06 Przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Alicja Jędrzejczyk








Przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy
322[01].Z1.01







Poradnik dla nauczyciela














Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr n. med. Małgorzata Figurska
mgr Katarzyna Zarębska


Opracowanie redakcyjne:
mgr Alicja Jędrzejczyk



Konsultacja:
mgr inż. Halina Śledziona









Poradnik stanowi podstawę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[01].Z1.01
„Przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu asystentka stomatologiczna.



























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1. Organizacja gabinetu stomatologicznego

11

5.1.1.Ćwiczenia

11

5.2. Praca zespołu stomatologicznego

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

15

7.

Literatura

29

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy państwu „Poradnik dla nauczyciela”, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w zawodzie asystentka stomatologiczna, przekazywaniu wiedzy
i umiejętności dotyczących organizacji pracy w gabinecie stomatologicznym.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, w których wyszczególniono jakie umiejętności powinien posiadać
uczeń przed przystąpieniem do realizacji jednostki modułowej,

cele kształcenia, pokazują jakie umiejętności uczeń opanuje po przeprowadzeniu procesu
kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia do samodzielnego wykonania przez ucznia, zawierające
wskazówki do realizacji, zalecane metody nauczania–uczenia się oraz środki
dydaktyczne,

sprawdzian postępów pomoże ocenić poziom wiedzy ucznia po wykonaniu ćwiczeń,

ewaluacja osiągnięć, po zrealizowaniu wszystkich tematów z danego zakresu materiału
jednostki modułowej pozwoli ocenić poziom nabytych umiejętności w procesie
kształcenia,

wykaz literatury.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem następujących metod nauczania: pogadanki, pokazu
z instruktażem, ćwiczeń praktycznych, dyskusji dydaktycznej, metody przypadków klinicznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, od samodzielnej do

zespołowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4





























Schemat układu jednostek modułowych

322[01].Z1

Organizacja pracy

w gabinecie

stomatologicznym

322[01].Z1.01

Przygotowanie gabinetu

stomatologicznego do

pracy

322[01].Z1.02

Przygotowanie materiałów

stomatologicznych

322[01].Z1.03

Przygotowanie aparatury

oraz instrumentów

stomatologicznych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
ś

rodowiska,

stosować podstawy dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie stomatologicznym,

rozpoznawać budowę anatomiczną, fizjologię i patofizjologię narządu żucia,

stosować leki używane w leczeniu chorób jamy ustnej,

nawiązać i utrzymywać kontakty międzyludzkie,

stosować przepisy prawa i zasady ekonomiki w ochronie zdrowia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować specjalności stomatologiczne,

rozróżnić rodzaje zabiegów stomatologicznych,

zinterpretować standardy techniczne gabinetu stomatologicznego,

scharakteryzować wyposażenie gabinetu stomatologicznego i poradni stomatologicznej,

scharakteryzować organizację wewnętrzną gabinetu i poradni stomatologicznej,

zaplanować rozmieszczenie mebli, sprzętu, urządzeń, narzędzi i materiałów w gabinecie,

określić zasady pracy w gabinecie stomatologicznym i poradni stomatologicznej,

określić zakres obowiązków członków zespołu stomatologicznego,

określić zakres zadań asystentki stomatologicznej,

zaplanować i zorganizować pracę zgodnie z wymaganiami ergonomii,

dobrać środki ochrony indywidualnej,

dokonać klasyfikacji urządzeń oraz instrumentów stomatologicznych i określić ich
zastosowanie,

scharakteryzować budowę i określić zastosowanie instrumentów do leczenia
zachowawczego,

scharakteryzować budowę i określić zastosowanie instrumentów do opracowywania
kanałów korzeniowych,

scharakteryzować instrumenty do usuwania zębów,

scharakteryzować pomocnicze instrumenty chirurgiczne,

scharakteryzować instrumenty i urządzenia do usuwania złogów nazębnych,

scharakteryzować narzędzia protetyczne i ortodontyczne,

wyjaśnić zasady obsługi urządzeń stosowanych w stomatologii,

określić wyposażenie stanowiska pracy do wykonywania zabiegów różnymi metodami,

określić zasady pracy metodą tradycyjną,

określić zasady pracy metodą „na cztery ręce”,

scharakteryzować czynności lekarza dentysty oraz asystentki stomatologicznej podczas
pracy metodą „na cztery ręce”,

określić zasady pracy metodą „centric”,

scharakteryzować

czynności

asystentki

stomatologicznej

wykonywane

przed

rozpoczęciem zabiegu stomatologicznego,

scharakteryzować

czynności

asystentki

stomatologicznej

wykonywane

między

przyjęciami pacjentów,

scharakteryzować czynności asystentki stomatologicznej wykonywane po zakończeniu
zabiegów stomatologicznych i przygotowaniem gabinetu do pracy na dzień następny,

określić postawę ciała lekarza dentysty, asystentki i pacjenta podczas wykonywania
zbiegów stomatologicznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Asystentka stomatologiczna 322[01]

Moduł:

Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym 322[01].Z1.

Jednostka modułowa:

Przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy
322[01].Z1.01.

Temat: Narzędzia i urządzenia stomatologiczne.

Cel ogólny: Zastosowanie narzędzi i urządzeń stomatologicznych do różnych procedur.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

przygotować gabinet do wykonywania różnych zabiegów stomatologicznych,

zaplanować i zorganizować pracę zgodnie z wymaganiami ergonomii,

dokonać klasyfikacji urządzeń oraz narzędzi stomatologicznych i określić ich
zastosowanie,

dobrać diagnostyczne narzędzia stomatologiczne,

dobrać narzędzia do obróbki szkliwa i zębiny oraz zakładania wypełnień,

posłużyć się aparaturą i narzędziami stomatologicznymi oraz dokonać ich konserwacji,

wyposażyć stanowisko pracy do wykonywania zabiegów stomatologicznych.


Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

pokaz z objaśnieniem i instruktażem,

pokaz multimedialny,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Formy organizacji pracy uczniów:

praca w grupach,

praca indywidualna.


Czas:
6 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

prezentacje multimedialne dotyczące wyposażenia gabinetów stomatologicznych,

komputer,

aparatura i urządzenia stomatologiczne,

instrumenty stomatologiczne,

materiały stomatologiczne,

instrukcje obsługi i konserwacji aparatów i urządzeń stomatologicznych,

bielizna zabiegowa,

aparatura stomatologiczna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności, przygotowania do zajęć).

2.

Podanie tematu zajęć.

3.

Wprowadzenie do tematu:

nauczyciel przeprowadza wykład na temat organizacji pracy w gabinecie zgodnie
z zasadami ergonomii, omawia pracę zespołu stomatologicznego, zakres
obowiązków asystentki stomatologicznej i lekarza dentysty,

pokazuje urządzenia i narzędzia z omówieniem ich przeznaczenia,

zwraca uwagę na podział urządzeń i narzędzi na grupy do wykonywania różnych
procedur stomatologicznych,

nauczyciel pokazuje instrukcje obsługi urządzeń, zwraca szczególną uwagą na
przepisy bezpieczeństwa,

nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Jak należy dbać o urządzenia i narzędzia aby
działały niezawodnie?

dyskusja ,nauczyciel zapisuje na tablicy wszystkie proponowane odpowiedzi,

nauczyciel pokazuje multimedialną prezentację dotycząca działania i możliwości
wykorzystania urządzeń i narzędzi,

po prezentacji uczniowie przystępują do realizacji ćwiczenia.

4.

Następnie uczniowie przystępują do realizacji ćwiczenia:

praca zespołowa,

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania,

uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia,

uczniowie po zapoznaniu się z zadaniem przystępują do jego realizacji,
przygotowują narzędzia do usuwania złogów nazębnych, narzędzia stosowane do
leczenia zachowawczego i endodontycznego,

uczniowie uzasadniają dobór narzędzi, zwracają uwagę na sposób posługiwania się
nimi,

uczniowie grupują narzędzia.

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek:

sprawdza czy uczniowie dobrze zrozumieli zadanie i czy prawidłowo wykonują
ć

wiczenie,

sprawdza czy zachowane są przepisy bhp.

Praca indywidualna:

uczniowie wypełniają tabelę z ćwiczenia,

uczniowie opisują poszczególne narzędzia i przeznaczenie, demonstrują sposób ich
użycia na fantomie.

5.

Podsumowanie zajęć:

każdy uczeń przedstawia wykonane zadanie,

uczniowie dyskutują na temat poprawności wykonania ćwiczenia przez kolegów.

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

nauczyciel ocenia indywidualnie metodą obserwacji pracę ucznia, trafność
spostrzeżeń, przestrzegania przepisów bhp, podejście do pacjenta oraz końcowe
efekty pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Asystentka stomatologiczna 322[01]

Moduł:

Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym 322[01].Z1.

Jednostka modułowa:

Przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy
322[01].Z1.01

Temat: Praca na cztery ręce w gabinecie stomatologicznym.

Cel ogólny: Przygotowanie stanowiska i pracy metodą na cztery ręce.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

przygotować gabinet do wykonywania różnych zabiegów stomatologicznych,

zaplanować i zorganizować pracę zgodnie z wymaganiami ergonomii,

dokonać klasyfikacji urządzeń oraz narzędzi stomatologicznych i określić ich
zastosowanie,

wyposażyć stanowisko pracy do wykonywania zabiegów stomatologicznych u pacjenta
znajdującego się na fotelu w pozycji leżącej.


Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

pokaz z objaśnieniem i instruktażem,

pokaz multimedialny,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Formy organizacji pracy uczniów:

praca w grupach,

praca indywidualna.


Czas : 6 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

pokazy dydaktyczne z instruktażem,

prezentacje multimedialne dotyczące różnych metod pracy w gabinecie,

komputer,

instrumenty stomatologiczne,

materiały stomatologiczne,

bielizna zabiegowa,

aparatura stomatologiczna.


Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności, przygotowania do zajęć).

2.

Podanie tematu zajęć.

3.

Wprowadzenie do tematu:

nauczyciel przeprowadza wykład na temat ergonomii pracy w gabinecie
stomatologicznym,

uczniowie oglądają prezentację multimedialną, wykonują notatki, zapisują swoje
spostrzeżenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

nauczyciel zwraca uwagę na różnice w sposobach pracy w zależności od wyboru
metody pracy,

nauczyciel zwraca uwagę na zalety i wady poszczególnych metod,

pokazuje przy fotelu w jaki sposób pracuje zespół stomatologiczny: usytuowanie
operatora, asystentki, higienistki.

4.

Następnie uczniowie przystępują do realizacji ćwiczenia:

praca indywidualna,

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania,

uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia,

uczniowie po zapoznaniu się z zadaniem przystępują do jego realizacji,

demonstrują przy fotelu wykonane ćwiczenie.

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek:

sprawdza czy uczniowie dobrze zrozumieli zadanie i czy prawidłowo wykonują
ć

wiczenie,

sprawdza czy zachowane są przepisy bhp.

Praca indywidualna:

uczniowie przy fotelu demonstrują przygotowanie stanowiska do pracy na cztery ręce.


5.

Podsumowanie zajęć:

uczniowie przedstawiają wykonane ćwiczenie,

uczniowie dyskutują na temat przygotowania stanowiska pracy.

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

nauczyciel ocenia indywidualnie metodą obserwacji pracę ucznia, trafność
spostrzeżeń, podejście do pacjenta oraz końcowe efekty pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1.

Organizacja gabinetu stomatologicznego


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj i pogrupuj narzędzia do usuwania złogów nazębnych, stosowane do leczenia

zachowawczego i endodontycznego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”, nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
w grupach 4-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zgromadzić narzędzia,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

zaplanować tok postępowania,

4)

wykonać tabelę,

5)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

6)

dokonać podziału i sprawdzenia narzędzi,

7)

zaprezentować i omówić pracę.

Narzędzia do usuwania

złogów nazębnych

Narzędzia stosowane do

leczenia zachowawczego

Narzędzia stosowane do

leczenia endodontycznego












Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ś

rodki dydaktyczne:

odzież ochronna,

kasety do narzędzi,

poradnik dla ucznia,

narzędzia

do

usuwania

złogów

nazębnych,

do

leczenia

zachowawczego

i endodontycznego.

Ćwiczenie 2

Zaplanuj ustawienie mebli i sprzętu w gabinecie stomatologicznym. Wykorzystaj makietę

gabinetu oraz modele mebli i aparatury medycznej. Uzasadnij swój wybór.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”, nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
w grupach 4-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przygotować makietę i modele,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

zaplanować tok postępowania,

4)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

5)

ustawić sprzęty wg swojego planu,

6)

zaprezentować i omówić pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

odzież ochronna,

poradnik dla ucznia,

makieta i modele aparatury medycznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2.

Praca zespołu stomatologicznego


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj stanowisko do rozpoczęcia pracy w gabinecie stomatologicznym i wykonaj

czynności związane z porządkowaniem go po zakończonym zabiegu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”, nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
indywidualnie.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zaplanować tok postępowania,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

wykonać tabelę,

4)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

5)

dokonać wpisu do tabeli,

6)

zaprezentować i omówić pracę.

Działania przed rozpoczęciem pracy

Działania po skończonej pracy






Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

odzież ochronna,

stanowisko dydaktyczne w gabinecie stomatologicznym,

artykuły piśmienne,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 2

Przygotuj stanowisko pracy lekarza dentysty i asystentki do pracy metodą „na cztery

ręce”. Wpisz do tabeli usytuowanie lekarza i asystentki oraz zakres działania.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”, nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zaplanować tok postępowania,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

wykonać tabelę,

4)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

5)

dokonać wpisu do tabeli,

6)

zaprezentować i omówić pracę.

Lekarz

Asystentka









Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

odzież ochronna,

stanowisko dydaktyczne w gabinecie stomatologicznym,

artykuły piśmienne,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘC UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie gabinetu
stomatologicznego do pracy”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 3, 4, 8, 15, 16, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne
:

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co 4 najmniej z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. c, 4. b, 5. d, 6. a, 7. c, 8. b, 9. d, 10. d, 11. d,
12.
a, 13. b, 14. b, 15. b, 16. d, 17. a, 18. d, 19. b, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzalne osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić wyposażenie gabinetu

B

P

d

2

Określić wymagania lokalowe gabinetów

C

P

c

3

Zastosować narzędzia chirurgiczne

C

PP

c

4

Dobrać narzędzia endodontyczne

C

PP

b

5

Określić sposób przygotowania pacjenta do
zabiegu

C

P

d

6

Rozpoznać konserwację narzędzi
stomatologicznych

B

P

a

7

Zastosować odpowiednie narzędzia do obróbki
szkliwa

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

8

Dobrać narzędzia endodontyczne

C

PP

b

9

Rozróżnić wyposażenie podstawowe gabinetu

B

P

d

10 Rozpoznać skład zespołu stomatologicznego

B

P

d

11

Określić sposób przygotowania gabinetu do
pracy

C

P

d

12 Rozróżnić narzędzia do opracowania zębiny

B

P

a

13

Rozpoznać podstawowe czynności pracy
asystentki stomatologicznej

B

P

b

14

Rozróżnić czynności przygotowawcze do
przyjęcia pacjenta

B

P

b

15 Rozpoznać zalety pracy ergonomicznej

B

PP

b

16

Dobrać czynności w pracy asystentki
stomatologicznej

C

PP

d

17 Rozróżnić metody pracy w stomatologii

B

P

a

18 Rozpoznać pozycję do przyjęcia pacjenta

B

P

d

19 Rozpoznać usytuowanie operatora

B

P

b

20

Dobrać strefy działania zespołu
stomatologicznego

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

3.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

4.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

5.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

6.

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Zestaw zawiera 20 zadań.

5.

Do każdego zadania przyporządkowane są 4 możliwości odpowiedzi, jedna odpowiedź
jest prawdziwa.

6.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak X .W przypadku
pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz x odpowiedź prawidłową.

7.

Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymujesz 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
0 punktów.

8.

Rozwiązuj zadania samodzielnie.

9.

Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Poradnia może nie posiadać
a)

wentylacji.

b)

instalacji wodociągowej.

c)

instalacji elektrycznej.

d)

klimatyzacji.

2.

Gabinet musi posiadać wysokość
a)

2 m.

b)

3 m.

c)

co najmniej 2,5 m.

d)

1,7 m.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

3.

Do usuwania zębów służą
a)

łyżeczki zębodołowe.

b)

lemiesze.

c)

dźwignie proste.

d)

poszukiwacze.

4.

Igła Millera jest narzędziem
a)

chirurgicznym.

b)

endodontycznym.

c)

protetycznym.

d)

do usuwania złogów.


5.

Przygotowanie pacjenta do zabiegu polega na
a)

podaniu mu glukozy.

b)

podaniu znieczulenia.

c)

podaniu środków p/alergicznych.

d)

odpowiednim ustawieniu fotela.

6.

Do konserwacji narzędzi używamy
a)

oleju parafinowego.

b)

smaru uniwersalnego.

c)

płynu dezynfekcyjnego.

d)

talku.

7.

Narzędziem nie służącym do obróbki szkliwa jest
a)

kamień karborundowy.

b)

wiertło diamentowe.

c)

językotrzymacz.

d)

krążek ścierny.

8.

Płytki papierowe służą do
a)

przygotowania materiałów do wypełnień.

b)

podawania narzędzi.

c)

demonstracji higienicznych.

d)

sprawdzania działania wierteł.

9.

Do wyposażenia podstawowego nie zaliczamy
a)

fotela stomatologicznego.

b)

wiertarki.

c)

spluwaczki.

d)

radiowizjografu.

10.

W skład zespołu stomatologicznego nie wchodzi
a)

higienistka.

b)

asystentka stomatologiczna.

c)

lekarz.

d)

rejestratorka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

11.

Przygotowanie gabinetu do pracy nie polega na
a)

przygotowaniu asystora i stolika.

b)

wietrzeniu.

c)

włączeniu do prądu.

d)

wymyciu okien.


12.

Narzędziem do ręcznego usuwania zębiny jest
a)

ekskawator.

b)

różyczka.

c)

nakładacz.

d)

upychadło.


13.

Do podstawowych czynności asystentki stomatologicznej nie należy
a)

przygotowanie pacjentów do zabiegów.

b)

wykonywanie iniekcji dożylnych.

c)

czynne asystowanie przy zabiegach.

d)

prowadzenie dokumentacji i sprawozdawczości.


14.

Przygotowanie gabinetu na przyjęcie następnego pacjenta polega na
a)

podaniu narzędzi, leków i materiałów.

b)

odkażaniu rejonu pola zabiegowego, zmianie narzędzi na sterylne.

c)

przygotowaniu materiałów do wypełnień.

d)

prawidłowym oświetleniu.


15.

Dzięki pracy ergonomicznej
a)

będziemy mieli większe zyski.

b)

oszczędzamy układ nerwowy, mięśniowo-szkieletowy i wzrok.

c)

oszczędzamy materiały opatrunkowe.

d)

pacjent jest lepiej uświadomiony.


16.

Do czynności asysty przy zabiegu nie należy
a)

przygotowanie pacjenta.

b)

instrumentowanie.

c)

nadzór nad oświetleniem pola zabiegowego.

d)

usuwanie zębów.


17.

Pacjent siedzi na fotelu a lekarz siedzi obok to metoda pracy
a)

tradycyjna.

b)

„centric”.

c)

na cztery ręce.

d)

na sześć rąk.


18.

Pozycja leżąca pacjenta
a)

jest zawsze najlepsza.

b)

powoduje uspokojenie pacjenta.

c)

zapobiega omdleniom.

d)

powoduje zachłystywanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

19.

Prawidłowa pozycja operatora w pracy na cztery ręce to
a)

siedząca przy fotelu.

b)

siedząca usytuowana 8.30–12.30.

c)

stojąca.

d)

stojąca usytuowana 8.30–12.30.


20.

Działanie zespołu stomatologicznego nie odbywa się
a)

w strefie operacyjnej.

b)

strefie pracy asysty.

c)

w strefie sterylizacyjnej.

d)

w strefie transferowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ................................................................................................

Przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie gabinetu
stomatologicznego do pracy”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 3, 8, 9, 10, 11, 15 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne
:

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym, co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. c, 4. b, 5 a, 6. a, 7. a, 8. d, 9. c, 10. a, 11. a,
12.
a, 13. c, 14. a, 15. d, 16. b, 17. c, 18. a, 19. c, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzalne osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić wyposażenie podstawowe gabinetu

B

P

d

2

Rozpoznać skład zespołu stomatologicznego

B

P

d

3

Określić położenie stref działania

C

PP

c

4

Określić sposób przygotowania pacjenta do
zabiegu

C

P

b

5

Rozpoznać konserwację narzędzi
stomatologicznych

B

P

a

6

Zastosować odpowiednie narzędzia do obróbki
szkliwa

C

P

a

7

Rozpoznać narzędzia do przygotowania
materiałów

B

P

a

8

Dobrać narzędzia do usuwania złogów
nazębnych

C

PP

d

9

Zastosować narzędzia chirurgiczne

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

10 Określić strefy działania

C

PP

a

11

Określić przeciwwskazania do leczenia
w pozycji leżącej

C

PP

a

12 Określić położenie asystentki i operatora

C

P

a

13

Rozróżnić zakres działań zespołu
stomatologicznego

B

P

c

14 Rozróżnić metody pracy

B

P

a

15

Określić rodzaje chwytów narzędzi przez
asystę

C

PP

d

16

Rozpoznać zakres działań w strefie
transferowej

B

P

b

17 Określić wymagania lokalowe gabinetów

C

P

c

18

Rozpoznać rodzaje ruchów wprowadzonych
dla celów ergonomii

B

P

a

19 Rozróżnić narzędzia do opracowania zębiny

B

P

c

20 Rozróżnić wyposażenie gabinetu

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

3.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

4.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

5.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

6.

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Zestaw zawiera 20 zadań.

5.

Do każdego zadania przyporządkowane są 4 możliwości odpowiedzi, jedna odpowiedź
jest prawdziwa.

6.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak X. W przypadku
pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz x odpowiedź prawidłową.

7.

Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymujesz 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
0 punktów.

8.

Rozwiązuj zadania samodzielnie.

9.

Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Do wyposażenia podstawowego zaliczamy
a)

radjowizjograf.

b)

mikroskop.

c)

komputer.

d)

wiertarkę.

2.

W skład zespołu stomatologicznego wchodzi
a)

rejestratorka.

b)

sprzątaczka.

c)

farmaceutka.

d)

higienistka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

3.

Strefa transferowa zawarta jest pomiędzy
a)

8.30–4.00.

b)

4.00–2.00.

c)

9.00–3.00.

d)

12.30–2.00.

4.

Przyjmowanie pacjenta w ergonomicznej pozycji
a)

daje nam satysfakcję.

b)

oszczędza układ nerwowo-mięsniowy.

c)

podnosi prestiż gabinetu.

d)

ułatwia sprzątanie.

5.

Do niezawodnego działania narzędzia potrzebują
a)

konserwacji.

b)

odpowiednich opakowań.

c)

skutecznych płynów dezynfekcyjnych.

d)

prądu.

6.

Szczelinowiec to
a)

wiertło.

b)

separator.

c)

koferdam.

d)

językotrzymacz.

7.

Płytki szklane służą do
a)

przygotowania materiałów do wypełnień.

b)

podawania narzędzi.

c)

demonstracji higienicznych.

d)

sprawdzania działania wierteł.

8.

Kireta jest narzędziem
a)

chirurgicznym.

b)

endodontycznym.

c)

protetycznym.

d)

do usuwania złogów.

9.

Do usuwania zębów służą
a)

łyżeczki zębodołowe.

b)

lemiesze.

c)

kleszcze Bertena .

d)

poszukiwacze.

10.

Strefa demarkacyjna to inaczej
a)

strefa transferowa.

b)

strefa operacyjna.

c)

strefa statyczna.

d)

strefa pracy asysty.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

11.

W pozycji leżącej możemy leczyć pacjenta
a)

o wysokim wzroście.

b)

w ciąży.

c)

ze znaczną otyłością.

d)

z niedrożnością dróg oddechowych.


12.

Asystentka
a)

siedzi wyżej niż operator.

b)

siedzi niżej niż operator.

c)

siedzi na wysokości operatora.

d)

stoi obok operatora.

13.

W zakresie rehabilitacji narządu żucia z lekarzem współpracuje
a)

asystentka stomatologiczna.

b)

higienistka stomatologiczna.

c)

technik dentystyczny.

d)

asystentka stomatologiczna i higienistka stomatologiczna.

14.

W metodzie tradycyjnej
a)

pacjent siedzi.

b)

pacjent leży.

c)

asystentka siedzi.

d)

asystentka i higienistka siedzą.

15.

W pracy zabiegowej zespołu stomatologicznego nieprawidłowe jest stosowanie chwytu
a)

dwupalcowego.

b)

trójpalcowego.

c)

pisarskiego.

d)

oburęcznego.


16.

Wszystkie instrumenty muszą być podawane
a)

w strefie statycznej.

b)

w strefie transferowej.

c)

nad głową pacjenta.

d)

w strefie operatora.


17.

Gabinet musi posiadać powierzchnię
a)

20 m

2

.

b)

10 m

2

.

c)

co najmniej 12 m

2

.

d)

30 m

2

.

18.

Zasadą pracy zespołowej jest minimalizacja ruchów
a)

całego ramienia i tułowia.

b)

palców.

c)

nadgarstka.

d)

łokcia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

19.

Wydrążacz jest narzędziem
a)

chirurgicznym.

b)

protetycznym.

c)

zachowawczym.

d)

ortodontycznym.

20.

Lampa bakteriobójcza
a)

jest wymagana rozporządzeniem ministerialnym.

b)

nie jest wymagana.

c)

służy do utwardzania wypełnień.

d)

służy do diagnostyki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ................................................................................................

Przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

7. LITERATURA

1.

Barnett L. V. (red): „Asystowanie w stomatologii”. Urban & Partner, Wrocław 2006

2.

Jańczuk Z.: „Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych”. PZWL,
Warszawa 2006

3.

Jenkins W.M.M: „Periodontologia przewodnik”. Sanmedica, Warszawa 1996

4.

Stawiński K.: „Podręcznik dla pielęgniarek i higienistek stomatologicznych”. PZWL,
Warszawa 1984

