Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 38
klasa 1
Blok tematyczny: Bogactwo majowej łąki
Temat: Majowa burza
I. Cele
• Rozwijanie znajomości zjawisk przyrodniczych.
• Kształcenie umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia.
• Ćwiczenia w pisaniu wyrazów.
• Wyróżnianie wyrazów z rz.
Podstawa programowa (…):
Pkt 6.8.d „Uczeń zna zagrożenia ze strony zjawisk przyrodniczych, takich jak: burza, huragan, powódź, pożar, i wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.9
komputer z projektorem
film „Burza”
kartki z opisami ( Pada deszcz. Wieje silny wiatr. Błyska, grzmi. Biją pioruny. ) III. Przebieg zajęć
1. Słuchanie ze zrozumieniem opowiadania „Burza” – podręcznik cz.9, str.67
Uczniowie opowiadają przygodę Krzysia i jego cioci.
Rozmawiają o swoich doświadczeniach związanych z burzą.
2. Gromadzenie słownictwa wokół tematu Burza. Uzupełnianie zdań –
podręcznik cz.9, ćw.2, str.68
3. Film ze stopklatkami „Burza”
Uruchomienie filmu
Po uruchomieniu płyty Przygody Zetki i Zygzaka wybieramy w menu film „Burza”.
Opis filmu
Film „Burza" ze stopklatką. Zjawiska atmosferyczne. Zachowanie w sytuacji zagrożenia.
1
Elżbieta Bowdur
Omówienie filmu
Nauczyciel uruchamia przygotowany wcześniej film. We wskazanym momencie wciska PAUZĘ.
Pytania do filmu
Gdzie bawiły się dzieci?
Jaka była pogoda?
Gdzie schowały się dzieci przed burzą?
STOP KLATKA – Jak myślicie, czy wybrały dobre miejsce?
Dzieci wyrażają swoje opinie.
Dalszy ciąg filmu.
Dlaczego Super-mama zabrała dzieci do sklepu?
Co stało się z drzewem?
Dlaczego nie chowamy się przed burzą pod wysokimi drzewami?
4. Rozmowa z uczniami na temat zagrożeń związanych z wyładowaniami atmosferycznymi.
5. Przepisywanie zdań o burzy. Wyróżnianie wyrazów z rz – podręcznik cz.9, ćw.4, str.68
6. Pisanie po śladzie wyrazów z rz – podręcznik cz.9, ćw.3, str.68
7. Zabawa ruchowa „Nadchodzi burza”
Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Każda grupa otrzymuje kartkę z opisem:
Pada deszcz.
Wieje silny wiatr.
Błyska, grzmi.
Biją pioruny.
Dzieci biegają, maszerują i podskakują po sali. Na sygnał nauczyciela dzieci z poszczególnych grup improwizują ruchem swoje zadania z kartki. Błyskanie i pioruny dzieci mogą improwizować za pomocą klaskania, tupania.
8. Omawianie zjawisk prezentowanych na zdjęciach. Podpisywanie obrazków
– podręcznik cz.9, ćw.5, str.69
2