Scenariusz zajęć przedszkolnych
Data: 21.11.2008
Prowadząca zajęcia: Elżbieta Nejman
Grupa: „Biedronki” (czterolatki)
Blok tematyczny: Ludzie listy piszą.
Temat zajęć: Jestem listonoszem
Cele ogólne:
Utrwalenie zasad pracy listonosza.
Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi posługiwać się liczebnikami głównymi, określa liczby elementów zbioru
Dziecko potrafi porównać i dopasować odpowiednie kształty
Dziecko zna przedmioty, które listonosz używa do pracy
Dziecko reaguje ruchem na zmianę natężenia w muzyce (muzyka głośna i cicha)
Formy pracy:
Zbiorowa
Indywidualna
Metody pracy:
Podająca
Praktyczna
Środki dydaktyczne:
Wiersz H. Świerszczyńskiej „Listonosz”.
Torba wypełniona listami
Płyta CD z utworami muzyki klasycznej
Kartki z obrazkami do położenia na stoliki
Karta pracy „Praca listonosza”
Kredki
Przebieg zajęć:
Przywitanie wierszem:
„Słoneczko ma bardzo dobre zwyczaje, mówi dzień dobry gdy rano wstaje, my też ten zwyczaj znamy, mówimy dzień dobry, gdy się spotykamy”.
Słuchanie wiersza recytowanego przez nauczyciela:
„Listonosz” H. Świerszczyńskiej
Jestem sobie pan listonosz
Niosę torbę przepełniona.
W niej liścików wiele mam
Jeden liścik Zosi dam.
Czy tu mieszka Zosia ta co kokardę biała ma?
Nie tu mieszka Wacek zuch, a z nim braci jego dwóch.
Czy tu mieszka Zosia ta co kokardę biała ma
Nie tu mieszka dziadzio Roch ,co gołąbkom sypie groch.
Dzieci odpowiadają na pytania odnośnie treści wiersza:
Kto roznosi listy?
Dla kogo listonosz niósł list?
Dlaczego listonosz nie potrafił znaleźć domu Zosi?
W czym listonosz nosi listy?
„Jestem listonoszem”. Nauczyciel pokazuje dzieciom torbę, którą ze sobą przyniósł. Pokazuje jej zawartość. Każde dziecko wybiera sobie kopertę, na której namalowany jest obrazek. Dzieci rozglądają się po sali, szukając przedmiotów z takimi samymi obrazkami. Nauczyciel zaznacza że obrazek to odpowiednik adresu. Wszyscy zamieniają się w listonoszy i razem z nauczycielem chodzą po sali próbując dostarczyć swój list na wybrane miejsce.
„Przygoda listonosza” - zabawa ruchowa. Nauczyciel opowiada dzieciom opowiadanie o listonoszu i Burku.
Dzieci spacerują w rytm muzyki po sali. Gdy muzyka cichnie listonosze zaczynają skradać się po sali, starając się nie zbudzić Burka, gdy muzyka jest głośna dzieci spacerują normalnie.
„Praca listonosza” - dzieci wraz z nauczycielem wybierają z podanych przedmiotów te, które są niezbędne do pracy listonosza. Przy stolikach zaznaczają je pętlą i kolorują kredkami.
Pożegnanie wierszem:
„Wszyscy są? Żegnam Was, bo zakończyć już czas. Idę ja, idziesz Ty, raz, dwa, trzy.”