Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 18
grupa 0
Obszar III Odkrywanie znaczenia zdrowia, ruchu, higieny
i bezpiecznego zachowania się
Temat: Owocowy zawrót głowy
I. Cele
• Polisensoryczne poznawanie świata, stymulowanie zmysłów.
• Rozwijanie postrzegania.
• Kształcenie słownika czynnego dzieci.
• Promowanie zdrowego stylu odżywiania się.
• Przygotowanie do czytania, czytanie globalne wyrazów.
Podstawa programowa (…):
Pkt. 5.1 „Dziecko dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia”.
II. Środki dydaktyczne
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Słoń”
owoce jesienne: jabłko, śliwka, gruszka
obrazki dla dzieci przedstawiające pojedyncze owoce – jabłko, gruszka, śliwka, słoik.
duże namalowane owoce – jabłko, śliwka, gruszka
Karty „Razem w szkole” cz.2
etykiety z wyrazami: JABŁKO, GRUSZKA, ŚLIWKA, PRZETWORY OWOCOWE
III. Przebieg zajęć
1. Owocowy zawrót głowy.
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka pokazuje dzieciom owoce. Dzieci nazywają i kolejno biorą owoce. Głośno opowiadają o swoich wrażeniach – jakie są wybrane owoce (duże, twarde, szorstkie, gładkie, zimne, ciężkie itp.).
Następnie nauczycielka kroi na pół każdy owoc, zwraca uwagę na ich wygląd w środku, dzieci porównują, wąchają, następnie określają swoje wrażenia – jaki czują zapach.
1
Elżbieta Bowdur
Na końcu nauczycielka kroi na kawałki owoce i zachęca dzieci do skosztowania –
dzieci ponownie określają swoje wrażenia (kwaśny, słodki, słodko - kwaśny, cierpki).
Nauczycielka zawiązuje kolejnym dzieciom oczy i daje do skosztowania kawałki owoców – dzieci zgadują, jaki to owoc.
2. Zabawa ruchowa „Jabłko, gruszka”
Nauczycielka rozciąga długi sznurek (skakankę) wzdłuż sali. Trzyma w jednej ręce jabłko, w drugiej gruszkę. Staje przodem do dzieci, trzymając owoce na wyciągniętych dłoniach.
Dzieci stają w szeregu jedno za drugim z jednej strony sznurka na wysokości jednego z owoców np. jabłka.
Gdy nauczycielka mówi „gruszka” dzieci przeskakują obunóż na drugą stronę sznurka – stają na wysokości trzymanej przez nauczycielkę gruszki.
Następnie nauczycielka wymawia „Gruszka, jabłko” - na zmianę, czasem powtarzając to samo słowo kilka razy – dzieci przeskakują, na odpowiednią stronę sznurka lub pozostają na miejscu.
3. Wspólne czytanie wyrazów
Nauczycielka pokazuje etykiety z wyrazami: JABŁKO, GRUSZKA, ŚLIWKA, PRZETWORY OWOCOWE i głośno czyta napisy.
Zadaniem dzieci jest dopasowanie wyrazów do owoców. Na koniec pozostaje wyrażenie „przetwory owocowe”.
Czy mamy tu przetwory? – pytanie nauczycielki. Czym są przetwory owocowe?
W jakim celu robimy przetwory? Co można zrobić z naszych owoców? – dzieci opowiadają, że można robić: kompoty, dżemy, powidła, można je też zamrozić.
4. Praca w zespołach
Dzieci losują z woreczka obrazek – jabłka, gruszki, śliwki, i dobierają się w zespoły zgodnie z obrazkiem. Należy podzielić dzieci tak, by w każdym zespole było 4 dzieci.
Dzieci przyklejają swoje owoce na duże wycięte z papieru słoiki.
5. Gra/plansza interaktywna „Słoń”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
2
Elżbieta Bowdur
→ Kapelusz
→ Słoń
Opis interaktywności.
Gra „Słoń” polega na ułożeniu obrazka z części.
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
Nauczyciel uruchamia (klika) planszę Słoń. Nauczycielka pyta, czy dzieci wiedzą, co jedzą słonie – dzieci odpowiadają – gałązki, liście, owoce.
Wybrane dziecko przeciąga odpowiednie elementy na obrazku słonia. Zabawę można powtórzyć.
6. Klasyfikowanie owoców, naklejanie owoców do odpowiednich słoików –
Karty cz.2, str.19
Praca indywidualna przy stolikach. Dzieci otrzymują Karty. Ich zadaniem jest naklejenie owoców i grzybów na odpowiednich słoikach z przetworami.
7. Podsumowanie zajęcia
Porządkowanie miejsc pracy. Podkreślenie, że jedzenie owoców jest bardzo ważne dla naszego zdrowia.
3