Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 31
klasa 1
Blok tematyczny: Odkrywamy prawdę o sobie i innych
Temat: Co znaczy dobry kolega?
I. Cele
• Ćwiczenie umiejętności mówienia na określony temat.
• Rozwijanie wrażliwości na krzywdę innych oraz umiejętności niesienia pomocy.
• Ćwiczenia w pisaniu.
Podstawa programowa (…):
Pkt 1.1.c „Uczeń uczestniczy w rozmowie na tematy związane z życiem rodzinnym i szkolnym, także inspirowane literaturą”.
Pkt 5.1 „Uczeń potrafi odróżnić, co jest dobre, a co złe w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi; wie, że warto być odważnym, mądrym i pomagać potrzebującym; wie, że nie należy kłamać lub zatajać prawdy”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.7
„Zeszyt” cz.7
komputer z projektorem
film „Nie jesteś sam”
plansza/gra „Arbuz”
III. Przebieg zajęć
1. Słuchanie wiersza Mieczysławy Buczkówny „Koledzy”
– podręcznik cz.7, str. 14
Jak możemy nazwać Jacka i Janka? Dlaczego?
Jak pomagali sobie koledzy?
Jak nazwał lekarz Janka?
Jakie możecie podać przykłady zachowania dobrego kolegi (dobrej koleżanki)?
2. Film ze stopklatkami „Nie jesteś sam”
Uruchomienie filmu
Po uruchomieniu płyty Przygody Poli i Oskara wybieramy w spisie treści film „Nie jesteś sam”.
1
Elżbieta Bowdur
Opis filmu
Film „Nie jesteś sam" ze stopklatkami. Wychowanie do zgodnego współżycia, pomagania sobie w potrzebie.
Omówienie filmu
Nauczyciel uruchamia przygotowany wcześniej film. We wskazanym momencie wciska PAUZĘ.
Pytania do filmu
Co wydarzyło się na szkolnym korytarzu?
Kto widział zdarzenie?
STOP KLATKA – Jak myślicie, co zrobią Pola i Oskar?
Dzieci wymyślają różne zakończenia filmu. Po wysłuchaniu wersji uczniów, nauczyciel uruchamia dalszy ciąg filmu.
Czy Pola i Oskar postąpili słusznie? Dlaczego?
Czym różni się zwykłe skarżenie od szukania pomocy u dorosłych w rozwiązaniu problemu?
3. Cechy dobrego kolegi – podręcznik cz.7, ćw.2, str.15
Wyszukiwanie nalepek z wyrazami i naklejanie w odpowiednie miejsca.
4. Uzupełnianie zdań wybranymi wyrazami, czytanie ze zrozumieniem
– podręcznik cz.7, ćw.3, str.15
5. Plansza interaktywna „Arbuz”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Domek na kurzej łapce (5)
→ Pajęczyna (2)
→ Arbuz (3)
Opis interaktywności
Gra „Arbuz”. Korzystając z klawiatury, należy podpisać obrazki obiektów, których nazwy są wyrazami z „u” i „ó”.
Omówienie gry
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że należy wpisać w okienko właściwy wyraz z klawiatury. Tłumaczy, w jaki sposób piszemy literę „ó” na klawiaturze 2
Elżbieta Bowdur
komputera. Wybrani uczniowie podchodzą do tablicy i wpisują wyrazy. Pozostałe dzieci starannie przepisują wyrazy do zeszytów. Nauczyciel zwraca uwagę na pisownię wyrazów z „u” i „ó”.
6. Zabawa ruchowa „Zgadnij kim jestem”
Dzieci stoją w kole, w środku jeden uczeń z zawiązanymi chustą oczami. Zabawa polega na tym, że uczeń z zawiązanymi oczami musi po dotyku rozpoznać kolegę z klasy. Jeśli odgadnie, uczniowie zamieniają się rolami.
7. Odszyfrowanie hasła i staranne pisanie zdania – „Zeszyt” cz.6, ćw.1, str.4
8. Rozwiązanie zadania z treścią – „Zeszyt” cz.7, ćw.2, str.4
3