Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 31
klasa 2
Blok tematyczny: Ciekawostki, zjawiska, odkrycia, wynalazki
Temat: Polski astronom
I. Cele
• Wzbogacanie i aktywizowanie słownictwa uczniów związanego tematycznie
z astronomią.
• Poznanie wielkiego polskiego uczonego Mikołaja Kopernika.
• Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem.
• Utrwalanie pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną.
• Rozwijanie zainteresowań uczniów.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 1.1.b „Uczeń czyta i rozumie teksty przeznaczone dla dzieci na I etapie edukacyjnym i wyciąga z nich wnioski, wyszukuje w tekście potrzebne informacje”,
Pkt 1.3.f „Uczeń pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.8
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Stacja dysków”
kartoniki z napisami do pojęcia ASTRONOMIA: mgławice, galaktyki,
gwiazdozbiory, lata świetlne, meteory, czarne dziury, nauka
kartoniki do pojęcia ASTRONAUTA: człowiek, loty kosmiczne, kosmonauta,
podróże na Księżyc, statek kosmiczny
III. Przebieg zajęć
1. Klasyfikacja pojęć związanych z kosmosem
Nauczyciel pisze na tablicy dwa słowa: ASTRONOMIA i ASTRONAUTA. Następnie
umieszcza na tablicy rozsypane kartoniki z nazwami. Zadaniem uczniów jest
przyporządkowanie kartoników do napisanych słów.
Swobodna rozmowa uczniów związana z klasyfikacją pojęć.
Naprowadzenie lub podsumowanie nauczyciela:
Astronauta, to człowiek, pilot statku kosmicznego, który odbywa loty kosmiczne związane z badaniem kosmosu. Znanymi astronautami byli np. Jurij Gagarin, Neil Armstrong.
1
Elżbieta Bowdur
Natomiast astronomia jest nauką o planetach, galaktykach, konstelacjach
gwiezdnych, o czarnych dziurach, czyli ogólnie o kosmosie. Wielkim polskim
uczonym astronomem był Mikołaj Kopernik.
2. Czytanie ze zrozumieniem informacji o Mikołaju Koperniku – podręcznik cz.8, ćw.1, str.28
Dzieci cicho czytają ze zrozumieniem, oglądają ilustracje o Koperniku.
Wypowiedzi uczniów:
Kim był Mikołaj Kopernik? ( wielki polski uczony, astronom)
Kiedy się urodził? ( ponad 500 lat temu)
Czym się interesował? ( astronomią, czyli nauką o gwiazdach i planetach) Co udowodnił Kopernik? ( że Ziemia i planety krążą wokół Słońca)
3. Odpowiadanie na pytania w formie pisemnej na podstawie przeczytanych informacji i ilustracji przedstawiającej Układ Słoneczny – podręcznik cz.8, ćw.2 i 3, str.29
Pisanie zdań do zeszytu:
Mikołaj Kopernik udowodnił, że Ziemia i planety krążą wokół Słońca.
Planeta Merkury krąży najbliżej Słońca.
W środku Układu Słonecznego znajduje się Słońce.
Zwrócenie uwagi na wyrazy z trudnością ortograficzną
4. Gra/plansza interaktywna „Stacja dysków”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina Wielkiego Astronoma (5)
→ Stacja dysków (2)
Opis interaktywności
Gra „Stacja dysków” poszerzająca wiedzę o planetach Układu Słonecznego.
Omówienie gry
Dzieci czytają informacje o planecie i zgadują jej nazwę. Nauczyciel klika
czerwone strzałki, obracając pokrętłem z nazwami planet. Gdy pojawi się
prawidłowa nazwa planety, zacznie migać zielone światło. Wówczas nauczyciel przeciąga dysk do właściwej stacji.
2