytem metalowym.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni warsztatów szkolnych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  założyć odzież ochronna, 
3)  dobrać łącznik odpowiedni do mocowania uchwytów sprężyn falistych, 
4)  dobrać narzędzia do wykonania operacji, 
5)  umieścić wkładkę między sprężyną a uchwytem, 
6)  przymocować sprężynę do ramiaka ramy, 
7)  posprzątać stanowisko pracy i uporządkować narzędzia, 
8)  zgłosić nauczycielowi gotowość do prezentacji i oceny wykonanej pracy, 
9)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

sprężyna falista, 

– 

uchwyt metalowy mocujący, 

– 

różnego typu łączniki, 

– 

różnego typu wkrętaki ręczne,  

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 3 

Dokonaj montażu podnośnika meblowego przy użyciu wkrętów i szablonu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów z  zasadami  bezpiecznej pracy.  Ćwiczenie  powinno 
być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  założyć odzież ochronną, 
3)  dobrać łączniki odpowiednie do wykonania ćwiczenia, 
4)  dobrać narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
5)  zapoznać się z instrukcją obsługi wiertarki ręcznej, 
6)  sprawdzić stan techniczny wiertarki a szczególnie przewodu zasilającego, 
7)  wyznaczyć, za pomocą szablonu, miejsca na wkręty mocujące podnośnik do skrzyni, 
8)  wyznaczyć,  za  pomocą  szablonu,  miejsca  na  wkręty  mocujące  do  ramy  blachy 

zaczepowe, 

9)  dobrać wiertła do wywiercenia otworów pod wkręty, 
10)  wywiercić otwory i wyłączyć wiertarkę, 
11)  za pomocą wkrętów przymocować podnośnik i blachy zaczepowe, 
12)  posprzątać stanowisko pracy i uporządkować narzędzia, 
13)  zgłosić nauczycielowi gotowość do prezentacji i oceny wykonanej pracy,  
14)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wiertarka elektryczna, 

– 

wiertła do drewna, 

– 

instrukcja obsługi wiertarki, 

– 

wkrętaki ręczne różnego typu, 

– 

wkręty do drewna różnego typu, 

– 

ołówek stolarski, 

– 

miarka stolarska, 

– 

kątownik, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Zastosowanie  wyrobów 
metalowych w tapicerstwie” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1, 2, 3, 5, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 4, 6, 7, 8, 11, 13, są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. b, 5. d, 6. c, 7. a, 8. b, 9. b, 10. c, 11. d, 
12. b, 13. a, 14. c, 15. a, 16. b, 17. c, 18. a, 19. b, 20. d. 
 
Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie metali 

Zdefiniować pojęcie stopu metali 

Określić  właściwości  techniczne  metali 
i stopów 

Scharakteryzować proces produkcji stali 

PP 

Określić  właściwości  metali  kolorowych 
i ich stopów 

Scharakteryzować 

proces 

produkcji 

wyrobów metalowych 

PP 

Scharakteryzować  zastosowanie  wyrobów 
hutniczych i metalowych w tapicerstwie 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Określić  metody  zabezpieczania  metali 
przed korozją 

PP 

Rozpoznać rodzaj sprężyny 

10 

Określić parametry sprężyn falistych 

11 

Określić właściwości sprężyn 

PP 

12 

Scharakteryzować siatki tapicerskie  

13 

Określić 

właściwości 

formatek 

sprężynowych 

produkowanych 

przemysłowo 

PP 

14 

Określić budowę formatek sprężynowych 

15 

Scharakteryzować  i  rozróżnić  właściwości 
formatek sprężynowych 

16 

Rozpoznać rodzaj formatki sprężynowej 

17 

Rozpoznać rodzaje okuć tapicerskich 

18 

Określić 

zastosowanie 

łączników 

stosowane 

w produkcji 

wyrobów 

tapicerowanych 

19 

Określić 

zastosowanie 

mechanizmów 

stosowanych w tapicerstwie 

20 

Scharakteryzować rodzaje okuć 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi w karcie odpowiedzi. 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X.  

6.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 

ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania: 4, 6, 7, 8, 11, 13 gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Metale są 

a)  minerałami. 
b)  związkami chemicznymi. 
c)  pierwiastkami. 
d)  kopalinami. 

 
2.  Stopy metali uzyskuje się w trakcie 

a)  łączenia się składników w stanie ciekłym. 
b)  reakcji chemicznej. 
c)  skuwania składników. 
d)  reakcji elektrolizy. 

 
3.  Kowalność metali i stopów jest ich właściwością 

a)  chemiczną. 
b)  fizyczną. 
c)  mechaniczną. 
d)  technologiczną. 

 
4.  Surowcem wyjściowym do produkcji stali jest 

a)  surówka szara. 
b)  surówka biała. 
c)  żeliwo. 
d)  żelazo. 

 
5.  Cechą metali kolorowych i ich stopów szczególnie cenioną w meblarstwie jest 

a)  sprężystość. 
b)  twardość. 
c)  wytrzymałość. 
d)  odporność na korozję. 

 
6.  Wyroby hutnicze ze stali metali nieżelaznych i ich stopów rzadko produkuje się poprzez 

a)  walcowanie na zimno. 
b)  walcowanie na gorąco. 
c)  odlewanie. 
d)  ciągnienie. 

 
7.  Profilowanymi wyrobami hutniczymi rzadko stosowanymi w tapicerstwie są 

a)  dwuteowniki. 
b)  teowniki. 
c)  kątowniki. 
d)  pręty. 

 
8.  Powszechnie do ochrony metali przed korozją służy 

a)  brąz. 
b)  nikiel. 
c)  złoto. 
d)  dural. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

9.  Przedstawiona na rysunku sprężyna to sprężyna  

a)  jednostożkowa. 
b)  spiralna spłaszczona. 
c)  walcowa formatowa. 
d)  napinająca. 

 

 

 
10.  Maksymalna średnica drutu używanego do produkcji sprężyn falistych wynosi 

a)  2 mm. 
b)  3,5 mm. 
c)  4,5 mm. 
d)  3 mm. 

 
11.  W podnośnikach poduch tapczanów stosuje się sprężyny 

a)  jednostożkowe. 
b)  spiralne spłaszczone. 
c)  dwustożkowe. 
d)  napinające. 

 
12.  Elementem napinającym w siatkach typu flex są 

a)  haczyki z drutu stalowego. 
b)  małe sprężyny cylindryczne. 
c)  sprężyny spiralne spłaszczone. 
d)  sprężyny faliste. 

 
13.  Spośród formatek sprężynowych najnowocześniejszą jest 

a)  formatka typu bonnell. 
b)  formatka koszyczkowa. 
c)  formatka typu szlarafia. 
d)  formatka woreczkowa. 

 
14.  Najbardziej pracochłonne jest wykonanie formatek typu 

a)  szlarafia. 
b)  koszyczkowe. 
c)  woreczkowe. 
d)  bonnell. 

 
15.  Formatki typu szlarafia w stosunku do formatek bonnell charakteryzują się mniejszą 

a)  sprężystością i trwałością. 
b)  twardością. 
c)  pracochłonnością wykonania. 
d)  masą i gabarytami. 

 
16.  Rysunek przedstawia formatkę 

a)  typu bonnell. 
b)  koszyczkową. 
c)  woreczkową. 
d)  typu szlarafia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

17.  Rysunek prezentuje 

a)  ślizgacz meblowy. 
b)  łączniki meblowy. 
c)  metalowy wspornik do ram. 
d)  podnośnik. 
 

 
18.  Śruba z nakrętką walcową prezentowana na rysunku służy do 

a)  służy do łączenia elementów pod kątem prostym. 
b)  służy do łączenie elementów ułożonych równolegle. 
c)  służy do łączenia elementów metalowych z elementami drewnianymi. 
d)  ma uniwersalne zastosowanie. 
 

 

 
 

19.  Element przedstawiony na rysunku służy do 

a)  łączenia poduch i skrzyń w tapczanach jednoosobowych. 
b)  łączenia poduch trzyczęściowych. 
c)  podnoszenia poduch w wersalkach. 
d)  łączenia poduch i skrzyń w tapczanach dwuosobowych. 

 

 

 
20.  Odboje należą do okuć 

a)  uchwytowych. 
b)  wzmacniających. 
c)  łączących. 
d)  ustalających i ochronnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………………… 
 

Zastosowanie wyrobów metalowych w tapicerstwie 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

TEST 2 

 

Test 

praktyczny 

typu 

„próba 

pracy” 

do 

jednostki 

modułowej 

„Zastosowanie wyrobów metalowych w tapicerstwie” 

 
Treść zadania 

Wykonaj  ręcznie  z  materiału  woreczki  na  obszycie  zespołu  sześciu  sprężyn 

cylindrycznych mających stanowić element formatki woreczkowej. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  umiejętności  w  zakresie 
wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania czynności. 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
wykonanych ćwiczeń praktycznych. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami  i  w  określonym  czasie.  Należy  zapewnić 
uczniowi  warunki  do  samodzielnego  zaplanowania  poszczególnych  etapów  wykonania 
zadania: 

− 

zorganizowania stanowiska pracy, 

− 

doboru odpowiednich narzędzi, 

− 

obliczenia zapotrzebowania materiałowego, 

− 

wykrojenia odpowiednich kawałków materiału, 

− 

wykazania się umiejętnością szycia ręcznego, 

− 

przeprowadzenia analizy uzyskanych wyników pracy. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

– 

stanowisko pracy do wykonania zadania, 

– 

materiał do obróbki, 

– 

sprężynę formatkową cylindryczną jako wzorzec, 

– 

nożyce krawieckie, 

– 

przyrządy pomiarowe: cyrkiel, kątownik, miara krawiecka, 

– 

igły tapicerskie do szycia ręcznego, 

– 

mocne nici lub szpagat, 

– 

kredę krawiecką, 

– 

instrukcję wykonania zadania, 

– 

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien: 

− 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  pracy  w  warsztatach  szkolnych  lub 
zakładzie produkcyjnym, 

− 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

sprawdzić ubiór ochronny, 

− 

przypomnieć uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

− 

zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, 

− 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

− 

na bieżąco kontrolować pracę uczniów, 

− 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

– 

dobrać i założyć odzież ochronną,  

– 

zapoznać się z instrukcją bezpiecznej pracy, 

– 

zapisać  plan  działania  na  przykład:  przygotować  narzędzia,  sprawdzić  stan  narzędzi, 
dokonać pomiarów sprężyn, wytrasować materiał itp.. 
Plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi: 

− 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

− 

dobrać metodę wykonania woreczków formatkowych, 

− 

dobrać materiały niezbędne do wykonania ćwiczenia np. materiał, nici, igły itp., 

− 

wybrać narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia, 

− 

sprawdzić stan techniczny i funkcjonowanie narzędzi, 

− 

dokonać pomiaru wysokości, średnicy i obwodu sprężyny wzorcowej, 

− 

na  podstawie  pomiarów  obliczyć  szerokość  i  długość  pasa  materiału  z  naddatkiem  
1–2 cm na zszycie, 

− 

wytrasować i wyciąć dwa pasy materiału o wyliczonych wymiarach, 

− 

wytrasować  krążek  materiału  o  średnicy  równej  średnicy  sprężyny  plus  naddatek  na 
zszycie,  

− 

składając  obydwa  pasy  razem  zszyć  je  w  miejscach  odległych  od  siebie  o  połowę 
długości obwodu sprężyny, 

− 

do jednego końca przeszytych pasów przyszyć krążki materiału, 

− 

sprawdzić efekt pracy, 

− 

sprawdzić stan narzędzi i odłożyć je na miejsce, 

− 

posprzątać stanowisko pracy. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 
 

Lp.  Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.    Dobranie odzieży ochronnej 

 

2.    Zaplanowanie kolejnych czynności 

15 

 

3.   

Przygotowanie stanowiska pracy: 

− 

wskazanie  narzędzi  potrzebnych  do  wykonania 
zadania, 

− 

sprawdzenie  stanu  technicznego  i  funkcjonowania 
narzędzi 

10 

 

4.   

Wykonanie ćwiczenia: 

− 

dobranie metody wykonania woreczków, 

− 

dobranie materiałów do wykonania ćwiczenia, 

− 

pomiar średnicy, wysokości i obwodu sprężyny, 

− 

obliczenie wymiarów pasów materiału, 

− 

obliczenie średnicy krążków materiału, 

− 

wytrasowanie  i  wykrojenie  pasów  i  krążków 
materiału, 

− 

zszycie  pasów  w  miejscach  odległych  od  siebie 
o połowę długości obwodu sprężyny, 

− 

przyszycie  do  jednego  końca  przeszytych  pasów 
krążków materiałów 

 

50 

 

5.    Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

6.    Zaprezentowanie i omówienie wykonanego zadania 

15 

 

Razem: 

100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Normy wymagań na poszczególne oceny 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych 

punktów 

dopuszczający 

49–60 

dostateczny 

61–73 

dobry 

74–88 

bardzo dobry 

89–100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7.  LITERATURA 

 
1.  Bacia K., Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1986 
2.  Bacia K.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1988 
3.  Dzięgielewski S.: Meble tapicerowane. Produkcja przemysłowa. WSiP, Warszawa 1996 
4.  Dzięgielewski  S.:  Meble  tapicerowane.  Produkcja  rzemieślnicza  i  naprawy.  WSiP, 

Warszawa 1997 

5.  Jurczyk J.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1990 
6.  Jurczyk J.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Wydawnictwo Akcydensowe, Warszawa 1983 
7.  Martyniak Z.: Metody organizowania procesów pracy. PWE, Warszawa 1996 
8.  Morawski E.: Tapicerstwo samochodowe. WKiŁ, Warszawa 1980 
9.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1988 
10.  Zestawy norm 
11.  http://www.pkn.pl/ 
12.  http://enormy.pl/ 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE, 

Radom 1997 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK,FW, Warszawa 1996 
4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
5.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995