background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Jolanta Przybytniewska

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie 

napraw 

konserwacji 

wyrobów 

tapicerowanych 743[03].Z4.01

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz 
mgr inż. Robert Mikołajek  
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Jolanta Górska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[03].Z4.01 
„Wykonywanie  napraw  i  konserwacji  wyrobów tapicerowanych”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu tapicer. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1.  Uszkodzenia i braki wyrobów tapicerowanych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Organizacja  procesów  naprawczych  i  konserwacyjnych  wyrobów 

tapicerowanych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Przeprowadzanie  prac  naprawczych  i  konserwacyjnych  wyrobów 

tapicerowanych 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

19 

7.  Literatura 

29 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  tapicer  743[03]  przy  realizacji 
jednostki  modułowej  „Wykonywanie  napraw  i  konserwacji  wyrobów  tapicerowanych” 
743[03].Z4.01. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

– 

cele  kształcenia  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  opanować  podczas 
zajęć, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje ćwiczeń mających wykształcić u uczniów umiejętności praktyczne, 

– 

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego służące ewaluacji osiągnięć ucznia, 

– 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 
 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami nauczania: 

ćwiczeń praktycznych, testu przewodniego, pokazu z instruktażem.  

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane  i  odbywać  się  w  grupie 

liczącej do 15 uczniów, a w miarę potrzeb z podziałem na zespoły 2

3 osobowe. 

W  celu  sprawdzenia  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego  rodzaju 
zadania.  

W tym rozdziale podano również: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktacje zadań, 

– 

propozycje norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

743[03].Z4.01 

Wykonywanie napraw 

i konserwacji wyrobów 

tapicerowanych 

743[03].Z4.02 

Wykonywanie renowacji 

i rekonstrukcji wyrobów 

tapicerowanych  

743[03].Z4 

Naprawa, konserwacja i renowacja 

wyrobów  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

przestrzegać  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony  środowiska,  które  zostały  omówione  w  jednostce  modułowej  743[03].O1.01 
Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej 
oraz ochrony środowiska, 

– 

posługiwać się dokumentacją techniczną stosowaną w tapicerstwie, które to zagadnienie 
było omówione podczas realizacji jednostki modułowej 743[03].O1.02 Posługiwanie  się 
dokumentacją techniczną, 

– 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi,  

– 

posługiwać  się  narzędziami,  maszynami  i  urządzeniami  stosowanymi  w  tapicerstwie, 
które  to  umiejętności  powinieneś  opanować  podczas  realizacji  jednostki  modułowej 
743[03].O1.03  Charakteryzowanie  narzędzi,  maszyn  i  urządzeń  stosowanych 
w tapicerstwie, 

– 

rozpoznawać, charakteryzować, oceniać, zastosować i magazynować surowce i materiały 
tapicerskie  oraz  wyroby  gotowe,  które  to  umiejętności  powinieneś  opanować w wyniku 
realizacji  programów  jednostek  zawartych  w  module  743[03].Z1  Surowce  i  materiały 
tapicerskie i 743[03].Z2 Organizacja produkcji, 

– 

przygotowywać  elementy  wyrobów  i  wytwarzać  wyroby  tapicerowane  metodami 
rzemieślniczymi  i  przemysłowymi  wykorzystując  wiedzę  i  umiejętności  opanowane 
w wyniku  realizacji  programów  jednostek  zawartych  w  module743[03].Z3  Technologia 
tapicerstwa, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować rodzaje uszkodzeń i braków wyrobów tapicerowanych, 

– 

ocenić jakość oraz stan techniczny wyrobów, 

– 

określić zakres oraz koszty napraw i konserwacji wyrobów, 

– 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

– 

dobrać materiały do wykonania napraw i konserwacji wyrobów, 

– 

dobrać  maszyny,  urządzenia  i  narzędzia  do  wykonania  prac  naprawczych 
i konserwacyjnych, 

– 

określić metody i sposób realizacji zadań, 

– 

określić 

kolejność 

operacji 

wykonywanych 

podczas 

napraw 

konserwacji 

poszczególnych wyrobów, 

– 

wykonać prace związane z dokonywaniem napraw i konserwacji wyrobów, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Naprawa, konserwacja i renowacja wyrobów 743[03].Z4 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

napraw 

konserwacji 

wyrobów 

tapicerowanych 743[03].Z4.01 

Temat:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  oraz  ochrona  przeciwpożarowa  i  ochrona 

środowiska podczas tapicerskich prac naprawczych i konserwatorskich. 

Cel ogólny: Ukształtowanie świadomości i umiejętności wykonywania napraw i konserwacji 

wyrobów tapicerowanych  zgodnie z  zasadami  bhp  i  ochrony  przeciwpożarowej 
i ochrony środowiska. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

wskazać 

zagrożenia 

występujące 

podczas 

tapicerskich 

prac 

naprawczych 

i konserwatorskich, 

– 

określić źródła zagrożeń, 

– 

przewidywać konsekwencje wynikające z zagrożeń, 

– 

zapobiegać niebezpieczeństwom związanym z pracami naprawczymi i konserwatorskimi, 

– 

pracować w sposób zgodny z zasadami i przepisami bhp i przeciwpożarowymi, 

– 

wykonywać pracę w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego i środowiska pracy, 

– 

dobierać i stosować środki ochrony osobistej, 

– 

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii, 

– 

zachować się w razie zauważenia zagrożenia, 

– 

zachować się w razie zaistnienia wypadku. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

zespołowa. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

plansze poglądowe, 

– 

instrukcje bhp, 

– 

instrukcje pierwszej pomocy, 

– 

przeźrocza, 

– 

filmy instruktażowe, 

– 

literatura przedstawiona w rozdziale 7. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja zajęć: 

− 

Nauczyciel dokonuje prezentacji tematu podzielonego na bloki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

− 

Uczniowie w czasie prezentacji notują uwagi dotyczące poszczególnych tematów. 

− 

Nauczyciel  demonstruje,  bądź  omawia  sytuacje,  w  których  występują  zachowania 
sprzeczne z zasadami bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 

− 

Uczniowie  na  podstawie  uzyskanych  informacji  wskazują  nieprawidłowości 
i określają niebezpieczeństwa z tego wynikające. 

− 

Wnioski z dyskusji uczniowie notują. 

− 

Nauczyciel nadzoruje dyskusję uczniów. 

4.  Uczniowie prezentują wnioski jakie zanotowali. 
5.  Nauczyciel analizuje wnioski uczniów i stwierdza czy są one poprawne. 
6.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wniosków. 
7.  Na tej podstawie uczniowie wspomagani przez nauczyciela formułują wnioski końcowe. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Opisz zagrożenia występujące podczas usuwania plam z tkanin obiciowych. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

– 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Naprawa, konserwacja i renowacja wyrobów 743[03].Z4 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

napraw 

konserwacji 

wyrobów 

tapicerowanych 743[03].Z4.01 

Temat: Ocena stanu technicznego  mebla przed przystąpieniem do prac  naprawczych  lub 

konserwacyjnych w celu określenia zakresu prac i kosztów usługi. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  dokonywania  analizy  i  oceny  stanu  technicznego 

wyrobów tapicerowanych, które stanowią podstawę do planowania zakresu prac 
i kosztów usługi. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

rozpoznać i ocenić rodzaje i rozmiary uszkodzeń zewnętrznych, 

− 

określić przyczyny uszkodzeń zewnętrznych, 

− 

na  podstawie  widocznych  objawów  i  uszkodzeń  określić  rodzaj  uszkodzeń 
wewnętrznych, 

− 

określić przybliżony zakres prac naprawczych lub konserwatorskich, 

− 

określić orientacyjny czas trwania pracy, 

− 

określić przybliżone zapotrzebowanie materiałowe, 

− 

na podstawie powyższych danych obliczyć przybliżony koszt danej usługi. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  
– 

pokaz z instruktażem. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna, 

– 

grupowa. 
 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:
 4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

plansze poglądowe, 

– 

przeźrocza, 

– 

filmy instruktażowe, 

– 

egzemplarze mebli z usterkami, 

– 

inne wyroby tapicerowane z usterkami, 

– 

normatywy zużycia materiałów, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja zajęć: 

 

Nauczyciel dokonuje prezentacji tematu podzielonego na bloki. 

 

Uczniowie w czasie prezentacji notują uwagi dotyczące poszczególnych tematów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

Nauczyciel  demonstruje  i  omawia  typowe  uszkodzenia  i  wady  wyrobów 
tapicerowanych. 

4.  Uczniowie  samodzielnie  dokonują  oceny  stanu  technicznego  przykładowych  wyrobów 

tapicerowanych: 
– 

wskazują wykryte wady i usterki w przykładowych wyrobach tapicerowanych, 

– 

określają przyczyny wad i usterek, 

– 

określają sposób naprawy nieprawidłowości. 

5.  Uczniowie  obliczają  zapotrzebowanie  materiałowe,  przybliżony  czas  pracy  i  koszty 

usługi. 

6.  Uczniowie przedstawiają swoje uwagi, wnioski i wyliczenia. 
7.  Nauczyciel nadzoruje dyskusję uczniów i dokonuje analizy ich wniosków i wyliczeń. 
8.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wniosków i wyliczeń. 
9.  Na tej podstawie uczniowie wspomagani przez nauczyciela formułują wnioski końcowe. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Dokonaj  oceny  stanu  technicznego  domowego  mebla  tapicerowanego.  Wskaż  na 

konieczne  zabiegi  konserwacyjne  lub  naprawcze.  Oblicz  zapotrzebowanie  materiałowe  na 
wykonanie  wybranego  zabiegu  konserwacyjnego  lub  naprawczego  dla  danego  mebla,  czas 
jego trwania oraz koszty. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

– 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Uszkodzenia i braki wyrobów tapicerowanych 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ przyczyny powstania przykładowych uszkodzeń podanych przez nauczyciela. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni technologicznej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  wynotować przyczyny powodujące uszkodzenia, 
3)  dokonać  analizy  zależności  zachodzących  pomiędzy  przykładowymi  uszkodzeniami 

a ewentualnymi ich przyczynami, 

4)  zanotować spostrzeżenia, 
5)  dokonać na podstawie zebranych danych przyporządkowania przyczyn do uszkodzeń, 
6)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 
 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  podziału  przykładowych  wad  i  uszkodzeń  na  wewnętrzne  i  zewnętrzne  oraz 

określ jakie czynniki mogły je spowodować. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni technologicznej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

2)  określić typ i miejsce występowania danej wady lub uszkodzenia, 
3)  wynotować przyczyny powodujące uszkodzenia i wady, 
4)  określić do jakiej grupy czynników należy dana przyczyna uszkodzeń i wad, 
5)  zanotować spostrzeżenia, 
6)  dokonać  na  podstawie  zebranych  danych  podziału  uszkodzeń  i  wad  oraz  określić  jakie 

czynniki wpływają na ich powstawanie, 

7)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj  na  podstawie  badania  organoleptycznego  jakimi  substancjami  zostały 

zaplamione próbki materiałów zaprezentowane przez nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni technologicznej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  zanotować cechy charakterystyczne plam spowodowanych różnymi substancjami, 
3)  dokonać dokładnego badania próbek za pomocą wzroku, dotyku i powonienia, 
4)  zanotować zauważone charakterystyczne dla danych próbek cechy, 
5)  porównać zapisane uwagi z cechami charakterystycznymi plam spowodowanych różnymi 

substancjami i przyporządkować próbki do nich, 

6)  uzasadnić swój wybór, 
7)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki materiału z plamami, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Organizacja  procesów  naprawczych  i  konserwacyjnych 

wyrobów tapicerowanych 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj oceny stany technicznego mebla przed przystąpieniem do jego konserwacji. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni technologicznej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  zanotować zasady i kryteria oceny mebli przed konserwacją, 
3)  dokonać dokładnych oględzin mebla, 
4)  rozpoznać rodzaje i rozmiary widocznych uszkodzeń elementów konstrukcji mebla, 
5)  zbadać stan powłok wykończeniowych widocznych powierzchni mebla, 
6)  zbadać stan i pewność dostępnych łączy mebla, 
7)  ocenić stan materiału obiciowego, 
8)  zanotować spostrzeżenia, 
9)  dokonać na tej podstawie oceny stanu technicznego mebla,  
10)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

oceniany mebel, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 2 

Dobierz  i  przygotuj  narzędzia  do  demontażu  tkaniny  obiciowej  ze  stylowego  mebla 

tapicerowanego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni warsztatów szkolnych. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  założyć odzież roboczą,  
3)  zanotować zasady doboru narzędzi do wykonania prac przy meblach stylowych, 
4)  zanotować zasady przygotowania narzędzi do pracy, 
5)  dokonać na podstawie zebranych informacji wyboru narzędzi pracy, 
6)  przygotować zgodnie z wynotowanymi zasadami narzędzia do pracy, 
7)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw narzędzi tapicerskich, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Usuń  gwóźdź  lub  inny  łącznik  za  pomocą  narzędzi  ręcznych  zabezpieczając 

powierzchnię mebla przed uszkodzeniem. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni warsztatów szkolnych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  założyć odzież roboczą, 
2)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
3)  zanotować uwagi dotyczące doboru narzędzi i przebiegu pracy, 
4)  wybrać narzędzia niezbędne do wykonania pracy, 
5)  obejrzeć dokładnie wybrane do pracy narzędzia, 
6)  przygotować elementy dodatkowe; podkładki metalowe i drewniane, 
7)  dokonać usunięcia gwoździa lub innego łącznika, 
8)  zgłosić nauczycielowi gotowość do prezentacji i oceny wykonanej pracy, 
9)  posprzątać stanowisko pracy i uporządkować narzędzia,  
10)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

– 

oceniany mebel, 

– 

zestaw ręcznych narzędzi tapicerskich, 

– 

materiały pomocnicze: drewniane i metalowe płytki i klocki, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Przeprowadzanie  prac  naprawczych  i  konserwacyjnych 

wyrobów tapicerowanych  

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj usunięcia z tkaniny obiciowej plam po mleku. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni chemicznej lub technologicznej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  założyć odzież roboczą, 
2)  zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 
3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
5)  zanotować informacje dotyczące wywabiania plam z mleka, 
6)  dobrać odpowiednie substancje do wywabiania plam, 
7)  przeprowadzić wywabianie plamy zgodnie ze wskazaniami technologicznymi, 
8)  zgłosić nauczycielowi gotowość do prezentacji i oceny wykonanej pracy, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

tkanina obiciowa z plamami po mleku, 

– 

odczynniki do usuwania plam, 

– 

bieżąca, ciepła i zimna woda, 

– 

zlew lub miednica do płukania tkaniny, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 
 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj naprawy ramy tapicerskiej, w której nastąpiło poluzowanie złącza. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni warsztatów szkolnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  założyć odzież roboczą, 
2)  zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 
3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
5)  zanotować informacje dotyczące sposobów naprawy uszkodzeń ramy, 
6)  dobrać  odpowiednie  narzędzia  i  materiały  pomocnicze:  młotek,  klej  stolarski,  ścisk 

stolarski, 

7)  dokonać oględzin ramy i określić przyczynę poluzowania złącza, 
8)  dokonać naprawy uszkodzonego złącza stosując odpowiednią procedurę, 
9)  zgłosić nauczycielowi gotowość do prezentacji i oceny wykonanej pracy, 
10)  posprzątać stanowisko pracy, 
11)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

uszkodzona rama, 

– 

ręczne narzędzia tapicerskie i stolarskie, 

– 

różne rodzaje klejów stolarskich, 

– 

ściski stolarskie, 

– 

podkładki drewniane,  

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Przedstaw plan działania dla operacji wymiany pękniętego pasa tapicerskiego w podłożu 

elastycznym tapicerki bezsprężynowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów z  zasadami  bezpiecznej pracy.  Ćwiczenie  powinno 
być  wykonane  praktycznie  w  pracowni  warsztatów  tapicerskich.  W  razie  braku  takich 
możliwości może się odbyć w pracowni technologicznej przy użyciu tablic poglądowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  założyć odzież roboczą, 
2)  zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiałów nauczania, 
3)  zanotować uwagi dotyczące doboru narzędzi i przebiegu pracy, 
4)  wybrać narzędzia niezbędne do wykonania pracy, 
5)  obejrzeć dokładnie wybrane do pracy narzędzia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6)  przygotować elementy dodatkowe; podkładki metalowe i drewniane, 
7)  dokonać usunięcia gwoździa, 
8)  poddać pracę ocenie nauczyciela, 
9)  posprzątać stanowisko pracy i używane w niej narzędzia,  
10)  zapisać uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

oceniany mebel, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  napraw 
i konserwacji wyrobów tapicerowanych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1, 4, 5, 6, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 2, 3, 7, 8, 9, 15, są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. c, 4. a, 5. b, 6. a, 7. d, 8. c, 9. b, 10. a, 11. d, 
12. c, 13. d, 14. b, 15. c, 16. d, 17. a, 18. b 19. d, 20. a. 
 
Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować 

uszkodzenia 

wyrobów 

tapicerowanych 

Ocenić jakość wyrobów tapicerowanych 

PP 

Ocenić 

stan 

techniczny 

wyrobów 

tapicerowanych 

PP 

Określić 

zakres 

naprawy 

wyrobów 

tapicerowanych 

Określić 

koszt 

naprawy 

wyrobów 

tapicerowanych 

Określić 

koszt 

konserwacji 

wyrobów 

tapicerowanych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zorganizować stanowisko pracy do wykonania 
prac 

tapicerskich 

zgodnie 

zasadami 

ergonomii 

PP 

Dobrać  materiały  do  wykonania  naprawy 
wyrobów tapicerowanych 

PP 

Dobrać  materiały  do  konserwacji  wyrobów 
tapicerowanych 

PP 

10 

Dobrać  narzędzia  do  wykonywania  prac 
naprawczych wyrobów tapicerowanych 

11 

Oszacować 

ilość 

materiału 

obiciowego 

potrzebnego na danym etapie 

12 

Dobrać  urządzenia  do  wykonywania  prac 
naprawczych wyrobów tapicerowanych 

13 

Dobrać  maszyny  do  wykonywania  prac 
naprawczych wyrobów tapicerowanych 

14 

Określić 

metody 

realizacji 

napraw  

i konserwacji wyrobów tapicerowanych 

15 

Określić  kolejność  operacji  wykonywanych 
podczas  napraw  poszczególnych  wyrobów 
tapicerowanych 

PP 

16 

Określić  czasochłonność  napraw  wyrobów 
tapicerowanych 

17 

Określić  sposób  usunięcia  usterki  wyrobu 
tapicerowanego 

18 

Zastosować przepisy  bezpieczeństwa  i higieny 
pracy 

podczas 

napraw 

wyrobów 

tapicerowanych 

19 

Zastosować 

przepisy 

ochrony 

przeciwpożarowej  podczas  prac  naprawczych  
i konserwatorskich 

20 

Zastosować  przepisy  ochrony  środowiska 
podczas  naprawy  i  konserwacji  wyrobów 
tapicerowanych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (w karcie odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. 

6.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 

ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później  i wróć d  niego, gdy  zostanie  Ci wolny czas. Trudności  mogą przysporzyć Ci 
zadania: 2, 3, 7, 8, 9, 15 gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.  

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia!  

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Uszkodzenia zewnętrzne charakteryzują się tym, że 

a)  są mało widoczne. 
b)  są łatwo wykrywalne. 
c)  dotyczą tylko materiału obiciowego. 
d)  nie dotyczą części drewnianych. 

 

2.  Wyrobem tapicerowanym wykonanym z materiałów najwyższej jakości jest 

a)  fotel kierowcy autobusu miejskiego. 
b)  tapicerowana ławeczka gimnastyczna. 
c)  leżanka lekarska. 
d)  kanapa w stylu biedermeier z XIX w. 

 
3.  W najgorszym stanie technicznym jest 

a)  fotel z rozdartym materiałem obiciowym. 
b)  krzesło z pękniętym pasem tapicerskim. 
c)  fotel z rozdartym materiałem obiciowym i pękniętą sprężyną. 
d)  leżanka lekarska, której tapicerka została poplamiona krwią. 
 

4.  Największy zakres prac naprawczych będzie przy 

a)  wymianie w kanapie popękanych sprężyn formatki szlarafia. 
b)  wymamianie pokrycia kanapy. 
c)  wymianie warstwy wściełającej w tapicerce bezsprężynowe. 
d)  mocowaniu poluzowanych podnośników poduch tapczanu. 

 

5.  Największy koszt naprawy będzie przy 

a)  wymianie warstwy sprężynowej w tapczanie jednoosobowym. 
b)  wymianie warstwy sprężynowej i obicia skórzanego w kanapie z XIX wieku. 
c)  wymianie obicia skórzanego fotela klubowego. 
d)  wymianie w wersalce formatki typu bonnell. 

 

6.  Najmniej kosztowną formą konserwacji mebli jest 

a)  przestrzeganie wymogów eksploatacyjnych oraz czyszczenie i wietrzenie. 
b)  pokrywanie mebli preparatami konserwującymi. 
c)  używanie materiałów o podwyższonej odporności. 
d)  cykliczne poddawanie ich specjalistycznym zabiegom konserwacyjnym. 

 

7.  Obrabiany wyrób tapicerowany powinien być ustawiony na wysokości 

a)  podłogi. 
b)  przynajmniej 0,5 m od podłogi. 
c)  pomiędzy 0,5 a 1 m od podłogi. 
d)  takiej aby praca przy nim mogła odbywać się na stojąco. 

 
8.  Najlepszym tradycyjnym wypełnieniem dla stylowego XIX-wiecznego fotela jest 

a)  trawa zamorska. 
b)  kotonina. 
c)  końskie włosie. 
d)  wata tapicerska. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

9.  Aby zapobiec rozwojowi moli w tapicerce meblowej można zastosować 

a)  pryskać wodą destylowaną. 
b)  zastosować naftalinę. 
c)  pryskać denaturatem. 
d)  odkurzać tapicerkę. 

 
10.  Narzędzie niezbędne do zdjęcia starego obicia kanapy to 

a)  wyciągacz. 
b)  włosociąg. 
c)  pasociąg. 
d)  płaskoszczypy. 

 
11.  Najlepiej oszacować ilość materiału potrzebnego do pokrycia mebla na etapie 

a)  gdy szkielet mebla jest odkryty. 
b)  po zdjęciu starego pokrycia. 
c)  gdy pokrycie i wyściełanie jest zdjęte. 
d)  gdy stare pokrycie jest jeszcze na meblu. 

 
12.  Najlepszym urządzeniem do mocowania materiałów w miejscach trudnodostępnych jest 

a)  młotek. 
b)  wkrętak. 
c)  zszywacz tapicerski. 
d)  pobijak. 

 
13.  Do zszycia materiału obiciowego wykonanego z adamaszku można posłużyć się 

a)  maszyną ciężką typu „Pffaf”. 
b)  specjalną maszyną przemysłową. 
c)  maszyną typu „Overlock”. 
d)  domową maszyną do szycia. 

 
14.  Przy widocznym dużym rozdarciu skórzanego fotela należy 

a)  zszyć rozdarcie. 
b)  wymienić obicie fotela. 
c)  podkleić rozdarcie. 
d)  nakleić łatkę. 

 
15.  Aby usunąć plamę z mleka należy w pierwszej kolejności 

a)  dokładnie spłukać zimną wodą. 
b)  zwilżyć 3% roztworem amoniaku. 
c)  za pomocą benzenu usunąć tłuszcz. 
d)  dokładnie spłukać ciepłą wodą. 

 
16.  Najbardziej pracochłonną naprawą jest 

a)  wymiana obicia siedziska krzesła. 
b)  wymiana pękniętej sprężyny w siedzisku krzesła. 
c)  wymiana obicia fotela. 
d)  wymiana pękniętej sprężyny w siedzisku fotela. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

17.  Poluzowanie  złącza  kołkowego  w  wyniku  zniszczenia  spoiny  klejowej  należy 

zlikwidować poprzez 
a)  ponowne sklejenie. 
b)  wymianę kołków łączących. 
c)  wzmocnienie złącza gwoździem. 
d)  wzmocnienie złącza wkrętem. 

 
18.  Podczas  wykonywania  napraw  powierzchni  mebli  w  warsztacie  musi  być  zapewniona 

przede wszystkim 
a)  wysoka temperatura. 
b)  dobra wentylacja. 
c)  izolacja pomieszczenia, w którym wykonuje się pracę. 
d)  niska temperatura. 

 
19.  Podczas wykonywania prac naprawczych i konserwatorskich zabroniona jest 

a)  rozmowa ze współpracownikami. 
b)  przerwa w pracy. 
c)  używanie narzędzi elektrycznych. 
d)  używanie piecyków elektrycznych. 

 
20.  Podczas demontażu starych mebli zużyte i uszkodzone elementy najpierw 

a)  segreguje i składa się w specjalnych pojemnikach. 
b)  można spalić. 
c)  wyrzuca się do śmieci. 
d)  magazynuje, a potem wywozi na wysypisko śmieci. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Wykonywanie napraw i konserwacji wyrobów tapicerowanych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST II 

 

Test 

praktyczny 

typu 

„próba 

pracy” 

do 

jednostki 

modułowej 

„Wykonywanie napraw i konserwacji wyrobów tapicerowanych”  
 

Treść zadania 

Dokonaj  naprawy  ramy  tapicerskiej  siedziska  krzesła  o  tapicerce  bezsprężynowe 

z podłożem  elastycznym  wykonanym  z  pasów  tapicerskich,  w  której  nastąpiło  poluzowanie 
złącza kołkowego. 

Postępuj  zgodnie  z  instrukcją  dołączoną  do  zadania  i  obowiązującymi  przepisami  bhp, 

ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  umiejętności  w  zakresie 
wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania czynności. 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
wykonanych ćwiczeń praktycznych. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami  i  w  określonym  czasie.  Należy  zapewnić 
uczniowi  warunki  do  samodzielnego  zaplanowania  poszczególnych  etapów  wykonania 
zadania: 

− 

zorganizowania stanowiska pracy, 

− 

doboru odpowiednich narzędzi, 

− 

doboru odpowiednich materiałów, 

− 

wykazania się znajomością technik umożliwiających wykonanie zadania, 

− 

wykazania  się  umiejętnością  posługiwania  się  narzędziami  niezbędnymi  do  wykonania 
zadania, 

− 

przeprowadzenia analizy uzyskanych wyników pracy. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

− 

stanowisko pracy do wykonania zadania, 

− 

instrukcję wykonania zadania, 

− 

materiały spośród, których może wybrać niezbędne do wykonania zadania, 

− 

narzędzia, z których wybiera konieczne do wykonania zadania, 

− 

rama siedziska krzesła lub całe krzesło będące obiektem pracy, 

− 

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien: 

− 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  pracy  w  warsztatach  szkolnych  lub 
zakładzie produkcyjnym, 

− 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

sprawdzić ubiór ochronny, 

− 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

− 

zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, 

− 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

− 

na bieżąco kontrolować pracę uczniów, 

− 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

− 

dobrać i założyć odzież ochronną,  

− 

zapoznać się z instrukcją zadania, 

− 

dokonać oględzin ramy, 

− 

podjąć decyzję co do sposobu usunięcia usterki,  

− 

zapisać  plan  działania  na  przykład:  dobrać  materiały  niezbędne  do  wykonania  zadania, 
dobrać  narzędzia  niezbędne  do  wykonania  zadania,  sprawdzić  stan  narzędzi,  dokonać 
demontażu mebla, usunąć usterkę, uporządkować stanowisko pracy. 

− 

przedstawić plan do zatwierdzenia nauczycielowi, 

− 

dobrać materiały potrzebne do usunięcia usterki, 

− 

dobrać narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia, 

− 

sprawdzić stan wybranych do pracy narzędzi, 

− 

dokonać  częściowego  demontażu  materiału  obiciowego  i  podbitki,  aby  dostać  się  do 
miejsca uszkodzenia, 

− 

rozsunąć zluzowane łącze uderzając młotkiem w ramiak przez podkładkę z drewna, 

− 

nanieść na elementy złącza klej, 

− 

docisnąć złącze uderzając młotkiem przez drewnianą podkładkę, 

− 

skręcić ściskiem i pozostawić tak aż do wyschnięcia kleju, 

− 

uporządkować stanowisko pracy. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 
 

Lp.  Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.    Dobranie odzieży ochronnej 

 

2.    Zaplanowanie kolejnych czynności 

15 

 

3.   

Przygotowanie stanowiska pracy: 

− 

wskazanie  narzędzi  potrzebnych  do  wykonania 
zadania, 

− 

sprawdzenie stanu technicznego narzędzi, 

− 

wybranie materiałów do wykonania zadania. 

10 

 

4.   

Wykonanie ćwiczenia: 

− 

oględziny mebla, 

− 

demontaż materiału obiciowego i podbitki, 

− 

ocena przyczyn poluzowania złącza, 

− 

sposób rozsunięcia zluzowanego złącza, 

− 

naniesienie kleju, 

− 

dociśnięcie złącza, 

− 

ustalenie złącza za pomocą ścisku 

50 

 

5.    Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

6.    Zaprezentowanie i omówienie wykonanego zadania 

15 

 

Razem: 

100 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Normy wymagań na poszczególne oceny 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych 

punktów 

dopuszczający 

49–60 

dostateczny 

61–73 

dobry 

74–88 

bardzo dobry 

89–100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

7.  LITERATURA

 

 

1.  Bacia K., Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1986 
2.  Bacia K.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1988 
3.  Dzięgielewski S.: Meble tapicerowane. Produkcja przemysłowa. WSiP, Warszawa 1996 
4.  Dzięgielewski  S.:  Meble  tapicerowane.  Produkcja  rzemieślnicza  i  naprawy.  WSiP, 

Warszawa 1997 

5.  Jurczyk J.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1990 
6.  Jurczyk J.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Wydawnictwo Akcydensowe, Warszawa 1983 
7.  Martyniak Z.: Metody organizowania procesów pracy. PWE, Warszawa 1996 
8.  Morawski E.: Tapicerstwo samochodowe. WKiŁ, Warszawa 1980 
9.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1988 
10.  Swaczyna I.: Meble. Naprawa i odnawianie. PWRiL, Warszawa 1999 
11.  Zestawy norm 

 

Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE, 

Radom 1997 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1996 
4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
5.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995