Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 35
klasa 1
Blok tematyczny: Poznajemy świat pod naszymi stopami
Temat: Dzień Ziemi
I. Cele
• Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
• Rozwijanie wyobraźni.
• Uświadamianie zagrożeń związanych z zaśmiecaniem środowiska.
• Kształcenie szacunku do przyrody.
• Kształcenie umiejętności zgodnej pracy w grupie.
Podstawa programowa (…):
Pkt 6.1.e „Uczeń zna zagrożenia dla środowiska przyrodniczego ze strony człowieka: wypalanie łąk i ściernisk, zatruwanie powietrza i wód, pożary lasów, wyrzucanie odpadów i spalanie śmieci itp.; chroni przyrodę: nie śmieci, szanuje rośliny”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.8
komputer z projektorem
film „Sprzątanie świata”
CD3 audio
kartony, nożyczki, farby, papier kolorowy, flamastry, kolorowe wycinki z czasopism przedstawiające krajobrazy
III. Przebieg zajęć
1. Rozmowa na temat degradacji środowiska na podstawie ilustracji –
podręcznik cz.8, ćw.4, str.47
Dzieci omawiają ilustrację i czytają głośno teksty w chmurkach.
2. Uzupełnianie apelu Ziemi – podręcznik cz.8, ćw.5, str.47
Dzieci dobierają odpowiednie nalepki do zdań. Głośne czytanie apelu Ziemi.
3. Film ze stopklatkami „Sprzątanie świata”
Uruchomienie filmu
Po uruchomieniu płyty Przygody Poli i Oskara wybieramy w menu film
„Sprzątanie świata”.
1
Elżbieta Bowdur
Opis filmu
Film „Sprzątanie świata" ze stopklatkami. Ochrona przyrody, zbieranie śmieci.
Omówienie filmu
Nauczyciel uruchamia przygotowany wcześniej film. We wskazanym momencie wciska PAUZĘ.
Pytania do filmu
Gdzie pojechały dzieci?
Co zobaczyły w lesie?
STOP KLATKA – Jak myślicie, czego przestraszyła się Pola?
Dzieci interpretują przerażenie Poli. Dalszy ciąg filmu.
Co pani przygotowała dla dzieci?
W jaki sposób dzieci zbierały śmieci?
STOP KLATKA – Jak myślicie, co się teraz wydarzy w lesie? Dalszy ciąg filmu.
Co zrobiły dzieci po powrocie do domu?
Gdzie wyrzucały śmieci?
Co zrobili sąsiedzi?
W jakich kolorach były pojemniki?
Czy wy także segregujecie śmieci?
4. Przyporządkowanie nazw odpadów do odpowiednich pojemników –
podręcznik cz.8, ćw. 6, str.48
Słuchanie informacji Oskara. Krótka rozmowa na temat segregacji odpadów i odpowiednich oznaczeń.
5. Śpiewanie piosenki „Ekoskrzat” CD3 audio
6. Zaprojektowanie i wykonanie plakatu „Dzień Ziemi”
Przygotowanie stanowisk pracy, podział na grupy 3-4 osobowe
Ustalenie własnego pomysłu na plakat – dobór materiałów, układ wycinków, technika wykonania, napisy
Twórcza praca grupowa
Umieszczanie plakatów w klasie i na terenie szkoły, omówienie i ocena plakatów
Uporządkowanie miejsc pracy
2