„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
i NAUKI
Anna Solska
Organizowanie procesu technologicznego w szwalni
311[34].Z4.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2005
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Barbara Dudzińska
mgr Wiesława Paciorek
Opracowanie redakcyjne:
Marcin Olifirowicz
Konsultacja:
dr inż. Janusz Figurski
Korekta:
Magdalena Miszczak
Marta Pobereszko
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[34].Z4.04
Organizowanie procesu technologicznego w szwalni, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu technik technologii odzieży.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2005
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
4
3. Cele kształcenia
5
4. Przykładowe scenariusze zajęć
6
5. Ćwiczenia
10
5.1. Organizacja procesu produkcji w szwalni
10
5.1.1. Ćwiczenia
10
5.1.2. Sprawdzian postępów 14
5.2. Dokumentacja techniczno – technologiczna wyrobów odzieżowych
15
5.2.1. Ćwiczenia
15
5.2.2. Sprawdzian postępów 16
5.3. Wyposażenie szwalni
17
5.3.1. Ćwiczenia 17
5.3.2. Sprawdzian postępów 22
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
23
7. Literatura
35
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1.
WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii odzieży.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, dyskusji dydaktycznej, tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Struktura jednostek modułowych
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Organizowanie procesu
technologicznego w szwalni” uczeń powinien umieć:
−
charakteryzować proces produkcyjny w przedsiębiorstwie odzieżowym,
−
organizować stanowisko do wytwarzania odzieży,
−
przestrzegać przepisów BHP i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony
środowiska,
−
dobierać maszyny i urządzenia do wytwarzania odzieży,
−
obsługiwać maszyny szwalnicze,
−
przeprowadzać konserwację maszyn do wykonywania szwów technologicznych,
−
rozpoznawać rodzaje maszyn,
−
stosować normy ściegów i szwów,
−
dokonywać interpretacji graficznego zapisu ściegów, szwów i węzłów technologicznych,
−
posługiwać się graficznym zapisem węzłów technologicznych podczas wykonywania
szwów,
−
stosować techniki obróbki termicznej,
−
klasyfikować typy produkcji,
−
klasyfikować metody organizacji produkcji odzieży,
−
czytać rysunki techniczne.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz wymaganiami ergonomii,
−
określić metody organizacji produkcji odzieży w szwalni,
−
scharakteryzować systemy organizacji procesu produkcyjnego,
−
scharakteryzować rodzaje stanowisk pracy w szwalni,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące w szwalni,
−
posłużyć się dokumentacją techniczno-technologiczną wyrobów odzieżowych,
−
dobrać maszyny i urządzenia odzieżowe do faz procesu technologicznego,
−
sklasyfikować maszyny szwalnicze,
−
odczytać schematy kinematyczne podstawowych maszyn szwalniczych,
−
scharakteryzować budowę maszyny do szycia,
−
wyjaśnić mechanizmy postanowienia ściegów maszynowych,
−
dobrać oprzyrządowanie maszyn szwalniczych do rodzaju tkaniny i sposobu jej
wykończenia,
−
dokonać klasyfikacji igieł maszynowych i określić zasady ich doboru,
−
zastosować różne rodzaje szwów technologicznych,
−
wykonać operacje technologiczne na maszynach szwalniczych stebnówce płaskiej,
owerloku, podszywarce, dziurkarce, guzikarce i łączarce,
−
ocenić wpływ konstrukcji i zasad eksploatacji maszyn szwalniczych na bezpieczeństwo
pracy,
−
scharakteryzować metody i rodzaje kontroli jakości stosowane podczas wytwarzania
odzieży,
−
zbadać jakość wykonanych połączeń elementów odzieży,
−
określić warunki składowania i przechowywania wyrobów odzieżowych,
−
scharakteryzować rodzaje transportu w zakładach odzieżowych,
−
wskazać urządzenia stosowane w transporcie międzyoperacyjnym,
−
scharakteryzować transport wewnątrzzakładowy,
−
zastosować program komputerowy do wspomagania prac w szwalni.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz 1
Temat: Charakterystyka systemów organizacji produkcji odzieży w szwalni.
Cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zdefiniować pojecie „system” i „synchro”,
−
określić system organizacji produkcji na podstawie schematu ustawienia stanowisk pracy,
−
scharakteryzować poszczególne systemy organizacji produkcji odzieży,
−
określić wady systemów organizacji produkcji odzieży,
−
zastosować systemy organizacji produkcji odzieży do określonego asortymentu odzieży,
−
dobrać system organizacji produkcji odzieży do warunków lokalowych zakładu
odzieżowego,
−
przedstawić graficznie schematy ustawienia stanowisk pracy w grupach obróbkowych,
w poszczególnych systemach organizacji produkcji odzieży w szwalni,
−
zaprezentować efekty pracy grupowej.
Metody nauczania-uczenia się:
−
wykład,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia,
−
dyskusja.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
−
plansze przedstawiające systemy: taśmowy, taśmowo-sekcyjny, potok z synchronizowanymi
zespołami obróbkowymi i synchro,
−
plansze przedstawiające ustawienie stanowisk pracy w poszczególnych systemach
organizacji produkcji odzieży,
−
film dydaktyczny ukazujący organizację pracy w szwalniach,
−
foliogramy przedstawiające schematyczne rozmieszczenie zespołów obróbkowych,
montażowych i wykończeniowych w systemach potok z synchronizowanymi zespołami
obróbkowymi i synchro,
−
katalogi i prospekty przedstawiające przykłady systemów organizacji produkcji odzieży
w szwalni,
−
czasopisma zawodowe,
−
zestaw multimedialny: komputer, rzutnik, projektor filmowy.
Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne – 90 minut
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości uczniów do
zajęć.
2. Omówienie tematu zajęć, celów szczegółowych i przebieg zajęć.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
3. Wprowadzenie do tematu:
−
nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny dotyczący organizacji pracy
w szwalni. Nauczyciel omawia film,
−
nauczyciel po wykładzie zadaje pytanie: Czym charakteryzuje się potokowa metoda
organizacji produkcji odzieży?
−
„Burza mózgów”- uczniowie udzielają różnych odpowiedzi, wszystkie zostają
zapisane na tablicy,
−
nauczyciel weryfikuje odpowiedzi,
−
nauczyciel objaśnia pojęcie „system”,
−
nauczyciel prezentuje na ekranie schematy poszczególnych systemów organizacji
produkcji podaje nazwy systemów, omawia ich cechy charakterystyczne, zwraca
uwagę na różnice występujące między systemami. Nauczyciel po prezentacji zadaje
pytanie: Jakie systemy organizacji produkcji odzieży stosowane są w szwalni?
−
nauczyciel do odpowiedzi typuje ucznia. Uczeń udziela odpowiedzi. Nauczyciel
koryguje odpowiedź i przypomina o podziale na grupy.
4. Realizacja ćwiczenia (Poradnik dla ucznia, rozdział 4.1.3., ćwiczenie 4)
Praca w grupach 2–3 osobowych:
−
nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres oraz sposób wykonania. Przydziela
zadania do wykonania ćwiczenia poszczególnym grupom,
−
uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,
−
uczniowie zapoznają się ze sposobem ustawienia stanowisk pracy w zespołach
obróbkowych,
−
uczniowie zapoznają się ze sposobem ustawienia zespołów obróbkowych różnych
systemów w sali produkcyjnej,
−
uczniowie dyskutują w grupie na temat cech charakterystycznych, zalet i wad
systemów organizacji produkcji odzieży,
−
uzasadniają wybór poszczególnych systemów,
−
zapisują do tabeli cechy charakterystyczne, zalety i wady systemów,
−
nauczyciel zwraca uwagę na organizację pracy w grupie, udziela rad i wskazówek
oraz kontroluje: czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie i stosują przepisy
bhp.
Praca indywidualna:
−
uczniowie rysują przykłady ustawienia grup obróbkowych i stanowisk pracy na arkuszu
papieru.
5. Podsumowanie zajęć:
−
uczeń, przedstawiciel grupy, prezentuje wykonane zadanie przez swoją grupę.
Wymienia cechy charakterystyczne, zalety i wady opracowanych systemów,
−
uczniowie dyskutują na forum klasy na temat rozmieszczenia grup obróbkowych
w sali i stanowisk pracy w różnych systemach organizacji produkcji odzieży
w szwalni.
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
−
metoda obserwacji czynności i zachowania indywidualnych uczniów
i poszczególnych grup, podczas wykonywania ćwiczenia,
−
ocena prawidłowości wykonania ćwiczenia.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz 2
Temat: Klasyfikacja urządzeń transportowych w zakładach odzieżowych i ich
charakterystyka.
Cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować rodzaje transportu w zakładach odzieżowych,
−
wskazać urządzenia stosowane w transporcie międzyoperacyjnym,
−
scharakteryzować transport wewnątrzzakładowy,
−
zastosować urządzenia transportowe do rodzaju wykonanych prac,
−
zastosować urządzenia transportowe do określonego systemu organizacji produkcji
odzieży,
−
zastosować urządzenia transportowe do transportu określonego asortymentu odzieży.
Metody nauczania-uczenia się:
−
wykład,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia,
−
dyskusja.
Formy organizacji pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w zespole.
Środki dydaktyczne:
−
katalogi maszyn i urządzeń transportowych,
−
katalogi z nowoczesnymi maszynami i urządzeniami odzieżowymi i transportującymi,
−
foliogramy urządzeń i maszyn transportowych,
−
film na temat urządzeń transportowych w zakładach odzieżowych,
−
czasopisma zawodowe,
−
zestaw multimedialny: komputer, kamera, rzutnik, projektor filmowy.
−
Czas trwania: 2 godziny dydaktyce – 90 min.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości uczniów do
zajęć.
2. Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:
−
nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat ogólnych wiadomości
o zasadach organizacji transportu w zakładach odzieżowych, omawia film na temat
urządzeń transportowych stosowanych w zakładach odzieżowych,
−
nauczyciel informuje uczniów o stosowaniu transportu poziomego i pionowego,
prezentuje na schematach: przepływ produkcji odzieży w budynku parterowym
i wielokondygnacyjnym,
−
uczniowie dyskutują w grupach na temat transportu przedmiotów pracy, zapisują na
arkuszu papieru. Uczniowie przedstawiciele grup udzielają odpowiedzi, wszystkie
zostają zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, uzupełnia je.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
4. Realizacja ćwiczenia (Poradnik dla ucznia, rozdział 4.3.3., ćwiczenie 7)
Nauczyciel przydziela zadanie do wykonania każdej grupie (2–3 osobowej) wyjaśnia
cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania:
−
uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,
−
uczniowie zapoznają się z klasyfikacją urządzeń transportowych stosowanych
w zakładach odzieżowych,
−
uczniowie dyskutują na temat urządzeń transportowych, ich charakterystyki
i przeznaczenia,
−
uczniowie w grupach dokonują wyboru urządzeń transportowych, ustalają ich
zastosowanie, zapisują na arkuszu papieru,
−
uczniowie dokonują analizy pracy, ustalają wnioski dotyczące wpływu transportu
wewnątrzzakładowego na jakość produkcji,
−
nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: czy
uczniowie zrozumieli zadanie, prawidłowo wykonują ćwiczenie, i stosują przepisy bhp.
5. Podsumowanie zajęć:
−
uczeń, przedstawiciel grupy prezentuje wykonane zadanie. Omawia urządzenia
transportowe przydzielone do określonego rodzaju transportu, uzasadnia wybór,
−
uczniowie dyskutują na forum klasy na temat wpływu transportu wewnątrzzakładowego
na jakość produkcji.
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
−
Metoda obserwacji czynności i zachowania indywidualnych uczniów i poszczególnych
grup podczas wykonywania ćwiczenia
−
Ocena prawidłowości wykonania ćwiczenia
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Organizacja procesu produkcji w szwalni
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj strukturę procesu technologicznego w przemysłowym zakładzie
odzieżowym.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
−
podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na to aby
dokładnie opisać strukturę procesu technologicznego,
−
ćwiczenie należy wykonać w grupach 2–3-osobowych.
Sposób wykonywania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) zapisać definicję procesu technologicznego na arkuszu papieru,
5) narysować strukturę procesu technologicznego,
6) opisać fazy procesu technologicznego, ogniwa produkcyjne, operacje i zabiegi
technologiczne,
7) dokonać analizy ćwiczenia,
8) zapisać wnioski,
9) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
model wyrobu odzieżowego, rysunek modelowy, rysunek techniczny,
−
foliogramy przedstawiające strukturę procesu technologicznego,
−
rzutnik pisma.
Ćwiczenie 2
Porównaj potokową metodę organizacji produkcji odzieży z indywidualną metodą
organizacji produkcji odzieży. Sformułuj wnioski.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
−
podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
dokładność wykonywanych charakterystyk,
−
ćwiczenie należy wykonać w grupach 2–3-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) zapisać definicję metody organizacji produkcji odzieży,
5) scharakteryzować potokową metodę organizacji produkcji odzieży,
6) scharakteryzować indywidualną metodę organizacji produkcji odzieży,
7) dokonać porównania wskazanych metod organizacji produkcji (zaleca się w tabeli),
8) zapisać wnioski,
9) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
dyskusja,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
foliogramy przedstawiające cechy charakterystyczne metod organizacji produkcji odzieży,
−
rzutnik pisma.
Ćwiczenie 3
Sformułuj zadania dla stanowisk pracy szwalni i opisz zasady bhp i ergonomii pracy na
tych stanowiskach.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
−
podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
możliwość zagrożeń występujących w czasie pracy na stanowiskach roboczych w szwalni,
−
ćwiczenie należy wykonać w grupach 2–3-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) przygotować tabelę według niżej podanego wzoru:
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Lp.
Nazwa stanowiska pracy Przykład operacji technologicznej dla stanowiska pracy
1.
1……………………………………………………………
2.………………………………………………………..…
3……………………………………………………………
4……………………………………………………………
2.
1……………………………………………………………
2.………………………………………………………..…
3……………………………………………………………
4……………………………………………………………
3.
1……………………………………………………………
2.………………………………………………………..…
3……………………………………………………………
4……………………………………………………………
.
5) wpisać do tabeli nazwy stanowisk pracy niezbędne do realizacji określonego wyrobu
odzieżowego w szwalni,
6) wpisać odpowiednio do tabeli nie więcej niż po 4 zadania (operacje technologiczne),
które mogą być wykonywane na tych stanowiskach pracy,
7) opisać zasady zgodne z wymaganiami bhp i ergonomii pracy, dokonać analizy ćwiczenia
zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania -uczenia się:
−
tekst przewodni,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
model wyrobu odzieżowego,
−
katalogi maszyn i urządzeń: szwalniczych, prasowalniczych.
Ćwiczenie 4
Scharakteryzuj systemy organizacji produkcji wpisując odpowiednio do tabeli ich cechy
charakterystyczne: zalety i wady. Określ pojęcie „system organizacji produkcji”.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
−
podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na to, aby
w opisie widoczne były różnice i podobieństwa systemów,
−
ćwiczenie należy wykonywać w grupach 2–3-osobowych’
−
zadanie przydziela nauczyciel.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
4) zapisać na arkuszu papieru pojęcie „system organizacji produkcji”,
5) przygotować tabelę według niżej podanego wzoru:
Nazwa systemu organizacji produkcji
Charakterystyka systemu
Cechy charakterystyczne
systemu – przykłady
Zalety systemu – przykłady
Wady systemu – przykłady
6) wpisać odpowiednio do tabeli charakterystyczne cechy, zalety i wady przydzielonych do
wykonania ćwiczenia systemów organizacji produkcji np. taśmowej i synchro, taśmowy
i potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi, taśmowy i taśmowo-sekcyjny,
taśmo-sekcyjny i synchro itd.
7) dokonać analizy ćwiczenia,
8) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
wykład,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
plansze przedstawiające systemy organizacji produkcji odzieży: taśmowy, taśmowo-
sekcyjny, potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi synchro,
−
plansze przedstawiające ustawienie stanowisk pracy w poszczególnych systemach
organizacji produkcji,
−
film dydaktyczny ukazujący organizację pracy w szwalni – na kasecie video,
−
foliogramy przedstawiające schematy rozmieszczenia zespołów obróbkowych,
montażowych i wykończeniowych w różnych systemach,
−
czasopisma zawodowe,
−
rzutnik pisma,
−
odtwarzacz video.
Ćwiczenie 5
Narysuj schematy ustawienia stanowisk pracy w grupach obróbkowych systemów:
synchro i potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
−
podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
poprawność wykonywanych schematów,
−
uczeń ćwiczenie powinien wykonywać samodzielnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) narysować przykłady ustawienia stanowisk pracy w grupach obróbkowych systemów:
synchro i potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi,
5) opisać zasadę rozmieszczenia stanowisk w systemach: synchro i potok
z synchronizowanymi zespołami,
6) dokonać analizy ćwiczenia,
7) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
plansze przedstawiające systemy organizacji produkcji odzieży,
−
foliogramy przedstawiające schematy rozmieszczenia zespołów obróbkowych,
montażowych i wykończeniowych różnych systemów,
−
rzutnik pisma.
5.1.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak
Nie
1) określić zadania dla stanowiska maszyny stębnowej
2) wymienić stanowiska pracy występujące w szwalni
3) dobrać rodzaj opakowania dla określonego wyrobu odzieżowego
4) określić system organizacji produkcji na podstawie schematu
ustawienia stanowisk
5) wybrać system organizacji produkcji odzieży dla określonego
asortymentu produkcji
6) wymienić systemy organizacji produkcji, w których możliwa
jest kontrola międzyoperacyjna bez zakłóceń procesu
7) wskazać system organizacji produkcji, w którym wydajność
pracy zespołu zależy od osoby najwolniej pracującej
8) wskazać system organizacji produkcji, w którym do
transportu międzyoperacyjnego zastosowano: pojemniki,
rzutniki, pochylnie
9) scharakteryzować metody organizacji produkcji odzieży
10) przedstawić graficznie stanowiska pracy w grupach obróbkowych
w wybranym systemie organizacji produkcji odzieży
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Dokumentacja techniczno-technologiczna wyrobów
odzieżowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj analizy części składowych dokumentacji techniczno-technologicznej, którymi
posługuje się szykowacz w szwalni.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
−
podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
możliwości zastosowania dokumentów w procesie produkcyjnym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) przygotować: dokumentację techniczno-technologiczną bluzki damskiej,
4) wypisać części składowe dokumentacji techniczno-technologicznej, którymi posługuje się
szykowacz w szwalni,
5) dokonać analizy wykonanych dokumentów, a wnioski zapisać na arkuszu papieru,
6) dokonać analizy pracy,
7) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
dyskusja,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
przykładowy komplet dokumentacji techniczno-technologicznej,
−
foliogramy przedstawiające dokumentację techniczno-technologiczną bluzki damskiej,
−
rzutnik pisma.
Ćwiczenie 2
Wykonaj pomiary elementów wybranego gotowego wyrobu odzieżowego posługując się
rysunkiem technicznym i tabelą wymiarów wyrobu gotowego
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
−
podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
dokładność wykonywanych czynności,
−
ćwiczenie należy wykonywać w grupach 2–3-osobowych.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) zapisać wykonane pomiary elementów modelu odzieżowego w tabeli,
5) porównać otrzymane wyniki pomiarów z wymiarami podanymi w tabeli wymiarów
gotowego wyrobu,
6) ustalić wielkość wybranego modelu odzieżowego i zapisać na arkuszu papieru,
7) dokonać analizy ćwiczenia,
8) zapisać wnioski na arkuszu papieru,
9) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
przykładowy komplet dokumentacji techniczno-technologicznej wyrobu odzieżowego,
−
zbiór Polskich Norm obowiązujących w przemyśle odzieżowym,
−
model wybranego wyrobu odzieżowego dla którego opracowana jest dokumentacja.
5.2.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak
Nie
1) ustalić części składowe dokumentacji techniczno-
-echnologicznej, którymi posługuje się szykowacz w szwalni
2) opisać składniki dokumentacji techniczno-technologicznej
3) skorzystać z dokumentu „zestawienie konstrukcyjnych części
składowych” podczas przygotowania wykrojów dla grup
obróbkowych
4) zastosować szablon podczas oceny jakości wykrojów na
stanowisku szykowacza
5) wskazać w wyrobie odzieżowym elementy wyrobu
odzieżowego wymienione w dokumencie „zestawienie
konstrukcyjnych części składowych”
6) skorzystać z rysunku technicznego na stanowisku kontroli
jakości gotowego wyrobu
7) wykorzystać w procesie produkcyjnym „tabelę wymiarów
gotowego wyrobu”
8) na podstawie zapisów w tabeli wymiarów wyrobu gotowego
wykonać pomiary elementów wyrobu odzieżowego
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Wyposażenie szwalni
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz maszyny i urządzenia odzieżowe do faz: klejenia, szycia, prasowania
i wykończania.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
−
podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na to, aby
wybierane maszyny i urządzenia odzieżowe należały do nowoczesnych,
−
ćwiczenie należy wykonywać w grupach 2–3-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) opisać kolejność postępowania,
4) wykonać zadanie,
5) dokonać analizy ćwiczenia,
6) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
dyskusja,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
katalogi maszyn i urządzeń odzieżowych,
−
prospekty maszyn i urządzeń odzieżowych,
Ćwiczenie 2
Wyjaśnij, na czym polega różnica w działaniu mechanizmów igielnicy w maszynie
stębnowej i zygzakowej
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
−
podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na istotę
tworzenia ściegu zygzakowego,
−
ćwiczenie należy wykonywać w grupach 2–3-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
3) opisać kolejność postępowania,
4) wykonać zadanie,
5) dokonać analizy ćwiczenia,
6) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
plansze przedstawiające schematy maszyn: stębnowej i zygzakowej,
−
modele maszyn: stębnowej i zygzakowej,
−
film dydaktyczny ukazujący działanie podstawowych mechanizmów w maszynach:
stębnowej i zygzakowej – kaseta video,
−
odtwarzacz filmów video.
Ćwiczenie 3
Wyznacz numer metryczny igły maszynowej na podstawie wymiaru średnicy części
roboczej.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
−
podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
poprawność obliczeń matematycznych,
Sposób wykonywania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) wyznaczyć numer metryczny igły dla wymiaru średnicy igły określonej przez nauczyciela,
4) wynik zapisać na arkuszu papieru,
5) wpisać do tabeli numery igieł, a następnie dobrać rodzaj wykonywanych prac,
6) dokonać analizy ćwiczenia,
7) zapisać wnioski,
8) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
foliogramy przedstawiające klasyfikację i budowę igieł maszynowych,
−
katalog tkanin,
−
rzutnik pisma.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Ćwiczenie 4
Napisz zastosowanie wskazanych przez nauczyciela przyrządów maszyn szwalniczych
posługując się „Katalogiem przyrządów pomocniczych”
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
−
podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
dokładność wykonywanego zadania,
−
ćwiczenie należy wykonywać w grupach 2–3-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy,
3) przygotować tabelkę według podanego niżej wzoru:
Lp. Nazwa
przyrządu
Nazwa maszyny do której
przyrząd ma być użyty
Rodzaje szwów
(symbol)
4) wpisać dane do tabeli,
5) zapisać wnioski na arkuszu papieru,
6) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
wykład,
−
dyskusja,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
modele przyrządów do maszyn szwalniczych,
−
foliogramy z oprzyrządowaniem maszyn szwalniczych,
−
katalog przyrządów pomocniczych,
−
rzutnik pisma,
−
film na kasecie video, przedstawiający pracę na maszynach szwalniczych
z oprzyrządowaniem,
−
odtwarzacz video.
Ćwiczenie 5
Wykonaj operacje technologiczne na maszynach: stębnówce płaskiej, overlock,
podszywarce, dziurkarce, guzikarce i łączarce (po 3 przykłady) i przedstaw je graficznie
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
−
podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
dokładne zapoznanie się z obsługą maszyn szwalniczych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii prac,
3) zapoznać się z obsługą w/w maszyn szwalniczych,
4) przeanalizować schemat kinematyczny stębnówki płaskiej,
5) przygotować maszyny do szycia,
6) wykonać po trzy operacje technologiczne na maszynach szwalniczych: stębnówce
płaskiej, overlock, podszywarce, dziurkarce, guzikarce i łączarce,
7) przedstawić graficzny zapis operacji technologicznych oraz podać asortymenty wyrobów
odzieżowych w których można je zastosować,
8) dokonać analizy prawidłowości wykonania operacji technologicznych,
9) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
modele maszyn szwalniczych: stębnówka płaska, overlock, podszywarka, dziurkarka,
guzikarka i łączarka,
−
maszyny szwalnicze: stębnówka płaska, overlock, podszywarka, dziurkarka, guzikarka
i łączarka,
−
schemat kinematyczny stębnówki płaskiej,
−
instrukcje obsługi maszyn,
−
normy dotyczące ściegów i szwów.
Ćwiczenie 6
Wykonaj wybrane szwy maszynowe na maszynach szwalniczych z oprzyrządowaniem
i przedstaw je graficznie (po 3 szwy z każdej klasy szwów według PN-83/P-84501).
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
−
podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na dokładne
zapoznanie się z obsługą maszyny szwalniczej z oprzyrządowaniem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) wykonać na maszynie szwalniczej z oprzyrządowaniem szwy zgodnie z poleceniem,
4) przedstawić graficzny zapis szwów maszynowych oraz podać asortymenty wyrobów
odzieżowych w których można je zastosować,
5) dokonać analizy prawidłowości wykonania szwów maszynowych,
6) zaprezentować pracę.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
dyskusja,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
normy dotyczące ściegów i szwów,
−
instrukcja obsługi maszyny szwalniczej z oprzyrządowaniem,
−
maszyna szwalnicza z oprzyrządowaniem.
Ćwiczenie 7
Posegreguj urządzenia transportowe stosowane w transporcie międzywydziałowym
w przemysłowym zakładzie odzieżowym i w transporcie międzyoperacyjnym w szwalni oraz
opisz je.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,
−
podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
dokładność wykonywanych zadań,
Sposób wykonywania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) opisać kolejność postępowania,
4) zapisać na arkuszu papieru urządzenia transportowe stosowane w transporcie
międzywydziałowym w przedsiębiorstwie odzieżowym,
5) zapisać na arkuszu papieru urządzenia transportowe stosowane w transporcie
międzyoperacyjnym w szwalni,
6) zapisać przeznaczenie wymienionych urządzeń transportowych na arkuszu papieru,
7) dokonać analizy ćwiczenia i określić wpływ transportu wewnątrzzakładowego na jakość
produkcji,
8) zapisać wnioski,
9) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
dyskusja,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
foliogramy urządzeń i maszyn transportowych,
−
katalogi urządzeń i maszyn transportowych,
−
rzutnik pisma.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.3.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak
Nie
1) dobrać maszyny i urządzenia odzieżowe do poszczególnych faz
procesu technologicznego w szwalni
2) wykazać różnicę w działaniu głównych mechanizmów w maszynach:
zygzakowej i stębnowe
3) dobrać odpowiedni numer igły maszynowej do rodzaju
wykonywanych prac
4) zastosować przyrząd do określonego rodzaju szwu
5) wykonać operację technologiczną na maszynie overlocku
trzynitkowym
6) zastosować szwy do określonego asortymentu odzieży
7) dobrać urządzenia transportowe do określonego rodzaju transportu
8) odczytać schematy kinematyczne podstawowych maszyn
szwalniczych
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie procesu
technologicznego w szwalni”.
Test składa się z 15 zadań (wielokrotnego wyboru), z których
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 13, 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 8, 9, 10, 11, 12, 14 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt.
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1.c, 2.c, 3.d, 4.d, 5.a, 6.b, 7.c, 8.b, 9.b, 10.c, 11.a, 12.b,
13.c, 14.a, 15.d.
Plan testu 1
Nr
zadania
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Zdefiniować metodę organizacji produkcji
odzieży
A P c
2.
Nazwać system, w którym wydajność
zespołu uzależniona jest od najwolniejszego
pracownika
A P c
3.
Wskazać stanowisko pracy w szwalni, na
którym przeprowadza się kontrolę jakości
wykrojów
A P d
4.
Dokonać selekcji składników dokumentacji
techniczno-technologicznej według
kryterium: dokument którym należy się
posłużyć podczas odbioru wyrobu
gotowego
B P d
5.
Dobrać maszynę do wstępnego łączenia
elementów odzieży
B P a
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
6.
Rozróżnić poziom w strukturze procesu
technologicznego według kryterium
B P b
7.
Wskazać kryterium decydujące o numerze
igły maszynowej.
B P c
8.
Wybrać system organizacji produkcji
w szwalni, który wymaga odmiennego
podłączenia maszyn w sieci elektrycznej
B PP b
9.
Określić rytm pracy zespołu mając dane:
czas wykonania wyrobu i liczbę stanowisk
pracy.
C PP b
10.
Zastosować igłę łukową do określonej
maszyny- podszywarki.
C PP c
11.
Pogrupować urządzenia transportowe
w zależności od systemu organizacji
produkcji
B PP a
12.
Przyporządkować maszynę szwalniczą do
rodzaju wykonywanych ściegów
C PP b
13.
Ustalić składnik dokumentacji techniczno-
technologicznej
B P c
14.
Przyporządkować kontrolę elementów
odzieży do rodzaju kontroli jakości
C PP a
15.
Wybrać oprzyrządowanie maszyny
szwalniczej do określonej operacji
B P d
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Zestaw zadań testowych 1
1. Sposób wykonania wyrobu odzieżowego i liczbę wytwarzających go osób określa:
a) seria produkcyjna wyrobów odzieżowych,
b) typ produkcji odzieży,
c) metoda organizacji produkcji odzieży,
d) system organizacji produkcji odzieży.
2. Od osoby najwolniej pracującej uzależniona jest wydajność pracy zespołu w systemie:
a) taśmowo-sekcyjnym,
b) synchro,
c) taśmowym,
d) potokowym z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi.
3. Kontrolę jakości wykrojów w szwalni przeprowadza się na stanowisku:
a) szwacza,
b) prasowania,
c) kompletowacza,
d) szykowacza.
4. Podczas odbioru wyrobu gotowego wymiary elementów w wyrobie porównuje się
z wymiarami podanymi w dokumencie:
a) zestawienie konstrukcyjnych części wyrobu,
b) opis obróbki technologicznej,
c) wymagania techniczne,
d) tabela wymiarów wyrobu gotowego.
5. Do wstępnego łączenia elementów służy:
a) fastrygówka,
b) stębnówka,
c) owerlock,
d) podszywarka.
6. „Zszycie zaszewek w bluzce damskiej” jest to:
a) faza technologiczna,
b) zabieg technologiczny,
c) ruchy robocze,
d) chwyty robocze.
7. O numeracji igły maszynowej decyduje:
a) długość igły,
b) kształt igły,
c) średnica części roboczej igły,
d) średnica uchwytu.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
8. Zainstalowanie sieci elektrycznej pod sufitem lub pod podłogą w celu doprowadzenia
prądu do maszyn wymaga tylko system:
a) potokowy z synchronizowanymi zespołami,
b) synchro,
c) taśmowy,
d) taśmowo-sekcyjny.
9. Ile wynosi rytm pracy zespołu, jeżeli czas wykonania wszystkich zabiegów
technologicznych jednej sztuki wyrobu T
n
= 80 min, a liczba stanowisk pracy n = 40.
a) 2,5,
b) 2,
c) 3,
d) 4.
10. Igłę maszynową łukową stosuje się do maszyny:
a) zygzakówki,
b) fastrygówki,
c) podszywarki,
d) ryglówki.
11. Zrzutniki, pochylnie stosowane są do transportu międzyoperacyjnego w systemie:
a) synchro,
b) taśmowym,
c) taśmowo-sekcyjnym,
d) potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi.
12. Ścieg łańcuszkowy trzynitkowy obrzucający wykonuje maszyna:
a)
zygzakówka,
b)
owerlock,
c)
fastrygówka,
d)
podszywarka.
13. Normy i przepisy w zakresie technologii, opakowania transportu i użytkowania odzieży
zawiera w dokumentacji techniczno-technologicznej:
a) zestawienie konstrukcyjnych części składowych,
b) opis obróbki technologicznej,
c) wymagania techniczne,
d) opis ogólny modelu.
14. Przed montażem elementów odzieży przeprowadza się kontrolę:
a) międzyoperacyjną,
b) końcową wyrobu gotowego,
c) materiałów,
d) wykrojów.
15. Do obszywania brzegów taśmą stosowane są:
a) obrębiacze,
b) linijki odległościowe,
c) zwijacze,
d) lamowniki.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniem termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 15 pytań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 13, 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 8, 9, 10, 11, 12, 14 są z poziomu ponadpodstawowego.
Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedz. Za każdą prawidłową
odpowiedź otrzymasz 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak otrzymasz 0 punktów.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będzie miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ............................................................................................................................
Organizowanie procesu technologicznego w szwalni
Zakreśl poprawną odpowiedź
Numer
pytania
Odpowiedź Punkty
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
Razem:
Z testu możesz uzyskać następujące oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie procesu
technologicznego w szwalni”.
Test składa się z 15 zadań (wielokrotnego wyboru), z których
−
zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 11, 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 5, 9, 10, 12,13,14 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt.
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za każdą złą odpowiedź lub jej
brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający– za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny– za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry– za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry– za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.b, 3.b, 4.c, 5.d, 6.c, 7.b, 8.a, 9.c, 10.c, 11.c, 12.a,
13.c, 14.d, 15.b.
Plan testu 2
Nr
zadania
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Określić metodę organizacji produkcji
według kryterium: wyrób od początku do
końca wykonuje jeden pracownik.
A P b
2. Rozpoznać system organizacji produkcji.
B
P
b
3.
Wybrać system organizacji, w którym
występują trudności przeprowadzenia kontroli
międzyoperacyjnej.
B P b
4.
Wskazać system, w którym stosowane są
zrzutniki, pochylnie, pojemniki do
transportu międzyoperacyjnego.
B P c
5.
Rozróżnić poziomy w strukturze procesu
technologicznego.
B PP d
6.
Wskazać maszynę specjalną na której jest
wykonywana dziurka.
B P c
7.
Wybrać składnik dokumentacji techniczno-
technologicznej, w którym występuje część
„Zestawienie konstrukcyjnych części
wyrobu”.
B P b
8. Rozpoznać numery igły maszynowej.
C
P
a
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
9.
Określić numer metryczny igły maszynowej
mając daną średnicę części roboczej.
C PP c
10.
Określić rodzaj operacji, która wykonywana
jest przy udziale maszyny i człowieka.
C PP c
11.
Rozróżnić mechanizm w maszynie
zygzakowej, który powoduje odchylenie
(ruch wahadłowy) igielnicy.
B P c
12.
Ustalić kolejność etapów wykonywania
składników dokumentacji organizacyjno-
produkcyjnej.
C PP a
13. Określić błędy konfekcyjne.
C
PP
c
14. Wybrać metodę potokową. B
PP
d
15.
Rozpoznać zwijacze do obrębiania brzegów
materiałów.
C P b
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Zestaw zadań testowych
1. Wyrób odzieżowy od początku do końca wykonywany jest przez jednego pracownika
w metodzie:
a) grupowej,
b) indywidualnej,
c) potokowej,
d) kombinowanej
2.
Co określa sposób urządzenia i zorganizowania przebiegu pracy oraz wykonywania
czynności w szwalni?
a) metoda organizacji produkcji odzieży,
b) system organizacji produkcji odzieży,
c) typ produkcji odzieży,
d) seria produkcyjna odzieży.
3. Trudności związane z wprowadzeniem kontroli międzyoperacyjnej występują w systemie:
a) synchro,
b) taśmowy,
c) potokowy z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi,
d) taśmowo-sekcyjny.
4. Do transportu międzyoperacyjnego stosowanie pojemników, rzutników, pochylni jest tylko
możliwe w systemie:
a) taśmowym,
b) taśmowo-sekcyjnym,
c) synchro,
d) potokowym z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi.
5. „Zszycie szwów bocznych w bluzce damskiej” jest to:
a) ruchy robocze,
b) ogniwo produkcyjne,
c) faza technologiczna,
d) zabieg technologiczny.
6. Dziurkę w wyrobie odzieżowym wykonuje się na maszynie:
a) guzikarce,
b) fastrygówce,
c) dziurkarce,
d) podszywarce.
7. „Zestawienie konstrukcyjnych części wyrobu” jest częścią wskazanego dokumentu
dokumentacji-technologicznej:
a) opisu obróbki technologicznej,
b) wymaganiach technicznych,
c) tabeli wymiarów wyrobu gotowego,
d) opisu ogólnego wyrobu.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
8. Do szycia maszynowego stosuje się igły o numerach metrycznych:
a) 60–120,
b) 20–40,
c) 150–200,
d) 1–20.
9. Określ numer metryczny igły maszynowej, której średnica części roboczej d = 0,90mm.
a) 900,
b) 9,
c) 90,
d) 0,90.
10. Operacja wykonywana na maszynie przy udziale pracownika to operacja:
a) maszynowa,
b) ręczna,
c) maszynowo-ręczna,
d) automatyczna.
11. Ruch igielnicy w maszynach zygzakowych podczas tworzenia ściegu zygzakowego
powstaje dzięki mechanizmowi:
a) transportera,
b) chwytacza,
c) zygzaka,
d) podciągania nici.
12. Po wykonaniu „Podziału procesu technologicznego i wyposażeniu stanowisk pracy”
w dokumentacji organizacyjno-produkcyjnej należy sporządzić:
a) wykres równomiernego obciążenia stanowisk pracy,
b) plan rozmieszczenia stanowisk pracy,
c) kartę operacji,
d) chronologiczne zestawienia zabiegów.
13. Krzywe stębnówki, nieprawidłowy ścieg w wyrobie gotowym to:
a) błędy konstrukcyjne,
b) błędy surowcowe,
c) błędy konfekcyjne,
d) błędy tkaninowe.
14. Specjalizacja stanowisk pracy, duży podział pracy, rytmiczność pracy, przepływność
produkcji to cechy charakterystyczne dla:
a) metody zespołowej,
b) metody grupowej,
c) metody indywidualnej,
d) metody potokowej.
15. Obrębianie brzegów materiałów wykonuje się za pomocą:
a) lamowniki,
b)
zwijacze,
c) linijki odległościowe,
d) stopki z prowadnikiem taśmy ozdobnej.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniem termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4.
Test zawiera 15 zadań (wielokrotnego wyboru), z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 11, 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 5, 9, 10, 12, 13, 14 są z poziomu ponadpodstawowego.
Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Za każdą prawidłową
odpowiedź otrzymasz 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak otrzymasz 0 punktów.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będzie miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………....................................................……………………………….
Organizowanie procesu technologicznego w szwalni
Zakreśl poprawną odpowiedź
Numer
pytania
Odpowiedź Punkty
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
Razem:
Z testu możesz uzyskać następujące oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1. Białczak B.: Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieżowym, WSiP, Warszawa 1995
2. Czyżewski H.: Krawiectwo. WSiP, Warszawa 1996
3. Kazik R., Krawczyk J.: Technologia odzieży. WSiP, Warszawa 1998
4. Krawiectwo. Technologia. WSiP Spółka Akcyjna, Warszaw 1999 (tłumaczenie – z jęz.
niemieckiego - Samek P.)
5. Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1995
6. Tymolewska B.: Maszynoznawstwo odzieżowe. Stowarzyszenie Oświatowców Polskich
w Toruniu. Toruń 1996
7. Woźniczka B.: Technologia wytwarzania odzieży, Stowarzyszenie Oświatowców Polskich
w Toruniu. Toruń 1998
8. Polskie Normy